Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alpha Protocol je slibná špionážní hra na hrdiny

aktualizováno 
Vláda popírá vaši existenci a někdejší spojenci na vás pořádají hon. Zjistěte pravdu.

Alpha Protocol

V roce 2009 je nad východní Evropou sestřelen jakýsi americký letoun. Jistý Michael Thorton pokazil svou misi. Nebo to tak alespoň vypadá. V důsledku toho se aktivuje takzvaný "Alpha Protocol", kdy agent musí zpřetrhat všechny kontakty s "firmou", jak si říká tajná složka agentury CIA. A co nejrychleji zmizet.

Vláda popírá Thortonovu existenci, někdejší spojenci na něj pořádají hon. A pro agenta celá záležitost teprve začíná. Pád letadla nebyla jeho chyba, jen mu někdo v téhle vysoké hře chce předat černého Petra. Thorton cítí komplot. Jeho vlastní tajné pátrání vás ve hře Alpha Protocol provede po celém světě.

Ať už budete zrovna v Římě, Hongkongu, New Yorku, Taipeji, Rijádu nebo Moskvě, žádnou z těchto světových metropolí nenavštívíte zbytečně. Nové úkoly dostává Thorton prostřednictvím emailů, které si může přečíst na svém počítači. Do další mise se připraví nákupem zbraní, výbavy, ale i příhodného ošacení.

Pakliže mu zbudou nějaké peníze, může je investovat do podrobnějších informací o misi, případně si koupit pomocníka, který mu bude radit přes rádio.

Inventář sehrává důležitou úlohu. Především jeho přípravu byste neměli podceňovat. S těžkým oblekem, který vás uchrání od řady výstřelů, se vám rozhodně nebude dobře plížit.

Alpha ProtocolV závislosti na charakteru mise je proto dobré uvážit, co se vám hodí vzít si sebou. Kromě věciček, které přímo využijete, si můžete vyhrát i se vzezřením Michaela Thortona. Třeba mu koupit frajerské sluneční brýle, případně mu nechat narůst vlasy, nebo ho pro změnu ostříhat.

Výbava sama o sobě ale dobrého agenta ještě nedělá. K tomu jsou zapotřebí schopnosti a ty budete získávat, jak jinak, postupem po úrovních na základě zkušeností. Systém se docela podobá tomu, který představil první díl sci-fi dobrodružství Mass Effect.

Talenty jsou rozděleny do deseti kategorií, jako je například schopnost zacházet s pistolemi či brokovnicemi, sabotáže nebo technické znalosti. Každý z talentů je možné vylepšovat celkem desetkrát, kdy některá políčka odkryjí nové aktivní a pasivní schopnosti.

Alpha ProtocolZ hrdiny se tak v průběhu hry postupně stane například specialista na kontaktní boj, špiónství, odstřelování, techniku nebo půjde cestou některé z dalších tříd. Vypracované talenty ho pak předurčí k preferovanému řešení nastalých situací.

Vzhledem k všestrannosti charakterového systému je logické, že také samotné mise dají prostor vlastní iniciativě, respektive umožní použít některý z řady odlišných postupů. Bezhlavé postupování vpřed jako v nějaké střílečce se obvykle nevyplácí, a přestože i s ním můžete uspět, autoři se chtějí postarat o to, aby to nebylo příliš jednoduché a aby hráči byli motivování k hledání alternativních přístupů. Skrývat se mohou například ve vyvolání falešného poplachu, plížení či hackování.

Milovníci legendárního Deus Ex by teď měli zpozornět. V Alpha Protocolu se dostanete k závěrečným titulkům bez jediné mrtvoly.Alpha Protocol Dosáhnout něčeho takového ale bude skutečnou výzvou, určenou pro kované virtuální špiony.

Když vás nepřátelé uzří, tak přeci jen raději střílí než mluví. Přesto se na dialogy klade velký důraz. Obvykle si jich užijete mezi misemi. Podobně jako v Mass Effectu bude možné přímo reagovat a volit specifická směřování rozhovoru, například tím, že začnete vyhrožovat, litovat, přemlouvat…

V Alpha Protocolu budete v podstatě jen volit ono další směřování dialogu, přičemž Michael Thorton sám zformuluje náležitou otázku či odpověď. Autoři slibují neuvěřitelných 130 hodin dabingu (na jedno zahrání pochopitelně uslyšíte jen zlomek) a velmi odlišné reakce jednotlivých osob nejen na vaše činy, ale také řeči.

Alpha ProtocolVe hře potkáte celou řadu důležitých postav, které nebudou rozděleny na dobré a zlé, ale měly by se pohybovat v šedé zóně, a tak vám ztěžovat rozhodnutí, zda se s nimi spřáhnete nebo zda si z nich uděláte nepřátele.

Takřka všechny akce, do kterých se v Alpha Protocolu pustíte, by měly mít konsekvence. Když se například ve zprávách objeví informace o tom, že velká exploze zničila sklad zbraní teroristů, můžete jen hádat, zda to vaší věci pomůže, nebo jí to naopak uškodí. Neznervózní některý z vašich spojenců? Nezačne vám někdo další šlapat na paty?

Podle toho, jak se budete v průběhu celé hry a především v jejím závěru chovat, na vás Alpha Protocolčeká jeden ze tří odlišných konců. Ovšem nejen kvůli nim by se mělo vyplatit zahrát si Alpha Protocol vícekrát. Rovněž ostatní fáze hry mají být dosti odlišné v závislosti na určitém vzorci chování.

Alpha Protocol vypadá vážně velmi slibně.

Trochu znepokojivé jsou nicméně zprávy z nitra vývojářského týmu. Vyplynulo totiž na povrch, že hra podle testerů nevypadá a nehraje se zase tak dobře, jak by měla. Kvůli tomu už byla několikrát odložena. Doufejme, že se v plné verzi představí v co nejlepší formě!

Autor:


Témata: dabing, virtuální

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...Najdete na iDNES.cz