Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

America’s Army: Rise of a Soldier

  12:01aktualizováno  8. srpna 12:28
Další původně freeware hra se dočkala svého komerčního zpracování pro konzole. Okuste tvrdý výcvik americké armády a staňte se opravdovými vojáky! Nějaké dotazy? Ne, pane!

America’s Army: Rise of a Soldier Projekt America’s Army netřeba dlouze představovat. Oficiální výcviková hra samotné americké armády, vytvořená jako freeware s cílem zaujmout co největší počet hráčů. Snaha o případné naverbování hráčů k armádě jako potencionální vojáky, se sice víceméně minula účinkem, ale hra si mezi tamními PC hráči vydobyla celkově slušné jméno. Bylo tedy pouhou otázkou času, než se projektu chytí některý vydavatel a prosadí i komerční vydání hry. Nakonec se toho ujal neustále se rozrůstající Ubisoft a práce na konzolovém America’s Army mohly začít. Konzolová hra America’s Army: Rise of a Soldier (dále jen AAROAS) je v podstatě klasická taktická akce, velkou měrou založená na samotném výcviku a specializaci jednotlivých vojáků. Pocit z reálnosti hry je přitom opravdu skutečně hmatatelný.

Dle úspěšnosti postupu hrou budete odměněni určitým počtem bodů, za které si můžete dopřát nějakého toho vylepšení své postavy.

America’s Army: Rise of a Soldier Hra vás uvítá hraným videem, které by se dalo nazvat bez jakékoliv nadsázky jako verbovací. Poselství „máme zbraně, máme hrdost, my jsme opravdoví muži, my jsme armáda“ ze hry přímo čiší. V tomto směru se sama americká armáda ukazuje jako neporazitelná a neomylná, což je v dnešní době při válce v Iráku dosti diskutabilní a mnoho potencionálních hráčů může tato propaganda odpudit. Každopádně tu nejsme proto, abychom hodnotili morální hodnoty. Hře to dle našeho názoru výrazně neškodí a nebrání v rozvoji taktické hratelnosti.

Singleplayer je rozdělen do pětatřiceti misí, které jsou dále rozděleny po pěti mezi jednotlivé specializace vojáků. U každé z nich vás přitom čeká nejdříve řádný trénink. A to opravdu ne ledajaký. Na výcvik je kladen opravdu obrovský důraz. Neděste se ale nudných hodin strávených v tutoriálu, nic takového vás nečeká. Samotný výcvik sice zabere daleko více času, než je tomu u obdobných her zvykem, ale nuda vás opravdu nečeká. Trénink je zábavný, účelný a ve hře má svoje opodstatnění. Bez něho byste bez diskuze nebyli schopni taktického postupu, který je ve hře důležitější než cokoliv jiného. Týmový postup, taktické pozice America’s Army: Rise of a Soldier – to vše má ve hře svoje místo. Bez znalostí toho všeho se prostě neobejdete. A k dokonalému porozumění všem potřebným taktickým a strategickým nuancím vám dopomůže právě zmiňovaný trénink, který je natolik důkladný, že u některých specializovaných zaměření zabere i více, než jednu misi.

Pokud nejste připojeni k Xbox Live, můžete na hru více hráčů rovnou zapomenout.

Samozřejmě se absence klasických úkolů typu zneškodnění všech nepřátel, obsazení daného teritoria či zachránění rukojmí bát nemusíte. I této, do jisté míry klišé náplně se dočkáte. Mise jsou přitom ve většině případů zábavné, občasně doplněné o nějakou tu horší, k jejímuž splnění bude třeba malinko zatnout zuby. Částečnou rozmanitost přináší i zaměření jednotlivých vojáků. Přeci jenom nejsou úkoly za snipera a granátometčíka to samé kafe. A to je zajisté plus. Mínus je, že i přes celkový počet 35 misí není životnost v režimu pro jednoho hráče bůhvíjak sáhodlouhá. I když se budete loudat, tak hranici osmi hodin prostě nepřesáhnete. To však nebude nikterak bránit tomu, aby jste si většinu herní doby řádně užili.

