Asus W90

Asus W90 | foto: Jakub Halcin, Bonusweb.cz

Asus W90: test herního železa na cesty

  • 34
Mobilní crossfire s Radeony HD 4870, 6GB operační paměti, dva pevné disky a nepřekonatelný HD displej. Jaká je realita 6,1kg vážícího herního notebooku?

Notebook, herní počítač a domácí kino v jednom
Pod slovním spojením herní notebook si většina z nás představí zmenšený herní počítač vtěsnaný do malé škatulky, ke kterému se někde v továrně připojí displej a vše je hotovo. Právě takový je i nový herní notebook od Asusu. Neúsporné komponenty určené do stolních PC zde ale nenajdeme. Asus W90 přichází totiž s tím nejvýkonnějším, co bylo zatím vymyšleno výhradně pro mobilní zařízení. Nejen rozměry se stal tento notebook tankem mezi notebooky a na co nepostačí, to již stěží zvládne jakákoliv současná konkurence. Notebook není předražený. Stále však platí, že na přenosné herní stroje je třeba si našetřit.

Asus W90 

Asus W90 - specifikace
Procesor Core 2 Duo T9600 2,8GHz @ až 3,2GHz 
Čipset X38 + ICH10R  
Grafika 2x Radeon HD 4870 512MB GDDR5 (jádro M98) 
RAM 6GB DDR2 800MHz (3x2GB) 
Displej 

18,4" s lesklou povrchovou úpravou a zaměřením na podání barev, plné HD rozlišení (nativně 1920x1080 pixelů) 

HDD 2x 320GB 7200ot/m nespecifikované značky
Zvuk Standard 5.1 s interním SUB-Wooferem
Sítě  gigabitový ethernet, Bluetooth, WiFi
Periferie  standard USB 2.0, external SATA, D-Sub, HDMI
Interní  all-in-one čtečka, 2MPx kamera, čtečka otisků
Baterie  !!!12 článků - 8800mAh
Dobíjení   adaptér 220 -> 19,5V s výkonem přes 200Wattů
Rozměry   442x328x62mm v uzavřeném stavu
Hmotnost   6,1kg s baterií bez adaptéru
Zpracování  Kombinace plastu a slitiny lehkých kovů
Cena  Momentálně nedostupná, oficiálně do 68000Kč
OS  Dodán s Windows Vista 32bit EN, Fedora 11 nenaběhla


Displej zaujme na první pohled
Vývojáři Asusu se jednoznačně snažili vybrat co možná nejlepší displej. Výsledekem je ohromná pracovní plocha s nikterak překvapivým rozlišením. Širokoúhlý 19“ displej používá nativní rozlišení 1920x1080 pixelů a i zkušené oko překvapí velmi pěkným podáním barev. Technologie je dnes na vysoké úrovni a tak nelze o nějakém rozmazávání obrazu na displeji hovořit ani při nejšílenějších akcích. Displej použitý u W90 zanechává dojem srovnatelné kvality, jakou poskytují LCD panely s dobou odezvy pod 3ms. Jediné co lze vytknout je jas, který by rozhodně mohl být lepší. V tomto ohledu překonávají W90 i modely s cenou do 15000Kč (například F80Q).

Asus W90

Asus W90


Vzhůru do světa mobilního CrossFire
Jistě největším lákadlem modelu W90 je duální grafická karta. V notebooku nalezneme dvě karty Radeon HD 4870, což udělá opravdu dojem. Asus W90 je vybaven klasickými MXM sloty a v případě potřeby nebude problém v budoucnu osazovat i další highendové grafiky. Varianta vybavená dvojicí Radeonů HD 4780 se však ukázala jako zcela postačující. Zahrát si v plném rozlišení displeje a na velmi slušné detaily zkrátka není na W90 žádný problém.

Kromě standardního výkonu, který by použité grafické karty měly poskytovat, můžeme od W90 očekávat i něco více. K dispozici je totiž režim taktování, který lze aktivovat přímo za chodu Windows pomocí multimediálního tlačítka. Přepnutí pracovního režimu je občas provázeno nepříjemným zhruba dvouvteřinovým zmražením systému, vše se ale hladce rozběhne a výsledné zvýšení výkonu rozhodně stojí za to.

