Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asterix & Obelix XXL – proti Římanům

  12:00aktualizováno  26. srpna 12:43
Po dlouhých čtyřech letech přišla na PC nová dobrodružství Asterixe a Obelixe. Poprvé je vše ve 3D. Myslíte, že to hře prospělo? Pojďme se jí společně podívat na zoubek.Asterix a Obelix XXL Asterix a Obelix bezpochyby patří k nejznámějším a nejsilnějším hrdinům na světě. Celá léta se bavíte u jejich bezvadných komiksů, léta v televizi promítají jejich filmy (misi Kleopatra vřele doporučuji zhlédnout), již čtyři sezóny existuje 2D hra Asterix, ale pouze několik dní je mezi námi zbrusu nové pokračování Asterix a Obelix XXL (primárně tvořený pro Playstation). Mezi hlavní spekulace patří, zdali se přechod do třetího rozměru vydařil. To se už za několik momentů dozvíte.

Jednoho krásného dne se Asterix a Obelix vydali na lov, aby měli něco k snědku. V té chvíli ale utekl Idefix a Římané zapálili jejich rodnou vesnici. Nastává tedy válka a jak ji povedete, je zcela na vás. Pomstít pouze zapálenou vesnici by ale nebylo zrovna nejmoudřejší. V každé ze šesti provincií (ve vesnici, Normandii, Řecku, Helvécii, Egyptu a starém Římu) jsou totiž uvězněni vaši přátelé, kteří vám po vysvobození přiblíží nejen situaci v Římě, ale také v následující provincii. V tom všem ale nebudete sami. Caesar propustil svého věrného špióna, a tak se na truc přidal na vaši stranu. Pomáhat vám bude téměř za každým rohem, avšak jeho kecy začínají po nějaké době mírně prudit. Otevírá vám ale zablokované dveře, uděluje zlaté vavříny (viz níže), ale nic neudělá zadarmo (kdo by taky udělal). Vše se vyrovnává penězi, totiž chtěl jsem říci římskými helmami. Po eliminaci každého římského prevíta vám z něj zbude jedna helma a právě ty chce váš špión na oplátku. Ale nejen pro jeho potřeby je třeba helmy sbírat. Helmy si můžete střádat i pro sebe. Při putování vším tím dobrodružstvím narazíte na potulné obchodníky, kteří vám za helmy prodají nějaké to maso (obdoba lékárny), štíty, ale hlavně lze koupit nové dovednosti, nazývané komba.

Asterix a Obelix XXL Kombo se považujte za jakýsi mocný manévr, který v řadách Římanů dokáže způsobit nemalou paseku. Není skvělé popadnout Římana, třísknout s ním o zem a dorazit tak zbytek omámených Římanů? Takovýchto manévrů je velké množství a mohu vám zaručit, že se bez nich příliš dlouho neobejdete. Není jen účinné, ale při pohledu také velice legrační. Ono božské kombo má ale dvě nevýhody, jednu menší a jednu větší. Kterou chcete slyšet jako první? Začnu tedy tou menší. Nemůžete jej využívat kdy se vám zachce. V levém kraji obrazovky se nalézá „Ukazatel energie“, kde po odpálení každého Římana energie stoupá. Bude-li maximální, smíte ono usnadňující kombo používat. Avšak říci, že by bylo usnadňující, se na 100% nedá. K použití komba totiž musíte téměř ve všech případech vyťukat nechutně dlouhou kombinaci kláves. Dám příklad… Palice = Enter + Enter + F + G. Zapamatovat si tyto kombinace dá poměrně hodně cvičení, ale výsledný efekt za to určitě stojí. Avšak ani mocné kombo se nemůže vyrovnat kouzelnému nápoji, který vaří druid Panoramix. Stačí se jej napít a váš Asterix získá takovou sílu, o které si můžeme my ubozí smrtelníci nechat zdát. K eliminování Římana tak stačí pouze jedna rána a železné bedny (ukrývající překvapení), které může obvykle zničit pouze Obelix, jsou nyní pro Asterixe hračkou. Je ale před námi jeden velký fakt. Ve hře účinkují 3 hrdinové, avšak pouze jeden se dá plně ovládat. Hrdiny bohužel nelze střídat kdykoliv se vám zachce, a tak vystřídání proběhne jen v momentě, kdy si budou muset Obelix s Asterixem navzájem pomáhat.

Filmy

Filmy Asterix a Obelix
Vy, kdo jste viděli oba dva filmy, mi jistě dáte za pravdu, že legrace byla téměř na každém kroku (ne každý má však stejný vkus). Oproti samotnému komiksu se dá ale přesto mluvit o průměru, ba i podprůměru (možná si z komiksu udělali režiséři až příliš velkou srandu). Kdo by si nevzpomněl na rozhovor s Kleopatrou: „Pokud uspěješ, zasypu tě zlatem!“ „To potěší.“ „Pokud zklameš, předhodím tě krokodýlům.“ „To nepotěší!“. Úsměvná byla také situace, kdy měl Asterix na svém starodávném „vozidle“ zpětné zrcátko, či naprosto nesmyslná situace, kdy byla Kleopatře po dostavbě jejího nového paláce předvedena obdoba výtahu, tedy tzv. „Bezfuškotah“, ale i jména byla často pěkně ulítlá (Anonymus, Trolejbus, Fujtajflus, Panasoniksn, Antivirus či Rébus). Film byl až natolik střelený, že si získal velkou škálu obdivovatelů, avšak média byla neúprosná. Často byly totiž filmy s Asterixem a Obelixem označeny za průměrné. V případě druhého dílu šlo stručně řečeno o naprosté zesměšnění tehdejší Egyptské doby.

