Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Another Code: Two Memories

  12:00aktualizováno  1. července 4:39
Jsou hry, které potěší. Některé potěší hodně. Tak jako Another Code pro handheld Nintendo DS. Je to hra, která ukazuje, že NDS má skutečně široké možnosti.

Another Code: Two Memories Ondřej Škoch
Nemyslím, že bych snadno podléhal tlaku marketingu, ale přesto přiznávám, že i do mé hlavy se podvědomě vtlačila představa, že v souboji nových handheldů Sony PSP cílí na dospělé hráče, zatímco Nintendo DS má pod palcem zvláště mladší generaci. Ono se zase není čemu divit. Zatímco na PSP se chystá Grand Theft Auto proslavené svým omezením „hra od 18 let výše“ a máme tu příběhy Solida Snakea v Metal Gear Ac!du, hry pro NDS se zatím většinou točily okolo rodinky instalatéra Maria nebo Pokémonů. Prvním překvapením byl velmi kvalitní závodní titul Need For Speed Underground 2, ovšem o dokonalý šok se postarala právě hra Another Code.

Je to výborně hratelná krásná hra v naprosto neuvěřitelné grafice.

Another Code: Two Memories Patřil jsem a patřím mezi milovníky adventur. Kolik hodin jsem strávil u legendárních hororů Phantasmagoria, či Gabriel Knight II. v době, kdy na PC 486 kralovala předrenderovaná pozadí mixovaná s digitalizovanými herci, to těžko spočítat. S nadšením jsem sledoval renesanci žánru v podobě obou Syberií či The Longest Journey. Že vynikající adventuru objevím na NDS, to by mě v životě nenapadlo. Překvapení bylo o to větší, že jsem si o hře předem nic nezjišťoval a když dorazila k recenzi, jen jsem zasunul kartu do NDS a pak zůstal zírat.

Another Code rozhodně není jen tak nějaká adventurka vytvořená pouze proto, aby se mohlo upozornit, že na NDS lze programovat i hry tohoto žánru. Ani náhodou! Je to výborně hratelná, krásná hra v naprosto neuvěřitelné grafice, k tomu navíc ještě japonské provenience. Aby bylo nadšení úplné, tak můžu prozradit, že v sobě má maximální dávku onoho tajemného napětí, které dělá správnou adventuru. Tu přikoření strachem, tam úsměvem, ale napětím vás provází celou dobu.

Another Code: Two Memories Adventuru pochopitelně vždy dělá příběh. Ten budete odhalovat s nadšením, ovšem můžeme prozradit, že hned na počátku dojde k dvěma tajemným vraždám, čtrnáctiletá hlavní hrdinka Ashley je kreslená populární japonskou komiksovou grafikou (ne, není to prsatice a la hentai manga). Pikantní je, že krátce poté, co začnete s prozkoumáváním ostrova, kde Ashley pátrá po otci, potkáte ducha. Víc už ale prozradit nelze, dobrodružství si musíte odhalit sami, snad jen poznámka, že půjde o ztracené vzpomínky.

A tehdy musíte stylusem pracně začít s kamenem bojovat, pomalu ho odstrkávat na stranu, abyste se dostali dál.

Ačkoliv je příběh nejdůležitější ingrediencí každé adventury, u Another Code nelze nemluvit s nadšením o grafice. Při sledování krás přírody, ale i staveb (jak zvenku tak zevnitř), máte pocit, že prostě není možné, aby takovouto grafiku NDS zvládlo. Ale jak dokázala hra Nintendogs, Another Code: Two Memories ještě málo víme o možnostech tohoto unikátního handheldu. Je také pozoruhodné, dívat se, jak dokonale právě adventury mohou využívat systému dvou displejů a pochopitelně dotekového spodního displeje.

Zatímco na spodním sledujete svoji hrdinku shora, přičemž ji stylusem vedete naprosto volně a svobodně detailním a krásně propracovaným prostředím, horní displej vám slouží k tomu, aby vám zprostředkovával pohled vlastníma očima hrdinky. Pochopitelně ne plynule s pohybem Ashley po dolním displeji, ale vždy když se dostanete do další lokace, nebo je potřeba vás na něco upozornit, obrazy se mění. Zajímavé je, jak si pomocí lupy můžete prohlédnout skutečně každé místo ze svého okolí, žádné paušální odpovědi typu „tady nic není“ se nedočkáte. Bravo.

