Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banjo Kazooie - infantilní zábavička

  12:00aktualizováno  27. července 2001 10:11
O Rare, autorech Banjo-Kazooie se dá hovořit jen v superlativech. V roce 1982 ovládli ZX Spectrum, v roce 1998 pak s trojicí her, mezi nimiž byl i Banjo Kazooie, ovládli Nintendo 64 a stali se jedním z největším a nejúspěšnějších vývojovým týmů na světě.

Banjo Kazooie

O Rare, autorech Banjo-Kazooie (dále jen BK) se dá hovořit jen v superlativech. V roce 1982, ještě pod názvem Ultimate - Play the Game, s tituly jako JetPac, Knight Lore či Sabre Wulf ovládli ZX Spectrum, v roce 1998 pak s trojicí her GoldenEye 007, DiddyKong Racing a Banjo Kazooie ovládli Nintendo 64 a stali se jedním z největším a nejúspěšnějších vývojovým týmů na světě.

Ačkoliv se Rare na předchozích modelech Nintenda proslavilo především zpracováními slavného Donkey Konga, jsou jak vidno nadanými tvůrci i původních postaviček a hrdinů. A tak v BK proti zlé čarodějnici Gruntildě spojí síly dva nerozluční kamarádi, méďa Banjo nadevše milující spánek, med a svou malou sestru Tooty a na první pohled líný, ale jinak velmi mrštný pták Kazooie. A jak záhy poznáte, je to spolupráce dosti absolutní. Jak by taky ne - na pokoření setsakramentsky rozsáhlého království zlomyslné Gruntildy, která hodlá využít půvabu Banjovy sestřičky, budete muset zmobilizovat veškeré své síly a přestože vám bude zpočátku připadat ovládání komplikované, nemluvě o nových pohybech, které v průběhu úvodních levelů vyučuje krtek Bottles, časem jej shledáte ideálním, ba přímo geniálním - je ostatně velmi podobné ovládání Super Maria 64.

Banjo Kazooie

Kombinace umu Banja a Kazooie je opravdu unikátní - zatímco Banjo je používán povětšinou na chození, s Kazooiem skáčete, útočíte (a to buď zobákem nebo "prděním" vajíček), ale později i létáte a vyskakujete výšky. Kazooie navíc po celou dobu hru sedí Banjovi na zádech a ani na okamžik se nerozdělí. No a pak je tu ještě šaman Mumbo, který Banja dočasně promění v krokodýla, čmeláka nebo pavouka, takže se pak může dostat do jinak nedostupných míst - například s aligátorem se můžete bez obav pustit do bažin. Celá hra tedy může být díky množství speciálních pohybů ohromně variabilní a tak je třeba zkousnout tu chvíli zvykání si na složité ovládání.

Na tomto místě bych chtěl předeslat, že byl Banjo Kazooie mojí vůbec první hrou na tehdy čerstvě zakoupené Nintendo 64, takže jsem nemohl posoudit nakolik se hra inspirovala svým vzorem, Mariem 64 a nemám tedy příliš možnost porovnávat, což může být především v případě Maria64 trochu škoda - recenze v časopisech a na internetu totiž BK hodnotí buď jak geniální hru, jíž se vyrovná pouze GoldenEye, případně jako zajímavou, skvělou a hratelnou hru, která si ale vybrala to nejlepší z Maria. Nakonec si ale myslím, že i majitelé Super Maria 64 rádi přiznají, že se u obou her bavili královsky a že je celkem jedno, která byla první.

Banjo Kazooie

Království zlé Gruntildy je rozděleno na deset námětově velmi odlišných světů (zimní svět, strašidelný svět, pouštní svět nebo třeba naprosto dokonalý svět čtyř ročních období), které je třeba před vpuštěním k finálnímu souboji pokořit - tzn. ukořistit deset dílků puzzle (zde nazývaných Jiggy). Devět z nich je umístěno v různých částech daného světa a k jejich pokoření je obvykle třeba překonat nějaký logický či akční problém, případně "hru ve hře", desátý pak Banjo automaticky obdrží po nalezení pěti Jinjů různých barev. Pomocí sebraných dílků puzzle si otevíráte další a další světy a myslím že nemusím připomínat, že nároky jsou stále vyšší. Kromě toho je však ještě třeba sbírat noty, jež potřebujete opět ke vpuštění do dalších částí království a jež se budou hodit i u finálního souboje. V každém levelu se jich nachází přesně sto a celkem jich lze nalézt 900 (jeden svět slouží jako centrální a procházíte zde z jednoho levelu do druhého - jsou zde sice puzzle dílky, ale nikoliv noty).

Na tomto místě by se slušelo vysvětlit, jak skvěle je tento systém sklouben s ukládáním pozice. Ta se ukládá po každé smrti a odchodu ze světa, přičemž obsahuje informace o ukořistěných dílků puzzle. Při návratu se tedy nemusíte zabývat již ukořistěnými dílky. Naproti tomu u not se ukládá pouze počet, takže pokud opustíte úroveň po 80-ti sebraných notách, po opětovném vstupu musíte sbírat od začátku. Banjo Kazooie Není sice třeba nelézt opravdu všechno, ale za prvé člověka uspokojí daleko více když hru pokoří do posledního kousku, za druhé se vám s větším počtem not a dílků puzzle bude lépe překonávat Gruntilda no a za třetí je v případě úplné kompletace outro poněkud rozsáhlejší (více neprozradím, ale stojí to za to). Banjo-Kazooie není ani tak technicky, jako spíše časově náročná hra. Pár puzzlíků budete možná proklínat a finální souboj je na první pohled také celkem těžký, po dokončení však uznáte, že byla obtížnost naprosto ideální - hra se dá dohrát za 30 i méně hodin čistého času, což je možná "jen" mírný nadprůměr, ovšem stále jedny z nejlepších třiceti hodin, které jsem kdy u počítačových či video her strávil.

