Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto Assault

  12:00aktualizováno  16. června 11:12
Hrdinové zahodili zrezivělé meče a pohřbili zdechlé koně. Místo plátové zbroje oblékli latexové oblečky a usedli do obrněných vozů s kulomety a vydali se místo zachraňování princezen bojovat s mutanty, roboty a hledat svatou převodovku.
69

Auto Assault

Platforma: PC
Výrobce: Netdevil

Herní karta

Auto Assault Málokterá online hra vzbudila při svém představení takovou zvědavost jako Auto Assault. Otázka dne byla prostá, jak si lze hrát na hrdiny, když místo více či méně lidské postavy budete ovládat nějaké futuristické vozítko. Po několika dlouhých letech vývoje už známe odpověď. Jde to, ale musíte přehodnotit své vnímání žánru MMORPG. Ale pokud je vydavatelem hry NCSoft, tak se s inovacemi prostě musí počítat, ať už jste konzervativní nebo změny prostě milujete.

Všechno to začalo, když na zemi udeřili Emzáci. Lidé boj prohrávali. Poslední nadějí na odvrácení totální zkázy bylo rozpoutat peklo na zemi. Pozemšťané zvolili sebevražednou taktiku a provedli masivní jaderný úder. Nezbylo mnoho lidí, kteří by mohli oslavit úspěch vojenské operace Jaderné Kamikadze. A ti zbylí neměli čas. Jaderné houbičky lidem nesvědčí, i když švábům radon nevadí, ale radioaktivita a Emzáci podporují neřízené změny DNA – mutace. A zmrzačení způsobená válkou z lidí dělají napůl roboty s mechanickými pažemi a dalšími částmi těl. Lidé, mutanti a bioboti se spolu nemají rádi. A tak místo Emzáků se snaží pobít jedni druhé a získat tak naději na světlejší zítřky.

"Otázka dne byla prostá, jak si lze hrát na hrdiny, když místo více či méně lidské postavy budete ovládat nějaké futuristické vozítko."

Auto Assault Lidé nepřestali doufat, že zničené Zemi dokáží jednou vrátit původní tvář. Kromě samotného boje se soustředí na vývoj technologií, které dokáží živou hmotu ochránit před vlivem všudypřítomné kontaminace. S nepřáteli potom bojují prostřednictvím energetických zbraní a své přirozené inteligence.
Mutanti se snaží dále rozvíjet své schopnosti přizpůsobit se prostředí a rozšiřují své působení do nových oblastí. Jejich sžití se zdevastovaným světem jim pomáhá obracet jeho nástrahy proti svým protivníkům. Bioboti (biomech v originále) to mají jednodušší. Vše, co není niobit, musí zmizet. Kombinace biologie a moderních technologií představuje pro protivníky Biobotů při přímém střetu významné nebezpečí.

Všechny frakce se ve vyšším zájmu snaží ovládnout co největší část Země a získat všechny suroviny a technologie, na které mohou dosáhnout. Je jedno, jestli jde o bioplasmu ze zmutovaných rostlin, ocel ze zkorodovaných zařízení nebo sklo z rozbořených budov. Při plnění svých úkolů se žádná frakce nespoléhá jen na sebe. Každý, kdo opouští bezpečí osad, svěřuje svůj život do karoserie svého automobilu. A je jen dobře, že nemusejí hledat benzín. Ve světě po apokalypse čerpadlo OMV jen tak nenajdete.

Auto Assault Různá vozítka k boji používají hráči v MMORPG titulech již dlouho, takže o revoluci tentokrát nejde. Anarchy Online, dostupná stále v základní verzi i zdarma, nabízí několik obrněných pozemních vozítek vybavených zbraněmi. Star Wars Galaxies nabízejí nejen pozemní přesuny na jezdítkách, ale také plnohodnotné vesmírné bitvy. O ježdění na koni v klasických onlinovkách není ani potřeba mluvit.
Ale NCSoft přeci jen dotáhl představu mobilní války dál. Středobodem hry je prostě vozidlo, jeho výzbroj a výbava, postava za volantem se objevuje pouze při návštěvách obydlených oblastí, kde se nedá bojovat. Je tak úplně jedno, jestli je vaše postava malá nebo vysoká, tlustá nebo tenká, prsatá nebo plochá. V podstatě neexistuje. O to více musíte dbát o své vozítko, pravidelně ho leštit a jako správný frajer občas prostě koupit úplně novou káru s větším výkonem a od podlahy ji vytunit. Prostoru k tomu bude dost.