Nová loviště

Another Code není možné nazvat revoluční hrou. Je spíše velmi milým překvapením. Na druhé straně mě tak napadá, že pokud tvůrci adventur už opravdu nejsou schopní/ochotní dělat klasické point and click adventury ani na PC, mohli by se vrhnout na NDS. Another Code jasně ukazuje, že tento handheld by mohl být pro adventury platformou zaslíbenou.

Another Code: Two Memories Ačkoliv máte nejprve pocit, že dotekový displej využijete maximálně k dialogům nebo pohybu hrdinky, brzy zjistíte, že ho tvůrci využívají, kde jen to jde. Například na hřbitově (ano, oblíbená rekvizita hororů nesmí chybět) jsem se dostal ke kameni, kterým byla zakryta díra ve zdi. A tehdy musíte stylusem pracně začít s kamenem bojovat, pomalu ho odstrkávat na stěnu, až se dostanete dál. Kdo mě při té činnosti viděl v metru, patrně předpokládal, že mám cukaturu ve stylu zombií z „Úsvitu mrtvých“.

Nebyla by to adventura, abyste se nesetkali s puzzly a samozřejmě nebylo by to NDS, aby na jejich řešení nebylo potřeba žhavit stylus na dotekovém displeji. Puzzly jsou graficky atraktivní, vtipně designované a občas pěkně potrápí mozkové závity. Už jsem asi zmlsaný, že mi přijde normální, že Another Code je i kvalitně ozvučeno a doprovázeno příhodnou hudbou, občas mi trochu vadilo, že dialogy doprovází takřka jedna a ta samá. Ale to už je spíš hloupý detailismus, než skutečná výtka. Tu mám Another Code: Two Memories jedinou výraznější. Minimum možností hru si uložit. Dva sloty mi přijdou málo, zvláště když u takto hezké hry se chci do některých lokací podívat znovu. Pro příště bych prosil alespoň pět.

Michael Mlynář
Jak již napsal Ondřej, hra Another Code přišla skutečně jako blesk z čistého nebe. Kde se vzala tu se vzala, najednou se válí v mém NDS. A to je rozhodně dobře. Klasických adventur je totiž na současných konzolích doslova jako šafránu. Nedá se ovšem říci, že by Another Code byla jednookým králem mezi slepými, kvalita této hry je totiž vynikající i bez ohledu na (ne)existující konkurenci. Co bych chtěl ovšem zmínit v prvé řadě je příběh. Ne, nebojte se nebudu nic prozrazovat, mám na mysli jeho podání a umístění. Hra se totiž odehrává v současnosti a podle toho tam taky všechno vypadá, takže se nesetkáte s bizarnostmi typu „boj proti emzákům“ a podobně. Jistě, máme tady sice ducha, který se velmi záhy stane vašim parťákem, ale věřte nebo ne, přijde vám to docela normální. Ostatně, stejně jako všechno v této hře. Hra má sice dosti hororový

Klady a zápory

Plus výborný příběh
Plus nádherná grafika
Plus propracované ovládání

Mínus minimum pozic pro ukládání

nádech, ale mrazení v zádech v mém případě nepřicházelo z důvodu gigantického strachu, ale z toho, že všechno zde je nějak podezřele normální. Tedy až na to, že vás doprovází duch. Příběh je ale přes všechny možné výtky až zničujícím způsobem normální. Hledání otce, za podivných okolností vymřelá rodina, naprosto reálná prostředí a v nich zasazené umně vymyšlené hádanky, jejichž řešení je ve většině případů striktně logické (tedy žádné perverzy typu „rozpárej opici, dej do ní bombu a hoď krokodýlovi“) a dá se říci, že podobné úkoly byste mohli někomu připravit s trochou té snahy snad i doma (řazení knih, klíče, hraní melodie na piano, překrývání obrazů apod.). No je toto u adventur vůbec ještě normální? Možná není, ale u Another Code je to jedním slovem skvělé.

Another Code: Two Memories
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano, 2 pozice
Multiplayer: ne
Verdikt: Zatím největší herní překvapení na NDS.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz