Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battlefield 2 - návrat ve velkém stylu

  12:02aktualizováno  2:37
Battlefield 2 je jednou z nejočekávanjěších her letošního roku. Dokáže však tato hra předčit úspěchy prvního dílu, kterého se prodalo více jak 3 miliony kusů? To se dozvíte v našem novém preview!

Battlefield 2
 Výrobce: Digital Illusions Vydavatel: Electronic Arts V ČR: EA Czech
 Datum vydání: červen 2005 Vydání v ČR: červen 2005 Lokalizace: ?
 Další: veškeré informace o hře Žánr: akční Hra více hráčů: Ano

Švédští vývojáři Digital Illusions nám v roce 2002 naservírovali skvělou válečnou FPS hru, která svým singleplayrovým zpracováním zaváněla průměrem, možná i podprůměrem, ale naopak svým multiplayerem sahala až na samé výšiny onlineových her. Ano, řeč je o Battlefield 1942, což byla i mimo jiné hra snadno modifikovatelná, a tak nebylo a stále není divu, že si získala oblibu u širokých fanouškovských komunit, které vytvořily několik zajímavých modifikací. Avšak ani tyto amatérské, nicméně v některých případech velmi kvalitní, modifikace nestačily náruživým hráčům, a tak Digital Illusions museli sáhnout po dalších pracích. Vznikly tak nové datadisky jako Battlefield 1942: Road to Rome či Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII. Nenasytní hráči se minulý rok dočkali i tzv. plnohodnotného pokračování, Battlefield: Vietnam. Možná výraz "plnohodnotného" není zrovna na místě, protože číslice dva v názvu prostě chyběla. A tak se vloni ohlásilo opravdu už plnohodnotné pokračování této veleúspěšné válečné série, Battlefield 2.

Avšak ani tyto amatérské, nicméně v některých případech velmi kvalitní, modifikace nestačily náruživým hráčům, a tak Digital Illusions museli sáhnout po dalších pracích.

Battlefield 2 bude pokračovat v duchu svých předchůdců. Ani teď nebude kladen nijak zvlášť velký důraz na singleplayer, nicméně se většina věcí bude točit právě kolem multiplayerové stránky hry. Battlefield 1942 se odehrával v období 2. světové války, díky jeho následníkovi (Battlefield: Vietnam) jste zase křížem krážem procházeli vietnamskými džunglemi. Battlefield 2 je víceméně zaměřen na novodobé konflikty. Bitvy v Battlefield 2 se budou odehrávat na bojištích Středního východu, kde se, mimo této fiktivní koalice, střetnou také velmoci z USA a Číny. Každá z těchto tří jmenovaných mocností bude mít svá vozidla, pěší jednotky a zbraně, přičemž vy, jako hráči, budete moci ovládat více jak 30 pohybovadel, mezi nimiž naleznete jak ta pozemní, tak i letecké nebo námořnické. Všechna vozidla budou technologicky vyspělejší a celkově rychlejší. Charakter hráče se stupňuje s nabytými zkušenostmi, které získáte po absolvování různých bitev, až na nejvyšší hodnost generál.

Ani teď nebude kladen nijak zvlášť velký důraz na singleplayer, nicméně se většina věcí bude točit pravě kolem multiplayerové stránky hry.

Arzenál zbraní v Battlefield 2

Jak jsme si již řekli, budete bojovat za tři velmoci: USA, Čína a fiktivní mocnost Středovýchodní koalice. Každá velmoc má samozřejmě jiné zbraně. Pojďme se tedy na některé s z nich podívat trochu podrobněji.

Nůž: nejlepší přítel člověka je pes a nejlepší přítel vojáka je nůž. Vedle pušky již patří nůž mezi primární nástroje a je nedílnou součástí vojenských výzbrojí. Na nůž budete spoléhat v mnoha situacích a právě díky němu možná přežijete. Nejmodernější nože jsou mimo antikorozní oceli vybaveny také třeba kompasem.

Predator - Anti-Tank: již z názvu každému dojde, že se jedná o zbraň, díky které zneškodníte nepřátelský tank. Jde o zbraň, jež je hojně využívaná námořní pěchotou USA od svého uvedení v roce 2003. Zbraň dokáže zničit všechny pokročilé tanky v poměrně malém rozsahu - mezi 17 až 600 metry.