America’s Army: Rise of a Soldier Všechny hráče-vojáky potěší spousta detailů. Od přesnosti střelby až po samotné držení zbraně. To, že nad celou hrou držela dohled opravdu americká armáda a její přední představitelé pro reálný boj, je ze hry opravdu patrné. Dokonce ve větší míře, než v nedávném Full Spectrum Warrior: Ten Hammers (recenze již brzy), i když v tomto případě nejde o vyloženě armádní produkt. V obrovské míře záleží i na pozici, ve které postupujete po nepřátelském území. Šance, že vás nepřítel zasáhne když půjdete vztyčeni či skrčeni, je daleko větší, než pokud se budete plazit. Na tomto prvku staví AAROAS ve velké míře. Rambo styl je pro hraní hry naprosto nesmyslný a končí fatálně. Nejlepší prvek z celé hry je ale bezesporu RPG element. Dle úspěšnosti postupu hrou budete odměněni určitým počtem bodů, za které si můžete dopřát nějakého toho vylepšení své postavy. A to ať už se jedná o přesnost střelby, či respekt ostatních vojáků. Vše má znatelnou efektivitu.

Vyzkoušejte si America’s Army

Řeč samozřejmě není o AAROAS, ale o již zmiňovaném freeware předchůdci pro PC. Ten je u nás, v sekci Plné Hry již nějakou tu dobu zdarma ke stažení a to včetně nejnovějších verzí a updatů. Neváhejte tak a okuste jak se hraje předchůdce této konzolové akce. Hru si můžete stáhnout zde. Pokud si ale kv;li této hře nechcete pořizovat nový Xbox nebo PC, pak vězte, že v září hra vychází i pro PlayStation 2.

America’s Army: Rise of a Soldier Technická stránka si zaslouží větší rozbor. Zatímco jsou zvukové efekty výbuchů, střelby i dabing na výborné úrovni, tak hudba je nevýrazná a slouží jen k dokreslení „hrdinské“ atmosféry. V menu pak ve stylu EA Traxx hrají nejnovější songy od nu-metalových kapel, jejichž názvy nám sice nic neříkaly, ale zajisté jsou v zámoří velmi populární. To vše v klasickém Dolby Digital 5.1 provedení. Vizuálně je na tom AAROAS podobně jako se zvukovou stránkou. Prostředí jsou povětšinou holá, ale textury na poměry současné generace konzolí kvalitní. To samé se dá říci i o modelech postav. Ty jsou překvapivě detailní, ale podíváte-li se na spolubojovníky blíže, tak zjistíte, že při mluvení neotvírají ústa. Podivné. Jinak ke grafice větších výtek nemáme. Naopak nás potěšila absence dokreslování objektů na horizontu a pěkné částicové efekty.

Co se týče multiplayeru, čeká vás pár překvapení i zklamání. Například údaj uvedený na přebalu hry, že hra obsahuje offline

Klady a zápory

Plus RPG prvky
Plus Všudypřítomný pocit reálnosti
Plus Multiplayer

Mínus Rozporuplné technické zpracování
Mínus Krátká životnost

multiplayer je naprosto zcestný. Pokud nejste k Xbox Live připojeni, tak můžete na hru více hráčů rovnou zapomenout. Naštěstí je online multiplayer opravdu kvalitní a najednou se ho může zúčastnit až šestnáct hráčů. Dokonce se vám zpřístupní i jedna nová jednotka k výběru. Samozřejmě obsahuje hra po Xbox Live všechny možné módy, podporu hlasu a další nezbytnosti pro správnou online hru. Největší bombou však zůstává, že i v online hře více hráčů jsou zakomponovány ony výše vychvalované RPG prvky.

Celkově tedy není AAROAS ničím převratným, ale nabízí solidní zábavu, založenou na reálné taktice i technice, kterou hra využívá silnou měrou a dosahuje tím vedle již zmíněného „hrdinského“ efektu i poměrně slušné hratelnosti.

America’s Army: Rise of a Soldier
Výrobce/Vydavatel Secret Level/Ubisoft
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: 2-16 hráčů online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Pokud takto vypadá život v americké armádě, tak již chápeme bojovného ducha všech Američanů. Nejedná se sice o špičku žánru, ale o velmi solidně hratelný titul určitě ano.
Hodnocení: 70% (info)
Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Hotová hra čekala v šuplíku 17 let, vyjde až nyní díky Kickstarteru

40 Winks

Téměř 17 let od původně plánovaného data vydání se majitelé konzole N64 konečně dočkají hry 40 Winks.

Zvláštní kombinace. Ve Final Fantasy XV bude ikonické brnění z Half-Lifu

Half-Life v Final Fantasy XV

V chystané PC verzi japonské RPG Final Fantasy XV se po herním světě budete moci procházet jako Gordon Freeman. Téměř.

Americký politik chce zavést vyšší daň na násilné hry

Grand Theft Auto 5

Po střelbě ve škole na Floridě se opět objevují návrhy na omezení prodeje videoher.

Najdete na iDNES.cz