Asterix a Obelix XXL Jako o čtyři léta starší předchůdce „Asterix“ je i nové pokračování mix několika žánrů (je to hra mírně akční, logická i hopsačka). Nejen pobíjení Římanů je ale hlavní prioritou. Téměř na každém kroku je třeba vyřešit všelijaké logické problémy pomocí tzv. mechanismů. Mechanismem rozumějte situaci, kdy Asterix např. nastoupí na výtah a Obelix ho táhne za provaz až na konec dráhy, po které lze výtah posouvat. Tam se nalézá páka, kterou lze otevřít dole zamčené dveře (kde čeká Obelix). V jiném případě se Asterix postaví na ostrov, ke kterému musíte Obelixem pomocí stožáru přitočit lano. Za to lano se Asterix chytí a na Obelixovi (na vás) je to lano s Asterixem zpátky přetočit na druhý ostrov, kde se nalézá např. zlatý vavřín. Ten mimochodem patří mezi nejdůležitější aspekty hry. Jestliže v každé provincii nasbíráte všechny zlaté vavříny (co si Římané v dávných dobách ukryli), dostanete speciální odměnu. Co by to ale bylo za hru bez bosse. Na konci každé provincie na vás samozřejmě číhá, ale nejde o ledajakého bosse. Žádné mocné zvíře, žádný silný duch, ale napodobenina tanku, který má přimontovaný válec s bodáky a je komplet osázen oštěpy. Jak jej zničit vám líčit nebudu, ale věřte, že je setsakramentsky zábavný a originální.

"Musíte zlikvidovat 1000 Římanů a jestliže vás někdo sejme po zabití 997-tého, je na místě uvažování o rozkuchání, roztavení či roztřískání CD s nápisem Asterix a Obelix XXL o zeď."

Asterix a Obelix XXL Věnujme také odstavec samotným mezihrám a mini misím. Mini mise jsou situace, kdy máte zamčený přístup k předmětu, díky němuž lze otevřít další lokaci (tzv. zámek). K jeho odblokování musíte zničit např. 50 Římanů, kteří ho hlídají. V závěrečné provincii Řím však přituhuje. Až tisíce Římanů vám stojí v cestě a všechny je pobít není otázkou několika minut. Berme v potaz, že jde o hru (většinou jsou nereálné). Ve skutečnosti bych tu páku jednoduše otočil a utekl pryč. Zde ale musíte zlikvidovat 1000 Římanů a jestliže vás někdo sejme po zabití 997-tého, je na místě uvažování o rozkuchání, roztavení či roztřískání CD s nápisem Asterix a Obelix XXL o zeď (samozřejmostí je okamžité odinstalování produktu). Tady mne berte vážně. Nechcete-li si přivodit infarkt, zahrajte si první provincii a poté toho nechce. Vztekání a zuření nebude výjimkou i kdybyste byli bůhví jak odolní proti smůle. Zábavných meziher je několik druhů. V Normandii si Asterix lehne na Obelixe a společně se snášejí dolů ze zasněženého a kluzkého kopce (viz obrázek vlevo). V tomto momentě Obelix funguje jako „auto“. Může brzdit, jet na neutrál, přidat rychlost, samozřejmě zatáčet, ale i přeskakovat. Po trati se válejí helmy, které je třeba sebrat pro špióna, co se přidal na vaši stranu. Nashromáždíte-li mu helem kolik si zamanul, dostanete velmi zajímavou odměnu.

Asterix a Obelix XXL Na řadě je hratelnost. Ta je zprvu božská, za dvě hodiny ujde a za čtyři hodiny je silně stereotypní. Římanů a jiné havěti je malé množství (nemyslím tím celkový počet, ale počet druhů). Stále mlátíte ty samé postavy, stále plníte ty samé úkoly, stále žvaní váš špión a stále řešíte stejné mechanismy. Ani samotná hra není na dlouhé dny. S přehledem lze dohrát během zhruba 10-15 hodin, což ale není tak hrozné. Horší je však pomyšlení na věc, že 8 hodin se budete zabývat akorát ničením nepřátel. Kdyby se dala celá hra pouze projít, bylo by to za necelou hodinu, možná i míň. Značnou roli hraje u hratelnosti také ovládání. S politováním ale musím konstatovat, že absentuje myš, tudíž na přívětivost ovládání zapomeňte. Kameru tedy nemůžete ovládat myší, ale pouze klávesnicí nebo Gamepadem (konverze z PS2 je znát). Když si ale vše správně seřídíte podle svého gusta, neměl by být problém s kamerou přehledně manipulovat, avšak nezazdívejme, že jde o vážný problém, který měl být vyřešen. Když už je řeč o oné kameře, místy nechutně překáží. V uzavřených prostorech je práce s kamerou až katastrofální, byť venku se snaží přizpůsobit a vše se dá pomocí tlačítek na klávesnici (ne)pohodlně ovládat (věčná škoda té myši).