Asus W90 - Z-GPU nataktovaná grafika

Již klasicky nelze začít testovat na ničem jiném, než na akci Crysis od Crytecu. Jelikož grafika i operační systém podporují DirectX 10, není žádným problémem jej začít využívat. Zbývá tedy nainstalovat poslední ovladače od AMD, alespoň demoverzi Crysis a začít hrát. Indikátor Vista Experience je u tohoto herního stroje na úrovni 5,6.

Asus W90 - hrajeme Crysis ve full HD

I bez měření fps je hned po spuštění jasné, že v grafice notebooku dřímá opravdová síla. Rozlišení je tedy nastaveno na 1920x1080 pixelů, autodetekce doporučila úroveň detailů „high“. Přímo ve hře působí grafika fantasticky. Při pohybu po pláži, střelbě do vody je obraz naprosto plynulý a zdá se, že hodnoty fps budou kolem hranice 50.

Asus W90 - hrajeme Crysis ve full HD

Následuje běh džunglí a střelba, což dojem z nevyčerpatelného výkonu grafiky poněkud pokazilo. V zápalu hraní se hodnota fps poněkud snížila a bohužel došlo i na viditelné trhání. Nezbývá než použít boostovací tlačítko, které tento přenosný počítač dostane během vteřiny na úroveň skutečného herního stroje. Takt grafické karty i procesoru se náhle zvýší a problém je pryč. V Crysis se mi pak nepodařilo najít scénu, při které by grafika W90 nějak zaváhala.

Určitě si nelze nechat ujít pokus o plynulý běh Crysis v HD rozlišení a plné detaily. Jak se velmi rychle ukázalo, na toto Asus W90 nejspíše nemá. Počet fps dramaticky klesl a docházelo k přitrhávání obrazu. O žádném herním požitku již nemohla být řeč. Dalo se to ale očekávat, jelikož si s vysokým rozlišením v kombinaci s „very high“ detaily poradí jen málo počítačů.

Asus W90 - hrajeme Crysis ve full HD

V řeči čísel, naměřených pomocí programu FRAPS, si notebook vedl docela dobře. Při režimu poskytujícím nejvyšší výkon a úrovni detailů „High“ se ukázalo, že hodnota fps kolísá někde mezi 35 a 50. Aktivace „Very high“ detailů přinesla očekávané zhoršení, přičemž fps se snížilo místy až na hrůzných 9. Tak velký rozdíl se vidí opravdu málokdy a vypadalo to, že W90 zkrátka došel dech. Pokud si ale uvědomíme, že všechny testy běžely v plném HD (tedy 1920x1080) rozlišení, je to na notebook úžasný výsledek.

Asus W90 - hrajeme Crysis ve full HD

Po Crysis jsem se rozhodl vyzkoušet další akční hvězdu herního nebe a to Bioshock. Podle chování W90 v Crysis se již dá tušit, že Bioshock nebude pro notebook velkou výzvou. Úrověň detailů tedy nastavuji okamžitě na „High“ a plné rozlišení displeje. Přetaktování procesoru a grafické karty přitom zůstává zapnuto.

Asus W90 - hrajeme Bioshock

Asus W90 - hrajeme Bioshock

Asus W90 - hrajeme Bioshock

Asus W90 - hrajeme Bioshock

Výsledek je jedním slovem dokonalý. Hardwarové požadavky hry jsou v porovnání s možnostmi notebooku směšné a obraz je i při nejostřejší akci zcela plynulý. Grafika zvládá takřka konstantní obraz tvořený 60 snímky za vteřinu. K měřitelným poklesům nedocházelo ani při generování složitých scén s různorodými prvky.

Přiznám se, že největší strach jsem měl z testování v 3Dmark Vantage. Živě mám ještě v paměti dobu, kdy si s ním grafické karty od AMD příliš nerozuměly. Ačkoliv AMD dělá vše co je v jejích silách, stále se tu a tam objeví v 3Dmark Vantage nějaký problém. S originálně nainstalovaným ovladačem grafiky to vedlo k pádu programu ještě před spuštěním testu. Instalace posledních ovladačů Catalyst 9.6 vše naštěstí vyřešila a tak si výsledky testů nemůžeme nechat ujít.

