Athlon XP 2600+: AMD se vrací do arény

  12:00aktualizováno  21. srpna 11:52
Ještě před pár týdny to vypadalo tak, že AMD bude v souboji o nejrychlejší procesor za Intelem poměrně výrazně zaostávat, a to ne zrovna krátkou dobu. Jenže když se chce, přitlačí se na pilu – na světě je nová revize jádra Thoroughbred a s ní nové Athlony XP, které sahají k nejvyšším metám.

Nejvyšší čas dorovnat sázky
Mohlo by se zdát, že závody o to, která firma bude mít absolutně nejrychlejší procesor, nejsou pro koncového zákazníka až tak významné – vždyť kdo z nás si kupuje nejrychlejší CPU, které je momentálně na trhu? Cena takovýchto procesorů je prakticky vždy nasazena neúměrně vysoko, a i když ti nejbohatší z nás někdy k poměru cena/výkon nepřihlížejí tak důsledně jako jiní, u těch absolutně nejrychlejších CPU bývá tento poměr tak nehorázný, že jejich koupě pro běžné hráčské účely je čistým vyhazováním peněz z okna. Pro AMD a Intel má však možnost prohlásit „my máme ten nejrychlejší procesor“ velký marketingový význam: výrazně to posiluje jejich prestiž, pozici a důvěryhodnost v očích laiků, kteří mohou mít přes své neznalosti v oboru velký vliv na obchodní i jiné dění.

S příchodem Pentia 4 2,53 GHz se Intel ujal definitivního vedení v souboji o nejvýkonnější procesor, a zdálo se, že firma AMD toto vedení nebude dlouho schopna jakkoli zpochybnit, přestože to měla ve svých plánech. Informovali jsme vás o tom, že Athlon XP 2200+, který byl jako první postaven na 0,13mikronovém jádře Thoroughbred, vzbudil velké pochybnosti o tom, jak bude AMD schopno přijít na tomto jádře s vyššími frekvencemi – nebylo ho prakticky možné přetaktovat. Pak přišly pověsti, že AMD v tichosti připravila vylepšenou revizi Thoroughbredu, a včera se to ukázalo být skutečností.

Thoroughbred revize B
Tento měsíc jsou to právě tři roky, co z dílen AMD vzešel první procesor nesoucí jméno Athlon (kódové jméno K7, úvodní frekvence 600 a 650 MHz). Většina z vás si jistě vzpomene, jaký přelom toto CPU pro AMD znamenalo – po tu či onde problémových procesorech K5 a K6 byl Athlon konečně něčím, co bylo Intelu po stránce výkonu i kompatibility plnohodnotnou konkurencí. Jednalo se o ten pověstný drápek, kterým se firma AMD zasekla do těch nejvyšších sfér procesorů pro PC, a od té doby se jich už nepustila. Dnes, kdy jsou procesory AMD běžně montovány a nabízeny i těmi nejrenomovanějšími výrobci počítačů, už můžeme jen vzpomínat na nechuť a nedůvěru, která (někdy oprávněně) systémy s AMD na palubě kdysi provázela.

Ke třetím narozeninám dostal Athlon dárek, který ho vrátil do vysoké hry – revizi B jádra Thoroughbred a na ní postavené procesory Athlon XP 2400+ (skutečná frekvence 2 GHz) a Athlon XP 2600+ (2,133 GHz). Připomeneme-li si vzorec udávající závislost mezi frekvencí Athlonů XP a jejich modelovým číslem a vzorec, kterým bude tato závislost vyjádřena u budoucích Athlonů XP založených na jádře Barton (zde), zjistíme, že nové Athlony neodpovídají ani jednomu z nich. U Thoroughbredu B si musíme zvyknout na vzorec, který je o něco (100 MHz) „AMD-pesimističtější“ než u současných Athlonů XP:

Rating = 3 x Frekvence / 2 – 600

Hned na úvod se zmíním o tom, co mnohé z nás zajímá nejvíc, a to je přetaktovatelnost. Cesta je stejně snadná jako u starých Athlonů a Duronů – stačí mikrotužkou propojit můstky L1. Tom docílil špičkových 2666 MHz (to odpovídá modelovému číslu 3400+), ovšem s použitím velmi speciálního chladicího zařízení. Pro většinu jsou zajímavější výsledky s běžným vzduchovým chlazením, a ani ty nejsou špatné: chlapci z FiringSquadu docílili 2304 (16x144) MHz (cca 2900+) při napětí 1,825 V.

Athlony postavené na Thoroughbredu B si v existujících základních deskách vyžádají menší úpravu BIOSu. Použitá frekvence FSB je stále 133 MHz DDR (efektivních 266 MHz) – dle mého názoru se přechod na 166/333 odehraje až s příchodem jádra Barton ke konci letošního roku.

Výkon? Pentium 4 2,53 GHz dostiženo
Athlon XP 2600+ se výkonově dostává zhruba na úroveň nejrychlejšího Pentia 4. Nelze prohlásit, že by byl jednoznačně rychlejší, ačkoli by to jeho modelové číslo mohlo sugerovat – naopak, ve většině testů je o malinko pomalejší.

3DMark2001 SE

Odmyslíme-li si první pozici (přetaktovaný Athlon), vidíme, že Pentium 4 malým rozdílem vítězí (použita byla grafická karta GeForce4 Ti 4600).

Hraje se dál
AMD je zpátky ve hře – Pentium 4 2,53 GHz je dotaženo a střídá se s Athlonem XP 2600+ v různých disciplínách o prvenství. Obě firmy, Intel i AMD, teď získaly do jisté míry oprávnění se holedbat tím, že mají „nejrychlejší procesor na světě“, což jejich marketingová oddělení jistě velmi těší. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že AMD se chlubí již nyní tím, co přijde na trh až někdy v září; sice má k dispozici plně funkční vzorky nových Athlonů, ale podstatná je zde dostupnost pro běžného uživatele. Tak či onak, přejdou-li na jádro Thoroughbred B postupně i Athlony XP 2200+ a nižší, mohla by to být pro overclockery skutečná pochoutka.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech, FiringSquad, AMD

Autor:
Témata: Intel

Nejčtenější

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

Komunitní sbírka na Star Citizen překonala hranici 200 milionů dolarů

Star Citizen

Více než dva miliony přispěvatelů již na účty autorů ambiciózního vesmírného simulátoru poslalo v přepočtu více než...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Zákazník neuspěl s vrácením Falloutu 76, tak alespoň zdemoloval obchod

Fallout 76 – Official Live Action Trailer

Některým lidem se Fallout 76 nelíbí tak moc, že kvůli tomu sáhnou k výtržnostem. Zákazník v pobočce obchodu se hrami...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Velkolepý ceremoniál Game Awards odstartuje ankety o Hře roku

Josef Fares na předávání The Game Awards

Ceny Game Awards platí spolu s anketami D.I.C.E. a GDC za nejprestižnější hlasování o nejlepších hrách roku....

Deset mrtvých značek ze stáje EA. Kterou by měla firma oživit?

Herečky, které se objevily v příběhových filmech Red Alert 3.

Historické portfolio vydavatelství Electronic Arts lze číst více způsoby. Na jednu stranu se u každé značky najdou...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v listopadu

Fallout 76

Ani v listopadu nepolevuje nápor zvučných herních značek a za pozornost tentokrát stojí i starší kousky, ať už...

Najdete na iDNES.cz