Baldur's Gate II – 3. část návodu

  12:00aktualizováno  6:04
Vítejte u třetího dílu návodu na skvělé RPGčko Baldur´s Gate II – Shadows of Amn. V dnešní části se vydáme prozkoumat centrum Amnské říše – hlavní město Athkatlu. Kromě sledování hlavní linie si posvítíme i na některé zajímavé nepovinné questy. Nabruste meče a připravte kouzla, dobrodružství v uličkách Athkatly právě začíná.

První kroky v Athkatle
Po opuštění podzemí se přimotáte do magického souboje, v němž se s Irenicusem (vaším věznitelem) kromě Imoen utkají i neznámí čarodějové. Boj skončí uvězněním Irenicuse a Imoen. Pokecejte s lidmi kolem a poté si projděte celou promenádu. Je zde spousta obchodů, kromě jiného i Adventurer´s Market. Poblíž cirkusového stanu si promluvte se strážným a s malým chlapcem. Slibte, že jim pomůžete, a vstupte do stanu. Vyřešte hádanku (princ 40, princezna 30) a postupujte dál. Slibte pomoc ogremu (je to vlastně elfka) a ještě pokecejte s pavoukem (to je chlapcova matka). Likvidujte všechny nepřátele a dojděte až ke strůjci celé iluze – bláznivému Kalahovi. Zabte ho a vše se vrátí do normálního stavu. Nezapomeňte ho prohledat, také můžete do party přibrat vysvobozenou elfku Aerie (cleric/mage). Ještě pokecejte s jejím nevlastním strýčkem Quaylem (znáte ho z prvního dílu, ne?). Venku opět pokecejte s chlapcem i se strážným. Při odchodu z promenády vás osloví Gaelan Bayle a nabídne pomoc při hledání Imoen. Jděte s ním do jeho bytu (v sousedním pokoji je docela solidní obchodník), přijměte jeho nabídku a nechte se odvést před hospodu Copper Coronet. Vaší starostí teď bude vydělat pro Gaelana dvacet tisíc, to lze jednak prodejem nalezených věcí, jednak plněním questů, z nichž některé nyní uvedu.

Záchrana otroků a dobrodružství ve stokách
Prokecejte lidi v Copper Coronet a nakonec si promluvte s Lehtinanem. Dostanete povolení ke vstupu do části hostince, kde se odehrávají zápasy otroků. Jděte do arény, podívejte se na zápas a pak prohledejte celou lokaci. Najdete několik tajných stěn. Za jednou z nich je vchod do stok, za další vězení s otroky. Pobijte všechny stráže a nakonec i beastmastera a jeho miláčky. Klíčem sebraným z jeho mrtvoly odemkněte cely s otroky a pomozte jim v boji proti dalším otrokářům. Nakonec Hendak zabije Lehtinana a převezme kontrolu nad hostincem. Pokecejte s ním a souhlaste s prosbou na záchranu dalších otroků na otrokářské lodi. Vstupte do stok, dávejte si pozor na pasti a likvidujte veškerý odpor. Z díry uprostřed kulaté místnosti seberte ruku a na první křižovatce stáhněte z kostlivce na stěně prsten. Po bitce s koboldy nezapomeňte vzít hůl z mrtvoly jejich šamana. V místnosti s trubkami si poslechněte znění hádanky. Na jihovýchodě si promluvte s Quallem o hádance. Zabijte jeho červa a seberte jeho krev. Jděte do místnosti s hádankou a použijte (zleva) třetí, první, druhou a čtvrtou trubku. Získáte Lilarcor (obouručák +3, imunita proti charmu a confusionu), který má vlastní ego a občas dost nesnesitelně kecá. Vystupte do vyššího patra a likvidujte otrokáře. Zlikvidujte i pár trollů a osvoboďte všechny děti. Vraťte se do hostince a oznamte osvobození Hendakovi.

Lichův poklad (City Gates)
Jděte do čtvrti City Gates, pokecejte se všemi osobami a vejděte do hostince. Pokecejte s pronásledovanými milenci. Pozorně projděte hlavní místnost hostince, u severní stěny narazíte na tajný průchod. Za ním je tajná místnost s hrobkou liche – mocného nemrtvého. Zkuste se s ním vypořádat, pokud to nepůjde, vraťte se později. Krom jiného zde najdete i Sunblade Daystar (dlouhý meč +2/+4 vs evil, 1x denně Sun Ray).

