Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Assassins Creed 2: tentokrát s Leonardem da Vincim

  0:02aktualizováno  0:02
Novodobé okouzlení renenesančním géniem Leonardem da Vincim plnou parou zaútočilo i na herní oblast. Ale Assassins Creed 2 to sluší.

Assasins Creed 2

Assasins Creed 2V listopadu 2007 (pro PC v dubnu 2008) vydal Ubisoft jeden ze svých největších hitů posledních let – Assassins Creed. Tahle hra jakoby ztělesňovala filozofii francouzské společnosti. Skvělé nápady, zajímavé prostředí, zpočátku úžasná hratelnost, ale později stereotyp způsobený nedostatečně variabilním obsahem.

Přesto se Assassins Creed, první pořádné vertikální akci z krásných středověkých měst, podařilo získat celkem vysoká hodnocení a především dosáhnout úžasných prodejů. Na ně si dělá pochopitelně zálusk i druhý díl, byť kromě toho slibuje i značná vylepšení. Měl by to být konečně hit se vším všudy.

Není to ryzí pokračování, které by navázalo na dobrodružství vraha Altaira. Spíše to je pokračování volné, umístěné do odlišné historické epochy. Autoři chtěli opět vybrat nějakou,Assasins Creed 2 která byla pro vývoj lidstva zásadní. A podle všeho se jim to podařilo. Patnácté století, Itálie, renesance… však víte.

Tvůrci se opět soustředí na perfektní vystižení atmosféry. V tomto období poprvé v lidských dějinách nestál ve středu zájmu Bůh, nýbrž člověk. Vyvinulo se moderní pojetí politiky, propracované bankovní systémy. Umění, vedení války a věda dosáhly nového vrcholu.

Mezi lety 1450 a 1520 si navíc jméno udělala celá řada velikánů, na něž historie už nikdy neměla zapomenout. Hraběnka Caterina Sforza, malíř Sandro Botticelli, politik Niccolo Machiavelli a samozřejmě také vševěd Leonardo da Vinci. Některé z těchto postav ostatně ve hře potkáte.

Stejně jako v předchůdci, také tentokrát stojí v popředí tři hlavní dějiště: Florencie, Benátky a Toskánsko. Královská říše, která byla v prvním díle nepodstatná a sloužila jen k Assasins Creed 2propojení Damašku, Jeruzaléma a Akkonu, tentokrát odpadá. Ubisoft se ale rozhodl zvětšit plochu oněch třech oblastí. Jen Benátky jsou rozděleny na pět čtvrtí, což znamená o dvě víc než v předchozích městech.

Tři sta let po událostech z jedničky asi nikdo neočekává návrat asasína Altaira. A skutečně, představuje se zcela nový hrdina s melodickým jménem Ezio Auditore di Firenze. Člověk pocházející z vrchních vrstev, který je přesným opakem puritánského Altaira. Umí řečnit, dobře se chovat atd. Ve volném čase si libuje v dekadentních večírcích, obklopen krasavicemi. Ale kolem a kolem, také v jeho žilách koluje krev asasínů. To je značné rozšíření autorské volnosti, jelikož v této době už řád neexistoval. Ale čert to vem.

Eizo každopádně disponuje podobnými schopnostmi, které z Altaira udělaly vraždící mašinu.Assasins Creed 2 A italský šlechtic je bude potřebovat. Hned na začátku hry se má mstít zlovolným klanům (předchůdcům dnešní mafie), kteří na jeho rodinu vrhli špatnou pověst.

Ovšem v průběhu msty narazí Ezio na jakési spiknutí, které svými důsledky sahá až do našich dní, tedy do současnosti. Jako v prvním dílu, také tentokrát je příběh držen pohromadě prostřednictvím barmana Desmonda Milese, který v roce 2012 díky speciálnímu přístroji prožívá důležité okamžiky svého předka, v tomto případě Ezia.

To znamená, že by příběh v jedné své linii přece jen měl navazovat na jedničku. Je například otázkou, co se stalo s vědcem Warrenem Vidicem, jenž Desmonda unesl pro svůj pokus. Hra však bude určitě pochopitelná i pro ty, kdo předchůdce nehráli či nedohráli.

Assasins Creed 2Něco nám také říká, že se autoři nechali inspirovat slavnou knihou Dana Browna Šifra mistra Leonarda. Výskyt slavného da Vinciho a skutečnost, že ono spiknutí sahá až do současnosti, tomu jednoznačně napovídají.

Tvůrci si jsou dobře vědomi síly Altairova charakteru, který si hráči oblíbili. A tak se Ezio přinejmenším vizuálně příliš neliší. Také pobíhá v bílé kápi s obličejem skrytým ve stínu. Rozdíly však poznáte především v jeho výbavě. Po ruce má rychlý nůž a může bojovat i s těžkými zbraněmi, jako jsou sekyry, kladiva nebo kopí. Nejprve je ale musí sebrat svým nepřátelům. A když začne utíkat, je třeba je odhodit.

