Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arthur’s Knights 2 - E3 preview

  12:00aktualizováno  29. května 10:11
Další z projektů, jež na E3 prezentovalo francouzské Cryo, je druhý díl adventury Arthur’s Knigts s podtitulem The Secret of Merlin. Již čtvrtá dobrodružná hra ze série Legends Collection nás tentokráte zavede do Anglie 6. století, do bájného prostředí Rytířů kulatého stolu.

Arthur’s Knights 2 Francouzské Cryo pokračuje v rozšiřování své série Legend Collection a po hrách Time Machine a Odyssey nám představuje další historický příběh, tentokráte z prostředí legendárních Rytířů kulatého stolu. Překvapivě hned dvoudílná sága nese název Arthur’s Knights a pokusí se nám přiblížit dobrodružství krále Artuše, čaroděje Merlina, zlé Morgany nebo rytíře Lancelota. První díl, nazvaný Origins of Excalibur, vyšel v zemi svého vzniku již v prosinci minulého roku a k nám, do České Republiky, by se měl dostat během pár týdnů, a to kompletně v češtině. My si však dnes budeme povídat o jeho volném pokračování s podtitulem The Secret of Merlin, jež by mělo dorazit do zahraničních obchodů zhruba ve stejné době, jako jeho předchůdce do krámků v naší vlasti.

Hrdinou hry se stejně jako v prvním díle stává udatný Bradwen – nyní již král Atrebatu, neboť jím byl po přemožení svého zločinného nevlastního bratra Morganora jmenován samotným Artušem. Po návratu do svého panství v Británii však zjišťuje, že jeho problémy ani zdaleka neskončily. Na celý jeho rod totiž byla uvalena kletba a ta postihla ze všeho nejvíce Bradwenova otce, jenž onemocněl neznámou chorobou a pomoci mu nedokáží ani ti nejschopnější lékaři v zemi. Je tedy Bradwenovým úkolem, aby se vydal na nebezpečnou výpravu za temnými silami, jejichž zničením by kletbu zrušil a zachránil tak nejen svého otce, ale celou Británii od největšího nebezpečí, jaké ji kdy postihlo. Navíc když dorazí do Avalonu, zjistí, že za těch několik let se tu toho mnoho událo a změnilo. Gawain je mrtev, Arthur’s Knights 2 Lancelot unesl Guinever a stín temného Draka se rozmáhá nad celým Albionem… Tohle přeci nemůže nechat jen tak.

Příběh je situován do Anglie 6. století, kdy keltské a křesťanské náboženství soupeřily o prvenství na území zruinované Římské říše. Tvůrci této skutečnosti skvěle využili a stejně jako v prvním díle hru rozdělili na dvě odlišné části, a to tak, že si na počátku zvolíte, zda se chcete vydat cestou keltského nebo křesťanského rytíře. Obě dvě cesty budou zasazeny do stejného prostředí, avšak úkoly, jež vás očekávají, by se od sebe měly razantně lišit. Je to poměrně zajímavá možnost, patrně inspirovaná RPG hrami. Oba dva průchody hrou se přitom mají držet přesného historického kontextu, díky čemuž ve hře nalezneme též zajímavou encyklopedii, v níž budou podrobně popsány lokality, důležité osobnosti a mýty vytvořené na základě tehdejšího skutečného života.

Samotná hra je postavena, stejně jako předešlé tituly z Legend Collection, na enginu Cryogen, jenž využívá předrenderovaného pozadí, 3D polygonových objektů a především dynamických kamer, jež se za hlavním hrdinou efektně otáčejí. Tvůrci hovoří o tom, že původní engine v mnohém vylepšili, nicméně pokud mohu soudit z hratelné demoverze prezentované na E3, žádné viditelné změny se ve skutečnosti nekonají – herní postavy jsou neustále poskládány z minima polygonů a vypadají tak dost hranatě a ani in-game animací zrovna nepřibylo – Arthur’s Knights 2 kupříkladu hladina vody je neustále absolutně nehybná. Výhody Cryogenu oproti staršímu Omni3D tedy spočívají pouze v dynamických kamerách, v detailní grafice v rozlišeních až 1280x1024 a v podpoře 3D karet, které grafiku příjemně rozmazávají. No a když už jsme u té grafiky, tak se nemohu ubránit dojmu jisté stagnace kdysi obdivovaných grafických mágů z Crya. Travnaté bažinaté pláně v demoverzi sice nevypadaly špatně, ale na dnešní dobu se už o žádný zázrak nejedná. Cryo si patrně nechává trumfy ukryté v rukávu pro připravovaný Atlantis 3.

