Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Batman začíná - recenze filmu

  12:01aktualizováno  11:49
Zítra se v našich kinech objeví nové zpracování Batmana - netopýřího muže, které předčilo veškerá očekávání. Dozvíme se mnohé z jeho minulosti. A jak dopadla počítačová hra?

Důležité odkazy
 • recenze hry na PlaySation 2
 • záznam ve filmové databázi
 • komentář Mirky Spáčilové k sérii Batman

  Batman začíná (Ondřej Zach) Kdo je člověk, jenž se skrývá za maskou netopýřího muže? Proč právě netopýři? Co pohání jeho smysl pro spravedlnost? Právě na tyto otázky odpovídá film Batman začíná, jenž nás, jak ostatně naznačuje název, posouvá zpět před všechny dosud natočené filmy s Batmanem. Na ty první dva, od Tima Burtona, vzpomínáme rádi. Na poslední dva bychom raději zapomněli. Režisér Christopher Nolan, jehož stojí například za Mementem, to rozhodně neměl snadné, přesto se nebál ztvárnit comicsovou legendu zcela jinak. Jednak ukazuje jeho lidskou stránku, kdy se po násilné smrti svých rodičů netopýří muž, ještě jako zbohatlický synek, zmítá ve vlastních rozporech. Na jedné straně prahne po pomstě, která se stává jeho motorem pro další život, na druhé zůstává víra ve spravedlnost. Zmiňovaný rozdíl oproti předešlým zpracováním však spočívá ve vážnosti pojetí. Neexistují zde žádné kouzelné triky, či nadpřirozené schopnosti – vše zde má svůj reálný základ. A nutno říct, že právě tahle stylizace filmu (sérii?) jednoznačně prospěla.

  Ukazuje jeho lidskou stránku, kdy se po násilné smrti svých rodičů netopýří muž, ještě jako zbohatlický synek, zmítá ve vlastních rozporech.

  V první části snímku sledujeme, jak Bruce Wayne teprve hledá sám sebe. Snaží se pochopit myšlení zločinců, bojuje s vlastním strachem. Živí se drobnými krádežemi, až se ocitá v horské věznici kdesi v Číně. Zde se setkává s tajemným mužem Ducardem, jenž se snaží naplnit jeho osud. Vedle toho, že Batman začíná pomsta je správná a jedinou spravedlností pro zločince je okamžitá poprava, jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a Bruce se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání – ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce tak, za pomoci věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Hlavní roli si střihl vynikající Christian Bale, známý třeba z Amerického psycha či akční sci-fi s Orwelovskými rysy Equilibrium a byla to trefa do černého. Liam Neeson zde vystupuje opět v roli učitele, která mu například velmi slušela v SW: Epizoda 1(Qui-Gon Jinn) a konečně i věrný komorník Alfred v podobě Michaela Caina nemá chybu. Naprázdno naopak vyznívá zapálená prokurátorka Katie Holmes (ten typ nepřístupné kočky v brýlích, která nezná nic jiného než svojí práci) a nezkorumpovaný pomocník Batmana z řad policie. Celkově se ovšem jedná o důstojný návrat netopýřího muže do první ligy.

  Hodnocení: 90%

  Jak dopadla počítačová hra?
  Batman začíná Hra podle předpokladů vychází z dějových záchytných bodů, které rozšiřuje o to, co se třeba mohlo stát, ale v kině jsme to neviděli. Příběh dále posouvají kratičké filmové sekvence – trochu paradoxně je zde okleštěna, řekněme první třetina filmu, kde se Batman učil svým schopnostem a hledal sám sebe a po krátkém uvedení se v klášteře začínáme rovnou v korupcí prorostlém Gotham City. Na první pohled vypadá hra příjemně – solidní grafika, předpřipravené scény a první souboje. Ty probíhají jednoduše, ale zábavně. Po tomto akčním úvodu, kdy hned v jednom z prvních prostřihů uhýbá Batman i salvě kulek ale zjistíme, že spíše než na akci je důraz kladen na stealth styl hry. [přečíst recenzi hry]  Batman začíná

  (Jaroslav Kubricht) Když se řekne Batman, tak si většina lidí představí komiks nebo/a muže v černém kostýmu netopýra. Určitě existuje i pár lidí, kteří toto slovo nikdy neslyšeli, ale to vůbec nevadí, jelikož tenhle film se vrací až ke kořenům a prvopočátkům tohoto superhrdiny. Autoři totiž podlehli všeobecnému trendu a místo dalšího pokračování se rozhodli zfilmovat to, co se stalo předtím, předtím než se Bruce Wayne začal oblékat do netopýřího kostýmu a zachraňovat Gotham před zákeřnými zločinci.

