Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean

  12:00aktualizováno  5:09
Vývojáře z Monolith Soft znají majitelé PS2 jako autory jedné ze stěžejních RPG sérií pro tuto platformu – Xenosagy. Nyní se mohou radovat i vlastníci GameCube, neboť obdobně povedené, a dá se říci i zásadní RPG stejní tvůrci připravili pro ně

BonusWeb HIT Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean Fantasy světy mají tu výhodu, že si v nich autoři mohou dovolit prakticky cokoli. Nemusí ani trochu odpovídat tomu, co žijeme my, ačkoli alespoň základní sada podobností je vítána. Baten Kaitos vykresluje pět létajících kontinentů, které kdysi obklopoval oceán. Díky jistým zlým silám však tento oceán vzal za své (a buďte bez obav, to obrovské množství zmiznuvší tekutiny byla skutečně voda, Češi tedy nejsou mezi podezřelými :-)), a postupem času se jeho existence přesunula do roviny legend. Viníkem toho všeho byl zlý bůh Malpercio, čerpající sílu z tzv. End Magnus, pětice velmi silných kouzel. Spojením sil dobra se akutní nebezpečí podařilo zažehnat, zničit původní kouzla End Magnus ovšem nebylo možné. Ta se proto ukryla na bezpečná místa. Jenže, znáte to. Dřív nebo později si někdo dal jedna a jedna dohromady a problém je zpátky na stole, zvlášť když se zdá, že je jím samotný Imperátor. Ještě že pravděpodobnost zrození hrdiny v časech nouze se blíží jistotě. Existují totiž lidé, kteří si v omezené míře podmanili vzduch. Ano, dokáží používat křídla. Ve světě, který se skládá z létajících kusů kamene je to nakonec Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean evoluční nezbytnost. A tak se hráč ujímá modrovlasého, trochu frackovitého mladíka jménem Kalas a vzhůru do světa!

Základní balíček, se kterým jde každá postava do souboje, čítá zpočátku 20 karet.

Foťáky s sebou ...
Dopředu říkám, že Baten Kaitos se musí hlavně vidět. Vyzdvihovat grafiku na prvním místě by nebylo fér, každé správné RPG musí mít těžiště jinde, ovšem propracovanost renderovaných lokací, četnost a úroveň zpracování detailů, stejně jako dynamické a velmi efektní boje tvoří jedinečný vizuální zážitek. Až se možná přistihnete, že se vám na jazyk dere slovo krása. Má to ovšem háček. Já chápu, že japonský původ vizuální stránku hry hodně předznamenává, ale barevnost některých scén střízlivější lidi asi bude tahat za oči. Extrémní je v tomto Mira, kontinent iluzí, jinak čtvrté zastavení Kalasovy skupiny. Ačkoli je jeho vzhled podložen a dává jistý smyl, je to lidově řečeno haluz působící dojmem malého dítěte, které dostalo do rukou tempery.

Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean …učebnici psychologie ani ne
Kvalitně propracované a rozmanité jsou i charaktery jednotlivých postav (viz příloha). Hlavní příběh věrohodně pracuje s pomstou, ideály, nedůvěrou, zradou a dalšími prvky pro hrdinskou epopej zcela nezbytnými. Originálním prvkem je přítomnost, řečeno hezky česky Strážného anděla (Guardian spirit). To je bytost, kterou si libovolně pojmenujete, a Kalas se k ní čas od času obrací jak se zásadním příběhovým rozhodnutím, tak s pouhým dotazem „mám tohle uložit do inventáře?“. Někdy na adresu tohoto anděla i pronáší kousavé poznámky typu „nechápu, jak jí můžeš věřit!“.


Nejednou se stane, že po dlouhém putování nehostinným prostředím najednou povýšíte o dvě, tři i více úrovní.

Už se poprali, už se poprali?
Bojový systém funguje na karetním systému, je tahový, ačkoli s časovým limitem. Nejde sice o nic, co by se komplexností dalo Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean přirovnávat s legendárním Magic: The Gathering, ale i tak se jedná o originální, funkční a atraktivní prvek hry. V průběhu putování hrdinové nachází, kupují, dostávají nebo jednoduše mlátí z nepřátel rozličné karty symbolizující všechny možné činnosti jak na bojišti, tak mimo něj. Ve hře se takové kartě říká Magnus. Základní balíček, se kterým jde každá postava do souboje čítá zpočátku 20 karet. Z těch se náhodně vybírají ty, se kterými můžete v jednotlivém tahu nakládat. Je pak na vás, zvolíte-li útok nebo aplikaci podpůrných prostředků (léčení, zesílení útoku, obrany nebo aplikace protijedu atd.). Při útoku lze nejprve jednoduše navolit čtyři údery mečem, jak ale základní balík karet tloustne, spektrum možností se dramaticky rozšiřuje, a tak často nevíte, co dřív. Tehdy ale přichází ke slovu nejdůležitější prvek soubojů – komba. Každá karta má v pravém horním rohu číslo od jedné do devíti a hra uznává postupku dvou a více čísel, popřípadě pár či více čísel stejné hodnoty za sebou jako zesilující prvek útoku. Je ovšem třeba hlídat i jednotlivé elementy, ať už přímo v podobě kouzel či ukryté ve zbraních (voda, oheň, vzduch, země, světlo a tma), neboť vyskytují-li se v kombu protikladné prvky hned po sobě, jejich účinek se neguje. Už jen nakousnu, že v rámci těchto komb Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean hra obsahuje i ne úplně zřejmé kombinace, na které musíte přijít sami. Asi nemusím dodávat, že výsledek stojí za to.

Baten Kaitos vykresluje pět létajících kontinentů, které kdysi obklopoval oceán. Díky jistým zlým silám však vzal za své.

Inventář funguje stejně jako kouzla, předměty použitelné v příběhu tedy opět ukládáte na Magnus karty. Máte určitý počet těchto prázdných karet a poraďte si, jak umíte. Postranních questů najdete vcelku dost, několik poměrně originálních se jich táhne i celou hrou, citelně ale chybí přítomnost zápisníku, kde by se zaznamenávaly ty drobnější. Hra je jinak vcelku lineární, vyřešení jednoho ostrova následuje přesun na druhý a dále, nicméně ke konci se už svoboda pohybu rozšíří. Nasbírané zkušenosti se trošku netradičně nepřetaví do nového levelu přímo na místě, ale až při modlitbě ve chrámu k tomuto účelu stvořenému. Nejednou se tak stane, že po dlouhém putování nehostinným prostředím najednou povýšíte o dvě, tři i více úrovní. RPG atributy jsou zde čtyři – útok, obrana, obratnost a vitalita – a možnost jejich ovlivňování je dost omezená. Na každou Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean postavu se dá navléknout jen jeden kus výbavy, i tak se ale dá hodně kombinovat, neboť kromě obrany proti jednotlivým elementům je třeba zvažovat i jejich schopnost tlumit další negativní účinky útoků (spánek, otrava, vznícení, paralyzování atd.). Každý RPG nimrod si i zde zkrátka přijde na své.

Baten Kaitos: Eternal Wings the Lost Ocean lze stoprocentně doporučit všem RPG pozitivním hráčům. Komu nevadí nekomplikované dialogy a, řekněme, seriálový dabing, určitě si hru užije po celou dobu její minimální trvanlivosti (udává se 60 hodin). Ukládací místa jsou zvolena citlivě, hra nemá žádné velké prodlevy a svižně utíká.

Kladní hrdinové

 • Kalas – Hlavní hrdina. Hledá pomstu za vraždu mladšího bratra a dědečka. Svůj cíl, imperiálního důstojníka Giacoma, potká záhy, na odplatu mu ale tu chvíli ještě síly nestačí. Celou hru obšťastňuje okolí výstupy podle vzorce „jestli hledáte někoho, s kým se vydáte na smrt, já to rozhodně nejsem“. Od narození má jen jedno křídlo, druhé je umělé. Jeho zvláštností je schopnost komunikace se svým Strážným andělem.
 • Xelha – Kalasovi se připletla do cesty, když se zoufale snažila utéct nebo alespoň schovat před pronásledovateli ve službách Impéria. Svému bývalému zaměstnavateli totiž ukradla velmi důležitý artefakt, když se dozvěděla o plánech na shromáždění všech pěti End Magnusů. Jedná emocionálně a přitom upřímně. Chce zabránit Impériu v probuzení Malpercia. Nikdy neopouští Memaie, což je její mazlíček. Něco mezi papouškem a tuleněm.
 • Gibari - Svobodomyslný rybář, chlap jako hora. Ke Kalasovi se přidá ve chvíli, kdy má jako jediný z celé rybářské vesnice odvahu postavit se pověrám. Dokáže se ale chovat paličatě a rázně, nepřipouští alternativy. Jinak ale ukázkový správňák. Chce pomoci Xelhe v jejím přetěžkém úkolu.
 • Lyude – Přeběhlík. Kalas a spol. ho potkají jako vyslance Impéria, který byl pro své nepohodlné názory „uklizen“ na zapadákov. Nedokáže se ale přizpůsobit autoritám, a tak nevyhnutelně změní barvu dresu. Elegán s velkým smyslem pro spravedlnost. Nedokáže krotit svůj hněv, pokud vidí bezpráví.
 • Savyna – Tajuplná lovkyně. Tvrdá k sobě i ostatním. Málomluvná, skoro vždy s vážným výrazem. Její záměry a cíle jsou neznámé. Ačkoli mluví o tom, že jí věštkyně vyjevila její osud a jeho smysl, nepůsobí to zrovna důvěryhodně.
 • Mizuti – Kuriózní postavička, která partu přivede zpět na správnou cestu, když se ztratí v kontinentálním meziprostoru. Nosí divnou masku, mluví divně, prostě záhada.

 • Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean
  Výrobce/Vydavatel Monolith Soft/Namco
  Platforma GameCube
  Multiplayer: ano, 4 bloky
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Paměťová karta: ano, 4 bloky
  Verdikt: Skvělé RPG. Pár chybiček a pár diskutabilních prvků celku skoro neškodí.
  Hodnocení: 90% (info)

  Autor:


  Témata: dabing

  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Další z rubriky

  RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

  Far Cry 5: Lost on Mars

  V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

  Dva roky po vydání bude No Man’s Sky takový, jaký měl být od začátku

  No Man’s Sky Next

  Do No Man’s Sky přibude opravdový multiplayer, možnost ovládat hru z pohledu třetí osoby, ovladatelné křižníky i ve...

  Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

  The Culling 2

  Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

  Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
  Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

  Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?  Najdete na iDNES.cz