Naliin hrad (De´Arnise Hold)
V Copper Coronet pokecejte s Nalií, můžete ji i nabrat do party (schopná kouzelnice a zlodějka-amatérka). Slibte jí pomoc při osvobození jejího hradu a do mapy vám přibude nová lokace. Vyjděte z města a hurá k hradu. Jděte do jihozápadní části lokace a v opevnění pokecejte s vojáky, hlavně s kapitánem Aratem. Jděte k hradu a vlezte dovnitř tajným vchodem (na jižní straně hradu). Hledejte tajné stěny a likvidujte trolly. Pokecejte s Daelsonem a pokračujte v hledání tajných průchodů. Směrem na západ vede chodba do místnosti s magickou pecí, v níž jsou tajné průchody na severní stěně. Za nimi najdete i první část magické zbraně Flail of Ages. Pobijte všechny trolly v dolním patře, vyjděte ven, pobijte vše, co vám stojí v cestě, a otevřete bránu. Na nádvoří vběhne pár vojáků a pomůže vám v boji. Jděte do horního patra hradu a opět pobíjejte nepřátele. Hledejte tajné stěny, a až narazíte na Glaciase, zabijte ho. Nezapomeňte vybrat truhly v místnosti s golemy. Jsou sice hodně drsní, ale neprojdou dveřmi, takže můžete na někoho hodit Haste, vybrat truhly a utéct. Po dokončení celého úkolu budou truhly prázdné, takže neváhejte. Sestupte po točitých schodech do podzemí hradu a připravte se na tuhý boj s Umber Hulky (pomocí tykadel házejí Confusion) a s hlavním trollem. Po boji prozkoumejte celou lokaci a vraťte se nahoru. Se všemi pokecejte a také jděte k magické peci. Měli byste mít tři části zbraně, použijte pec a získáte kompletní Flail of Ages. Pokud je vaší hlavní postavou bojovník, časem vám Nalie nabídne, abyste se stali vládcem hradu. Pokud přijmete, budou se vám pravidelně ve schránce v horním patře (v knihovně) objevovat peníze. Ale pozor, pokud máte částečného bojovníka (třeba fighter/mage), přijetím nabídky se připravíte o možnost získat jiné sídlo.

Raelis Shai a její herecká společnost
Při pochůzkách po městě vás kontaktuje poslíček od Aeriina strýčka Quayla s žádostí o pomoc. Jděte za ním do cirkusu a promluvte s ním. Jděte do hostince Five Dragons ve čtvrti Bridge District. Sestupte do sklepa, shlédněte představení, pak pokecejte s Raelis Shai a slibte jí, že najdete jejího kumpána. Jděte do čtvrti Temple District a sestupte do stok. Po několika bojích najdete v severní části dva tajné průchody. Za jedním z nich je sídlo Mind Flayerů, pokud si troufáte, tak je zlikvidujte, pokud ne, vraťte se později. Za druhým z nich je sídlo čaroděje Meretha. Zlikvidujte ho, osvoboďte Haer'Dalise a najděte teleportační kámen. Zbytek stok zatím neprocházejte, vraťte se do divadla a pokecejte s Raelis. Slibte, že dáte pozor při otvírání meziplanární brány. Po otevření portálu vyběhne pár příšerek a pak jsou herci přeneseni do vězení. Vyspěte se a vstupte za nimi. Po vstupu do meziplanárního vězení pobijte všechny útočníky a promluvte s Taggetem. Jděte východní chodbou a vyhýbejte se portálům v podlaze. Probojujte se až k nižšímu démonovi (Master of Thralls), zabijte ho a seberte Mastery Orb. Vraťte se kousek cesty zpět a použijte kotel s magickým ohněm. Zničíte tak Orb a osvobodíte otroky ze zajetí. Otroci se obrátí proti svým pánům, rychle spěchejte na konec chodby a zabijte pána vězení (Warden). Z jeho mrtvoly seberte klíč. Pak pokračujte na západ a osvoboďte herce z cely. Pokecejte s Raelis, poděkuje vám a teleportuje vás zpět do Athkatly. Půjde s vámi i Haer´Dalis, kterého můžete najmout do party (je to bard).

Anomenova rodinná záležitost
V Copper Coronet můžete nabrat do party Anomena (dual class cleric/fighter). Pokud zajdete k němu domů (v Government District), dostanete za úkol pomstít smrt Anomenovy sestry, která byla údajně zavražděna konkurenční rodinou. Jděte do Bridge District a vstupte do velkého domu (zhruba uprostřed lokace). Při setkání se znepřátelenou rodinou Anomen zabije jednu její členku a poté se strhne bitka. Po bitvě prohlédněte dům, je tam pár zajímavých předmětů. Poté jděte zpět do Anomenova domu. Po čase se Anomen musí dostavit k soudu do paladinského chrámu v Temple Districtu. Jděte pak za ním a budete ho moci znovu nabrat do party, pravděpodobně se s vámi však pohádá a vy ho budete nuceni zabít.

