Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

All Points Bulletin se přezdívá Grand Theft Auto On-line

aktualizováno 
Velice ambiciózní hra, která chce převést koncept městské akce do on-linového světa.

All Points Bulletin

Ten úkol vypadá jako návod na jednoduše vydělané peníze. "Vloupej se do tří obchodů a přines mi zboží," zní přímočaré zadání. Nasedáme do auta a řítíme se k prvnímu cíli. Obejdeme dům zezadu, vypáčíme zámek a kýžený balíček je náš. Také napodruhé jde všechno hladce. Jenže ne nadarmo vzniklo pořekadlo neříkej hop, dokud nepřeskočíš.

V posledním baráku používáme stejnou taktiku. Výsledek je ale úplně jiný. Narážíme totiž na skupinu policistů, kteří si na nás rychle smlsnou. Příště bude třeba postupovat chytřeji.

V All Points Bulletin proti vám nestojí poldové ovládaní umělou inteligencí, ale skuteční hráči. To by mělo z loupeží udělat napínavější záležitost. Otázkou je, zda také zábavnější.

Vývojáři ze studia Realtime Words popisují All Points Bulletin jako nekončící on-line akci. To znamená, že na rozdíl od obyčejných multiplayerových akcí nebudete nastupovat neustále na nových bojištích od začátku. Svět v All Points Bulletin směřuje odněkud někam.

Ten svět slyší na jméno San Paro a prezentuje se jako moderní velkoměsto ve stylu Liberty City z GTA 4. Podle prvních prezentací vypadá metropole opravdu stylově. Akorát by si ještě zasloužila trochu víc zahustit budovami i lidmi.

All Points BulletinZákladní město se skládá ze dvou akčních a jedné společenské zóny. V těch akčních na sebe narážejí kriminálníci a policisté v drsných přestřelkách. Půjde zkrátka o boj hráčů proti hráčům.

Ve společenské zóně vládne klid a nakoupíte si tu ošacení, výbavu a zbraně. Nebo se potkáte s dalšími hráči a zajdete s nimi na pokec do nějaké virtuální putyky.

Maximální svoboda

Při individualizaci charakteru vám dá All Points Bulletin tolik možností, jako snad žádná jiná hra. V mocných editorech si postavu můžete obléct či potetovat zcela podle svého. Jsou tu také desítky "táhel", kterými snadno ovlivníte výraz tváře, výšku či tloušťku.

Tím to ale nekončí. Pro vlastní partu kriminálníků si například vytvoříte vlastní logo, kteréAll Points Bulletin si pak necháte vytetovat. Nebo jím potisknete klanová trička. Také vozidla lze detailně upravovat. A aby toho náhodou nebylo málo, hráči si budou moct skládat vlastní hudební "jingly". Ty pak uslyší každý hráč, kterého se vám podaří zabít. Vtipné.

Myšlenka perzistentního světa, kde všechno ovládají hráči, jde v All Points Bulletin daleko. Například budou zcela chybět počítačem řízení zadavatelé úkolů. Úkoly by hráči měli dostávat od sebe navzájem. Na jádro tohoto systému jsme maximálně zvědaví, zatím nám ho ale tvůrci nepoodhalili. Dokonce pochybujeme, jak to může vůbec fungovat.

Zatím lze soudit jen z informačních střípků. Pokud jste členem nějaké skupiny, mise z aktuální nabídky vybírá šéf. Pakliže pojedete na vlastní pěst, stává se zadavatelem úkolů nejzkušenější hráč na serveru.

All Points BulletinSamotná náplň úkolů připomíná Grand Theft Auto. Jednou přepadáváte transportér s diamanty, jindy kradete obzvlášť cenná auta. Pak zase převážíte kontraband, likvidujete nepohodlné cíle apod. Policisté těmto gangsterským choutkám samozřejmě brání.

All Points Bulletin sází vše na koordinaci společné zábavy. Vozidla je možné obsadit až čtyřmi hráči, přičemž jeden řídí a ostatní mohou střílet z okének. Nechybí možnost dorozumívat se mluveným slovem a v přestřelkách bude nutné krýt si vzájemně záda.

Z prezentací ale zatím vyplývá poněkud haprující inscenace. Tak třeba zcela chybí dialogy a neherní sekvence, které by zhutňovalyAll Points Bulletin atmosféru. Když hráč hackuje počítač, jediné co vidí, je nudný odpočet času. Také úkoly se opakují příliš často. V úvodu zmíněnou zakázku s obstaráním zboží budete absolvovat mnohokrát.

Ve hře nebude chybět vývoj postavy, nikoliv však klasický, jaký znáte z jiných on-line titulů. Nečekejte žádné třídy ani speciální schopnosti. Vylepšování vlastností závisí přímo na získaných zkušenostech. To znamená, že když budete hodně používat určitý typ zbraně, stanete se v zacházením s ním brzy přeborníky. Záviset bude i na tom, jak dobře míříte apod.

Aktivní schopnosti, které by šlo v případě potřeby aktivovat, v All Points Bulletin chybí. All Points BulletinNajdete tu pouze poměrně omezený počet pasivních. Například jedna schopnost zajistí, že sebe a své parťáky budete automaticky zásobovat municí a nebudete si ji muset opatřovat v obchodech.

All Points Bulletin je rozhodně ambiciózním projektem. Možná až příliš, chtělo by se říct. Ve vývoji už je opravdu dlouho a trochu to působí dojmem, že tvůrci nevědí, co přesně chtějí. Letos hra snad už konečně vyjde a ukáže, že koncept Grand Theft Auta je životaschopný i v online podobě.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...Najdete na iDNES.cz