Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banjo Kazooie: Grunty´s Revenge

  12:00aktualizováno  22. dubna 10:58
Další dobrodružství pozoruhodné dvojice, která se snaží čelit zlé čarodějnici Grunty, aby již neotravovala jejich životy a mohla popřípadě zachránit svět. Tentokrát v kapesní podobě, ale stále od Rare.

Banjo Kazooie: Grunty´s Revenge Jo, takové přátelství na život a na smrt je někdy pěkná pruda. Když už se najde někdo kdo vám pomůže, tak maximálně tím, že vám unese toho vašeho rádoby kamaráda, který je ještě k tomu tak ukecaný, že byste ho nejradši sami umlčeli, takže vám to stejně není moc co k čemu. Vy místo toho, že byste vybrali kasičku a zašli do nejbližší putyky to oslavit, se vrhnete do dobrodružství s tím, že ho osvobodíte. A zase nebude klid a vy se budete honit a dělat práci za dva. A někde v koutku si sedí čarodějka, potahuje jednu za druhou a směje se pod vousy.

Tak nějak začíná zcela nové dobrodružství dvojice, která zazářila na N64 ve dvou dílech a firmu Rareware vynesla na pomyslný Olymp, řečeno obrazně. Klasické plošinovkové dobrodružství zde bylo obdařeno řadou originálních prvků, neskutečnou svobodou pohybu po herní ploše a převážně pak skvělou kooperací obou protagonistů. To vše objevíte i v tomto kapesním dobrodružství, ale teď již pěkně popořadě.

Na začátku ovšem nastane změna, tak jak jsem již naznačil, vašeho opeřeného kámoše unesou a vy se nejdříve budete muset snažit ho osvobodit. Potulujete se po kraji, kecáte s místními domorodci a Banjo Kazooie: Grunty´s Revenge plníte to, co jim na očích vidíte, nebo spíše o co vás požádají. Sbíráte různé druhy harampádí a likvidujete nepřátele obrovským kladivem. Pravda je, že z počátku zde jaksi chybí onen prvek, kdy vám váš opeřený kamarád v mnoha situacích pomohl. Právě až po osvobození Kazooie nastane ta skvělá zábava, která je typická pro tuto sérii. Na vyšší místo s vámi bez problému vzlétne, na delší vzdálenost dolétne a v nebezpečných situacích ho můžete použít jako těžkopádné dělo. Prostoru pro vaše dobrodružné eskapády bude více než dost. Hra se opět snaží zachovat otevřenost celého světa a tak můžete mezi jednotlivými lokacemi procházet bez sebemenších problémů. Spíše se budete do některých muset vracet pro radu, odevzdat do chrámu další složené puzzle, abyste si tak mohli otevřít další lokaci a v některých budete prohledávat každou píď pro dokončení na sto procent. A jak je u her od Rare zvykem, budete šmátrat všude a dlouho. Lokace jsou opravdu různorodé, ale na druhou stranu hra vytváří dokonalý celek smyšleného světa, takže se nestane, že by některá část nenavazovala na tu předchozí. Jak tak budete procházet a plnit jednotlivé úkoly (sesbírat všechna vejce na šílené dráze, ochránit ovce atd.), tak občas narazíte i na nějakého bosse, kdy každého udoláte jinou metodou: někdy klasickým způsobem, kladivem přes kebuli, nebo sestřelovat pomocí svého opeřence. Pokud dojde na tyto akční hříčky, tak se kamera změní do pohledu z vlastních očí a vy Banjo Kazooie: Grunty´s Revenge pohybujete křížkem po displeji, což občas může být i někdy frustrující. Samotných nepřátel je veliká škála a jejich složení se mění v rámci dané lokace a tak jako vždy se budou po chvilce objevovat znovu, aby jste snad nevyšli ze cviku.

Celá hra je pak viděna z ptačího pohledu, což na jednu stranu zaručuje dokonalý přehled o všem dění, ale na druhou stranu se nevyhnula obvyklým neduhům. Jedná se především o klasické prvky přeskakovacích částí, kdy na jednu stranu dokážete vyskočit na sebevětší zátaras, kopec, ale již nedokážete přeskočit plůtek, který je uprostřed lokace a to ani za pomocí Kazooie. Jindy zase budete mít problém zjistit, kudy se dá vyskočit na tu planinu a nebo jestli není moc vysoká. Tyto malé neduhy jsou ale vykoupeny velice slušnou grafickou podívanou, kdy budete procházet malebné krajinky, proplouvat líbezná jezírka do kterých zurčí vodopády, abyste v zápětí skončili v prohnilé bažině plné mlhy a nebo umrzli na ledových planinách. Variabilita lokací je skutečně velká i když jsem očekával i změnu kamery, tak jako to bývalo u Zeldy. A to v prospěch podzemních prostor, kdy by se kamera změnila do podoby klasických 2D hopsaček, hra by pak dostala úplně jiný směr variability a zajisté by se prodloužila i hratelnost. Zvukový a hudební doprovod v rámci možností je více než kvalitní i když hudbu po několika hodinách hraní vnímat již nebudete. K technickému hledisku tak mám opravdu jen málo výhrad a i ovládání, které obsahuje více funkcí, je zvládnuto bravurně.

Hra stojí a padá na osvědčených prvcích, které zde byly již několikrát a budou nás hráče bavit stále, pro příznivce této dvojice je to tak nebo tak jistá koupě, pro ty ostatní alespoň seznámení se s velice podivnou a zábavnou dvojicí.

Banjo Kazooie: Grunty's Revenge
Výrobce/Distributor Rare / THQ
Distributor v ČR Conquest
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Další slušná záležitost do kapsy s oblíbenou dvojicí, která vám ostudu a nudu na dalekých cestách rozhodně nezpůsobí.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: seznámení, Zelda

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.Najdete na iDNES.cz