Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battlefield 1942 - Flashpoint z 2. světové

  12:00aktualizováno  12:24
Fenomenální Operace Flashpoint přinesla do 3D taktických akcí nový rozměr - obrovské bojiště, na němž si můžete dělat takřka co se vám zlíbí. Battlefield 1942 nabízí to samé, ovšem zasazené do lákavých reálií druhé světové války. Dočkáme se bojů na všech frontách a užijeme si řízení nejrůznější techniky včetně obřích letadlových lodí.

Battlefield 1942

Ať si kdo chce co chce říká, jsou fanoušci počítačových her lidé společenští. To, že se dříve ve virtuálním světě setkávali jen s umělou inteligencí řízenými postavami, nebylo způsobeno tím, že by nechtěli hrát s dalšími živými lidmi, ale tím, že prostě nemohli. Teď si to ale náležitě vynahrazují a multiplayerové hry se objevují geometrickou řadou. Zatímco dříve byl titul zaměřený jen na hru více hráčů, spíše výjimečným, zdá se, že za pár let bude zvláštností čistě singleplayerová hra. V tomto nastoleném trendu pokračují i vývojáři z firmy Digital Illusions, autoři Codename Eagle, jež nyní pracují na velice nadějné hře Battlefield 1942 (o níž jsme vás už před necelým rokem informovali). Titulu který by mohl v některých směrech konkurovat skvělé Operaci Flashpoint. Ovšem narozdíl od Flashpointu, který nabízí dokonalé mise pro jednoho hráče a ve druhém sledu i maximálně komplexní multiplayer, je na tom Battlefield přesně opačně.

Hra nás přenese na bojiště druhé světové války, na nichž budeme mít obrovskou volnost konání. To znamená, že neskončíme uzavřeni v pevně daném koridoru á la Medal of Honor, ale octneme se v takřka ničím neomezeném prostředí 16 obrovských map, zasazených na nejslavnější bitevní pole druhé světové války. Zmiňme ty nejzajímavější - tankovou Battlefield 1942 bitvu u Kursku, japonský útok na Midway, boj o El Alemein, vylodění na Guadalcanalu a samozřejmě i v Normandii. Z tohoto výčtu je jasné, že se ve hře setkáme se všemi důležitými bojujícími stranami. Obléknout si budeme moci uniformu americké, britské, ruské, japonské i německé armády a do rukou se nám dostane 19 různých pěchotních zbraní. Toto číslo však zahrnuje i dva druhy stacionárních kulometů, takže jejich počet na armádu není nijak závratný. Způsob vašeho boje však nebude určovat jen puška, kterou držíte v ruce, ale též povolání, jež před vstupem do hry zvolíte. Na výběr jich má být pět. Budete se moci stát klasickým vojákem, průzkumníkem, vojákem zaměřeným na boj s tanky, medikem a technikem, přičemž každá profese vám přinese určité výhody a nevýhody, takže třeba technik dokáže opravovat poškozená auta, ale v přímém boji příliš neobstojí.

Battlefield 1942 ale není čistě pěchotní hrou, v jejím světě narazíme i na slušné množství techniky, přesněji na 35 nejrůznějších strojů. Najdeme mezi jimi tanky, (za USA a Anglii např. Sherman, za SSSR T34, za Německo Tiger a za Japonsko nepříliš úspěšný Chi Ha), osobní auta (zde je k dispozici jen Jeep, Kübelwagen) polopásové přepravníky (německý Hanomag a americký M3), letadla (za USA např. B-17, Mustang či Corsair, za Německo Stuku a Bf 109e, za GB Spitfire Mk VB, za SSSR Battlefield 1942 Jak 9, za japonsko Zero), ale i lodě, ponorky, invazní čluny a některou další speciální techniku, mezi níž nechybí ani proslulý raketomet Kaťuša. Vraťme se však k plavidlům, jež by měla být opravdu zajímavá. Nepůjde totiž o žádné mrňousky. Ovládat budeme moci obrovské letadlové lodě, křižníky vybavené sonary proti ponorkám, ponorky se zákeřnými torpédy i bitevní lodě s mocnou palebnou silou. Naštěstí nebudete třeba obsadit celou loď vší posádkou, ale kupříkladu k ukočírování jednoho bitevníku, budou stačit jen čtyři hráči. Většina strojů má mít však stejný počet míst pro živé bojovníky, jako ve skutečnosti. Takže klidně můžete s kamarády zabrat celý bombardér nebo tank. Ovládání všech strojů bude, stejně jako celá hra, mírně arkádové, udělané tak, aby se dalo zvládnout myškou a klávesami.

Právě nutnost spolupracovat s dalšími skutečnými lidmi, je silnou, ale potencionálně i slabou stránkou Batlefield 1942. Abyste si totiž užili pořádnou bitvu s letadly, loděmi a pozemní technikou, musíte dát dohromady slušné množství vzájemně koordinovaných hráčů. V ideálním případě všech 64, kterých se války může zúčastnit, což asi nebude jednoduché. Je ale možné, že umělá inteligence počítače dokáže spoluhráče se ctí nahradit. Autoři slibují virtuálníBattlefield 1942 válečníky, jež by se neměli chovat podle předem daných scriptů, díky čemuž má mít smysl hrát Batlefield i v singleplayeru. V žádné ze zpráv se však nemluví o misích provázaných příběhem. Je to trochu škoda, protože pokud si budete chtít jen tak zastřílet bez předchozí domluvy s více lidmi a skočíte si na nějaký server, těžko se s ostatními hráči domluvíte na tom, co kdo bude dělat. Ovšem na nějaké velké LAN party půjde s jistotou o skvělý zážitek.

Nosným prvkem multiplayerových bojů jsou mody. Zde mají být všechny zaměřeny na týmový boj. O co půjde v Team Deathmatch a Capture The Flag ví asi každý, neznámý je však třetí mod, zvaný Conquest. Jedná se o jakousi variaci na unrealovskou Domination, v níž je nutné k získání bodů vždy na určitou dobu udržet dané místo. Cílem Conquest bude to samé, odměnou se však stane něco jiného. Každý tým bude mít na začátku hry daný počet životů. Ten se bude snižovat nejen zabitím některého z bojovníků, ale též když nepřítel zabere některou z ostře sledovaných prostor. Komu dojdou životy, prohrál. Zní to celkem zajímavě a pokud budou kontrolní body v pevnostech či na chráněných místech, mohlo by jít o zábavnou záležitost. Uvidíme v září, v té době by měl Battlefield 1942 vyjít pro PC a Xbox. Konzolová verze však bude zaměřena více na singleplayer.

Autor:


Témata: Ponorka, virtuální, Xbox

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Hráči EVE online uctili památku zemřelého Stephena Hawkinga

EVE Online

V populárním vesmírném simulátoru lidé na čas přestali bojovat, aby mohli zavzpomínat na geniálního vědce.

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...

Zaklínač Geralt bude jednou z postav v bojovce Soulcalibur 6

Geralt v bojovce Soulcalibur 6

Do chystaného pokračování bojové hry Soulcalibur míří hlavní hrdina z populárního RPG Zaklínač.Najdete na iDNES.cz