Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Area 51 PC - preview

  12:02aktualizováno  21. června 12:33
Oblast 51 je novodobou legendou, která podle mnohých skrývá nevídaná překvapení. Zda je na pověrách něco pravdy, se jen tak nedozvíme, ale nově se do přísně střeženého komplexu budeme moci dostat v očekávané akci od Midwaye.

Area 51 Těžko bychom hledali tajemstvím opředenější místo, než je všem dobře známá Oblast 51. Americké výzkumné středisko někde uprostřed nevadské pouště by ještě samo o sobě nebudilo takovou pozornost, jen kdyby se tak živě nespekulovalo o výskytu UFA v této lokaci. Po známé havárii neznámého tělesa, jež mnozí svědkové označili jako létající talíř, v Roswellu, se mýty rozšířily skutečně naplno. Co se vlastně skrývá za neprodyšně uzavřenými dveřmi, které se navíc nacházejí v dostatečně rozsáhlém hlídaném komplexu, se jen tak nedovíme. Každopádně se jedná o ideální námět pro počítačovou hru. Možná se ptáte, proč je toto lukrativní téma ve virtuálním světě tak opomíjené, ale my vás můžeme ujistit, že her čerpajících z fenoménu Oblasti 51 vyšlo skutečně spoustu, akorát nebyly moc viditelné. Mnoho se jich objevilo na automatech, některé na konzolích, avšak v poslední době spíše ticho po pěšině. Proto nás potěšilo, že se rozjíždějící se Midway pochlapil a zanedlouho vydá ambiciózní akci Area 51.

Do akce je tedy povolán tvrďák s velkými bicepsy a neohroženým výrazem ve tváři, Ethan Cole, jenž má za úkol tomuto bordelu učinit přítrž a zamezit možnému šíření nákazy mezi civilní obyvatelstvo.

Area 51 Je jasné, že se nám hra nebude snažit vymluvit přítomnost mimozemšťanů na matičce zemi, ba právě naopak – ve svém příběhu s nimi stoprocentně počítá. Na naši planetu se dostala rasa Dark Grey, která zde, daleko od své domoviny, chtěla vyvinout virus ničící geny. Povedlo se, ale se zpáteční cestou to tak nějak nevyšlo, tudíž si ufouni podali své náhražky rukou s americkými představiteli, kteří jim vybudovali speciální sektor v Oblasti 51, kde mohli přespolní kluci a holky zůstat v tajnosti. Ale jak už to tak v pohádkách a ve hrách bývá, něco se ukrutně pokazí! V celé oblasti nastává chaos, lidé mutují, mimozemšťané blázní a my bychom řekli, že v tom má prsty onen mocný virus. Do akce je tedy povolán tvrďák s velkými bicepsy a neohroženým výrazem ve tváři, Ethan Cole, jenž má za úkol tomuto bordelu učinit přítrž a zamezit možnému šíření nákazy mezi civilní obyvatelstvo. Pravda, zápletka by injekci originality snesla, ale pro potřeby této hry podle nás stačí, zvláště když má být odkrývání okolností ohledně úniku viru tak napínavé a zajímavé.

Oblast 51

Oblast 51 byla založena roku 1957 (americká armáda její existenci přiznala až v roce 1984) a zpočátku sloužila coby letecká základna, kde probíhal vývoj průzkumných letounů. Velice úzce je s ní spojen například známý bombardér Stealth. Základna se nachází v nepříliš dobře zmapované části Nevadské pouště a její rozloha má být srovnatelná například se Švýcarskem. Základna sama o sobě ještě takovým tajemstvím není, ale je tu jedna její část, o které můžeme opravdu jen spekulovat. Jisté je jen to, že ani piloti, kteří zde cvičí, nesmí narušit její vzdušný prostor, jinak mohou být sestřeleni. O civilistech nemluvě. Této sekci se přezdívá Dreamland. Toto území se nachází v horském masivu a pyšní se rozlohou zhruba 40x40 kilometrů. Podle očitých svědků zde existuje obrovská a moderní základna. Právě toto místo je často spojováno s mimozemšťany a UFO. Jakkoli je tato domněnka nepodložená a mnohým k smíchu, americká armáda ji hodně přihřívá svým vytrvalým mlčením o této oblasti. Lidé s velkou fantazií mají aspoň o čem přemýšlet.