Assassin's Creed: díl první

Assassins CreedAssassin's Creed je v zásadě zábavná hra, ale nedokáže pohltit na mnoho hodin v kuse. Po několikáté podobné misi už si na začátku další řeknete, že máte dost. Nechcete opět usednout do koňského sedla a několik minut bez většího vzrušení jet k cíli, zde poněkud zdlouhavě prozkoumávat terén, skákat, bojovat, vraždit a utíkat. Někdo tvrdí, že to není zase tak velký problém, osobně považuji nevýrazný obsah za velkou chybu, která sráží bezmála dokonalé mechanismy o poznání níže.
-
číst recenzi PC verze

Celkově je toho tedy docela hodně, co lze této hře vytknout, ale každá jednotlivá chyba se v kontextu celé hry jeví jako naprosto malicherná. Assassin's Creed totiž disponuje slušnou hratelností okořeněnou navíc autentickým „feelingem“.
-
číst recenzi konzolové verze

Důležitou a samozřejmě nechybějící součástí jsou vertikální pasáže, tedy lezení po budovách či běhání po střechách. To se tvůrci rozhodli ještě notně vylepšit a přidat pár Assasins Creed 2dalších pohybů, které přispívají k dynamičnosti těchto pasáží. Vedle toho se můžete těšit na plavání a potápění. Ezio navíc může nepřátele z nepozorovaného místa stáhnout do vody a utopit.

S protivníky se hrdina může vypořádat několika způsoby. Naprosto platné je pochopitelně plížení a odstraňování jednoho po druhém na základě vypozorovaných patrol. Assassins Creed ale není Hitman nebo Thief, a tak je třeba někdy tasit a rozdat si to rovnou se skupinkou protivníků.

Popravdě, bojový systém nebyl úplně nejsilnější součástí předchůdce. Ze začátku bavil, brzy se ale stal stereotypním, jelikož stačilo jen vyvolávat správné údery v příhodnou chvíli. Tentokrát bude boj mnohem dynamičtější, variabilnější, ale i taktičtější. Chystá se několik Assasins Creed 2základních typů nepřátel. Ti se sice neliší tolik na pohled, jako spíše ve svém chování. Někteří útočí bezhlavě, jiní jsou nebývale agilní, další paranoidní a sledující do zemdlení. Na každého je třeba jít s jinou taktikou, což se sympaticky mixuje ve chvílích, kdy proti vám stojí partička z několika odlišných typů nepřátel.

Hodně si slibujeme také od přepracovaného chování davu. S tím se dá ve zvláštním módu dokonale splynout, ale je tu ještě sympatické rozšíření, gildy. Ty pro vás s trochou štěstí mohou pracovat a dají se tak trochu ovládat. Například s pomocí kurtizán odlákáte po lásce toužící vojáky, zloději zase umí zjistit podstatné informace.

Zásadní změna by měla nastat v oblasti designu misí, kde první díl selhal a hráče zásoboval stále stejnými a po čase nudnými úkoly. Ezio bude muset plnit nejen víc druhů úkolů, ale také se můžeAssasins Creed 2 těšit na jejich spojení do menších questových řad, které budou vyprávět i své vlastní příběhy a tím víc motivovat k dalšímu hraní. Volnost se tak ponese ve stylu GTA.

Úkoly budou hodně odvislé od toho, která z gild vám je zadá. A podle toho se bude orientovat také odměna, obvykle v podobě naučení nových manévrů. To je zároveň způsob, jak profilovat Ezia kýženým směrem. Pakliže se chcete spíše plížit, uděláte nejlepší kariéru u zlodějů, kteří vás toho hodně naučí. Naopak rození bojovníci nechť plní úkoly v režii vojáků.

Nicméně hlavní osobou od začátku do konce zůstane Leonardo da Vinci. Právě on vyšle hrdinu na dlouhou pouť za rozpletením spiknutí. Od něho bude Ezio dostávat zásadní úkoly či nové předměty, například legendární předchůdce letadla, s nímž absolvujete několik speciálníchAssasins Creed 2 questů. V té době ještě mladý génius vás ale bude zásobovat i dalšími hračičkami. Bude plnit podobnou úlohu jako Q v Jamesi Bondovi.

O technické zpracování se netřeba obávat. V tom je Ubisoft momentálně na špičce a v Assassins Creed 2 to hodlá znovu potvrdit. Z obrázků a videí je navíc jasné, že se můžeme těšit na skvělý vizuální styl a nevídané vystihnutí atmosféry italské renesance. Kromě toho nás čeká i dynamické střídání dne a noci, které bude mí i dopad na herní postup.

Assassins Creed 2 vypadá na papíře i na prezentacích zkrátka skvěle. Paradoxně, kdyby tu nebyl první díl, který se jevil podobně skvěle, ale nakonec v lecčems zklamal, neměli bychom snad žádné pochybnosti. Takhle je třeba vyčkat, zda se tu neprojeví onen syndrom posledních her od Ubisoftu, kdy forma vítězí nad obsahem. Ale autoři si jsou svých minulých prohřešků evidentně vědomi, tudíž by je neměli opakovat.

Autor:
Nejčtenější

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Další z rubriky

Detroit: Become Human (PS4)
Bude Detroit spíše film, nebo hra? A není to nakonec jedno?

Jedna z nejočekávanějších exkluzivit na PS4 nijak neskrývá své velké ambice. Výpravný sci-fi příběh ze světa, kde se inteligentní roboti bouří proti svým...  celý článek

Ghost Recon: Wildlands
Další průšvih na spadnutí? Ghost Recon: Wildlands působí rozpačitě

O víkendu jsme se věnovali uzavřené betě očekávané střílečky Ghost Recon: Wildlands od Ubisoftu. Ale možná jsme se radši měli jít koulovat.  celý článek

Destiny 2
Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní misi, nebo bojování v arénách. Hra...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.