Grafické zpracování autoři plně podřídili hratelnosti - nádherně infantilní jsou nejen veškeré postavičky, ale i prostředí. Každé z nich má osobitý nádech, kteří tvoří skvělou atmosféru - v tomto směru se vydařil zejména Freezeezy Park (zimní svět), Mad Monster Mansion (strašidelný svět) a Click Clock Wood (čtyři roční období), čemuž samozřejmě přispívá i výborná hudba, opět v každé části unikátní. Hra je staršího data a nevyužívá tedy expansion pak pro vyšší rozlišení nebo detail, ale srovnání například s téměř o dva roky mladším Donkey Kongem 64 bez problémů snese bez ostudy a vděčí za to především kvalitním texturám.

Banjo Kazooie

Když už jsme u stáří, za dva roky se Banja prodalo hezkých pár set tisíc kousků a tak není překvapením, že Rare chystá pokračování. V Evropě vyjde začátkem příštího roku pod názvem Banjo Tooie (slovní hříčka spojením slov Two a Tooty) a osobně to vidím na velký hit - mluvím o tom ale spíše proto, že některé lokace v Banjo Kazooie nejsou přístupné bez Banjo Tooie. Ať už k tomu tedy bude sloužit nějaké chytré propojovací zařízení nebo pouhé heslo, je zřejmé že se nás Rare hodlá motivovat ke koupi obou her a osobně mohu říci, že je to jen dobře...

Dovolte mi tedy vše shrnout - kdybych se někomu díval přes rameno jak Banja hraje, nevím zda bych to ustál bez smíchu. Infantilnost obvykle není něco kvůli čemu si hry kupujete a Nintendo na první pohled zaspalo, když stále tvoří hry pro 12-ti leté publikum. Pokud se ale, ať už na základě této recenze, nebo dle osobního doporučení či vlastní intuice rozhodnete BK pořídit, nebudete litovat - na vaší tváři se bude od začátku do konce linout lehký úsměv a infantilnost shledáte nikoliv trapnou ale kouzelnou.

Tipy & triky:

 • Pozorně poslouchejte krtka, který vás učí další pohyby. Zatímco ze začátku se bez nich obejdete, v posledních levelech musíte ke zdárnému dokončení používat všechny. Po první návštěvě vás krtek kompletně vyléčí, čehož lze rovněž využít. Máte-li plný ukazatel energie, neberte plástve medu, ale ponechte si je pro pozdější použití - nemizí.
 • Pakliže nevíte co s určitým předmětem (totem v úvodním levelu, kyblík na pláži...), vyzkoušejte na něj všechny pohyby, především však vystřelení či vyprdění vajíček a superskok s nárazem do země. Banjo Kazooie
 • Jestliže je to jen trochu možné, snažte se najít všechny puzzle a noty. Obvykle je jich zhruba 80 ze sta volně pohozených v úrovni a zbytek je uschován. Hledejte především v Mumbově chatrči, v rozích míst, kam není snadné dosáhnout (láva, horký písek, hluboká voda), v prostorách, kam se dostanete jen ve zmutované podobě, na cestách, kde jste předtím pospíchali (například kvůli časovému limitu) a dost možná něco pozapomněli apod. Často jsou také uschovány na místech, kam se na první pohled vůbec nelze dostat (okna ve strašidelném světě) - snažte se proto každý podezřelý kámen rozbít útokem.
 • Na řadě je pár pohybových tipů - běhejte pomocí Kazooieho ("Z" a levé "C", přičemž je pak nutné "Z" držet) - je to o něco rychlejší a vyšplháte se i na strmé kopce (pohyb lze použít až poté co vás jej naučí krtek Bottles). Padáte-li z vysoké výšky, těsně před dopadem vystrčte Kazooieho, zmírníte pád a neztratíte žádnou energii.
 • Při procházení hrou pozorně sledujte vše okolo a naslouchejte zvukům. Nejen, že je vám to pomůže při nalezení některých předmětů (pokud jste například blízko Jinjů, uslyšíte jejich nářek a žádost o pomoc), ale bude se vám to hodit na konci hry. Více neprozradím.
 • Pokud jste opravdu beznadějně ztraceni, pak tu pro vás mám dva odkazy. Sice vám ve vašem trápení pomohou, ovšem dojmy ze hry, jako každý podvod a návod, spíše zkazí. Tak tedy - kompletní návod a průvodce hrou na videogames.com a popis umístění všech not ve všech světech.

  Banjo Kazooie
  Výrobce/Distributor Rare / Nintendo
  Platforma Nintendo 64
  Multiplayer: ne
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Další ovladač: ne
  Paměťová karta: Ne (3 save sloty v cartridge)
  Verdikt: Banjo Kazooie je absolutní nutností pro každého majitele Nintenda 64. Nemusíte to myslet s hrami vážně, ale tohle prostě musíte mít.
  Hodnocení: 96%

 • Autor:
  Nejčtenější

  Mafia: The City of Lost Heaven
  Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

  Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

  Fire Emblem Warriors
  RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

  Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

  The Orange Box
  Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

  Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

  Gabe Newell
  Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

  Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

  Grand Theft Auto 5
  Jakým typem hráče jste?

  Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

  Další z rubriky

  The Orange Box
  Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

  Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

  Civilization III
  Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

  Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

  Porsche v Gran Turismo Sport
  Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

  Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.