Area 51 Nebudeme si nic namlouvat, Area 51 má být ryzí akcí ve stylu Dooma 3 nebo Painkillera. Možná ne tak přímočará, jako druhá jmenovaná hra, ale žádné novoty po hratelnostní stránce nečekejte. Tvůrci se sice snaží zamaskovat kosení stovek nepřátel několika detaily, ovšem podle recenzí konzolové verze jde o starý dobrý formát uspokojující střílečky. Nutno dodat, že dobré střílečky. Zpestřujícím elementem budiž tým vám podobných HAZMAT vojáků, jimž budete velet. Ale obejdete se i bez přímých rozkazů, umělá inteligence ovládá kluky poměrně inteligentně a užitečně, navíc je ani nemůže potkat smrt, což v přestřelkách s mutanty, kde nejednou sami zařvete, oceníte. Parťáky však nečekejte v každé misi. Jejich výskyt je zvýšený především v počátečních úrovních, později začínají odpadávat a dojde až k extrému, kdy půjdete zhola na vlastní pěst. Třeba zase na někoho narazíte, ale s kdovíjak velkým vojem za zadkem hluboko v tajuplném komplexu nepočítejte. Přepínat mezi členy týmu nebude možné a i příkazový rozsah má být značně omezen, takže na kdovíjaké taktické operace předem zapomeňte.

Area 51 Čas od času narazíte na skutečně famózní a takřka nezapomenutelné okamžiky. Když se třeba bráníte nekončícím vlnám nepřátel, je atmosféra skutečně hustá. Ke všemu hra přiměřeně využívá i skriptovaných situací. Těch by však podle všeho mohlo být klidně více, na druhou stranu dáváme přednost kvalitě před kvantitou, takže lepší je mít několik opravdu ohromujících situací než tuny nicneříkajících. Jinak se Area 51 skládá povětšinou z mnoha chodeb, sem tam nějaké té místnosti. Mohlo by to působit nudně, avšak autorům se povedlo hru, minimálně na konzole, poměrně dobře vyladit, takže se hraje opravdu svižně a příjemně. Agresivnímu viru se nevyhnul doslova nikdo – narazíme tak na zmutované mimozemšťany schopné se zneviditelnit, vědce, ochranku, vojáky, ale i své bývalé parťáky. Budete tak mít co do činění s protivníky bojující svými pařáty, ale i neskutečně moderně vyzbrojenými neřády. Hratelnost do stereotypu sice podle všeho časem zabředne, přeci jen jde pouze o akci, v níž se logické problémy omezují na hledání klíčů a dveří, které by jimi šly otevřít. Naštěstí to však není zas až tak brzy, abychom se museli kdovíjak rozčilovat. Doom 3 také nepřinesl mnoho novot a monstra jsme v němArea 51 stříleli výhradně v úzkých chodbách, přesto patřil k nejlepším akcím minulého roku. Některá monstra budou vskutku vyzývavá a nešetřilo se ani extra silnými padouchy, v pařanské hantýrce bossy. Střetu s nimi předchází dobře ušité video, které vás náležitě navnadí na skvělý boj a také poskytne vodítko, jak na extra silné protivníky vyzrát. Úrovně staví poměrně jasně na linearitě, ovšem tento fakt vůbec nemusí být k horšímu. Alespoň se nebudeme zdržovat zbytečným blouděním, ale celou hru odehrajeme ve značně vysokém tempu.

Mutace z vás udělá výrazně silnějšího bojovníka na blízko a navíc dá k dispozici dva speciální útoky na dálku.

