Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baldur´s Gate – 3. část návodu

  12:00aktualizováno  12:28
A máme tu další díl návodu na RPGčko Baldur´s Gate. I dnes se podíváme na velmi zajímavá místa, konkrétně do temných zákoutí divokého Cloakwoodu. Zkrátka nepřijdou ani příznivci městských dobrodružství – velkoměsto Baldur´s Gate čeká jen na vás.

Vítám vás u třetí části návodu ke hře Baldur´s Gate. Minule jsme skončili v divočině obklopující tábor banditů, dnes zamíříme do lokace Cloakwood.

Cloakwood
V Cloakwoodu vás čekají zejména boje. V první lokaci nezapomeňte po zabití tlupy tasloiů v JV rohu sebrat magický plášť. Zajděte ho dát Gurkovi do Beregostu, patrně vám ho nakonec stejně nechá. Zhruba uprostřed lokace (poblíž lovecké chaty) vás Aldeth Sashenstar požádá o pomoc proti druidům. Přidejte se na stranu dle své volby, pokud pomůžete druidům, můžete z mrtvoly chlapíka sebrat magický meč, pokud pomůžete Aldethovi, časem meč stejně dostanete, až se s ním později potkáte v Baldur´s Gate. V severní části můžete přejít most a pokračovat do další lokace. U mostu také potkáte elfa Corana – výborného zloděje a střelce, s jehož lukostřeleckým uměním se hned tak někdo nemůžete měřit (má obratnost 20 a 3 bodíky v lukostřelbě). V druhé Cloakwoodské lokaci narazíte na Tibera, jehož bratr Chelak se vydal pobít pavouky. Slibte mu pomoc s hledáním bratra a pusťte se do nitra lokace. Dávejte si pozor na pavučiny a probijte se až k podivnému příbytku. Vstupte dovnitř, zabijte tlusťocha i s jeho pavouky a prohledejte skrýš. Kromě výborného obouručního meče zde najdete i tělo nebohého chlapce – zaneste ho jeho bratrovi. Pak pokračujte do třetí části Cloakwoodu. Na J této lokace promluvte s bardem Eldothem. Je to ale zlý chlapík, takže ho do party neberte a jeho úkol nepřijímejte. Jděte dál a promluvte s druidem. V JZ rohu (poblíž stonehenge) promluvte s druidkou Faldorn, jestli chcete, můžete ji nabrat do party (je neutrální, což je konec konců u druidů typické). Budete muset pobít i několik shadow druidů, zajděte se podívat za archdruidem do stromového obydlí a pokud máte zájem, vyčistěte malou jeskyňku, ve které se skrývá cvičitel wyvernů s několika malými exempláři. Opusťte lokaci směrem na V a ocitnete se v části Cloakwoodu, kde se skrývají doly. Zajděte ještě na S a vyčistěte jeskyni s wyverny, jednak získáte zkušenosti a poklady, jednak hlavy těchto odporných plazů, které můžete zpeněžit v chrámu u Beregostu (pokud jste mluvili s Coranem, tak to určitě víte). Hlavy wyvernů můžete samozřejmě sbírat i z potvoráků, kteří vás s oblibou přepadávají na cestách mezi jednotlivým lokacemi Cloakwoodu. Teď už se nezdržujte a hurá k dolům. V opevněném areálu zlikvidujte partičku nepřátel, seberte poklady (mj. boty rychlosti), vyčistěte budovy a sejděte pod zem (vchod do dolů je v poslední budově).