Když už bychom na Arthur’s Knights 2 chtěli hledat nějaké novinky či vylepšení, měli bychom si něco říci o ovládání. O pohyb postavy se sice opět starají pouze a jedině šipky na klávesnici, nicméně mrštná myška protentokráte zahálet nebude. Jejím prostřednictvím se totiž ovládá menu s inventářem, jež se po kliknutí pravého myšítka vysune ze spodní části obrazovky. Inventář se v podstatě skládá ze tří „vrstev“, mezi nimiž se volně přepínáte. V jedné jsou uskladněny klasické předměty, v druhé je seznam lokací, mezi nimiž můžete cestovat, no a ve třetí se pak nacházejí témata k rozhovorům. V demu sice bylo možno si promluvit pouze se dvěmi bytostma (záměrně říkám „bytostmi“, protože jednou z nich byl obrovský červený had), nicméně témat k dialogům bylo docela hodně, což naznačuje, že tvůrci kladou na rozhovory mnohem větší důraz než u předchozích her ze série Legend Arthur’s Knights 2 Collection.

Velice zvláštním způsobem je zde řešeno používání předmětů. Vždy musíte přistoupit k místu, kde chcete daný předmět použít, a na ten pak v otevřeném inventáři pouze kliknout… a buď se něco stane, nebo ne. Opravdu těžko odhadovat, jaký bude mít tento podivný systém vliv na hratelnost a na obtížnost hry, to nám nejspíš prozradí až ostrá verze. Za zmínku ještě stojí Bradwenův deníček, do nějž se zapisují veškeré vámi vykonané činnosti, čímž vzniká v podstatě podrobný přehled všeho, čím jste během hraní prošli.

Co se týče zvukové stránky hry, tak ta je, obdobně jako u všech předchozích dílů série, na průměrné úrovni. O dabing se evidentně starají pořád jedni a titíž lidé a hudby zřejmě bude opět velmi poskrovnu. Vše snad zachrání množství docela realistických zvukových efektů.

Jak to tak vypadá, stane se z Arthur’s Knights 2 další ze série nadprůměrných, avšak nijak výjimečných adventur od Crya. I když – kdo ví, co s hratelností provede upravené ovládání a větší důraz na rozvětvené dialogy. Necháme se překvapit. Čekat určitě nebudeme dlouho – pro PC hra vyjde již za měsíc, majitelé DVD mechanik nebo topinkovačů druhé generace (neboli PlayStation 2) se dočkají o letošních vánocích.

PS: Hratelnou demoverzi vám pochopitelně (alespoň prozatím) nabídnout nemůžeme, protože nebyla uvolněna pro veřejnost, ale přinášíme vám alespoň trailer z této hry, který vám také leccos napoví.

Arthur’s Knights 2 Arthur’s Knights 2 Arthur’s Knights 2
Arthur’s Knights 2 Arthur’s Knights 2 Arthur’s Knights 2
Arthur’s Knights 2 Arthur’s Knights 2 Arthur’s Knights 2
Arthur’s Knights 2 Arthur’s Knights 2

Autor:


Témata: Atlantida, dabing

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...



RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Hordy zombie a mumie. Strange Brigade už ani nemůže být béčkovější

Strange Brigade

Strange Brigade je bezduchá kooperativní akce, v níž jde jen o nekonečné střílení zástupů nepřátel. I takové hry jsou...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Vypadá to jako Bioshock, ale není to Bioshock, co to je? We Happy Few

We Happy Few

Od prvotního návrhu prošla hra We Happy Few výraznými změnami. Místo sandboxové hratelnosti se teď soustředí především...



Najdete na iDNES.cz