ATV Offroad Fury: Blazin' Trails

  12:00aktualizováno  1. listopadu 3:18
Co se týče PSP, nejsou závody jako závody. Na nejrůznějších silnicích a dráhách to nemusí být vždycky až tak úplně ono, a tak neškodí si čas od času pořádně zařádit v bahně.

ATV Offroad Fury: Blazin' Trails Pokud si hru ATV Offroad Fury popíšeme stručně několika slovy, zjistíte, že sami určitě nejednu takovouto hru znáte: vcelku fajn záležitost, která dokáže spíš dobře zabavit než skvěle pobavit, které ale v případě, že máte po ruce něco více podle vašeho gusta, moc pozornosti věnovat nebudete. Je to dobře nebo není? Těžko říci. Každopádně ale takové hry existují v hojném počtu a buďme k nim shovívaví, stejně jako k Formuli 1 dosud neodmyslitelně patřila stáj Minardi, do herního světa rozhodně patří i „průměrné hry“.

Hra je sama o sobě příjemně rychlá a působí slušně akčním dojmem.

Tvůrci této hry vsadili na jistotu. Sebrali pár nápadů, které se již v minulosti osvědčily u domácích konzolí a vytvořili titul, ATV Offroad Fury: Blazin' Trails který se více než z oblíbenosti námětu snaží těžit z relativního nedostatku her pro novou přenosnou konzoli. Takže co tady vlastně máme? V podstatě motokros, který se ovšem jezdí na motocyklech o čtyřech kolech na nejrůznějších terénních tratích, kterýžto sport je údajně velmi populární ve Spojených Státech. Holt jiný kraj, jiný mrav.

Pořádné offroadové závody samozřejmě nikdy nejsou ke škodě, ale jak se dá předpokládat, tentokráte opět nemáme co do činění s pořádnou blátivou simulací, ale čeká na nás zběsilá arkádička, která je navíc okořeněna možností provádění nejrůznějších triků. Tím se tak dostáváme k již poněkud vyčpělému schématu klasických trikových závodů, kterých je na světě již nespočet. Ke slovu ovšem v tuto chvíli znovu přichází skutečnost, že v dosud relativně malém počtu her pro PSP by tak tato hra ve výsledku mohla díky početným příznivcům trikových sportů nakonec mohla slavit vcelku slušné prodejní úspěchy.

ATV Offroad Fury: Blazin' Trails Ani to ovšem nezmění nic na tom, že je tato hra až nepříjemně fádní. Klasická schémata jsou zde totiž patrná na každém kroku. Od nabídky herních módů, přes možnosti, které vám samotné hraní nabízí, až po design tratí. Hlavním režimem je tedy klasická kariéra, v níž vás čeká řada závodů a turnajů. Na začátku si vyberete, zdali chcete, aby váš závodník byl muž či žena, vyberete si jednu ze tří čtyřkolek a jdete na to. Nabídka strojů se časem samozřejmě rozšíří – nové modely se stejně jako další předměty odemykají za úspěšnou účast v závodech a šampionátech. Jednotlivé stroje se mimo vizuální stránky samozřejmě liší i jízdními vlastnostmi, které jsou rozčleněny do několika základních atributů, jako jsou opět velmi klasické rychlost, akcelerace, ovládání či účinnost brzd. Posledně jmenovaný prvek je zde ale tak trochu do počtu, jelikož mnohé ze zatáček, i včetně již docela dost ostrých, se dá projet za pomoci smyku, jenž se aktivuje stisknutím příslušného tlačítka. Bez něj ovšem váš stroj zatáčí tak, jak mu dovolí fyzikální zákonitosti.

ATV Offroad Fury: Blazin' Trails

Směrem k ATV by tak některé hráče mohly přitáhnout snad jedině všemožné triky.

Když jsme již nakousli onu fyziku – ta zde samozřejmě není nikterak věrná, ovšem na druhou stranu vám dokáže docela dosti znepříjemnit život. V prvé řadě je potřeba si zvyknout na již zmíněné smykování, které je poměrně citlivé na to, abyste se s ním okamžitě sžili. Zpočátku se vám tak bude docela často stávat, že smyk přetočíte a pak jej budete horečně vyrovnávat, což povede jak ke ztrátě času, tak samozřejmě i rychlosti, a tím pádem s velkou pravděpodobností i pozic. K nějaké extra pohodové náladě pak nepřispěje ani fakt, že velmi mnoho kolizí s okolními bariérami nebo povozy soupeřů končí v kotrmelcích. A to je velmi velká škoda, jelikož tím trpí dynamika a plynulost hraní. Hra je totiž sama o sobě příjemně rychlá a působí slušně akčním dojmem, který je ovšem bohužel kalen výše zmíněnými skutečnostmi. Při tom, jak těsně jsou obvykle ATV Offroad Fury: Blazin' Trails vytyčeny supercrossové tratě se vám tak nezřídka stane, že po nevytočené či přetočené zatáčce následované nějakým větším skokem, skončíte v protisměru, přičemž zpět do správné stopy se nemůžete přes bariéry dostat. V zásadě se na to sice nakonec dá vcelku dobře zvyknout, ale otázku, zda vám to bude stát za to, si budete muset zodpovědět sami.

Velmi příjemné je ovšem technické zpracování. Pomineme-li skutečnost, že soundtrack obstarávají songy dnes již poněkud fádních „hlasitých a rozzlobených“ kytarových kapel složených z vymydlených chlapců, zůstává nám dosti slušná grafika, která není ani tak technicky dokonalá, jako je příjemně barevná a vedle toho, že se na ni příjemně kouká, se k danému typu hry i velmi přiléhavě hodí. V závěru recenze se většinou sluší hru celkově shrnou a případně doporučit či nedoporučit

Klady a zápory

Plus Příjemná grafika
Plus Akční náboj

Mínus V mnoha směrech velmi fádní
Mínus Podivná fyzika

čtenářům. Toho se od nás dnes ale nedočkáte, poněvadž po pravdě řečeno, sami nevíme. Věc se má totiž asi takto: pokud byste museli někde celý den na něco čekat a po ruce měli pouze tuto hru, zabijete u ní čas naprosto spolehlivě a bez nejmenších problémů. Pokud ale vezmeme v potaz současnou nabídku her pro PSP, a že zvláště těch závodních se urodilo, najdeme dost lepších voleb. Směrem k ATV by tak některé hráče mohly přitáhnout snad jedině ty všemožné triky.

ATV Offroad Fury: Blazin' Trails
Výrobce/Distributor Climax / SCEA
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: V zásadě vcelku příjemná záležitost, která ovšem vůbec ničím nijak zvlášť nenadchne.
Hodnocení: 65% (info)

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Další z rubriky

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

RECENZE: Co říká na počítačové závody Dakar 18 skutečný závodník?

Počítačová hra Dakar 18

Tentokrát jsme ponechali recenzi na opravdových profesionálech. Co na ambiciózní simulátor Dakar 18 říká expert na...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Najdete na iDNES.cz