Na začátku se o vás postará klan. Vybaví vás prvním vozem se základními zbraněmi a bude jen na vás, zda dokážete projít zkouškou, která potvrdí váš statut bojovníka, který může vyjíždět mimo ochranu města. V průběhu zkoušky se seznámíte se základy života v postapokalyptickém světě. Naučíte se používat automatické zaměřování a další drobnosti potřebné pro přežití. Po složení první části zkoušky se budete muset dobře zapsat u svých soudruhů, což předjímá celou vaši budoucnost. Celý život budete jak včelky pracovat pro blaho celku. Můžete si sice bojovat, jak chcete, ale uznání a růstu se vám bez poctivého plnění všech možných úkolů nedostane. Rozhodně ne v takové míře, v jaké byste možná chtěli.

Auto Assault Je to tak, zkušenost se dá získávat jak samotným bojem, tak plněním úkolů. Druhá možnost zahrnuje cca pět typů úkolů, které se neustále budou opakovat. Jejich vykonávání bude zpříjemňovat rádoby příběhová omáčka, kterou na vás v podobě hustě sázeného textu vychrlí postavy zadávající úkoly. Protože prosté ničení a zabíjení nepřináší dostatek bodíků, tak vám kvůli postupu nezbude nic jiného, než poslouchat a plnit úkoly.
Auto Assault se ale od klasických MMORPG docela liší způsobem boje. Přestože úroveň, vybavení a rozdělení vlastností stále hraje roli, správné řízení a zaměřování má na výsledek boje obrovský vliv, takže i bohapusté zabíjení a destrukce dokáže hráče uspokojit svou intenzitou. Samozřejmě, že když z nepřátelské osady podesáté nezbude kámen na kameni a všichni obyvatelé už podesáté zhynou pod kulkami a koly vašeho ocelového oře, začnete pochybovat o zábavnosti takového počínání.

Pro udržení motivace hráčů volí autoři hry hned několik postupů tak, jak je to obvyklé právě u her inspirovaných asijskou soutěživostí. Kromě vylepšování vlastností postavy totiž můžete, téměř do aleluja, vylepšovat své vozítko. Z nepřátel padají nové zbraně, nové kousky plechu a příslušenství a další drobnosti, které přímo ovlivňují vaši efektivitu v boji. Stejně tak je možné vylepšit i pouhé vizuální kvality autíčka. Nabídka je opravdu široká. Objevit můžete i celé nové vozítko v podobě modulu zapalování. Pro upgrade je nutné odstrojit vůz od všech vychytávek, vložit nové zapalování a žjúva, máte novou pixlu. Zapalování příliš často jako odměnu nenajdete, ale ve městech najdete autobazary, ve kterých je možné vybírat ze spousty vozítek. Nemůžete si koupit vše, co uvidíte. Možnost používat auta a většinu předmětů obecně, je omezena úrovní (levelem), povoláním a rasou. Tato skutečnost stejně jako různé tuningové sady motivuje hráče k vzájemnému obchodu.

Auto Assault Snaha sehnat dostatek plechovek rudé barvy potřebných na přelakování karoserie nebo ušetřit na nákupu nového vozu koupí z druhé ruky ale nestačí. Ne ve světě, v němž každý hraje více méně sám za sebe, a komunikační možnosti jsou velice omezené. V tuto chvíli například není ani možné „ukázat“ prodávané předměty okolním hráčům jejich vložením do chatovacího okna.
Chybí i systém „mailů“ – nástroje, který umožní odeslání zprávy nebo předmětu člověku, která zrovna nehraje. O existenci „aukčního domu“, který by obchodování automatizoval ani nemluvě. Hra navíc ani nenabízí dost důvodů pro hraní ve skupinách. Drtivou většinu úkolů lze splnit o samotě, s prstem v nose. Je to škoda, protože vizuální zážitek z koordinovaného útoku mnohočlenných konvojů s různými typy vozidel na osídlení nepřátelské frakce nebo nevinných NPC by byl prostě strhující.

