Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Another War – dojmy z válečného RPG

  12:00aktualizováno  10:49
Pokud máte rádi izometrická RPG typu Fallout nebo Baldur´s Gate, pak by vás měl zajímat i připravovaný titul Another War. Na rozdíl od podobných her však nebude příběh hry zasazen do fantasy nebo sci-fi světa, ale do prostředí druhé světové války. V tomto článku si můžete přečíst, jak se nám v redakci beta verze této slibné hry líbila.

Another War

Druhá světová válka je sice smutnou kapitolou v dějinách lidstva, zároveň však velmi vděčným námětem mnoha filmů, knih i počítačových her. Do poslední jmenované skupiny náleží veskrze hry strategické a akční, případně akčně taktické. Světlou výjimkou by měla být připravovaná gameska Another War, která patří do rodiny RPG a mezi hry s válečnou tématikou tak přináší čerstvý vítr. Another War vzniká ve studiích polského vývojářského týmu Mirage Media, o distribuci se u nás bude starat společnost Cenega. Do redakce se nám díky správné kombinaci nátlaku, konexí v podsvětí, krádeží a podplácení dostala beta verze této zajímavě vypadající hry, takže jsem nelenil, pustil se do hraní (a psaní) a výsledkem mého snažení je toto preview, ve kterém vám nastíním své první dojmy z tohoto RPG.

Jako v každém správném RPG vás ještě před samotným dobrodružstvím čeká volba hlavního hrdiny. Na výběr jsou tři chlapíci – intelektuál řešící problémy chytře a s rozmyslem, zloděj vynikající zejména v obratnosti a rychlosti a silák, který sice nepobral moc důvtipu, ale je silný a vytrvalý ("Se silákem nikdy nehrajte šachy. Pokaždé, když prohraje, tak kolem sebe divoce mlátí rukama. A on vždycky prohraje..."). Ke každé z těchto voleb je automaticky přiřazen obličejík, na vás Another War pak je, abyste si trochu poupravili základní atributy (síla, obratnost, inteligence, vytrvalost, charisma, rychlost a štěstí) a vybrali jméno. Kromě základních atributů má váš hlavní hrdina i další dovednosti, které odpovídají válečnému žánru hry. Mezi tyto skilly patří jednak zbraňové dovednosti (pistole, pušky, boj beze zbraně, boj se zbraní na blízko, demoliční zbraně a podobně), jednak speciální schopnosti specifické pro jednotlivá povolání – například plížení, ochromující úder, zaminovávání a další. Později, po získání potřebného počtu zkušeností a postupu na vyšší level, si budete moci vždy jednu vlastnost nebo dovednost vylepšit.

Příběh začíná jedné temné noci ve francouzské vesničce Annency, která leží v německé okupované zóně. Hlavní hrdina hry sem přijíždí na rozkodrcaném náklaďáčku, aby vyhledal svého dávného přítele Pierra. V té chvíli se již hráč chopí hlavního protagonisty a může si v klidu prohlédnout malé náměstí. Po chvilce se nejspíš rozhodne nakouknout do místní kavárny, kde najde hledaného Pierra. Ten mu začne vyprávět svůj příběh, ale ještě před prozrazením pointy vtrhne do kavárny gestapo a našeho milého hrdinu čeká tupá rána do hlavy...

Hned v úvodní lokaci, ve vesničce Annency, se projeví velká interaktivita hry – skoro na každý předmět můžete kliknout kurzorem a zjistit si nějaké Another War podrobné informace, s některými objekty lze také různě manipulovat. Například u kašny se můžete posadit a pokud máte všímavou postavu, tak zaregistrujete chlapíka v koženém kabátě, který se vás snaží nenápadně sledovat. Můžete ale také zkusit rozluštit nápis na okraji kašny nebo z vody vylovit zrezivělý nůž či hrst mincí. Z nedalekého poutače můžete utrhnout plakát, jen tak pro radost si vylézt na strom, podívat se pod podvozek rozbitého automobilu nebo šmírácky juknout do otevřeného okna. Při prozkoumávání objektů samozřejmě záleží zejména na inteligenci postavy a pokud se vám podaří získat nějakou důležitou informaci, dostanete něco zkušeností.

Po trošku drsném zatčení se náš chrabrý chlapík probouzí v jakémsi podzemním vězení. Po procitnutí z bezesného spánku vám nezbývá nic jiného, nežli prozkoumat svoji celu. Netrvá to dlouho a odhalíte jehlu skrytou ve slamníku a vytvoříte z ní provizorní paklíč, hodí se i kuchyňský nožík zapadlý ve staré krabici. Otevření vězeňských dveří je pak dílem okamžiku, ovšem ouha, před celou se promenáduje němčour jako poleno. První boj je tu a hned je jasné, že soubojová fáze nebude patřit mezi nejpropracovanější stránky tohoto titulu - stačí stisknout Control a klikat myšítkem na nepřítele. Je však pravda, že jednoduchý systém bojů není na škodu, navíc obsahuje několik potěšitelných drobností, například fakt, že v zápase tělo na tělo Another War nelze střílet (což je samozřejmě logické, ale většina RPG to nebere na zřetel), ale zbraň je místo k výstřelu automaticky použita třeba k úderu pažbou. Po prvním souboji zakrátko následuje několik dalších bitek, přičemž z každé mrtvoly lze obvykle sebrat několik užitečností – peníze, náboje, zbraň, obvaz a podobně. Inteligence nepřátel není na nijak oslnivé úrovni, leckdy se totiž stane, že nějaký esesman si vůbec nevšimne, že deset metrů od něj vesele mydlíte jeho kolegu.

