Alpha Protocol je slibná špionážní hra na hrdiny

aktualizováno 
Vláda popírá vaši existenci a někdejší spojenci na vás pořádají hon. Zjistěte pravdu.

Alpha Protocol

V roce 2009 je nad východní Evropou sestřelen jakýsi americký letoun. Jistý Michael Thorton pokazil svou misi. Nebo to tak alespoň vypadá. V důsledku toho se aktivuje takzvaný "Alpha Protocol", kdy agent musí zpřetrhat všechny kontakty s "firmou", jak si říká tajná složka agentury CIA. A co nejrychleji zmizet.

Vláda popírá Thortonovu existenci, někdejší spojenci na něj pořádají hon. A pro agenta celá záležitost teprve začíná. Pád letadla nebyla jeho chyba, jen mu někdo v téhle vysoké hře chce předat černého Petra. Thorton cítí komplot. Jeho vlastní tajné pátrání vás ve hře Alpha Protocol provede po celém světě.

Ať už budete zrovna v Římě, Hongkongu, New Yorku, Taipeji, Rijádu nebo Moskvě, žádnou z těchto světových metropolí nenavštívíte zbytečně. Nové úkoly dostává Thorton prostřednictvím emailů, které si může přečíst na svém počítači. Do další mise se připraví nákupem zbraní, výbavy, ale i příhodného ošacení.

Pakliže mu zbudou nějaké peníze, může je investovat do podrobnějších informací o misi, případně si koupit pomocníka, který mu bude radit přes rádio.

Inventář sehrává důležitou úlohu. Především jeho přípravu byste neměli podceňovat. S těžkým oblekem, který vás uchrání od řady výstřelů, se vám rozhodně nebude dobře plížit.

Alpha ProtocolV závislosti na charakteru mise je proto dobré uvážit, co se vám hodí vzít si sebou. Kromě věciček, které přímo využijete, si můžete vyhrát i se vzezřením Michaela Thortona. Třeba mu koupit frajerské sluneční brýle, případně mu nechat narůst vlasy, nebo ho pro změnu ostříhat.

Výbava sama o sobě ale dobrého agenta ještě nedělá. K tomu jsou zapotřebí schopnosti a ty budete získávat, jak jinak, postupem po úrovních na základě zkušeností. Systém se docela podobá tomu, který představil první díl sci-fi dobrodružství Mass Effect.

Talenty jsou rozděleny do deseti kategorií, jako je například schopnost zacházet s pistolemi či brokovnicemi, sabotáže nebo technické znalosti. Každý z talentů je možné vylepšovat celkem desetkrát, kdy některá políčka odkryjí nové aktivní a pasivní schopnosti.

Alpha ProtocolZ hrdiny se tak v průběhu hry postupně stane například specialista na kontaktní boj, špiónství, odstřelování, techniku nebo půjde cestou některé z dalších tříd. Vypracované talenty ho pak předurčí k preferovanému řešení nastalých situací.

Vzhledem k všestrannosti charakterového systému je logické, že také samotné mise dají prostor vlastní iniciativě, respektive umožní použít některý z řady odlišných postupů. Bezhlavé postupování vpřed jako v nějaké střílečce se obvykle nevyplácí, a přestože i s ním můžete uspět, autoři se chtějí postarat o to, aby to nebylo příliš jednoduché a aby hráči byli motivování k hledání alternativních přístupů. Skrývat se mohou například ve vyvolání falešného poplachu, plížení či hackování.

Milovníci legendárního Deus Ex by teď měli zpozornět. V Alpha Protocolu se dostanete k závěrečným titulkům bez jediné mrtvoly.Alpha Protocol Dosáhnout něčeho takového ale bude skutečnou výzvou, určenou pro kované virtuální špiony.

Když vás nepřátelé uzří, tak přeci jen raději střílí než mluví. Přesto se na dialogy klade velký důraz. Obvykle si jich užijete mezi misemi. Podobně jako v Mass Effectu bude možné přímo reagovat a volit specifická směřování rozhovoru, například tím, že začnete vyhrožovat, litovat, přemlouvat…

V Alpha Protocolu budete v podstatě jen volit ono další směřování dialogu, přičemž Michael Thorton sám zformuluje náležitou otázku či odpověď. Autoři slibují neuvěřitelných 130 hodin dabingu (na jedno zahrání pochopitelně uslyšíte jen zlomek) a velmi odlišné reakce jednotlivých osob nejen na vaše činy, ale také řeči.

Alpha ProtocolVe hře potkáte celou řadu důležitých postav, které nebudou rozděleny na dobré a zlé, ale měly by se pohybovat v šedé zóně, a tak vám ztěžovat rozhodnutí, zda se s nimi spřáhnete nebo zda si z nich uděláte nepřátele.

Takřka všechny akce, do kterých se v Alpha Protocolu pustíte, by měly mít konsekvence. Když se například ve zprávách objeví informace o tom, že velká exploze zničila sklad zbraní teroristů, můžete jen hádat, zda to vaší věci pomůže, nebo jí to naopak uškodí. Neznervózní některý z vašich spojenců? Nezačne vám někdo další šlapat na paty?

Podle toho, jak se budete v průběhu celé hry a především v jejím závěru chovat, na vás Alpha Protocolčeká jeden ze tří odlišných konců. Ovšem nejen kvůli nim by se mělo vyplatit zahrát si Alpha Protocol vícekrát. Rovněž ostatní fáze hry mají být dosti odlišné v závislosti na určitém vzorci chování.

Alpha Protocol vypadá vážně velmi slibně.

Trochu znepokojivé jsou nicméně zprávy z nitra vývojářského týmu. Vyplynulo totiž na povrch, že hra podle testerů nevypadá a nehraje se zase tak dobře, jak by měla. Kvůli tomu už byla několikrát odložena. Doufejme, že se v plné verzi představí v co nejlepší formě!

Autor:
Témata: dabing, virtuální

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

Kombinace Dooma s nejnudnější hrou na světě je skutečnou výzvou

Revenant Bus

Modifikace Revenant Bus přináší klasickou (ne)hratelnost Desert Busu do enginu Dooma. A přidává i několik drobných...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

Mutant Year Zero je jako XCOM s příběhem a zvířaty. První dojmy

Mutant Year Zero: Road to Eden

Vezměte Fallout, XCOM, Beyond Good & Evil a pořádně je zamíchejte. Na výsledku si pochutnají příznivci hardcore...

World of Warcraft Classic je trip pro nostalgiky. První dojmy

World of Warcraft Classic

Návštěvníci akce Blizzcon, ale i majitelé virtuální vstupenky, si vyzkoušeli, jak se hrál World of Warcraft v době...

Najdete na iDNES.cz