Asus W90 - 3D Mark Vantage Test2 19fps

Asus W90 - 3D Mark Vantage Test2 29fps

Testování v 3Dmark Vantage bylo provedeno ve třech kategoriích a to s konfigurací „Entry“, „Performance“ a konečně také „High“. Velmi záhy se ukázalo, že grafické testy běží o poznání hůře než běžné hry. Výsledky testů proto nebyly překvapivé a příliš je opěvovat nelze. Skóre pro jednotlivé režimy můžete vidět na autenticky pořízených screenshotech.

Asus W90 - 3D Mark VantageEntry score 16178

3DMark Vantage Entry skóre: 16158

Asus W90 - 3D Mark Vantage Performance score 16178

3DMark Vantage Performance skóre: 8755

Asus W90 - 3D Mark Vantage High score 6525

3DMark Vantage High skóre: 6525


Čistý zvuk, který nebasuje
Ačkoliv v notebooku nalezneme klasickou HD zvukovou kartu, nemusí to nutně znamenat průměrné zvukové výsledky. Při hraní her i přehrávání hudby a filmů poskytuje W90 nadstandardní kvality. Vestavěné reproduktory zvládají bez jakýchkoliv problémů i maximální úroveň hlasitosti, která je zde nasazena dosti vysoko. Pokud vyzkoušíte opravdové maximum, které lze z notebooku po zvukové stránce vyždímat, nedočkáte se žádného skřípání a rezonancí.

Robustní konstrukce W90 je velmi pevná a má nesporné konstrukční výhody. Tvar reproduktorů bylo možné vyrobit podle správných zásad, které by se měly při jejich navrhování dodržet. Při přehrávání hudby pak notebook určitě předčí levné externí reproduktory, které jsou dostání kupříkladu v supermarketu.

Asus W90 - Sub-Woofer

Specialitou je reproduktor umístěný uprostřed spodní části notebooku. Na jeho krytu stojí spíše úsměvný nápis SUB-Woofer. Jeho vlastnosti je nutné brát opravdu s rezervou, protože se pohybujeme stále na notebooku, který má již sám o sobě nemalé nároky na energii. Vestavěný reproduktor s výkonem okolo 15Wattů (sinusových) tak spíše dotváří celkový dojem trojrozměrného zvuku. Pěkně hraje především středy.

Asus W90 - Sub-Woofer


Základem je ovládání
Pod víkem displeje se bez sebemenších problémů schovala plnohodnotná klávesnice s numerickou částí a celkem 13 multimediálními tlačítky. Jednotlivé klávesy mají optimální velikost, slušný zdvih a při stlačení vydávají prakticky žádné zvuky. O kvalitě zpracování svědčí i povrch kláves, díky čemuž se na notebooku dobře píše. Standardně používané klávesy WASD padnou pěkné do ruky, naproti tomu ovládání šipkami lze označit za krajně nepovedené. Tlačítka šipek jsou pro přesné ovládání vůči ostatním klávesám příliš malá. Největší chybou vývojářů pak bylo zřejmě včlenění tlačítka pravé šipkydo prostoru numerické části klávesnice.

Asus W90 - klávesnice

Multimediální tlačítka nejsou programovatelná a slouží vždy konkrétní funkci. Ovládána jsou až na výjimky softwarově a s podporou mimo Windows je to špatné. Nejedná se přímo klávesy, protože jsou použity pouze citlivé dotekové plošky. Objevily se zde dokonce dva dotykové prvky sloužící pro ovládání intenzity. Za jejich pomoci lze měnit nastavení úrovně hlasitosti a jas displeje. Stejně jako u konkurenčních notebooků, i zde je lze označit za nepřesná.

Asus W90 - klávesnice

Povrch touchpadu je pevný a působí na dotek naprosto odlišně než u průměrných notebooků. Přesnost je velmi dobrá a k dispozici jsou také všechny obvyklé scroolovací plochy. Ovládací tlačítka jsou pouze dvě, jelikož je u W90 použita čtečka otisků prstů. Herní myš je přesto povinnost.


