Alone in the Dark – zemřeme strachy?

  12:05aktualizováno  27. září 2:30
Doporučujeme připravit si baterky a obrnit nervový systém. Začíná se totiž schylovat k dalšímu výletu, během něhož budete sami v temnotě. A to už popáté.

Alone in the Dark Je to tak, legendární herní série, která začala před dlouhými patnácti lety, kdy se objevil vskutku revoluční Alone in the Dark, bude pokračovat. Pátý díl, který je nazýván Alone in the Dark: Near Death Investigation, se chystá na PS3, Xbox 360 a PC.

A my jsme opravdu nadšení. Není nic neobvyklého, že se objevují pokračování zaběhnutých herních řad, ale přece jen, Alone in the Dark, to je něco. První díl Alone in the Dark se objevil v roce 1992 a je označován za jednu z prvních (nebo úplně první) survival horor hru vůbec. Kromě toho, že v podstatě definovala svůj žánr, navíc překvapila (na svou dobou) úžasným technickým zpracováním – postavy byly polygonové a pohybovaly se na pre-rendrovaném pozadí. V pauze mezi prvním a druhým dílem se objevila hra Jack in the Dark, která byla čistokrevnou adventurou, a sledovala příběh malé Grace, která se ocitne ve strašidelném hračkářství. V roce 1994 přišlo právoplatné pokračování Alone in the Dark 2. To se od svého předchůdce lišilo především tím, že bylo více akčně orientované a Alone in the Dark souboje byly o něco obtížnější. Třetí Alone in the Dark na sebe nedal dlouho čekat, na pultech obchodů byl k dostání v roce 1995. Šlo o uzavření původní trilogie, které běželo na stejném grafickém enginu jako předchozí dva díly a herní náplň se blížila spíše prvnímu Alone in the Dark.

Novinkou je možnost používat dopravní prostředky.

Přestože se zdálo, že šlo o poslední díl Alone in the Dark, v roce 2001 se na konzolích objevil Alone in the Dark: The New Nightmare. Titul očividně našel inspiraci v novodobém králi survival hororů Resident Evil, kterému byl stylově poměrně podobný. Další projekt na sebe nechával docela dlouho čekat. Ale už se pomalu blíží, takže si pojďme ujasnit, na co se vlastně můžeme těšit a proč bychom se měli znovu vydat do temnoty.

Alone in the Dark Příběh je zasazen do roku 2006 a hlavním hrdinou je ústřední postava z původní trilogie, Edward Carnby, zrzavý soukromý detektiv. Právě on musí vyšetřit nadpřirozené události a probojovat si cestu newyorským Central Parkem. Je trošku otázkou, jak se scénáristé vypořádají s tím, že první příběh byl zasazen do roku 1926, takže by Edward v roce 2006 tak maximálně mohl krmit holuby a ucucávat tekutou stravu, ale pravděpodobně je Alone in the Dark jakýmsi restartem série, takže není nutné, aby na minulé hry příběhově navazoval. To by mohlo fanoušky původních titulů docela zklamat a stejně tak, že dojde i ke změně žánru. Od survival hororu se dostaneme k něčemu, co bude více orientované na akci, takže půjde spíše o akční adventuru s nádechem tajemna.

Edward bude mít k dispozici jak střelné zbraně, tak pro něj nebude problém sebrat nějaký vhodný předmět z okolí a s jeho pomocí se vypořádat Alone in the Dark s nepřáteli. Během hraní nebudete mít žádný inventář, ale vše potřebné bude schováno v Edwardově bundě, jejíž obsah můžete zobrazit pomocí jediného tlačítka. Takže žádné složité prohrabávání desítkami objektů v inventáři, ale velmi rychlá manipulace s tím, co máte zrovna v té chvíli poschováváno po kapsách.

Práce s předměty tu bude opravdu důležitá a pouze se střelnou zbraní si prostě nevystačíte.

