Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

B&W: Creature Isle – získejte ruku Evy

  12:00aktualizováno  5. února 5:52
Po dlouhé době se na nás konečně usmálo štěstí a Peter Molyneux dokončil další ze svých děl - datadisk k fantastické hře Black & White. Ptáte se, jestli dokáže znovu překvapit, jak se mu to povedlo již s původní hrou? Stojí očekávaný přídavek opravdu za vaši pozornost? O tom všem se dočtete v naší recenzi.
80

Black & White: Creature Isle

Platforma: PC
Výrobce: Lionhead Studios

Herní karta

Black & White: Creature Isle Představovat takovou výjimečnou hru, jakou Black & White bezpochyby je, není vůbec třeba. Peter Molyneux obětoval zhruba 4 roky života, aby se svým týmem Lionhead Studios vytvořil doslova mistrovské dílo, jaké svět do té doby ještě neviděl. Tato hra na Boha se však hřeje na pultech obchodů již pěknou řádku měsíců a i skalním příznivcům pomalu zevšedněla, proto je nejvyšší čas na nějaké zpestření. Co na to sám velký šéf Molyneux? Ten je připraven na všechno a právě v těchto dnech posílá do boje pod ochrannými křídly Electronic Arts dalšího favorita v podobě Black & White: Creature Isle, který je oficiálním datadiskem k původní hře. Myslíte, že to není nic pro vás? Že samotný Black & White byl natolik složitý, že se na nějaký přídavek, který bývá zpravidla obtížnější, rozhodně necítíte? V tom případě vás mohu uklidnit, protože Creature Isle zaujme opět každého, a o to více pak již ostřílené Bohy. A pokud jsem vás alespoň trošku nalákal, pojďme se nyní společně na Ostrov Zvířat podívat.

Nedostanete se tam náhodou, ve své víře vás tam dovezou právě ti tři mořeplavci, kterým jste v původní hře nosili dobytek a obilí, aby mohli vyplout na širý oceán. Ostrov Zvířat se totiž nachází velmi daleko od původních ostrovů, kde jste kdysi dávno bojovali o přežití a přízeň lidí. Však o tom svědčí i fakt, že zdejší obyvatelé neuznávají žádného Boha, a tak vám doslova nastavují náruč.

Black & White: Creature Isle Jak jistě víte, původní hra nabízela spoustu možností, jak se dostatečně vyřádit, ale chtě nechtě jste se museli držet určitých pravidel. Ačkoliv například péče o vašeho miláčka vykazujícího extra vysokou AI patřila mezi jednu z nejlákavějších činností, postupem času musela být odsunuta na druhou kolej a dát přednost starostem o věčně nespokojené vesničany, v jejichž vrtkavé víře vězel váš největší úspěch. Mnozí tak nedosáhli toho pravého uspokojení a hra byla svým způsobem zbytečně ochuzena o něco, co ve své podstatě vlastně obsahovala. To si ale uvědomili i samotní autoři a pojali Creature Isle jak jinak, než opět netradičně. Pokud se dá původní Black & White z určitého pohledu nazvat jako dětství vašeho „zvířete“, tak datadisk můžeme považovat za průřez jeho dospělostí, okořeněnou navazováním vesměs přátelských kontaktů s ostatními „zvířaty“ na ostrově. Nebojte se, nepůjde o souboje či vzájemnou rivalitu. Tato stvoření jsou bez Bohů – ti buď zemřeli nebo je z vlastní vůle opustili, a tak jednoho dne vytvořili Bratrstvo pod vedením krokodýla Mercuria a zjistili, že mohou spokojeně žít i bez nich. Když spojili své síly a vzájemně si pomáhali, dokázali čelit i silnějším protivníkům. Jednoho dne jim slané vlny oceánu přinesly malé „zvíře“ ženského pohlaví, a tak jí dali jméno Eva a vychovali jí podle jejich tradic. Nyní je jen na vašich bedrech, aby bylo i vaše „zvíře“ přijato do Bratrstva, mohlo spatřit tajemnou Evu a postaralo se tak možná i o zachování rodu.

To ovšem nebude nic jednoduchého. Teď ovšem nemám na mysli samotnou výměnu genetických informací mezi dvěma přerostlými tvory, to jistě nebude problém. Black & White: Creature IsleDokonce bych si dovolil tvrdit, že jestli existuje něco, v čem „zvíře“ svého Boha nezklame, tak to bude právě tato činnost. :-) Ale zpět k jádru věci. Aby byl váš svěřenec uznán právoplatným členem Bratrstva, musí uspět v mnoha zkouškách, které si na něj připravili ostatní. A pokud si dobře vzpomínáte, jak vás to nezbedné přerostlé stvoření neposlouchalo a neustále si dělalo co chtělo, potom na vás při této představě jistě jdou mrákoty. Ale nevěště hlavu, nic není tak horké, jak to zpočátku vypadá. Ve hře je něco kolem dvaceti úkolů či chcete-li zkoušek a některé jsou samozřejmě lehčí a jiné těžší. Všechny však dokazují variabilitu úžasného enginu, který samotnou hru pohání. V čem tedy budete soupeřit? Zahrajete si bowling s nezdravě sebevědomou, zapáchající krávou, budete koňovi zalévat záhony mrkví, čekají vás želví závody, záchrana medvěda z věznice na vrcholu kopce, kuličky s opicí a třeba i fotbálek. Krom toho zde naleznete i další úkoly, za jejichž splnění získáte nějakou maličkost nebo bonus. Ukázkovým příkladem je hašení hořících havířů či nahánění zatoulaných ovcí zpět do výběhu.