Ani začlenění podpory bojů mezi hráči příliš nepomůže. Sdružování do skupin je pro PvP klíčovou záležitostí, pokud se nedomluvíte na duelech, ale k čemu je to platné, když drtivá většina hráčů se k PVP nikdy nedostane. Setkání s lidskými protivníky je možné pouze v odlehlých částech světa, kam není možné se dostat bez postavy na vysokém levelu s patřičně vybaveným vozem. Tento zádrhel je skutečně překvapivý u hry, kterou na trh dodal vydavatel Guild Wars, které na snadno dostupném a zábavném soupeření lidských protivníků postavily celý svůj úspěch. Tedy v kombinaci s absencí měsíčních poplatků. Opravdu je to škoda, protože umělá inteligence potvor a virtuálních řidičů má svá omezení, zatímco soubojový systém přímo svádí k přímému porovnání hráčských schopností. Skutečně na nich záleží.

Auto Assault K poražení nebo demontáži nepřátel lze dojít několika cestami. Každý vůz může být vybaven několika typy zbraní, které se liší podle umístění na kapotě. Základem je zbraň ve věži vozidla. Tato zbraň je vybavena automatickými mířidly. Stačí tedy označit nepřítele a mačkat spoušť. Další střelná zbraň může být umístěna na předek kapoty. Na záď lze umístit například minomet či podobnou hračku proti pronásledovatelům. Pod přední blatník lze doplnit také tzv. kontaktní zbraň, která slouží k zpříjemnění srážek s živou tkání.
Všechny zbraňové pozici nabízejí umístění několika typů zbraní, některé lze i dále vylepšit přidáním speciálních modulů, které zvýší kadenci či sníží přehřívání zbraně. Ve výběru nechybí kulomety, rychlopalné kanóny, plamenomety, chemické zbraně, energetické zbraně a na vyšších úrovních i některé unikátní nástroje hromadného ničení. Kromě zbraně ve věži je efektivita využití ostatních ubližovátek plně na schopnostech řidiče a i věžovou zbraň lze zaměřovat ručně, myší. Tento způsob je nejen často výhodnější, ale zároveň hráče více vtahuje do akce.

"Každý vůz může být vybaven několika typy zbraní, které se liší podle umístění na kapotě."

Druhá část bojového systému je blízká klasickým MMORPG. V závislosti na volbě hráče při vývoji postavy získává každé povolání speciální útoky a schopnosti, které zvyšují nebezpečnost svých příslušníků. Takový mutantí průzkumník dokáže své nepřátele podráždit koordinovaným útokem toxického hmyzu a umí se zakamuflovat tak dobře, že projede bez potíží i ostře hlídaným územím. Když dojde na nejhorší, je schopen požádat i o koordinovaný letecký podpůrný útok. Mňam.

Auto Assault Ve hře nechybí ani oblíbená povolání schopná ovládat různé pomocníčky. Místo nekromantů mají tuto možnost v Auto Assault povolání mastermind, archon a lieutenant. Ono celé rozdělení typů postav je shodné s tím, na co jsme zvyklí z klasických fantasy MMORPG – bojovník, léčitel, průzkumník a již zmíněná kategorie, která ovládá pomocníčky. Jednotlivé speciální útoky dostávají postavy výměnou za body, které hráč dostává po dosažení nové úrovně.
Systém dovedností nabízí hráčům volnost při výběru. Se zvyšováním úrovně postavy se odemykají nové schopnosti, ale hráč může namísto jejich aktivace zvýšit účinnost již užívaných speciálních útoků. Další taktické možnosti nabízí volba mezi čtyřmi režimy nastavení vozu. Každé autíčko má tři atributy – rychlost, obranu a útok. Řidič může zvolit neutrální nastavení nebo režim upřednostňující jednu ze základních vlastností, samozřejmě na úkor zbývajících dvou.