Chipset nezklamal
Použitá čipová sada nehraje dnes již velkou roli. Přesto příjemně překvapila a to především v přenosových rychlostech. Přes externí rozhraní lze přenášet data vysokou rychlostí, která se začíná blížit teoretickému maximu. Například ze značkového flashdisku dokázal notebook přenášet přes USB 2.0 trvale data rychlostí kolem 24Mb/s. S obyčejným pevným diskem připojeným přes E-SATA se podařilo číst obvyklou rychlostí okolo 52MB/s.

Asus W90 - test HDD

Uvnitř notebooku se nachází dvojice pevných disků o celkové kapacitě 640GB. Podporována jsou nejrůznější zapojení RAID, která mohou pomoci zrychlit načítání programů a her. My jsme však tuto možnost nevyužili, jelikož byl notebook dodán bez nastaveného RAID režimu, přičemž na jednom z disků byl předinstalován operační systém. V rychlosti tak lze alespoň shrnout výsledky testování programem HD Touch. Rychlost čtení se u jednotlivých disků pohybuje mezi 70MB/s a 40MB/s podle délky bloku čtení.


Paměti je více než dost
Operační paměť je v notebooku uložena hned ve třech slotech namísto běžných dvou. Ačkoliv samotný notebook se nese v duchu inovací a moderna, jsou používány klasické moduly DDR2. Jsou levné a tak se Asus nezdráhá osazovat více než je dostatek. K 32bitovému operačnímu systému nám poskytl konfiguraci zahrnující 6GB operační paměti s časováním 6-6-6-18 a taktem 400MHz. 32bitové Windows Vista Ultimate však nedokázaly využít efektivně více jak 2,8GB a rozhodně se proto vyplatí připlatit za 64bitový operační systém.

32bitový operační systém má teoreticky pracovat s 2 na 32 MB paměti, což je 4GB. V praxi se ale ukázalo, že systém vidí jen něco přes 2800MB. Jelikož operační systém další paměť nedokázal adresovat, odpovídají veškeré testy výsledkům, které by byly dosaženy s touto velikostí operační paměti. Kam přesně se zbývající 1,2GB paměti ztratilo není úplně snadné říci. Převážná část je ale použita na virtuální adresování paměti grafických karet.


Každý správný notebook má baterii
Baterie překvapila spíše příjemně. Pokud se na notebooku nehraje a je nastaven na režim úsporného provozu, vydrží v provozu bez závislosti na elektrické přípojce téměř dvě hodiny. Pokud bereme v potaz ohromný displej a dvojici pevných disků, je to až zázračně dlouhá výdrž. S hraním je to ale o něco horší. Při režimu na baterii není možné notebook nikterak výrazně přetaktovat a délka provozu se rapidně sníží. Například při hraní Crysis se podařilo Asus W90 vybít za 35minut. Je samozřejmě nutné podotknout, že při hraní nebylo nijak ubráno na komfortu, bylo zapnuto plné podsvětlení a maximální úroveň hlasitosti zvuku.


Přeprava není legrace, spíše posilovna
Notebook není rozhodně žádný drobeček a nemá snad ani smysl dělat si iluze o jeho snadné přenositelnosti. Uváděná hmotnost 6,1kg přesně odpovídá realitě. Problém je ale v tom, že společně s notebookem musíte přenášet také napájecí adaptér. Člověk si zřejmě řekne, že drobný napájecí zdroj se v té vyšší hmotnosti přeci jen ztratí. Opak je ale pravdou, protože k notebooku je dodáván zdroj o hmotnosti bezmála 2kg. Při přenášení notebooku po bytě to ale není nepřekonatelný problém.

Asus W90 - adaptér

Co dělat pokud se rozhodnete vyrazit s notebookem do terénu? Komplikace nastávají již při výběru vhodné brašny. Ty běžně vyráběné jsou většinou určeny pro notebooky do úhlopříčky 18,4“. Asus W90 tuto mezní úhlopříčku vskutku má, s okrajem displeje však přesáhne 19“ a ještě k tomu je v zavřeném stavu příliš vysoký. Za dobu po kterou jsem měl notebook zapůjčen, se mi bohužel vhodnou brašnu sehnat nepodařilo. Nezbývá tedy než složit notebook do originální krabice a jde se na výlet.

