Baldur´s Gate – 4. část návodu

  12:00aktualizováno  2. dubna 8:03
A máme tu závěrečnou část návodu na hru Baldur´s Gate. Co nás tedy dnes čeká? Samozřejmě další dobrodružství ve městě Baldur´s Gate, ale i na návrat do Candlekeepu a rovněž finální souboj s hlavním padouchem. Na nic nečekejte, nabruste meče a procvičte kouzla, závěrečná část cesty k vítězství právě začíná.

V minulém díle jsme kromě hlavního děje ve městě Baldur´s Gate také nakousli některé vedlejší questy. Dnes prohlídku města dokončíme a poté se pustíme do dalších dobrodružství, která nás nakonec dovedou až k finálnímu souboji.

Jihozápadní čtvrť
Nejdůležitější budovou v této čtvrti je Flaming Fist Citadel. Kromě Scara a Eltana zde můžete promluvit také s Fergusem, který vás požádá o Angelskin Ring (někde ho prostě sežeňte, pár jste jich už určitě někde prodali). Před citadelou můžete potkat gnóma Tiaxe a nabrat ho do party – je to zloděj/klerik, ale pozor, jeho přesvědčení je chaotic evil. O budově Seven Suns již řeč byla, o kousek vedle je také gilda Merchant League. Poblíž byste měli potkat Aldetha Sashenstara (pokud jste mu pomohli v Cloakwoodu). Pokecejte s ním (daruje vám meč) a pak vstupte do budovy. Podobně jako Seven Suns je zamořena doppelgangery, než se do nich pustíte, tak budovu prošmejděte a sežeňte pár písemných důkazů. Kromě těchto důležitých domů je tu také příbytek zlého čaroděje Sunina – neuškodí, když mu dáte menší lekci. Najdete tu i několik obchodů, hospodu plnou zelených slizů a také dům, do kterého se těsně před vámi vloupal zloděj Viviene s kamarády.

Jižní čtvrť
Kromě již zmíněných veledůležitých budov Iron Throne a Water Queen´s House (chrám bohyně Umberlee) zde najdete i hostinec zřízený v prostorách lodi – Low Lantern. Jděte tam, promluvte si s Lobarem a pak se Desretou nechte vyprovokovat k boji – z její mrtvoly seberte rukavice zvyšující sílu na 18/00. Na nejnižším podlaží narazíte na čaroděje Yaga, jehož knihu kleteb potřebuje Brielbara (dobrovolně vám ji však Yago nedá). V této čtvrti najdete dále i budovu správce přístavu, ale tam se podíváme později (v poslední kapitole). Zhruba uprostřed je dům, ve kterém na vás zaútočí několik ogrů. V jednom domě se skrývá Ghorak, který má pro vás úkol – sebrat lebku v hostinci Three Old Kegs (tam už jsme byli) a donést ji do chrámu bohyně Tymory (Lady´s House v Z čtvrti). Dále zde najdeme dům se sirénou Larriaz - pokud ji nenecháte v klidu umřít, tak na vás zaútočí. V jednom skladišti promluvte s Noralee, chce přinést z přístavu rukavice. Rukavice se skrývají v jedné z mnoha beden, jsou to však magické rukavice Gauntlets of Weapon Skill, takže si jejich vrácení dobře rozmyslete. V jiném skladišti je bazilišek, jehož likvidaci vám zadá jistý chlapík v JV čtvrti. Až baziliška zabijete, nezapomeňte sebrat drahokam Sphene Gem.

Jihovýchodní čtvrť
Jděte se podívat do hospody Blade And Stars. Kromě několika zajímavých lidí na pokec je tu i mudrc Gaxir, který chce přinést Sphene Gem. V jednom skladišti je Nadarin, který vás požádá o likvidaci baziliška v J čtvrti. Dále je tu dům nekromantky Nemphre, která po vás chce Arkionův amulet. Také zde můžete navštívit hostinec a dva obchody.