Auto Assault Propracovanost bojového systému a možnosti vývoje postavy jsou asi největším překvapením Auto Assault vůbec. Od „akční“ online hry tohle asi nikdo nečekal. Opravdu komplexní je i systém výroby, ale v jeho případě si autoři hry pochvalu nezaslouží, protože propracovaný ještě nemusí nutně znamenat kvalitní a zábavný.
Výroba v AA je spíše složitá a nezáživná a navíc vyžaduje spoustu surovin a je spojena s vysokými náklady. Základy výroby objasňuje několik misí v úvodu hry, ale kvalita tohoto úvodu do výroby je takové vietnamská. Spoustě věcí nebudete rozumět. Pokud si však dáte tu práci se studiem návodů v angličtině, sbíráním tun odpadků a jejich přetavením v kvalitní materiály, budete mít šanci vytvářet unikátní předměty. Skutečně unikátní, protože výsledek nemusí být pokaždé stejný. Na druhou stranu, protože je výroba složitá a nebude se jí věnovat každý, odhodlaní řemeslníci nebudou mít nejspíš nouzi o zákazníky.

Auto Assault Celý život v AA je vlastně velmi snadný. Nemusíte kupovat ani benzín ani munici, a když „umřete“ jen vás vyzvedne velká helikoptéra, odnese vrak do nejbližšího opravárenského centra a během pár okamžiků můžete zase bojovat. Bez trvalého poškození, bez ztráty peněz a zkušenosti. A vaše sebevědomí taková zkušenost také neohrozí. Je to pro vás? Kdo ví. Zbytečně kruté tresty za smrt člověka spíš odradí, ale nízká obtížnost AA nemusí vyhovovat ani nováčkům, protože úspěch není tak uspokojující, když nevyžaduje opravdové úsilí a není nad vámi nějaká hrozba.
Celková zábavnost Auto Assault záleží i na tom, kolik hráčů NCSoft dokáže přilákat. V prvních týdnech po vydání hry to vypadalo, jako po apokalypse. Nikde nikdo. Jen nehezky vypadající budovy, počítačem ovládaní nepřátelé a pach rozkladu. Nic proti demolicím celých nepřátelských osad a dolů, ale člověku samotnému je občas smutno. A platit měsíční poplatky za hru, kterou skutečně celou dobu hrajete sami i bez povídání a obchodu s ostatními, je tak trochu divné. Ke konci našeho předplaceného měsíce se situace zlepšila, zejména díky uvolnění zkušební verze.

Klady a zápory

Plus Důležitost šikovnosti hráče
Plus Všudypřítomná destrukce
Plus Možnosti vývoje postavy a úprav vozítek

Mínus Technické chyby
Mínus Mizerná podpora interakce mezi hráči
Mínus Nudné, stále stejné úkoly

NCSoft plánuje také další vylepšování hry, která prostě vyšla předčasně. V první dávce vylepšení přijde možnost ukazovat ostatním předměty k prodeji v okně chatu. Název předmětu bude vysvícen a po kliknutí se zobrazí všechny relevantní informace, což bude příjemné. Dojde také k rozšíření počtu dostupných úkolů pro všechny tři rasy.
V dlouhodobějším horizontu snad přijde i aukční dům, elektronická pošta a autoři už nyní oznámili plán vylepšit grafiku, která neodpovídá tomu, co hráči znají z EQ2 nebo Oblivionu. Ve zmíněných hrách ale nemůžete zlikvidovat celý barák, v AA ano. V tuto chvíli má AA spoustu chyb a nedokonalostí, které kazí radost ze zajímavého soubojového systému a možností destrukce. Než si takovou hru koupíte, měli byste si ji sami vyzkoušet. Bránit vám v tom může pouze rychlost u nás dostupného připojení k internetu a přísné datové limity. Jenže pokud chcete hrát MMORPG, tak musíte být na takové drobnosti připraveni.

Verdikt: Netradiční MMORPG na čtyřech a více kolech. Je vcelku zábavná, ale mnohem více by jí slušel režim bez měsíčních poplatků.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

69 %

Čtenáři

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 59 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz