Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Army Men: RTS – vzhůru do boje

  12:00aktualizováno  10. května 5:07
Od té doby, co se na monitorech našich milovaných PC poprvé objevili plastoví vojáčci, uběhla již spousta času. Hry s titulem Army Men vystřídaly několik žánrů a nyní se autoři vrhli na zpracování 3D realtimové strategie. Vraťte se tedy do dětských let, kdy jste vedli nikdy nekončící bitvy, a alespoň na chvíli se staňte generály.

Army Men: RTSPo několika měsících máme opět možnost vrátit se společně s plastikovými vojáčky do svých mladých let a zabojovat si s nimi jak se patří. Dalším titulem po nedávno představené hře Army Men: Air Attack je přednedávnem vyšlý Army men: RTS. Každý už určitě ví, že v těchto titulech máte na starosti vést partu plastikových vojáčků a pomocí nich dobýt určité cíle. Pokud nevíte, ale poohlédnete se po okolních obrázcích, vše vám bude okamžitě jasné.

Předešlému dílu (Army Men: Air Attack) byla vyčítána přílišná jednoduchost a krátká doba hraní, a ani já se v recenzi na další díl této série, která se objevuje hlavně na PSX, tomuto vyčítání nevyhnu. Tento problém je nejspíš následkem skutečnosti, že hra pochází právě z prostředí konzolí. Můj pohled má být objektivní, a tak musím konstatovat, že chlapci od 3DO se tímto titulem nijak nevytáhli.

Jednoduchý úvodní filmeček nijak graficky nevyniká. Vaši paňáci se v plechovce dostávají do základního tábora a vyprávějí si. Potom najednou bum a jsou vysypáni na zemi. Mírně pochroumaný velitel vyjeveně vyleze z hromady ostatních zelených vojáků a odejde do základního stanu, kde už na něj Army Men: RTSčekají dva jeho naštvaní nadřízení, kteří ho a jeho skupinu posílají do boje... zachránit vojáčka, jenž přišel k ošklivému úrazu – díře v hlavě, což pro plastikového panáčka není smrtelný úraz. Dostáváte se konkrétně na zahrádku domu číslo 17 a musíte se probojovat přes hromadu nepřátel až do vašeho cíle. Některé podrobnosti se dozvídáte před jednotlivými částmi kampaně a potom už vás hodí jako neplavce do vody a kápo starej se...

Úkoly v kampani jsou různé. Například se musíte dostat na určitý bod nebo musíte zničit budovu vašeho nepřítele a tak dále. Někdy si založíte základnu, jindy zase jediným vojáčkem prokličkujete nepřátelský tábor, ovšem pokud vás dřív nezabijí... fantazii se meze nekladou a v této hře to platí dvojnásob. K dispozici máte vždy různý počet vojáčků, kteří mají různé zbraně, a tak můžete i zjistit, o co v misi půjde... je jasné, že pokud vaše základní skupinka bude sestávat ze dvou hledačů min, nepůjde o vzdušný boj. Ale vaše skupina nemusí být vybavena jenom vojáčky. Dále zde máte k dispozici třeba tanky, obrněné transportéry, lékařské vozy, vrtulníky a bagry. Pomocí nich si postavíte základnu, přičemž musíte dávat pozor na omezení, která v jednotlivých misích máte. Někdy můžete vyrobit Army Men: RTSjenom určitý počet paňáků nebo tanků a tak dále. Po dokončení kampaně jste ohodnoceni a můžete dostat i medaili, pokud například splníte úkol rychle. Získat medaili není zas až tak těžké a povedlo se to i ihned po prvním hraní mise, ale být obdarován medailí nejcennější, tzn. zlatou, může opravdu jen herní genius. V tomto případě musíte splnit i všechny přídavné úkoly, jako třeba neztratit ani jednoho svého muže nebo dohrát úkol do určitého času či zničit všechny nepřátelské jednotky.

Mimo možnosti kampaně máte na výběr, jako skoro v každé strategické hře tohoto typu, ještě tutorial nebo obyčejnou mapu, kde jde o to zařídit si fungující základnu a rozstřílet svého nepřítele. Tutorial plní svou úlohu mistrně a během několika chvil vás naučí pochodovat s vašimi jednotkami, ale dokonce i základní taktice boje.

Ve vaší základně budou dominovat budovy, jako jsou kasárna a garáže, které vám budou vyrábět vojáčky, tanky a různé vozy. Tyto budovy je však potřeba dále upgradovat, aby stačily konkurenci, a navíc je také chránit třeba strážnými věžemi nebo kulometnými hnízdy. Pozor musíte dávat nejen na to, jestli se vám tyto budovy navzájem kryjí, ale také na to, k čemu jsou určené. Army Men: RTSStrážná věž jako jediná totiž dokáže ohlídat i vzdušný prostor. Samozřejmostí je i rozdílná náročnost budov při stavbě, protože na každou spotřebujete rozdílné množství plastikové hmoty. Získávat hmotu je jedním z nejdůležitějších aspektů hry. Další surovinou je i energie, kterou utratíte hlavně při stavbě vozů. Tyto dvě složky sbíráte pomocí náklaďáků a odvážíte je do budovy k tomu určené. Je lepší, pokud máte vozů víc, jelikož v pokročilejším boji byste kvůli nedostatku surovin mohli ztroskotat. A kde suroviny seberete? Máte několik možností. Plast budete těžit z různých hraček – například ze stříkací plastikové pistole nebo plastového supermana. Zajímavou a logickou možností je recyklace. Pokud zničíte jakoukoliv bojovou jednotku vašeho nepřítele i jeho budovu nebo naopak přijdete o nějakou vaší věc, zůstane vám na zemi roztavená hmota, z které také něco málo vytěžíte. Energii budete získávat například z tužkových baterií nebo hodinek (kde je také baterie).

Graficky bych hru označila jako mírný podprůměr, i když oproti minulému dílu si o malinko polepšila. Je jasné, že celou dobu se budeme pohybovat po infantilně provedených interiérech a na podkladu narazíme například na jízdní kolo, sádrového trpaslíka, kolíček na prádlo, baseballovou pálku nebo na skateboard. To ale neznamená, že grafika musí být hrubá, neprokreslená a Army Men: RTSjednoduchá. Každému tento styl určitě nesedne a i mně nebylo dobře, když jsem už po několikáté viděla tu hrůzu v podobě již zmiňovaného obrovského trpaslíka umístěného na kraji záhonku s květinami, které také nevypadaly moc příjemně a byly všechny stejné.

Hudba mi celkem vyhovovala, jenom určité její části mi za malinkou chvilku začaly vadit a taktéž její hlasitost je občas celkem nevyvážená. V úvodním intru jsem měla velké problémy vůbec slyšet rozhovor mého seržanta s jeho nadřízenými. Zvuky občas zanikají, ale jsou příjemné, a i když se skoro pořád opakují, budou se vám líbit a jistě vám nebudou vadit.

Zdá se, že celou dobu na tento kousek jenom nadávám, ale tak to není. V této hře jsem narazila na nemálo opravdu skvělých částí, které bohužel díky svým mínusům vytvářejí celkem rozporuplný a nemastný-neslaný celek. Jde například o AI protivníka, která určitě nebudí dojem "blbosti". Snaží se vás napadat z různých stran a pokouší se upoutat vaši pozornost na méně důležité útoky, přičemž vás ještě větší armádou napadne z jiné strany, a dokonce vás tak může položit na lopatky. Vaše jednotky se za umělou inteligenci také nemusí stydět. Army Men: RTSNapříklad auta na suroviny okamžitě zjistí, že potřebujete jinou komoditu, než kterou těží, a tak v době nouze pomáhají těžit zbývající složky. Také pokud některý zdroj vytěží, nezůstanou stát a čekat, až co jim přikážete, ale najdou si zdroj jiný, který je dokonce nejblíže vaší základně, a dokonce na něj nestřílí protivníci – pokud se tak stane, ujíždějí do bezpečí. Další zajímavou možností je určit si, kam se vám budou jednotky z jednotlivých budov ubírat. K tomu máte určený praporek, který si postavíte kam jenom budete chtít. Dále se už o nic nemusíte starat. Takto bezbolestně můžete i hlídat jednu z nejvíce ohrožených částí vaší základny a přitom se nemusíte skoro o nic starat.

Takto bych mohla pokračovat donekonečna, něco si pochvalovat a potom si hned stěžovat se mi ale nechce. Tato hra má několik opravdu skvělých možností a obsahuje i zajímavé nápady, leč bohužel společně s nehezkou grafikou tvoří opravdu hodně rozporuplný celek, ke kterému si ještě přidejte krátký herní čas a jednoduchou obtížnost. Každému navíc tento styl hry nemusí padnout a mně osobně se zdá, že cílovou skupinou tohoto titulu budou děti (samozřejmě chlapci) ve věku 8 až 13 let.

Army Men: RTS
Výrobce: Pandemic Studios
Vydavatel: 3DO
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Stáhněte si: hratelné demo, screenshoty
Oficiální homepage: http://www.3do.com/armymen/rts/index2.html/
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 64 MB RAM, 50 MB HDD, 16 MB 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 96 MB RAM, 32 MB 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Velice rozporuplná hra s několika zajímavými prvky, ale nepovedenou grafikou. Její styl nemusí každému sednout.
Hodnocení 65%

Autor:
Nejčtenější

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Další z rubriky

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.