Tvůrci se akční monotónnost snaží nabourávat několika interesantními způsoby. V první řadě může Ethan skenovat nejrůznější předměty jako jsou dokumenty nebo těla nepřátel. Z nich se dozvídá detaily o příběhu, hodnotné informace nebo dobře střežená tajemství. Vzhledem k celkem slušnému rozsahu, nejsou tyto záležitosti přístupné přímo v samotné hře, nýbrž v bonusové položce menu. Druhou zvláštností, k níž ovšem příběh přímo vybízí je nakažení hlavní postavy virem, Area 51 jenž proměnil všechno v oblasti v mutující trosky. Na Ethana však nákaza zvaná Theta působí poněkud jinak – šikovný klučina si totiž sám smí vybrat, kdy se promění v monstrum a v jeho podobě využije nových schopností. Mutace z vás udělá výrazně silnějšího bojovníka na blízko a navíc dá k dispozici dva speciální útoky na dálku. Prvním z nich jsou bakterie vysávající z nepřítele životní energii a přelévající jí na vaše konto. Druhým je pak velice silný paprsek. Rovněž pohled na hru se ve chvíli, kdy dáte průchod nákaze, změní. Odlišnou hratelnost tak podtrhnou výrazné barvy a mírné zamlžení vašeho okolí, tzv. blur efekt. Samozřejmě, že své silnější stránce nesmíte dávat průchod neustále, ale jen ve chvílích, kdy máte dostatek jakési energie. Tu získáte konstantním zabíjením mutantů, z některých jejich mrtvol nebo třeba prostřednictvím zvláštních ampulek.

Multiplayer dnes již nesmí chybět a výjimku netvoří ani Area 51, která sice nepřinese objevné variace hry více hráčů, ale bere to hezky od podlahy. A to taky není nutně ke škodě věci. Dočkáme se tak víceméně klasických modů jako je deathmatch,Area 51 capture the flag nebo tzv. Invasion. V něm se až 16 hráčů rozdělí do dvou týmů – vojáků a virem nakažených mutantů. Oba tábory operují se svými přednostmi a musí co možná nejlépe zamaskovat zápory. Levely jsou převzaty ze singleplayerové kampaně, což ze strany vývojářů značí nevelký důraz na multiplayerový part, avšak podle konzolových recenzí překvapivě nabízí příjemnou zábavu a zpestření. Přesto by hře mnohem více slušel výraznější a početnější arzenál. Ten se má skládat pouze z pistole, kulometu, brokovnice, sniperky, jež sice disponují i sekundárním modem střelby, ale to pravé ořechové jsou teprve dva kvéry mimozemské provenience. Jeden z nich vůbec nepotřebuje munici, druhý je pak zase velice silný a účinný na více nepřátel najednou.

Area 51 si hodně zakládá na vizuální stránce. Ta je na konzolích skutečně vynikající, otázkou však je, nakolik se její kvality podaří převést na monitory počítačů. Autoři na tom ale pracují, takže bychom se měli dočkat dvakrát ostřejších texturArea 51 i mnohem vyššího rozlišení. Hodně se těšíme na parádní světelné efekty i práci s kamerou v animacích. Ačkoliv se vše odehrává v jednom komplexu, podařilo se prý Midwayi zachovat potřebnou variabilitu prostředí, které na celou herní dobu dokáže zaujmout. Ve zvucích ani hudbě kámen úrazu s největší pravděpodobností ležet nebude. Navíc se tvůrcům podařil husarský kousek – najali si doopravdy exluzivní dabéry. Ethana Colea se zhostí David Duchovny, dobře známý jako agent Mulder ze seriálu Akta X. Druhou význačnou persónou za mikrofonem se stal kontroverzní zpěvák Marilyn Manson. Ten propůjčil hlas několika mimozemšťanům.

Ethana Colea se zhostí David Duchovny, dobře známý jako agent Mulder ze seriálu Akta X. Druhou význačnou persónou za mikrofonem se stal kontroverzní zpěvák Marilyn Manson.

Area 51 se nesnaží znovu definovat žánr, ba právě naopak – drží se jeho kořenů a podle již vydané konzolové verze se jí tento přístup určitě vydařil. Hra nám nabídne klišovitý, přesto však poutavý a dobře vyprávěný konspirační příběh, interesantní prostředí Oblasti 51, svižnou hratelnost, vynikající prezentaci, zábavný multiplayer a dvacet levelů, které by nás měly zabavit na pěkných 15 hodin. PC verze Area 51 se na pultech obchodů objeví co nevidět a recenzi hry pro Playstation 2 přineseme již zítra.

Index očekávání: 80%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...

Hordy zombie a mumie. Strange Brigade už ani nemůže být béčkovější

Strange Brigade

Strange Brigade je bezduchá kooperativní akce, v níž jde jen o nekonečné střílení zástupů nepřátel. I takové hry jsou...Najdete na iDNES.cz