Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Another World – vítej v jiném světě

  12:00
Jednou z nejoriginálnějších her byla ve své době výtečná akční adventura s názvem Another World, která nás posléze doslova přikovala k TV, potažmo k monitorům, svou dokonalou atmosférou a hratelností. Nevěříte? Vraťme se tedy společně s touto recenzí do herní - a zde nejenom konzolové - minulosti…

Another World

Vítám tímto čtenáře, kteří zažili zlatou dobu rozpuku her na 16-ti bitových platformách, a kteří při několika dalších řádcích možná i zatlačí slzu v oku při vzpomínkách na čas ne až zase tak dávno minulý, prosezený u svého miláčka připojeného k televizi. Ostatním, nevlastnícím stroje SNES, Mega Drive či třeba Amiga tak alespoň naznačím, jakže to za středověku herního byznysu (tím se ovšem nebráníme recenzím z herního pravěku – době 8 bitových mašinek, jako např. Atari 800, 130, NES, Master System, atp.) vůbec vypadalo s hraním her. Také nám mnohým dojde, když vzpomeneme na další podobné herní klasiky, že nemusíme pařit zrovna multimediální zázraky s tunami super grafiky, eskapád nabušených zvukových efektů a hudby více, či méně známých protagonistů; stačí jenom oprášit a poté zapnout ten stařičký přístroj dodnes schovaný dole ve skříni a pobavíme se stejně kvalitně, ne-li v mnoha případech ještě více a lépe… Dosti ale nostalgie, vrhněmež se na popis hry. Hry Another World.

Delphine Software, francouzský tým programátorů, proslul právě objektem naší recenze, titulem Another World. Naprogramoval poté i další velmi kvalitní počiny, přičemž těmto dáme prostor v brzké budoucnosti.
Uvedená partička si na svou dobu dala opravdu přetěžký úkol. My, konzumenti herního průmyslu, jsme se momentálně soustředili povětšinou na akční arcade, kde jsme kosili tuny protivníků jak opěšalých, tak mobilních, skákali Another World v plošinovkách a sbírali zde všemožné předměty, popřípadě luštili hádanky v prastarých adventurách. A Delfíni se rozhodli zkombinovat kvalitní 2D animace s akcí a adventurou dohromady. Nutno podotknout, že se jim to podařilo na jedničku.

Už začátek hry nás takříkajíc ohromil. Po kratším loadingu jsme byli doslova přikováni do křesel animovaným intrem. Za opravdu velmi nepříjemné bouřky se přiřítil hlavní hrdina ve svém sporťáku do zaměstnání - ve vědecké laboratoři pracoval na utajovaném projektu. Po elektronické identifikaci vstoupil do pracovny a nalogoval se do počítače. Jenže venku došlo k něčemu opravdu neočekávanému. Blesk udeřil přesně tam, kam neměl a vědec se za mohutné elektromagnetické bouře přemístil prostorem díky svému mírně zvrtlému pokusu do jiného světa. A nepříliš přátelského.

A zde jsme přišli ke slovu my, hráči. Špičkově animovaná postava, jednoduché skoky – tady i v běhu, kotouly, opatrná chůze, přikrčení, zachycování ve skoku a později i střelba, to byl opravdu velmi pestrý repertoár pohybů. Veškerenstvo těchto akcí vám nádherně padlo do ruky díky realistickému ovládání a jeho citlivosti. Ocitnutí se ve vodě a následné ovládání za pomoci směrových šipek Another World a jednoho tlačítka (ano, jednoho; ke hraní tehdejších her nebylo zapotřebí milión kláves a tlačítek, i když bylo kolikrát stejně komplikované jako dnešní…) vyústilo po několika utopeních ve vynoření se z bazénu v naprosto neznámé krajině. Mnoho času k rozhlížení se vůkol nebylo, jelikož na jedné straně čekalo velice vzteklé a velice velké zvířátko. Po pár pokusech o jeho přeskočení jste to vzdali a vydali se druhým směrem. Jaké však přišlo leknutí, když se po pár krocích cosi vymrštilo ze země, objevila se animace obrovského červa s vysunutým jedovatým trnem a náš hrdina vzápětí padl jak podťatý k zemi… A znovu od prvního checkpointu. Nakonec jsem se naučil vnímat na zemi rozložená nebezpečenstva a hbitě je přeskakoval. Jaké však bylo mé další překvapení, když jsem zjistil, že kočička číhající vpravo na útesu na mě dostala chuť a jala se mne pronásledovat. Hop a skok a bylo po mě. Ha, řekl jsem si, asi budu muset spěchat. Takže jsem to vzal útokem. Nemluvě o tom, že červi se začali vyskytovat i na stropě (neméně příjemné setkání s jedem pak následovalo také), pročež jsem utíkal, skákal a házel plavné kotouly přes několik obrazovek. Tam se objevili Oni. Myslel jsem si, když odstranili predátora střelou z pistole, že jsou přátelé. Prudká bolest a díra v rameni následované pádem do komatu mě však přesvědčily o opaku. Kdybych nebyl trotl a všiml si při útěku otroků, pracujících ve skalách, možná by mi to došlo dřív… Následovalo probuzení v zajatecké kleci v dolech. A tak bych mohl pokračovat ve vyprávění tohoto úžasného příběhu dál.