Vraždy v Bridge Districtu
Po vstupu do této čtvrti pokecejte se strážnými u brány. Poté promluvte se všemi lidmi v okolí včetně žebráků. Od žebráka kupte kůži, od Bela dostanete kůru a bobule. Pak promluvte s Rose. Snažte se vyslechnout co nejvíce lidí a zajděte také za koželuhem Rijekem. Pak jděte za Belem a zeptejte se ho na kůži, kterou jste koupili od žebráka. Pak jděte opět za Rijekem a obviňte ho z vražd. Uteče vám, tak alespoň řádně prohledejte jeho obydlí, měli byste najít dopis o kontaktu v Umar Hills. Vraťte se ke kapitánovi stráží a oznamte výsledek svého pátrání.

Městský hřbitov (Graveyard)
Některé události na hřbitově se stanou jen v noci a jiné naopak jen ve dne, jděte tedy na hřbitov dvakrát (jednou v noci a jednou ve dne).
Promluvte si s duchem chlapce Wellyna a slibte mu pomoc. Jděte do Copper Coronet a po dobrém či po zlém získejte od Llynise medvídka, vraťte se na hřbitov a dejte ho Wellynovi.
Vysvoboďte z hrobu Tirdira, promluvte s ním, jděte za místním hrobařem Sethlem a tvrdě ho vyslechněte. Jděte do Bridge Districtu, v jihozápadní části promluvte s Am-Si (je celý v červeném). Obviňte ho a pronásledujte ho do nedalekého domu. V domě pobijte všechny zloduchy, v prvním patře osvoboďte Lady Elgeu a prohledejte celý dům.
Promluvte s knězem, který se stará o osiřelou Risu, a také s paladinem truchlícím nad ztrátou svého syna. Pokecejte s nimi několikrát a výsledkem bude svěření sirotka do paladinovy péče.
Prozkoumejte všechny hrobky, do kterých se lze dostat.
Sestupte do velkého podzemí, v pavoučím hnízdě zlikvidujte pavoučího muže i s jeho poskoky a vyberte jeho poklady. Jižního východu z lokace si zatím nevšímejte (viz quest Book of Kaza) a severní část lokace zatím také nechte na pokoji, podíváte se sem později.

Book of Kaza
V Copper Coronet můžete do party najmout trpaslíka Korgana, který ví o cenném artefaktu Book of Kaza. Kniha se nalézá v katakombách pod městským hřbitovem. Když sestoupíte do hlavní části katakomb, odejděte z lokace jižním východem. Dostanete se do další části podzemí. Celou lokaci prozkoumejte a v jedné místnosti Korgan prohlásí, že se jedná o místo, kde by kniha měla být, ale že ji už museli sebrat jeho kumpáni. Jděte za obchodníkem se starožitnostmi do severní části chrámové čtvrti (Temple District). V jeho domě však naleznete jen jeho mrtvolu. Spěchejte ke Copper Coronet, uvnitř nebo poblíž by měli být Korganovy kumpáni. Pokud je najdete (nemusí se vám to podařit), promluvte s nimi a dojde k bitvě.

Ployerova kletba
Pokud na svých cestách zavítáte do hospody Sea’s Bounty v docích (pozn.: na severní stěně hlavní místnosti je tajný průchod, za nímž je pirátská skrýš) a budete mít v partě Jaheiru, osloví jí její starý nepřítel baron Ployer a prokleje ji. Zajděte do Copper Coronet a pohovořte s barmanem. Jděte na SV do Deliric House, kde naleznete barona Ployera. Zabijte ho a nezapomeňte vzít pramínek Jaheiřiných vlasů. Vyspěte se, a jelikož máte u sebe předmět, pomocí kterého Ployer Jaheiru proklel (její vlasy), kletba zmizí.

Harpers
Na cestách se vám může stát, že se setkáte s lupiči a jejich obětí. Lupiče pobijte a promluvte si se zraněným mužem. Slibte mu pomoc, odneste ho k velkému domu na JZ doků a promluvte si s chlapíkem u vchodu. Ještě než doky opustíte, kontaktuje vás Xzar (znáte ho z prvního dílu) a požádá vás o pomoc. Jděte opět do domu Harperů, buď budete vpuštěni hned, nebo nejdříve dostanete malý úkol – pobít zlosyny v Prebekově domě (Prebek´s House v docích). Až se konečně dostanete dovnitř, se všemi přítomnými Harpery pokecejte. Abyste nemuseli v horním patře bojovat, musíte mít v partě Jaheiru nebo prozkoumat všechny místnosti a sebrat speciální přívěšek. Vyjděte do druhého patra a promluvte se strážícími duchy. Prozkoumejte celé patro a seberte dopis. Pak vezměte z voliéry ptáka a doneste ho Xzarovi. Ten ho promění zpět, ale místo očekávaného kumpána Montarona se objeví Harperský vrah a zabije ho. Po chvilce se objeví Jaheiřina známá Harperka a odvede ji. Jděte se vyspat do hospody a po spánku zjistíte, že Jaheira je zpět a potřebuje pomoc. Běžte s ní do domu Harperů a po rozhovoru dojde k boji. Pobijte proradné Harpery a prohledejte je. Od této chvíle se vám čas od času stane, že vás někde po cestě přepadne partička Harperů. Vždy budete nuceni bojovat, a to až do chvíle, kdy zabijete velitele zrádcovské Harperovské frakce. Při každém rozhovoru s Jaheirou o tomto tématu se snažte ji podpořit a stát na její straně.