Centrální čtvrť
V této lokaci pravděpodobně potkáte Lothandera – jednoho z nepříjemné dvojice, se kterou už jste měli co do činění. Oznámí vám, že jste byli otráveni, a výměnou za protijed požaduje pomoc – sám je totiž pod vlivem kouzla. Jděte do stanu jasnovidce (Diviner´s Tent) a zeptejte se ho na lék pro Lothandera. Jděte do chrámu bohyně Umberlee, promluvte si s představenými a pak jděte do chrámu bohyně Tymory. Řekněte si o knihu moudrosti, doneste ji do Umberleeina chrámu a výměnou získáte svitek. Jděte ho dát Lothanderovi (čeká na vás v hostinci Blade And Stars), dostanete část protijedu a také informaci o Markově úkrytu (hostinec Blushing Mermaid). Kromě této epizody navštivte také dům sběratele Folonia Gista a odčarujte šest soch (zkamenělých lidí). Se všemi osvobozenými řádně promluvte, získáte informaci o Baldurově plášti. Dále v této čtvrti najdete již zmíněný Oberonův dům, několik hráčských stanů, hostinec Drakon Tavern a obchod, ve kterém na vás zaútočí podivná zmutovaná kuřata (nebo co to vlastně je).

Stoky
Do stok se můžete dostat jedním z mnoha kanálů. Kromě již zmíněného Ogre-Mage a jeho červích mazlíčků tady nenarazíte na nic extra zajímavého, kromě různé havěti stojí za zmínku snad jen tlupa koboldů s vůdcem Ratchildem a mluvící sliz Slumpsha the Sewer King. Ze stok se můžete dostat do sklepa budovy Iron Throne a také do již zmíněného Undercellaru. Zde vyhledejte Quanesh, která u sebe má Balduranův plášť (můžete ho ukrást nebo vykecat). Do Undercellaru se můžete dostat nejen ze stok, ale také z hostince Blushing Mermaid.

Šestá kapitola

Candlekeep
Strážím u brány dejte knihu a vstupte dovnitř. Pak se vydejte do velké budovy uprostřed – do knihovny. Promluvte si se svými známými a jděte do druhého patra. Tam pokecejte s Koverasem a vezměte si od něj magický prsten. Ve třetím patře si radši ani nevšímejte Rieltarovy družiny a projděte do patra čtvrtého. Promluvte si se Shistalem a až změní podobu, tak ho zabijte. Promluvte si s Pietem a v pátém patře navštivte Gorionův pokoj. Najdete zde mimo jiné i dopis od Goriona, seberte ho a přečtěte. Vystupte do nejvyššího patra, kde budete křivě obviněni z vraždy Rieltara a jeho společníků. Ocitnete se ve vězeňské cele, ze které budete po chvilce osvobozeni. Ocitnete se před vchodem do podzemí knihovny, ve kterém se nalézá hrobka mudrce Alaunda. Neotálejte a vstupte. V podzemí si dávejte dobrý pozor na pasti a celou první lokaci důkladně prozkoumejte – kromě magických předmětů získáte i dvě magické knihy pro permanentní zvýšení síly a moudrosti. Pak se vydejte do další části podzemí a promluvte si se dvěma trpaslíky. Společnými silami vyčistěte patro do kostlivců a doppelgangerů (nenechte se napálit, až se objeví jeden z nich v podobě Elminstera) a jděte do další lokace. Pobijte tlupu nepřátel a projděte jeskyněmi. Nebezpeční jsou tu už jen baziliškové. Kousek od východu si promluvte s Diarmidem, vylezte na povrch a vydejte se zpět do Baldur´s Gate.