Another World

Myslím, že krátká ukázka vám postačila k osvěžení, či určitém obrázku o této hře. Celý popis Another Worldu by byl ještě na několik stran textu, a tak se jej pokusím shrnout. Z klece jste se samozřejmě osvobodili. Při útěku jste se skamarádili s domorodým otrokem a našli pistoli. Ta byla velmi užitečná, jelikož měla dva módy střelby. Po dlouhém stisku totiž začal u její hlavně oscilovat velký výboj, pro nějž nebylo problémem vyrazit dveře, či prorazit stěnu… . Celá hra se pak změnila ve skvěle načasovanou honičku, protkanou logickými hříčkami při překonávání jednotlivých překážek. Doly plné stráží, jejichž likvidace nebyla možná pouze obyčejnou přestřelkou. Kupříkladu v jedné místnosti bylo hned několik uzurpátorů. Nad hlavami jim visel velký lustr. Co by asi hráče napadlo? Vyhnout se jim, jelikož pálili velmi svižně a párkrát to s ním švihlo. Vyběhli jste tedy do horní místnosti a odstřelili řetěz. Kdesi dole se pak ozvalo tříštění skla, steny a nadávání. Je vám už jasné, co následovalo? Nebo kompletní zatopení místnosti s nástrahami vodou, před kterou jste ale museli velmi rychle a velmi zručně při přeskocích propastí zdrhat. Či kutálení se v úzkých a větvících se jeskynních prostorách, mnohokrát končících zkrvaveným krápníkem. Tady bylo potřeba zapojit logické obvody vaší paměti. Při svých dobrodružstvích jste se ještě několikrát setkali se svým parťákem, který vám pomohl před jistou smrtí, aby vás ve strhujícím finále zachránil a zraněného a v bezvědomí odvlekl pryč z toho pekla na létajícím drakovi.

Another World

Dějovou linku jsme si velmi stručně shrnuli. Měli bychom věnovat také trochu místa grafice a ozvučení. Na svou dobu byly obě tyto položky opravdu nevídané. Animace všech tvorů, včetně desítek framů pro hlavního hrdinu, byly dotažené do maxima (ostatně obrázky vytípané ze hry by se měly povalovat někde okolo tohoto textu). Na tak pěkně rozpohybovanou a osobitou grafiku nebyl hráč vůbec zvyklý… . Samply snad všeho, co jste potkali, zvuky zbraní a dokonce i hudba dosahovaly velmi vysoké úrovně. A navíc každé vaše zhynutí provázené animací odpovídající momentální příčině smrti, to se jen tak nevidí. Troufám si odvážně tvrdit, že se jednalo o první náznak téměř filmové interaktivity spojené s opravdu tuhou akcí, při níž jste se několik hodin příjemně bavili. Fungoval zde navíc systém checkpointů, uživatelsky to velmi příjemná věc. Přiznám se teď k jedné věci. A možná si budete ukazovat na hlavu. Odložil jsem PALovou recenzi na Metal Gear Solid 2, abych podpořil své vzpomínky čerstvým zážitkem z Another Worldu. Královsky jsem se bavil a zapomněl na jinak bombastický počin Hideo Kojimy.

Hodnocení v procentech se v retru úmyslně vyhýbáme, takže nečekejte žádnou výslednou známku. Věřte ale, že kdybyste si k této hře sedli, strávíte u ní opravdu Another World příjemné chvíle. Pokud jste ostatně dost šikovní, můžete jí na netu objevit jak pro konzole SNES/ Mega Drive, tak pro Amigu (Amiga – DMS archiv na diskety, či řešení na PC pomocí emulátoru Amigy WinUAE), nebo pro samotné PC. Another World je už dávno jako PD software k zastižení na několika sajtách…

Také si říkáte, že mnoho tak dobrých dějových prvků a logických hříček se většinou dnes nepotká ani v těch nejlepších multimediálních projektech? Chápete už, jak plodné bylo vysedávání u starých dobrých, naprosto obyčejně 2D kreslených her? Pokud ano, potkáme se u dalších recenzí na skvělé a v lecčems originální hry z éry počátků domácí zábavy. A nebojte se, dojde i na akce, simulace, logické rychlíky a spousty dalších titulů. Příště to bude Flashback!

P.S. by Martin Quest:
Mimochodem, projekty Another World a Flashback vycházejí ze starší hry Future Wars vyvinuté také firmou Delphine Software. Tento jejich předchůdce obou klasických děl byl známý především ve Francii a to díky mimořádně povedenému příběhu, naprosto špičkové grafice a hudbě vzápětí vydané jako soundtrack, což tehdy ještě zdaleka nebylo běžné.

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

Témata: Průmysl, software
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Steam rozdává Surviving Mars a Ubisoft Far Cry 3, času je ale málo

Nepropásněte dvě časově velmi omezené akce obchodů Steam a Ubistore. Pokud si pospíšíte, můžete si zcela zdarma přidat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Odklad se nevyhnul ani Battlefieldu 2042, letošek by však měl stihnout

Nový díl vojenské střílečky Battlefield jsme si měli zahrát již za měsíc, nakonec se ovšem čekání ještě trochu...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

Zrušte víkendové plány a zdarma otestujte vymodlené Age of Empires IV

Do vydání netrpělivě očekávaného pokračování Age of Empires zbývá šest týdnů a jeho tvůrci už mají prakticky hotovo....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...