"Hratelnost je zprvu božská, za dvě hodiny ujde a za čtyři hodiny smrdí silným stereotypem."

Asterix a Obelix XXL Dostáváme se k hlavní části recenze a tedy k zodpovězení otázky, zdali hře třetí rozměr uškodil. Ne! Engine je vyšperkovaný takřka do detailu a vše co je k vidění vypadá velice pěkně (o animacích nemluvně). Za zmínku stojí poměrně slušná HW nenáročnost (rozlišení už od 320*240), ale zmínit také musím naprostou absenci filmových sekvencí (vše se odehrává v enginu, který se naštěstí nemá zač stydět). Grafika samotná je velice líbivá a výsledný efekt je pro vaše očiska více méně dokonalý. Ani ta animace vody nevypadá zle (hrdinové umějí plavat a nedělají žádnou čubičku, nýbrž správné plavecké pohyby).

Audio zpracování je též na špičkové úrovni, i když ne v každém případě. Zprvu se jeví křiky Římanů velice vtipně, avšak po vybití tisíce stejných nepřátel vám budou zděšením praskat bubínky. Hra je (jak jsem avizoval výše) poměrně stereotypní a ani zvuky v tomto kritériu neobstály o moc lépe. Ty naštěstí zachraňuje naprosto špičková hudba (místy připomínající svou dynamičností Serious Sama 2, ale vážně jen místy), která s vámi pěkně zahýbá a oposlouchá se pouze náročnějším muzikantům.

"Stereotypní zvuky naštěstí zachraňuje naprosto špičková hudba (místy připomínající svou dynamičností Serious Sama 2, ale vážně jen místy)."

Asterix a Obelix XXL Asterix a Obelix XXL si můžete užít ve více jazycích (čeština ale prozatím není). Věty jsou velice dobře srozumitelné a většinou se dočkáte starých známých větných opisů, tudíž chcete-li se zdokonalit v angličtině, zahoďte kazety Easy English a zbystřete si své znalosti s Asterixem. Samozřejmostí je také Save a Load, avšak „sejvnout“ si, kdy se vám zachce, nelze (k dispozici vám jsou akorát záchytné body).

Verdikt: Shrňme tedy nová Asterixova a Obelixova dobrodružství do posledního odstavce. Přechod do 3D neuškodil (naopak prospěl), grafika spolu s hudbou tvoří nevídaný zážitek a hlavně je hra vedena v legračním duchu (tak jako Asterix filmy a komiksy), takže se u ní nejen příjemně pobavíte, ale i dostatečně odreagujete (při nezdařilých misích se ale také pěkně navztekáte). V pokračování Asterix a Obelix XXL třetí rozměr vážně ostudu nezpůsobil a jde o titul, který byste si rozhodně neměli nechat ujít - tedy jste-li skalním fanouškem těchto hrdinů. Stačí mít pevné nervy a nezešílet z ovládání. Pro všechny ostatní jde jen o lehce nadprůměrnou arkádu, u které se dříve či později dostaví jistý stereotyp.

Druhá strana mince (Tomáš Krajča)

Jakožto komiksový nadšenec a vlastník všech českých a některých francouzských příběhů Asterixe a Obelixe musím poněkud ztlumit nadšení svého kolegy z počítačového zpracování dobrodružství svých oblíbených hrdinů. Příběh Asterix & Obelix XXL je na poměry komiksových knih (rafinovaných karikatur historických osobností, moderních reálií ve starověkých kulisách, nabitých inteligentním slovním i situačním humorem) doslova a do písmene stupidní. Degradace Asterixe na pouhou stereotypní mlátičku s Římany je tak pořádně mrzutá. Že to není mlátička špatná a že se snaží obsáhnout i některé adventure prvky je sice hezké, ale při nejlepší vůli nedostačující. Kde jsou kouzelné hříčky, na nichž by se vyřádili překladatelé (viz Kalamajkamikmikmix v posledním česky vydaném Asterixovi na Korsice), kde zábavné hlášky (viz "bývorné" Obelixovy nápady v Caesarově vavřínovém věnci)? Jediné, co lze opravdu ocenit, je vizuální převod do třetího rozměru. Hra opravdu působí komiksově a neztrácí zdaleka tolik na kresleném kouzlu, jak by se dalo očekávat. Nezbývá tedy čekat, než se tématu zhostí jiní vývojáři s více tvůrčím přístupem. Co třeba autoři fantastického Beyond Good & Evil, neměli by zájem?Autor:


Témata: hračky, Humor

Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: V týmové akci Earthfall likvidujeme mimozemšťany po stovkách

Earthfall

Earthfall je v jádru jen kopie kultovní kooperativní akce Left 4 Dead. Ale je tak dobře udělanou kopií, že nám to ani...Najdete na iDNES.cz