Sedmá kapitola

Zpět v Baldur´s Gate
Jelikož jste stále obviněni z vraždy, nemůžete se po městě promenádovat bezstarostně jako dříve, ale musíte se vyhýbat strážím. Hlavně s nimi nebojujte (vypněte pro jistotu AI své družiny), jelikož by vám prudce klesla reputace. Pokud vás někde načapají, tak se pokuste utéct nebo se nechte zatknout. Zvolíte-li druhou možnost, ocitnete se v citadele Flaming Fist a čeká vás rozhovor s Angelem. Neodporujte mu, některého vašeho parťáka by to stálo život. Poté budete uvrženi do žaláře. Nezoufejte a promluvte si s gnómem Nebem. Na jeho hádanku odpovězte 33 (to je počet dětí, které Neb zabil) a on vám prozradí, jak se dostat na svobodu. Zajděte do hospody Three Old Kegs a promluvte si s Delthyrem. Dozvíte se, jak se věci mají. Na svých cestách po Baldur´s Gate byste také měli narazit (tedy ona na vás) na slečnu Tamoko. Až se tak stane, tak s ní promluvte. Jděte do budovy Iron Throne, promluvte si s lidmi na útěku a vystoupejte až do horního patra. Zalaškujte si s Cythandrií, po chvilce boje se vám vzdá. Vyslechněte ji a prohledejte celé patro. Měli byste získat mimo jiné i Sarevokův deník. Pak jděte do citadely Flaming Fist a po lehčím boji vyjděte do horního patra. Zabijte doppelgangera, který se vydává za léčitele, a promluvte s Eltanem. Pak si ho naložte na záda (nebo spíše do inventáře) a odneste ho do budovy správce přístavu (v J čtvrti). Poté se vydejte do Underecellaru a zlikvidujte dva zabijáky. Kromě zajímavých zbraní vhodných pro zloděje seberte dopis a pozvánku na korunovaci. Vydejte se do paláce (v S čtvrti) a strážnému u brány ukažte pozvánku. Při korunovační slavnosti se začnou dít zajímavé věci a vy budete muset přiložit ruku k dílu v boji proti doppelgangerům a Sarevokovi. Snažte se, aby přežil zejména Belt, většinu ostatních šlechticů se vám asi ochránit nepodaří. Sarevok v závěru boje uprchne. Promluvte s Beltem a budete teleportováni do cechu zlodějů, kde mizí Sarevokova stopa. Pokud potřebujete, jděte si do města doplnit zásoby (a síly) a poté se vydejte do labyrintu, který je pod cechem.

Cesta za Sarevokem
Obrňte se trpělivostí (mě osobně to v této části docela přestávalo bavit) a vydejte se do labyrintu. Dávejte pozor na pasti, likvidujte nepřátele a snažte se projít do JZ rohu hlavního bludiště. Zde promluvte s umírajícím Winski Peroratem a průchodem sestupte do podzemního města (Undercity). Postupujte na Z, až narazíte na partičku nepřátel. Hned na uvítanou vám pošlou několik fireballových šípů a ani v boji nablízko to není žádná legrace (řekl bych, že je to nejtěžší bitva v celé hře). Zabijte je a posbírejte poklady. Z hlavní cesty odbočte na sever a jděte ke starobylému chrámu. Zde pravděpodobně znovu potkáte Tamoko. Bude vás chtít zastavit, vyřešte to s ní po dobrém nebo po zlém. Poté vstupte do chrámu. Finální souboj je tu. Kromě Sarevoka na vás čeká i pár jeho přátel, navíc je tu i několik nepříjemných pastí. Kdo se ale prokousal až sem, ten jistě zvítězí i v tomto boji.

Tak, a máme to za sebou. Doufám, že jste se u hry Baldur´s Gate bavili stejně dobře jako já, a zbývá mi jen doporučit vám i další hry z této série, tedy datadisk Tales of the Sword Coast a samozřejmě Baldur´s Gate II.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Témata: Socha

Nejčtenější

Hořící zombie dítě mu ukončilo rekord, ale nastartovalo kariéru

Streamer Philza

Britský streamer Phil „Philza“ Watson drží rekord za nejvíce času stráveného na jeden život v hardcore módu hry...

Čínské kopie her už vadí i samotným Číňanům

Naštvaní čínští hráči protestují proti hře Genshin Impact

Že se v Číně bez skrupulí kopírují západní herní hity už asi nikoho nepřekvapí. Oznámení nové hry Genshin Impact však...

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Samuraj, viking nebo husita? Osm možných scénářů dalších Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Studnice nápadů pro další hry Assassin’s Creed sice není příliš plná, ale zároveň je stále mnoho cest, kterými se hra...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Další z rubriky

Nešťastný Anthem opouští už i jeho hlavní producent Ben Irvine

Anthem (PC)

Poslední hrstka věrných fanoušků kontroverzní střílečky Anthem dostala další velikou ránu. Hlavní producent Ben Irvine,...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz