AMD hodlá Duronem vytlačit Celerony

  12:00aktualizováno  8:08
Po obrovském úspěchu Athlonů na americkém trhu hodlá firma Advanced Micro Devices zasadit Intelu další citelnou ránu. Tentokrát se však nebude jednat o žádné další gigahertzové souboje, na mušce AMDčka jsou totiž nyní Celerony.
Oficiální logo procesoru AMD Duron

Jeden z čelních představitelů AMD a CEO Jerry Sanders ve čtvrtek oznámil, že jejich firma ve čtvrtek doladila nový typ procesoru, který hodlá AMD v nejbližší době začít vyrábět. Tento by se měl podle všeho jmenovat Duron (z latinského durare) a jeho uvedením hodlá firma demonstrovat, že dostojí svým slibům a že se bude i nadále věnovat výrobě levnějších typů procesorů do PC.

Duron by měl být ke koupi už v létě (míněno pro Ameriku, Evropa si nejspíš jako obvykle pár týdnů počká) a měl by se objevit v sestavách do tisíce dolarů.

Duron je derivátem úspěšného Athlonu, lišit se bude především v rychlosti taktování jádra a rychlostí sběrnice (kvůli levnějším základním deskám), dále velikostí interní cache, která bude podstatně menší než u Athlonu.

Ilustrační obrázek k procesoru AMD Duron

Duron se bude vyrábět od frekvencí vyšších než 550 MHz, bude obsahovat 128KB on-die-cache a umisťovat se bude do Socketu A. AMD neuvádí žádné další konkrétní informace, ale podle spekulací, které probleskují na Internetu bude Duron nejspíše podporovat i sběrnici o rychlosti 200MHz a bude mít silně zredukovanou L2-cache. Stejně tak není dosud známá cena, za kterou hodlá AMD svoje nové čipy nabízet. Předpokládá se rozmezí zhruba od 75 do 175 dolarů za kus, podle frekvence. Přední výrobci PC už mají několik prototypů k dispozici, s masovou výrobou a distribucí ale bude AMD vyčkávat přinejměnším do června.

AMD hodlá vyrábět Durony souběžně s typovou řadou K6-2, předpokládá se tedy, že výkon bude o tolik lepší, že si firma nebude konkurovat vlastními procesory. Pokud bude čip úspěšný, továrny AMD postupně přejdou a nadále budou 0.18 mikronovou technologií vyrábět másto K6-2 už jenom procesory Duran. Typová řada K6-3, jak se zdá, v plánech AMD žádné místo nezaujímá. Naopak proslýchá se spíše něco o řadě procesorů Athlon Ultra.

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Mesut Özil po konci v německé reprezentaci začal streamovat Fortnite

Mesut Özil

Fotbalista Mesut Özil má rád videohry a za svoji vášeň se nestydí. Dokonce spustil vlastní kanál na streamovací...

Další z rubriky

Poslední trailer na Star Citizen přinesl autorům další milion dolarů

Squadron 42

Vynikající trailer na chystanou hru Star Citizen znovu otevřel peněženky nedočkavých hráčů. I po šesti letech vývoje...

Chystaná hra Tin Hearts vypadá jako Lemmings s cínovými vojáčky

Tin Hearts

Tým Rogue Sun složený ze zkušených vývojářů bývalé společnosti Lionhead chystá variaci na kultovní „lemíky“ pro...

Diablo 4 na Blizzconu ohlášeno nebude, tlumí Blizzard očekávání

Diablo

Blizzard má podle svých slov rozpracovaných několik projektů s Diablem. Dva týdny před herním svátkem Blizzcon, na nějž...Najdete na iDNES.cz