Další novinkou je možnost používat dopravní prostředky. Není problém nacpat se do cizího auta. Ale vozidla vám nebudou sloužit jen k tomu, aby vás dopravila z místa A do místa B. Když bude potřeba (tím nemyslíme, pokud půjdou chodci schválně pomalu přes přechod) můžete vystrčit z okénka ruku se zbraní a odstranit ty, kteří vás ohrožují.

Alone in the Dark Hra bude koncipována poměrně zajímavým způsobem. Příběh bude „rozsekán“ do jednotlivých epizod po vzoru televizních seriálů a každý z dílů by měl zabrat něco mezi 30 a 40 minutami. Vývojářské studio Eden Games počítá s tím, že v kamenných prodejnách zakoupíte první část příběhu a další budou k dispozici skrze internet. A nejen další epizody, ale prý dokonce naprosto nové dějové linky.

Přestože byli hráči upozorněni na to, že Alone in the Dark 5 bude akčně orientovaný, nepůjde o klasickou bezhlavou střílečku ve stylu „naběhni, postřílej, pokračuj dál“. Obvykle se budete pohybovat v depresivních prostředích, která nebudou zrovna osvětlená, nepřátelé na vás budou čekat ve stínech a vyskakovat ve chvílích, kdy to budete nejméně očekávat. Temná atmosféra tu není rozhodně odsunuta na druhou kolej.

Alone in the Dark Práce s předměty tu bude opravdu důležitá a pouze se střelnou zbraní si prostě nevystačíte. Důraz je kladen na to, aby často docházelo k interakci s prostředím. Není problém v jedné ruce třímat revolver a v té druhé dřevěnou tyč nebo lahev s benzínem, která ve spojení s ohněm dokáže nadělat velmi slušnou paseku (mimochodem, nad tím, aby oheň vypadal co nejreálněji a hlavně se tak choval, strávili vývojáři velmi dlouhou dobu – celý rok).

Jak bylo řečeno, budete vyšetřovat to, co se děje v Central Parku a děj tu hraje na konspirační notu. Vyvstávají otázky, proč má toto místo tvar, jaký má nebo proč je umístěno tam, kde je. Ale nepůjde o klasický kriminální příběh, spíše o mysteriózní thriller, který má v zásobě pár dějových zvratů (pokud si je tedy stáhnete z internetu :)).

Milovníky propracované grafiky jistě potěší, že velká pozornost je věnována hře světla a stínu (hlavně stínu) a detailnímu prostředí, takže vizuálně Alone in the Dark dostaneme to, co žádáme. Po herní stránce si už tak jistí nejsme, přestože byť jsme milovníci originálu, tak netrváme na tom, aby pátý díl zůstal věrný survival hororové předloze, ale na druhou stranu mocně doufám, že se hraní nezvrhne v nudnou akci. Myslíme si ale, že tato možnost není příliš pravděpodobná. Zatím se zdá, že dostaneme akčně orientovanou adventuru s tajemným příběhem.

Ovšem, popravdě řečeno, nejsme příliš unesení z toho, že po zaplacení nedostaneme do rukou plnohodnotnou hru, ale jen její torso a budeme muset titul zkompletovat stahováním z internetu. Snad nejde o finální strategii a Eden Games si to jště rozmyslí. Uvidíme na začátku roku 2008, do té doby se může ještě hodně změnit.

Index očekávání: 80%

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Navzdory vlažnému přijetí se vývoj Darksiders 3 zaplatil

Darksiders 3

Brutálně těžká akce Darksiders 3 sice kritiku příliš neuchvátila, ovšem z finančního hlediska jde o jednoznačný úspěch....

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Co budete hrát o víkendu?

Metro Exodus - Master Artyom Edition

V pátek vyšlo hned několik očekávaných her, z nichž vyčnívá postapokalyptické Metro Exodus. Rozehráli jste některou z...

Najdete na iDNES.cz