Zatčení a záchrana Nalie
Pokud máte v družině Nalii, časem se stane, že jí poslíček doručí zprávu o pohřbu jejího otce. Jděte na hřbitov a promluvte se všemi účastníky pohřbu. Po nějakém čase Nalii zatkne Isaea Roenal, který má zálusk na její hrad. Nesnažte se bojovat a nechte Nalii odvést. Po chvilce se objeví chlapík jménem Khllor a poradí vám, jak sehnat důkazy o Isaeových zločinech. Jděte do doků na jižní náměstí a promluvte s Bargem. Jděte do Sea’s Bounty a promluvte si s Dirthem. Pravděpodobně na vás zaútočí. Zabijte ho a seberte mu usvědčující listiny. Jděte do Government Districtu, prohledejte Isaeův dům na SV lokace a pak jděte do hlavní městské budovy. Promluvte s Isaeovým nadřízeným a předejte mu důkazy o Isaeových zločinech. Nalie je tak zachráněna.
Pozn.: v Government Districtu jsou dvě zajímavé postavy, které je možno přibrat do party. Jednak je to drowí kněžka Viconia (známá z prvního dílu) a gnóm Jan (zloděj/iluzionista).

Valygar
V Government Districtu vás osloví Madeen s tím, že jeho pán má pro vás práci. Je to čaroděj Tolgerias, kterého naleznete v hlavní městské budově. Promluvte s ním a slibte mu pomoc. Poté jděte do doků, navštivte dům hledaného vraha a promluvte s jeho sluhou. Valygara najdete v horské kabině v lokaci Umar Hills. Pohovořte s ním, můžete ho i nabrat do party (hraničář). Vraťte se zpět do města a jděte do chudinské čtvrti (Slums). S Valygarem v partě můžete vstoupit do obrovské koule (Planar Sphere) v severní části lokace. Vstupte, sesbírejte zajímavé předměty a promluvte s krynnskými paladiny. Zabíjejte všechny nepřátele a sbírejte kousky uhlí. Pomocí uhlí spusťte pece a pak aktivujte golema. Pokračujte do dalšího patra a ničte všechny nepřátele. Sesbírejte všechny předměty a jděte k čarodějovi Lavokovi. Až ho porazíte, slibte mu pomoc. Vyjděte ven z koule, pobijte démony a seberte jejich srdce. Vraťte se zpět do koule, jděte do místnosti, kde jsou runy, a postupně je aktivujte. Jděte do strojovny, pobijte golemy a do stroje dejte srdce démona. Vraťte se zpět k Lavokovi, promluvte s ním a pak vyjděte ven z koule.

Příště vás čeká popis několika dalších questů v Athkatle, návštěva některých zajímavých míst v jeho okolí a hlavně podstatný posun v hlavním příběhu.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Hořící zombie dítě mu ukončilo rekord, ale nastartovalo kariéru

Streamer Philza

Britský streamer Phil „Philza“ Watson drží rekord za nejvíce času stráveného na jeden život v hardcore módu hry...

Čínské kopie her už vadí i samotným Číňanům

Naštvaní čínští hráči protestují proti hře Genshin Impact

Že se v Číně bez skrupulí kopírují západní herní hity už asi nikoho nepřekvapí. Oznámení nové hry Genshin Impact však...

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Samuraj, viking nebo husita? Osm možných scénářů dalších Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Studnice nápadů pro další hry Assassin’s Creed sice není příliš plná, ale zároveň je stále mnoho cest, kterými se hra...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Další z rubriky

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

VIDEO: Remaster Commandos 2 má první trailer

Commandos 2 - HD Remaster

Legendární strategie Commandos 2 se ještě letos vrátí v graficky vylepšené podobě. Na kolik se tento grafický update...

Chystaný Eternal Cylinder je roztomilý a nechutný zároveň

The Eternal Cylinder

Nově oznámená hra od autorů autorů studia Ace Team vypadá ještě divněji než všechny jejich předchozí hry dohromady....

Najdete na iDNES.cz