Cloakwoodské doly
V prvním patře promluvte s otroky poblíž velkého poklopu ve zdi, pak vyčistěte celé patro od strážců a sejděte do dalšího podlaží. Zde je několik nepříjemných pastí. Dejte si na ně pozor, zlikvidujte nepřátele a odemkněte vězeňské cely. Promluvte s vůdcem otroků a dejte mu peníze na úplatky. V jedné z cel je i trpasličí kněz/bojovník Yeslick, kterého můžete najmout do družiny. Rozhodně není k zahození, vepředu zastane skoro stejnou práci jako čistý bojovník a jeho kouzla se vždycky hodí. Sestupte do třetího patra, opět nechte mozek odpočívat, užijte si boje a pak se vydejte do posledního podlaží. Tady vás čeká čaroděj Daevorn a jeho speciální ochranka. Pobijte je, prohledejte Daevorna i celé jeho sídlo. Kromě zajímavých věciček byste měli sebrat klíč od poklopu. Ještě si promluvte s Daevornovým učněm Stephanem a podle nálady ho buď zabijte, nebo propusťte. Pak se vraťte zpět do prvního patra (Daevorn má ve své rezidenci „zkratku“, takže se nemusíte kodrcat přes všechna patra), dojděte k poklopu a odemkněte ho. Doly jsou zatopeny a vám nezbývá nic jiného, než se vydat do města Baldur´s Gate.

Pátá kapitola

Město Baldur´s Gate – hlavní linie příběhu
Přejděte most a na Z břehu si promluvte s gnómem Quaylem. Můžete ho nabrat do party, je to celkem schopný kněz/iluzionista, což je poměrně užitečná kombinace. Pravděpodobně však již máte v tuto chvíli partu kompletní. Pokud máte náladu, tak jděte po Z břehu na S a opusťte lokaci. Dostanete se do lokace zamořené zombiemi. Promluvte s farmářem, zlikvidujte všechny zombie v lokaci a vraťte se k farmáři pro odměnu. V jeho domku navíc naleznete magický plášť. Před městem (ještě na mostě) se setkáte se Scarem – kapitánem stráží (Flaming Fist). Promluvte s ním a slibte, že se podíváte do Seven Suns. Až konečně vstoupíte do města, promluvte si s Elminstrem.
Nyní se budu věnovat hlavní linii příběhu, v další části návodu naleznete nejen popis jednotlivých lokací města, ale i zmínky o mnoha nepovinných úkolech. Vřele doporučuji nejprve vyřešit co nejvíce nepovinných questů a až po té se pustit po hlavní linii, ale je to samozřejmě na vás. Nyní tedy k hlavnímu ději.
Podle Scarových instrukcí se vydejte do gildy Seven Suns (JZ čtvrť) a se všemi promluvte. Také se trochu porozhlédněte po obsahu všech zásuvek a truhel, pak již nebude těžké rádoby obchodníky vyprovokovat. Ukáže se, že se jedná o doppelgangery. Pobijte je a pak se vydejte do budovy Flaming Fist (rovněž JZ). Promluvte se Scarem, dostanete slíbenou odměnu a také další úkol. Jděte do východní části města a sestupte do stok. Přes odporné červy se probijte až k Ogre-Magovi a zabijte ho. Seberte jeho poklady, hlavně prsteny. Jděte opět za Scarem, promluvte s ním a dejte mu prsteny. Pak jděte za Scarem ven a znovu pokecejte. Pak si promluvte s Eltanem. Vybavte se na tuhý boj a vypravte se do rezidence společnosti Iron Throne (J čtvrť). Pomocí chytrých řečí nebo ještě chytřejších mečů projděte až do čtvrtého patra. Zde vás čeká poměrně zajímavá bitva, až zvítězíte, prohledejte mrtvoly a všechny truhly. Pak se vraťte za Eltanem a promluvte s ním. Dostanete knihu a budete teleportováni k branám Candlekeepu. Zde se děj posouvá do další kapitoly, ale ještě než budeme v ději pokračovat, podíváme se podrobně na zajímavá místa ve městě Baldur´s Gate. Město je rozděleno na devět částí a lze je poměrně zřetelně rozlišit jako část V (u brány), SV, S, SZ, Z, JZ, J, JV a centrální. Pusťme se do toho.

