Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aliens versus Predator 2 - dojmy z dema

  12:00aktualizováno  15. srpna 11:43
Akční hra Aliens versus Predator byla ve své době v jistém smyslu revolucí. V současné době se v dílnách společnosti Monolith chystá druhý díl, jehož vydání je naplánováno na podzim tohoto roku a který netrpělivě očekávají milovníci 3D akcí z celého světa. Co nás v této hře čeká? Naváže druhý díl na úspěch prvního, nebo se bude jednat o krok do prázdna?

Aliens versus Predator 2 Včera v odpoledních hodinách se dostala na veřejnost hratelná demoverze akčního titulu Aliens versus Predator 2 od společnosti Monolith, a protože se jedná o jednu z nejočekávanějších her současnosti, tak jsme pochopitelně neodolali pokušení podělit se s vámi o dojmy, které z tohoto dema máme. Hlavním lákadlem AvP2 je pochopitelně fakt, že si budete moci příběh vychutnat hned ze tří pohledů - jako mariňák, jako vetřelec či jako nebezpečný a vražedný Predátor. Každá z těchto postav bude mít naprosto rozdílný herní systém, což má nebývale pozitivní dopad nejen na singleplayerový zážitek, ale pochopitelně i na přitažlivost multiplayeru. Bohužel, demo obsahovalo pouze část jediné mise z pohledu mariňáka, ale i tak z něj již lze alespoň trošku vyčíst, co na nás bude čekat ve finální verzi titulu.

Jak asi víte, Aliens versus Predator 2 je klasickou 3D akcí z vlastního pohledu, přičemž v roli mariňáka je všechno ještě klasičtější. Nečekejme tedy žádná obrovská překvapení jak v herním systému, tak ani kdekoliv jinde. Přesto demo ukazuje na fakt, že AvP2 bude titulem, který bude stát za pozornost. Proč? Protože tvůrci báječně Aliens versus Predator 2 zapracovali na tom, co se nám tak líbilo již na prvním dílu této hry - na atmosféře. Hrajete-li za mariňáka, opravdu máte pocit, jako byste se ocitli ve slavném filmu Vetřelec - tudíž že jste jen chodící potrava a pokud se vám podaří přežít ještě alespoň pět minut, nebude to ani tak otázkou vašich schopností, ale spíše zázraku. Oproti svým protivníkům jste pomalí jak těhotná želva, máte mnohem pomalejší reflexy, navzdory skeneru pohybu nemáte naprosto žádný přehled o dění kolem sebe, a i když jste po zuby ozbrojeni nejmodernějšími zbraněmi, nejste pro vetřelce ani tak nebezpečným elementem jako spíš večeří na procházce.

Samozřejmě, že to vše je mírně nadnesené - šanci na úspěšné zakončení kampaně za mariňáky pochopitelně máte, ale tvůrcům hry se báječně podařilo do této části zakomponovat tísnivou atmosféru plnou šokujících momentů. Vetřelci jsou před vámi, vetřelci jsou za vámi, vetřelci jsou i nad vámi a pod vámi a skener pohybu vás varuje často jen zlomek sekundy před samotným útokem. Všude kolem je navíc tma, která je sice částečně zažehnána vaší baterkou, ale stíny jsou i nadále plné nebezpečí a jakmile se začnou ze dvou stran najednou ozývat hrozivé zvuky hladových vetřelců, dostane nejeden otrlý hráč chuť stisknout klávesu Escape a alespoň na chvíli si odpočinout od onoho nervy drásajícího Aliens versus Predator 2 čekání, kdy na vás odkud někdo zaútočí. Ostatně, takovéto situace byly na denním pořádku i v předchozím dílu a byly to právě ony, kdo této hře vysloužil punc neotřelosti a originality. To vše je ještě umocněno kvalitním designem misí (v tomto případě mise), který nezapře vskutku profesionální přístup. Není se co divit, strukturu a design misí navrhují ti samí pracovníci, kteří nám před necelým rokem přinesli výborně ztvárněné úrovně v No One Lives Forever.

Tím se pomalu dostáváme k technické stránce titulu. Aliens versus Predator 2 bude vystaven na nejnovější verzi LithTech enginu, s nímž jsme se setkali např. u zmíněné špionážní akce NOLF. Nejedná se sice o zcela nejmodernější engine, který by podporoval spoustu dechberoucích vizuálních efektů, ale svému účelu zde pravděpodobně poslouží. Množství zobrazených detailů, dynamické osvětlení i standardní použité efekty jsou na slušné úrovni, ale přesto je zde jeden zádrhel - doslova a do písmene. Hra se totiž nepříjemně seká, a to i na nadprůměrných konfiguracích. Doufejme, že je důvod opravdu takový, jaký nám předložili tvůrci - že demo ještě není zcela optimalizováno a že finální verze hry bude mnohem rychlejší. Po všech ostatních stránkách není na co si stěžovat - Aliens versus Predator 2 kvalita obrazu i zvuku dostatečně vykresluje bezútěšnou situaci vaší jednotky, která je obklopena krvelačnými vraždícími bestiemi a která nemá moc šancí na přežití.

Pomalu se tedy blížíme k závěru. Ten není až tak pozitivní, jak by si mohl leckdo přát. Pokud bychom totiž měli soudit dle tak krátké ukázky, která byla v demoverzi, atmosféra je to jediné, co Aliens versus Predator 2 (z pohledu mariňáka) odlišuje od ostatních titulů žánru FPS. Nesektáte se se žádnou razantní inovací herního systému, nečeká na vás množství originálních hádanek, de facto se ani nesetkáte s AI protivníků, protože ti útočí prakticky bez rozmyslu okamžitě jak vás zaregistrují. Na výsledný verdikt nemá příliš vliv ani sekundární palebný mód zbraní či hackování terminálů. Z dema by se zdálo, že Aliens versus Predator 2 bude sice řemeslně velice dobře zvládnutou akční hrou s výbornou atmosférou, ale která nepřinese nic, co by vám vysloveně vyrazilo dech. Naštěstí ale víme, že finální verze toho nabídne mnohem více - dvě další kampaně a dva další herní systémy. A propracovaný multiplayer, který se stal hitem již u prvního dílu. Muselo by se tedy stát něco opravdu příšerného, aby se z této hry nakonec vyklubal propadák.

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Najdete na iDNES.cz