  Film začíná událostí, která později ovlivnila celý život hlavního hrdiny, a to jak v dobrém, tak ve zlém. Tou událostí byla nehoda ve které figurovali netopýři a strach. To poslední je zřejmě nejdůležitější, protože kompletně celý film má pořád něco společného se strachem. Strach z netopýrů zapříčinil předčasný odchod z opery a následně smrt Brucových rodičů. Malý chlapec je tak vržen do nemilosrdného světa bez rodičovské lásky a výchovy. Divte se nebo ne, ale to vede k tomu, že se Bruce dostane i na dráhu zločince. Určitě si užijete scénu, kdy je Bruce zatčen ve skladišti, jak krade zboží se značkou „WayneEnterprises.“ A poté to teprve začne, ale o tom už pomlčím, aby to pro vás bylo překvapení.

  Film začíná událostí, která později ovlivnila celý život hlavního hrdiny, a to jak v dobrém, tak ve zlém.

  Batman začíná

  Celkově se dá říci, že herecké obsazení bylo odpovídající, v tom nejlepším slova smyslu. Christian Bale coby Bruce Wayne není jen hezounek, ale vypadá i drsňácky, a ani Morgan Freeman hrající vědce, zastrčeného v tajném vývojovém oddělení, nikoho neurazí. Jako jedinou výjimku bych zmínil představitelku Rachel Dawes, Katie Holmes. Vůbec tu není řeč o jejích hereckých kvalitách, a už vůbec se nechci s nikým přít o jejích ženských půvabech. Problém je prostě v tom, že to vypadá zhruba tak, jako by si školačka hrála na dospělou.

  Ještě předtím, než se na tenhle film podíváte, měli byste si uvědomit, že nejde o klasický komiks. Oproti předchozím dílům Batmana (určitě si vzpomenete), se tenhle jeví jako klasický a realistický akční film. Zapomeňte na obří budovy a mosty v Gothamu, protože tentokrát uvidíte obyčejné město. Batman jako takový také neprovádí až tak neuvěřitelné kousky a zločinci nejsou zmutovaná pološílená individua.

  Jak to shrnout nakonec? To záleží na tom, co od filmu čekáte. V podstatě se jedná o film, kde se skoro celou dobu něco děje, nejsou tam hluchá místa, ani jiné kiksy – zkrátka pěkný film. Na druhou stranu se musím přiznat, že nejde o nic, z čeho by vám běhal mráz po zádech.

  Hodnocení: 80%

 • Autor:


  Témata: Korupce, poprava, Věznice

  Nejčtenější

  Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

  RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

  Kingdom Come: Deliverance

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...  O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

  Kingdom Come: Deliverance

  Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

  Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

  Kingdom Come: Deliverance

  Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

  RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

  Winter Challenge

  Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

  Další z rubriky

  KOMENTÁŘ: Měsíční poplatky táhnou. Přejdou hry na model Netflixu?

  Halo Wars 2

  Úspěch filmové streamovací služby Netflix a jí podobných nezůstal bez ohlasu ani v herním odvětví. Se systémem...

  Která je vaše nejoblíbenější hra pro mobilní telefon nebo tablet?

  Kingdom Rush: Frontiers

  Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří někdy hrají na mobilu či tabletu. Napište nám, které hry jsou vaše...

  KOMENTÁŘ: Městská akce nemusí být jako GTA. Yakuza pohledem zelenáče

  Yakuza 0

  Herní série Yakuza bývá mnohými charakterizována jako japonská verze populárního Grand Theft Auta. Loňský prequel a...

  Najdete na iDNES.cz