Východní čtvrť
Zde najdete levný obchod Lucky Aelo´s Discount Store, dvě bezejmenné hospody, jeden hostinec s barmanem Silencem a Meltzův obchod se zbraněmi. Jsou tu ale i zajímavější místa. Sorcerors Sundries – obchod pro čaroděje. Dozvíte se tu i o dvojici Nemphre a Arkion, v prvním patře můžete vyrušit několik čarodějů a zabojovat si s nimi. Arkionův dům – Arkion vás požádá o přinesení mrtvoly (najdete ji ve stokách u červů). Arkionovi můžete ukrást (nebo ho zabít a sebrat z jeho mrtvoly) amulet. Hostinec Elfsong – gnóm Brevlik vás najme na krádež teleskopu z muzea (Hall of Wonder), dále je tu Cyrdemac, Alyth a obchodník s magickými předměty. Na ulici vás osloví mladík Niklos, dá vám padesát zlaťáků a řekne vám heslo do cechu zlodějů. Cech zlodějů je rovněž v této lokaci. Zajděte tam, řekněte heslo (Fafhrd), uvnitř si promluvte s Narlenem Darkwalkem a přijměte jeho úkoly. Po soumraku jděte se svým zlodějem před hostinec Splurging Sturgeon (SV), chvíli počkejte a pak promluvte s vojákem. Varujte ostatní zloděje a utečte. V cechu dostanete odměnu a další úkol. Počkejte na komplice před hospodou Blade And Stars (JV), pak jděte do prvního patra, až se spáč začne budit, tak zamňoukejte a pak z truhly seberte drahokam. Jděte zpět do cechu pro odměnu, načež dostanete od Alatose další úkol. Jděte do centrální části města a vstupte do Oberanova domu. Pokud budete mít holé ruce, můžete promluvit s Glamarie a nechat se najmout na úklid. Jděte do horního patra – narazíte na tři sestry (ne na Tři sestry :o) ). Ve skříňce poblíž jsou předměty, které máte ukrást, ale bez boje se slečnami se vám to asi nepodaří. S lupem se vraťte do cechu pro odměnu. V budově cechu také můžete využít tajný obchod, který provozuje slečna Black Lily.

Severovýchodní čtvrť
Tato lokace má dvě části, ale proberu ji najednou. V této části města pravděpodobně potkáte Marka a Lothandera (může se vám to ale nejspíš stát i jinde), se kterými prohodíte několik ne zrovna přátelských slov. Vypadá to nevinně, ale bude následovat zajímavá dohra. Je zde již zmíněná hospoda Splurging Sturgeon a také hospoda Blushing Mermaid. V té na vás vyběhne ogre, kterého můžete buď ukecat, nebo zabít. Dále je tu vchod do zajímavého podzemního místa Undercellaru. Časem také najdete v horním patře Marka, který má protijed. V této lokaci také potkáte Brielbaru, která na vás má prosbu – od čaroděje Yaga v hostinci Low Lantern získat knihu kleteb (de facto protijed pro její dceru). V této čtvrti najdete i jeden obchod a také Counting House, který má význam jen v datadisku (TotSC).

Severní čtvrť
V této lokaci najdete mimo jiné i chrám boha Helma a palác (Duckal Palace). V jednom domě po vás Rinnie bude chtít knihu History of the Unicorn Run. Před jedním domkem vás požádá Petrine, abyste jí přinesli prsten (z domu, před kterým stojí). Dále je tu hostinec Three Old Kegs s několika zajímavými osobami. Promluvte si hlavně s jednou dámou a slibte, že jí pomůžete s otravným Cyrdemacem (běžte ho vyřídit do hospody Elfsong a pak se vraťte pro odměnu). V horním patře ve skrýši za obrazem seberte Kerephovu lebku, později se bude hodit. Nepřehlédnutelnou stavbou je vysoká věž. Před ní vás osloví její majitel – čaroděj Ramazith. Bude od vás chtít, abyste mu přivedli sirénu, která je v zajetí mága Ragafasta. Jelikož jste dobráci, sirénu po osvobození propustíte a Ramazithovi se vysmějete, načež chytnete úder bleskem. Vydejte se pak věží nahoru a v posledním patře Ramazitha zlikvidujte – po důkladném prohledání najdete i dva silné magické šperky a knihu na permanentní zvýšení inteligence.