Hned po prvních několika metrech si člověk pomyslí, že s hmotností to není vlastně až zase tak strašné. Komplikace pak tvoří spíše velké rozměry, které jsou na překážku při přepravě za pomoci MHD. Osobně jsem měl možnost přepravovat Asus W90 na fotografování, kde se mi podařilo využít snad všech typů prostředků hromadné dopravy v Praze.

Faktem je, že notebook se na delší vzdálenosti hodně pronese. Ani mě se nevyhnuly při přepravě slabší okamžiky a tak jsem se rozhodl, že si z taktických důvodů vyzkouším cestou zpět přepravu autem. Ta je samozřejmě o mnoho příjemnější, ale i zde jsem narazil na jednu drobnost. Jediný bezpečný a zároveň snadný způsob jak v autě přepravovat notebooky, je uložení na podlahu před zadními sedačkami (jsou za tím ryze praktické důvody). Pro Asus W90 zde ale není dostatek místa a tak nezbývá než jej uložit do zavazadlového prostoru.

Proto rozhodně nepočítejte s každodenním přesouváním na velké vzdálenosti. Pozitivně lze především hodnotit, že výborný herní notebook je stále lehčí než klasická počítačová skříň. Při přesunech na lanparty to značně usnadňuje situaci a navíc máte jistotu, že si vše potřebné berete s sebou. Přepravovaní W90 autem nelze jinak než doporučit.


Pozlátka na závěr
Zřejmě jako na každém notebooku vyšší kategorie dnes nemůže ani u Asus W90 scházet webkamera, čtečka paměťových karet a čtečka otisků prstů. V podání Asusu se tváří 2.0MPx webkamera i zpracování čteček profesionálně. Paradoxně však právě tato pozlátka dokázala dojem z notebooku pokazit. Proklamovaná 2MPx webkamera rozhodně nepatří k nejlepším. Lepšího obrazu a snímacích schopností dosáhne i levný Asus F80Q, který má 1,3MPx kameru.

Asus W90 - 2.0Mpx kamera

Bez problémů není ani používání čtečky paměťových karet. Ta je zapuštěna nešťastně hluboko do šasi notebooku a některé paměťové karty se z ní vytahují opravdu špatně. Horké chvilky si lze prožít třeba při používání různých adapterů z malých karet na kartu formátu SD. Navzdory větším rozměrům se dostává i tento typ karet ze šachy špatně.

 Klady:
 + vysoký reálný výkon ve hrách
 + skvělé ozvučení
 + všestranné komfortní používání
 + zajímavá cena vzhledem ke konkurenci
 + kvalitní zpracování konstrukce i v detailech
 
 Zápory:
 - hmotnost a rozměry
 - horší webkamera a nedomyšlená čtečka paměťových karet
 - dodávaný 32bitový OS
 - finanční náročnost může být značnou překážkou

Perex


A kolik si na něj máme nachystat?
Pokud se Vám zalíbila představa notebooku s vlastnostmi plnohodnotného počítače, pak vězte, že nic není zdarma. Za kvalitní komponenty se bohužel tvrdě platí a Asus W90 ve zmíněné konfiguraci zahrnující dvojici Radeonů HD4870 bude stát okolo 60000Kč. Oficiální informace přímo od Asusu hovoří o částce rovných 68000Kč, některé e-shopy ale hodlají v začátcích prodeje nabídnout slevu. Ke cti Asusu je rozhodně fakt, že za stejně vybavené notebooky bychom u konkurence zaplatili o mnoho více. Pokud jsou tedy počítačové hry Váš svět a chcete i pro sebe nějaký ten luxus, rozhodně si nenechte Asus W90 ujít.



Za zapůjčení notebooku k nezávislé recenzi děkuji společnosti Asus v zastoupení Relative PR & Consultancy, s.r.o.