Při průzkumu podzemního vězení narazí náš hrdina také na jistého německého vězně, kterého lze po krátkém rozhovoru nabrat do party. Nejenže se tím zvýší úderná síla, ale nový kamarád také vyvede našeho hrdinu ven z podzemí hradu, ve kterém sídlí místní německá posádka. Pak už nezbývá než se vrátit do městečka a rozjet pátrání. Příběh vás zavede nejen na různá místa v městečku a okolí, ale i do mnohem vzdálenějších míst, aby nakonec skončil uprostřed válečného pekla bitvy u Leningradu.

Čím více lidí je ve vaší partě, tím je samozřejmě veseleji. Kromě toho je také družina tužší v bojích, unese více předmětů a disponuje větší škálou speciálních schopností. Another War Trochu zamrzí skutečnost, že své souputníky nemůžete ovládat v boji přímo, ale jejich chování lze v podstatě ovlivnit jen volbou jejich vybavení a zadáním odstupu, který si od vás mají zachovávat. Ještě horší je pak fakt, že při soubojích je možné své kolegy zranit, což se vám v některých méně přehledných situacích jistě občas stane. Kromě bojechtivých nepřátel se ve hře Another War potuluje i spousta civilistů, se kterými lze zapříst rozhovor. Některé dialogy jsou opravdu dlouhé a nabízejí různé směry, kterými se debata může ubírat. Dialogy a některé popisky předmětů, jakož i některé pasáže příběhu, jsou docela vtipné. Nečekejte však parodii na válku, jelikož Another War je naštěstí spíše "seriózním" erpégéčkem, ve kterém se čas od času objeví nějaký povedený vtípek.

Ve hře je docela dost sebratelných předmětů, přičemž inventář je řešen velmi dobře – je totiž omezen jak objemem, tak nosností, která je dána silou postavy. Kromě zbraní a výstroje budete nacházet i předměty potřebné k plnění questů, ale také jídlo a obvazy (jejichž použitím si lze doplňovat hitpointy) nebo nářadí na opravování zbraní. Předměty na rychlé použití si lze nastrkat do opasku a používat je číselnými klávesami, stejně jako třeba v Diablu. Ve hře nechybí ani mapa a deník, do kterého se automaticky zapisují všechny důležité události a informace. Ze Another War screenshotů roztroušených kolem článku, případně z mohutné galerie, můžete snadno vyčíst, že RPG Another War bude zpracováno v oblíbeném izometrickém pohledu, a to za použití renderovacího softwaru Maya 3.0. Herní prostředí je vykresleno nádherně, s postavami (resp. s jejich animacemi) je to trochu horší – ale přeci jen se zatím jedná o betaverzi, takže se pohyby možná ještě vylepší. Zvukové zpracování využívá 3D technologii a efekty berou v potaz pozici hlavního hrdiny vůči zdroji zvuku. Minimální hardwarová konfigurace nevypadá nijak přehnaně – Pentium II 300 MHz a 64 MB Ram, slušná je i konfigurace doporučená: P II 400 MHz a 128 MB Ram.

Pokud máte rádi válečné příběhy nebo RPG hry, případně obojí, bude pro vás jistě hra Another War tím pravým. Po krátkém testování beta verze zatím vše nasvědčuje tomu, že gameska Another War bude skutečně kvalitním titulem - po technické stránce vypadá velmi povedeně a kvalitně se jeví i systém vylepšování postav, interaktivita prostředí, dialogy a příběh. Hra u nás navíc vyjde v češtině, takže si v klidu budou moci zahrát i méně zdatní angličtináři. Pokud se nestane něco nepříjemného, tak by se mělo toto RPG objevit v obchodech během tohoto měsíce, případně o několik týdnů později, takže se již brzy budeme moci naplno ponořit do tohoto válečného dobrodružství.

Autor:
Nejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Další z rubriky

Assassin’s Creed: Origins
Královna Kleopatra a zrození asasínů. Velký speciál o Assassin’s Creed: Origins

Že letošní Assassin’s Creed bude zasazen do starověkého Egypta, nebylo žádným tajemstvím. Oficiální oznámení uskutečněné v rámci herního svátku E3 však...  celý článek

Ghost Recon: Wildlands
Další průšvih na spadnutí? Ghost Recon: Wildlands působí rozpačitě

O víkendu jsme se věnovali uzavřené betě očekávané střílečky Ghost Recon: Wildlands od Ubisoftu. Ale možná jsme se radši měli jít koulovat.  celý článek

Nedd for Speed: Payback
Přesně jako Rychle a zběsile. První dojmy z Need for Speed: Payback

Vyzkoušeli jsme nový díl oblíbené závodní série a jsme více než spokojeni. Payback je perfektní arkáda s důrazem na příběhovou složku.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.