Severozápadní čtvrť
Jděte do velké budovy v jižní části lokace, probijte se přes nepříjemné magické hlídače a promluvte s čarodějem Degrodelem – dostanete za úkol najít Balduranův plášť a přilbu. Zatím dostanete odkameňovací svitky. Až budete plášť a přilbu mít, tak je ani náhodou Degrodelovi nedávejte, jelikož by se vám odměnil přičarováním svých služebníků a příkazem k vaší likvidaci. Asi nejdůležitějším objektem v této lokaci je hostinec Helm And Cloak. Promluvte si u baru s kolegy dobrodruhy, po chvilce se objeví jiná družina a po krátké provokaci vypukne boj. Je to celkem zajímavá zábava, z mrtvolek navíc získáte pár pokladů. Pak jděte do horního patra a ze skrýše za obrazem seberte přilbu Helm of Balduran. Dalším zajímavým domem je budova s malými dvojčaty, které někdo špehuje. Z úchyláctví a nekalých plánů se navzájem obviňují druidka Voltine a mág Gervisse. Pohovořte s nimi a mága zabijte. V jednom domě můžete promluvit s trpaslíkem Quinnem – požádá vás o přinesení Nesterovy dýky (měli byste ji najít u některého Ankhega V od mostu do Baldur´s Gate). V další budově promluvte s Pheirkasem a doneste mu magický plášť, který má Algernon v horním patře hostince Feldpost´s Inn (v Beregostu). V této čtvrti najdete i panství Entara Silvershielda, ze které můžete unést jeho dceru (což je úkol, který od vás chtěl zlý bard Eldoth v Cloakwoodu).

Západní čtvrť
V této čtvrti se nachází obrovské muzeum Hall of Wonders. Vejděte se svým zlodějem dovnitř a pokuste se ukrást teleskop, pokud budete mít štěstí, přidá se k vám cizí zloděj a společnými silami se vám dílo podaří. Teleskop pak běžte dát gnómovi do hospody Elfsong. Před jedním domkem vás osloví chlapec a pozve vás dovnitř. Jeho otec (kněz Tremain Beldear) vás požádá o přinesení těla jeho druhého syna z chrámu bohyně Umberlee (v J čtvrti). Vypravte se od chrámu a za úplatu tělo kupte, pokud jste před městem pomohli mladé kněžce proti rybářům, budete to mít jednodušší. Pak se vraťte k Tremainovi pro odměnu. V této čtvrti je i chrám bohyně Tymory – Lady´s House. Navštivte také příbytek čaroděje Ragefasta, promluvte s ním a pak zlosyna zabijte. Osvoboďte nymfu a darujte jí svobodu (dostanete pramen jejích vlasů, ze kterého vám čaroděj v Sorceror´s Sundries vyrobí plášť). Navštivte také Fentana, který od vás koupí krunýř Ankhega.

Tady dnešní část návodu končí. Nebojte se, v příštím díle procházku po městě Baldur´s Gate samozřejmě dokončíme. Nespokojíme se však jen s tím, ale vrhneme se rovnýma nohama do hlavního děje a probijeme se až k závěrečnému souboji s úhlavním nepřítelem.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Nová americká show kombinuje politickou debatu s hraním videoher

Reportér David Weigel (vlevo) zpovídá kongresmana Matta Gaetze (vpravo) v...

Renomované americké noviny The Washington Post experimentují s novým druhem zpravodajského formátu, který kombinuje...

Dva roky po vydání bude No Man’s Sky takový, jaký měl být od začátku

No Man’s Sky Next

Do No Man’s Sky přibude opravdový multiplayer, možnost ovládat hru z pohledu třetí osoby, ovladatelné křižníky i ve...

Cyberpunk 2077 vyjde i s českými titulky. Jen pořád nevíme kdy

Cyberpunk 2077

Až jednou v daleké budoucnosti konečně vyjde hra Cyberpunk 2077 od autorů Zaklínače 3, bude to i s českými titulky.Najdete na iDNES.cz