Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battlefield 2: Modern Combat – dojmy

  12:00aktualizováno  29. června 5:12
Záplava nejrůznějších válečných her začíná být již pomalu únavná. Proto jistě potěší, že se tvůrci konzolového Battlefieldu snažili ke hře postavit v některých ohledech netradičně. Překvapí to o to víc, že se hra tvoří ve studiích EA.

Battlefield 2: Modern Combat O firmě Electronic Arts se vcelku oprávněně traduje, že maximálně ždímá ověřené koncepty a neustále na trh vypouští jen s víceméně kosmetickými úpravami stále ty samé hry a že místo pro invenci a originalitu zde zkrátka není. Dá se s tím sice do značné míry polemizovat, jelikož jak jinak by vznikly všechny ty vynikající hry z produkce EA Big jako kupříkladu SSX, ale objektivně je potřeba dát spíše pesimistům, nežli zastáncům firemní politiky EA. Ti ale již brzy dostanou do rukou nový a poměrně silný argument v podobě Battlefield 2: Modern Combat.

Pomineme-li totiž všemožné strategické hry, bude konzolový Battlefield, pokud nás paměť neklame, snad první hrou, v níž v hlavní roli nebude vystupovat osamocená hlavní postava, případně jejich menší skupinka, ale rovnou celá armáda. S touto hrou jsme měli tu čest se zběžně seznámit již na letošní E3 a již tam bylo evidentní, že Battlefield 2: Modern Combat, určený pro Battlefield 2: Modern Combat PS2 a Xbox, bude mít se svou PC předlohou společného vcelku málo. V prvé řadě zde bude kladen mnohem větší důraz na singleplayer a prakticky v té samé řadě vidíme, že se bude jednat o koncepčně dosti odlišnou záležitost. Hra je pojata poněkud více akčně, což ale neznamená, že zde nebude prostor pro taktiku, zejména pak v online multiplayeru.

Spřízněnost s PC Battlefieldem je patrná z množství zbraní a dopravních prostředků.

Naprosto vynikajícím elementem této hry je skutečnost, že nehrajete pouze s jedním vojákem vprostřed bitevní vřavy, ale že se mezi nimi můžete přepínat. V situaci, kdy jste třeba skryti za kusem šutru a tísněni nepřátelskou palbou, dostáváte možnost přepnout se do těla vašeho kolegáčka, jehož prostřednictvím můžete vpadnout dotěrným nepřátelům do zad a vlastně tak vysvobodit sami sebe. To samé platí i v případě, že vámi zrovna ovládaný voják padne: automaticky se „převtělí“ do nejbližšího spoludruha ve zbrani, což hře neuvěřitelně dodává na plynulosti, jelikož nejste Battlefield 2: Modern Combat frustrováni neustálými úmrtími pokaždé, co se dostanete v dané misi o dva rohy dál. Splnění misí je tak dáno víceméně pouze limitními podmínkami a pokud vám v hlavě uvízne kulka dobře maskovaného nepřátelského snipera, ještě to automaticky neznamená konec mise a její cíle máte ještě šanci splnit prostřednictvím ostatních vojáků.

Spřízněnost s PC Battlefieldem je zde ovšem patrná z množství zbraní a dopravních prostředků, které jsou zde k dispozici. Osedlat můžete prakticky cokoli, co je ještě v pojízdném stavu a zničit to můžete neméně pestrou škálou zbraní počínaje klasickými útočnými puškami a sniperkami a konče granáty, bazookami či tanky. Samozřejmě, že ne každý z vojáků na bojišti má u sebe všechny zbraně, takže je na vás, abyste se v pravou chvíli přepnuli do těla toho vojáka, který disponuje požadovanou zbraní. Je totiž jasné, že samopalem byste nepřátelskou tankovou kolonu likvidovali poměrně těžce.

Battlefield 2: Modern Combat

Podle slov samotných tvůrců má jít v případě Battlefield 2: Modern Combat o Burnout mezi akčními hrami.

Ocenit musíme i atmsoféru hry, která vyvolává dojem skutečného bojiště: neustále se někde něco děje, neustále někdo pálí, létají povely, kusy vybombardovaných objektů a zdaleka ne všechno z toho má ono příslovečné peří. To je samozřejmě jedna z hlavních deviz hry, která nás tím tak dokázala skutečně perfektně vtáhnout a to i přesto, že grafické zpracování není na první pohled vyloženě líbivé, ale při bližším průzkumu mu jistou technologickou úroveň upřít nelze, zejména co se týče rozlehlosti lokací. Ta je patrná v okamžiku, kdy se přepnete do některého z vašich podpůrných parašutistů, jehož očima si tak můžete prohlédnou celé širé okolí těsně před tím, než ještě zavěšeni do padákových šňůr vytasíte zbraň a ještě ze vzduchu začnete kropit zmatené nepřátele. Sice pokud v roli parašutisty vytáhnete bazooku a z ní začnete ještě ve vzduchu pálit do nepřátelských řad, působí to nanejvýš divně, ale na druhou stranu má jít podle slov samotných tvůrců v případě Battlefield 2: Modern Combat o Burnout mezi akčními hrami. A jak známo, v Burnoutu je možné i nemožné :-).
Autor:


Témata: Electronic Arts, Xbox

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Playstationový profil konečně můžete rozumně ovládat i z prohlížeče

PlayStation 4 - systémová aktualizace 5.50 (beta)

Firma Sony spustila webovou službu My PlayStation pro správu uživatelských profilů na PSN.

Mobilní Fire Emblem Heroes vydělal za první rok téměř 300 milionů dolarů

Fire Emblem Heroes

Free 2 play mobilní taktická hra na hrdiny Fire Emblem Heroes vydělala za první rok 295 milionů dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz