Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Area 51 – zastřel si svého emzáka

  12:02aktualizováno  14. srpna 10:16
Spousta podivně vypadajících stvoření, neuvěřitelné techologie, vyhlazovací jednotky, mutující virus, konspirace, nonstop akce a David Duchovny. To vše na vás čeká , pokud si přečtete následující recenzi.
75

Area 51

Platforma: PC
Výrobce: Midway

Herní karta

Area 51 Co ukrývá Oblast 51?
Přeskočíme zdlouhavé úvody a rovnou si povíme něco o příběhu. Ten je překvapivě celkem promyšlený a najdeme v něm spoustu zajímavých zvratů. Posuďte sami. The Greys (tedy takoví ti malí šediví mimozemšťané s velkýma očima a hubeným tělíčkem) pozorovali Zemi a zkoumali lidstvo tisíce let. Přírodní zdroje a velká populace na Zemi byly ideální podmínky k výzkumu. Jejich hlavním cílem byl ale výzkum nové zbraně, která by zažehnala konflikty na jejich rodných planetách. Co čert nechtěl, v roce 1947 se však jejich loď porouchala a havarovala blízko Rosvellu v Novém Mexicu. Vláda USA všechno popřela a bleskurychle uzavřela oblast, ve které našla zbytky lodi a jednoho těžce zraněného Greye, kterého pojmenovali Edgar. Toho odvezli právě do Oblasti 51 pro podrobnější výzkum.

Area 51 Area 51 Area 51

Area 51Mezitím do hry vstupuje organizace Illuminati, která má na výzkumu velký zájem, ale jediná věc, po které touží, je ovládnutí světa s pomocí nových mimozemských technologií. Časem tato organizace uzavírá se Šedáky dohodu o vzájemné výměně (suroviny, lidé k pokusů, atd. za mimozemské technologie). Následujících dvacet let zkoumali Šedáci novou zbraň – uměle vypěstovanou příšeru Theta, která jim měla pomoci v jejich vzdáleném konfliktu. Mezitím Dr. Winston Cray, který pracuje s Edgarem, objevuje plány na zničení Země s pomocí zbraně Theta a snaží se všemu zabránit. No, nechci prozrazovat úplně všechno, zkrátka základnou se začne šířit jistý mutující virus a do akce jsou povolány elitní jednotky „Military Hazardeous Materials Teams„ Bravo a Delta. Jednotka Delta je ale vzápětí nezvěstná a tým Bravo, kterého jste členem, má za úkol zjistit její osud a zjistit příčinu rozšíření viru po základně.

Oblast 51

Oblast 51Oblast 51Oblast 51 – Oblast 51 se nachází uprostřed pouště v jižní Nevadě. Vstup do této oblasti je přísně zakázaný, o čemž svědčí mnohé varovné cedule po obvodu. Letecký prostor nad touto oblastí patří k nejvíce střeženým na této planetě. Oblast 51 byla založena v roce 1957, ale oficiálně byla její existence potvrzena až roku 1994. Toto území plnilo funkci jaderné základny, ve které letecká továrna Lockheed zdokonalovala výzvědná letadla pro potřeby CIA. Dodnes se tu testují nejnovější americké zbraně, mezi jinými tu probíhaly i zkoušky bombardéru Stealth. Celá tato oblast je ale opředena tajemstvími a spousta lidí věří, že se tam skutečně testují létající talíře a zkoumají mimozemské druhy.

Zapomeňte na hledání klíčů ze stařičkého Dooma, nic takového. Půjdete rovnou za nosem, pokosíte stovky zmetků a dostanete se až na konec, toť vše.

Area 51Tak a teď už něco o hře
Jak už bystřejší z vás asi poznali podle okolních obrázků, jedná se o 3D akci a já v tuto chvíli můžu prozradit, že ne jen tak o ledajakou. Area 51 by totiž mohla aspirovat na kandidáta té nejprostší střílečky posledních let. Zapomeňte na hledání klíčů ze stařičkého Dooma, nic takového. Půjdete rovnou za nosem, pokosíte stovky zmetků a dostanete se až na konec, toť vše. Co bychom ale také čekali od konverze z konzolí, že? Ve hře nenarazíte na jediný logický puzzle a zakysnout v této hře je skutečně umění. To už i nedávný Pariah na tom byl lépe. Tím ale nechci říct, že by šlo o nějaký paskvil, který ani nestojí za zahrání. Naopak, Area 51 je dobrou hrou, která se skvěle hraje, má dobrý spád a není nudná. Je ale spíše určená pro nenáročné hráče, kteří nepotřebují přemýšlet a baví je jen pouhé bezmyšlenkovité procházení úrovněmi a střílení do všeho, co se pohne.

Area 51 Area 51 Area 51

Area 51Jak se to tedy hraje?
Po skvělém intru jste vrženi do hry v roli chlapíka jménem Ethan Cole (kterého namlouval právě David Duchovny, tedy agent Fox Mulder z kultovního seriálu Akta X). Výzbroj se skládá sice z pouhé pistolky, ale zanedlouho se vám do pařátů dostane i samopal, který je možno použít i v duální podobě až do vyčerpání zásobníků a stejnou výhodu můžete mít i s brokovnicí. Následuje několik mimozemských zbraní a granáty. Podrobnější popisy některých vybraných kousků najdete v tabulce, takže je dál nebudu rozepisovat. Jen ještě zmíním jeden malý detail – v optickém zaměřovači samopalu nebo odstřelovačky je skutečně vidět miniaturní okolní prostředí, což vypadá náramně roztomile.