Důležité však je, jestli se vám plnění takových úkolů zalíbí či nikoliv. V tom případě záleží pokaždé na vkusu každého hráče. Mně například nevyhovovalo zalévání záhonů, protože moje opička zkrátka tuto činnost jaksi neměla v lásce, a tak z ní vytlačit alespoň trochu vody bylo nadlidským úkolem. Také jí moc nešly kuželky, tedy spíše mně, ale to už je vedlejší. :-) Zkrátka záleží na tom, co všechno od hry očekáváte. Je samozřejmé, že při opakovaném neúspěchu vás přestane časem bavit jakýkoliv úkol, byť je jakkoliv originální. Jako bonus za každý splněný úkol získáte možnost převtělit své „zvíře“ do podoby toho, kdo vám ho zadal nebo se s ním cvičně pustit do křížku v bojovém kruhu.

Black & White: Creature IslePokud se na Creature Isle podívám s nadhledem a oprostím se od faktu, že se opět jedná o kvalitní hru, vidím v něm názornou ukázku ještě vylepšené AI a nedokážu se ubránit otázce, jak daleko mohou ještě autoři zajít. Do očí bijícím příkladem excelující umělé inteligence je Tyke. Vy ho neznáte? Styďte se! Tyke je přece kuřátko, tedy kuřátko v poměru s vaším „zvířetem“, ale pořádné kuře v porovnání s lidmi. S trochou vaší pomoci se po chvíli hraní vyklube z gigantického vejce a s vaším „zvířetem“ si navzájem padnou do oka. Jak je na první pohled vidět, Tyke se stane jeho mazlíčkem a mají se rádi až k sežrání. Vaše zvíře ho učí jíst obilí z polí, sbírat dříví, pomáhat vesničanům, kouzlit zázraky atp. Dokonce je zřejmé, že Tyke se učí spoustu věcí o hodně rychleji než jeho učitel, ale nic netrvá věčně. Tato hra má bohužel i své stinné stránky a dříve či později je poznáte na vlastní kůži, pokud ovšem nepatříte k hrstce vyvolených, kteří dokonale ovládají její principy. Jestliže jste hráli původní Black & White, určitě se vám mnohokrát stalo, že váš svěřenec prostě po čase zvlčel a začal si dělat vesměs jen to, na co měl náladu. Ačkoliv jsem hru znovu začínal několikrát a pokaždé s trošku odlišným přístupem, jen zřídka jsem byl s vývojem situace plně spokojen. Stejně tak tomu je i v případě datadisku, kdy se hra stává nesnesitelnou ve chvíli, kdy se zvíře rozhodne, že Tykea učit nebude a ten se naopak přikloní k zábavnějším praktikám, jako je sezobávání prchajících lidí či kálení na modlící se vesničany. V tu chvíli se zpočátku milované kuřátko stane ušmudlanou osinou v zadnicích všech zúčastněných.

Black & White: Creature IsleTím ovšem nechci hru nějak výrazně degradovat. Autoři odvedli velký kus práce a věřím, že vychovat ideální dvojici pomocníků se rozhodně dá, i když to určitě stojí hodně práce a úsilí. Krom doposavad zmíněných novinek narazíte například i na několik nových „zvířat“, z nichž uvedu třeba nosorožce či aligátora. A přestože se hra soustředí převážně na „zvířata“, můžete si zahrát i Skirmish, kde si to v náhodně generovaném prostředí rozdáte proti jednomu, dvoum či třem Bohům najednou.

Podtrženo a sečteno, B&W: Creature Isle je zkrátka úžasná hra a musím uznat, že Lionhead Studios opět zabodovali. Přestože se grafická stránky hry nijak nezměnila a většina hudebních skladeb zůstala zachována, budete se kochat pohledem na západ slunce a opět si zamilujete hudební doprovod. To vše má ale jednu malou nevýhodu. Původní Black & White způsobil svého času takový rozruch, že to samé je nyní zákonitě očekáváno od nového přídavku, který již takovým způsobem nešokuje. Pokud si však uvědomím pravou funkci datadisků, mohu s klidem v duši prohlásit, že tenhle dopadl na jedničku.

Black & White: Creature Isle
Výrobce: Lionhead Studios
Vydavatel: Electronic Arts
Distribuce v ČR: Cenega, český manuál
Oficiální homepage: http://main.bwgame.com/creatureisle/index.shtml
Minimální konfigurace: procesor 350 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Skvělý datadisk k legendární hře, který se točí zejména kolem vámi vychovávaného „zvířete“ a jeho miláčka Tykea. Pokud se vám líbila původní Black & White, neměli byste si Creature Isle nechat ujít.
Hodnocení 80%

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 53 čtenářůNejčtenější

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.