Několik zbraní na ukázku.

M-11 „Scorpion“ PistolM-11 „Scorpion“ Pistol – Základní zbraň, se kterou jste vrženi do hry. Za celou hru nemá valného využití, nábojů do jiných zbraní je dostatek, takže se nemusíte bát. Tato pistolka, přestože vypadá opravdu pěkně, ztrácí význam ve chvíli, kdy najdete následující věcičku.


XM-32 „Viper“ Assault RifleXM-32 „Viper“ Assault Rifle – Váš věrný přítel od začátku hry až po její konec. Díky vysoké kadenci a slušné účinnosti se hodí do každé situace a pokud najdete tohle zlatíčko ještě jedno, stane se z vás na chviličku skoro John Rambo.


M-170 „Hammer“ Combat ShotgunM-170 „Hammer“ Combat Shotgun – Brokovnice je nepostradatelná součást každé lepší střílečky a nejinak je tomu i zde. Na blízko smrtící, na větší vzdálenost nepoužitelná, ale na to už jsme zvyklí. Je rovněž možné najít druhou a užívat si dvojitou ničivou sílu až do vyplýtvání zásobníků.


SR-125 „Wraith“ Special Purpose RifleSR-125 „Wraith“ Special Purpose Rifle – Klasická odstřelovačka zde nesmí přece chybět. Nejednou vám zachrání krk, díky dobrému zoomu a účinnosti (headshot rozchodí opravdu málokdo).

I přes obstojnou grafiku ale hra není bůhvíjak náročná a zahrají si ji i hráči na pomalejších strojích bez hypermoderní grafické karty (kromě GeForce 4MX, ta ostrouhala jako vždy).

Area 51 A co třeba grafika a tak?
Na grafice je znát, že je to prostě konzolovka, ale v tomto případě velice vydařená. Okolní prostředí je celkem detailní, úrovně nejsou nijak repetetivní a nikdy nebudete mít pocit, že už jste tu byli. Modely nepřátel vypadají rovněž skvěle a až se na vás bude sápat hromada odporných mutantů, naběhne vám skutečně mráz po zádech. Občas vám tvůrci naservírují nečekané překvapení jako přistání na Měsíci (opravdu se mi nechce prozrazovat víc, to se prostě musí vidět na vlastní oči ;-)) a sem tam narazíte i oblíbené „scény za sklem“, ale těch je bohužel minimum. Excelentní jsou ale světelné efekty, hlavně v poslední třetině hry. I přes obstojnou grafiku ale hra není bůhvíjak náročná a zahrají si ji i hráči na pomalejších strojích bez hypermoderní grafické karty (kromě GeForce 4MX, ta ostrouhala jako vždy). Loading je téměř okamžitý a žádné dlouhé čekání se naštěstí nekoná.

Na koho narazíte?

Mutant ScientistMutant Scientist – Tito zmutovaní vědci jsou výsledek kontaktu lidí s neznámým virem, který sem naši šedí přátelé přinesli. Tento virus nastartoval rychlý růst svalové hmoty a celkové posílení kostry. Svou daň si ale vybral v poškození mozku, takže se z těchto vědců stala pouhá agresivní zvířata.

Black OpsBlack Ops – Příslušníci těchto nebezpečných jednotek jsou klonovaní lidé s kombinovanou lidskou a mimozemskou DNA. Díky tomu mají dokonale vytříbené bojové reflexy a schopnosti a jsou „naprogramovaní“ poslouchat rozkazy od Greys a Illuminati.

GreyGrey – První kontakt s nimi se datuje na rok 1947 při incidentu v Roswellu. Ke komunikaci používají telepatii a gestikulaci. Žijí v hlubokých útrobách Oblasti 51, kde zkoumají lidskou anatomii a provádějí na ní své pokusy. Přesný účel jejich pokusů je znám pouze jim a příslušníkům Illuminati.

Klady a zápory

Plus Dynamika hry a rychlý spád
Plus Audiovisuální stránka

Mínus Velice krátké
Mínus "Jen" střílečka

Dobře je na tom i zvukové stránka. Zvuky zbraní jsou pěkně nahlas a dávají bitvám tu pravou atmosféru adrenalinového boje. Namluvení postav je většinou prvotřídní právě díky profesionálům jako je David Duchovny, Powers Boothe nebo dokonce znýmý zpěvák Marilyn Manson, který "namluvil" zvuky některých příšer :-). Bohužel jiných zvuků ve hře není moc a hudební stránka je velice nevýrazná, což je škoda, protože volba správné hudební kulisy je kolikrát polovina atmosféry.

Area 51A jdeme do finiše
Verdikt: Bohužel chválit nemůžu věčně. Hra je neskutečně krátká, pouze o něco málo delší než nedávný Pariah, jehož hrací doba u mě byla zhruba pouhých šest až osm hodin. Area 51 na tom sice není až tak hrozně, ale o moc lepší to zde nebude a nějak víc nad deset hodin se asi dostanete pouze pokud budete hrát poslepu nebo jen s jednou rukou. Pro většinu z vás asi bude také velký zápor to, že je to prostě JEN střílečka a nic jiného. Bezduchá řežba bez špetky inovace a zpestření v podobě nějakých logických úkolů, apod. Pokud je tohle přesně to, co hledáte, přičtěte si k závěrečnému hodnocení ještě tak deset procent, pro vás ostatní to bude pořád jen pouhopouhá střílečka.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 262 čtenářů


Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...Najdete na iDNES.cz