M4A1 Carbine: tato zbraň je proslulá po celém světě. První kousek vznikl začátkem roku 1990 jako střelná zbraň pro specializovanou jednotku. O čtyři roky později v USA vznikla právě M4A1 Carbine, což byla v podstatě jen upravená verze M4A1, akorát byla kratší a využívala buďto střelbu po dávkách či střelbu automatickou.

RPK-74 5.45mm: kulomet, který byl vyvinut již v roce 1974 patří mezi neodmyslitelné součásti ruských jednotek. Dokáže dostřelit až na 2 500 metrů, opět jej můžete namontovat do široké škály vozidel. Používá se pro menší útoky a nosí jej převážně týmy o čtyřech až deseti lidech.

Kord 12.7mm Mounted Heavy Machine Gun: patří mezi prvotřídní těžké zbraně v Rusku. Nahradí početné zastaralé zbraně ze sovětského období. Je přesnější a hlavně spolehlivější, než jeho předchůdci. Může být namontován do různorodých vozidel. Disponuje také velkým rozsahem, který se pohybuje kolem 2 000 metrů.

Dragunov SVD: 7.62mm Sniper Rifle: tato sniperovská puška nám určitě také není cizí. Byla vyvinuta už koncem roku 1960. Patřila ke standardní výbavě sniperů už za sovětského období. Puška se může pochlubit exkluzivní optikou nebo infračervenou detekcí, což využijete zejména při nočním "lovu."

Další díl série Battlefield by měl také být nesmírně bohatý na mapy, detailně propracovaná místa nebo zničitelná prostředí. Všechny lokace by měly být více interaktivnější a živější. Rovněž modely vozidel i samotných vojáků budou uvěřitelnější. Na vojácích bychom měli vidět odhodlání nebo strach. U vozidel třeba zřetelnou jedoucí stopu apod. Celý engine přinese více rozlehlejších lokalit a dynamické osvětlení, včetně větší realističnosti a částečné zničitelnosti terénu. Bude také záležet na tom, za jaký předmět se schováte - přeci je jenom trochu rozdíl být skrytý před nepřátelskou střelbou za betonovou zdí, než za dřevěnou deskou. Každý pixel má být vykreslován zvlášť, což by mělo vést až k neskutečně reálnému pocitu ze hry. Engine by měl plně podporovat možnosti dnešních výkonných grafických karet, čímž nebudete ochuzeni o všemožné realisticky propracované efekty jako třeba výbuch, déšť nebo mlha. Poslední dobou se ale také trochu polemizuje, zda-li fyzikální engine Battlefieldu 2 dokáže konkurovat nynější špičce - Half-Life 2 nebo DOOM 3 - podle dostupných videí, kterých je už celkem úctyhodné množství, by to neměl být problém, ale nechme se překvapit plnou verzí hry.

Na vojácích bychom měli vidět odhodlání nebo strach.

Další příjemnou novinkou je Commander Mod. Nově už nebudete muset otrocky bojovat v první linii, ale právě díky tomuto módu budete moci dalším jednotkám dávat pokyny, komunikovat s vojáky, objednávat si snímky ze satelitu, či požádat o nějakou těžkou podporu. Tímto způsobem budete získávat na zkušenostech, a jak jsem se již výše zmiňoval, budete dosahovat vyšších šarží a třeba se jednou dostanete na tu nejvyšší. Postupně můžete získávat i různá ocenění a vylepšení, jako třeba medaile za chrabrost či nové zbraně nebo vozidla.

Tímto způsobem budete získávat na zkušenostech, a jak jsem se již výše zmiňoval, budete dosahovat vyšších šarží a třeba se jednou dostanete na tu nejvyšší.

Battlefield 2 je zejména multiplayerová akce, tudíž si autoři na multiplayeru dali záležet. Podle některých zdrojů by měl být multiplayer až pro 100 hráčů, avšak v oficiálních informacích je uveden "pouze" počet 64. Nicméně i tak se jedná o číslo velice vysoké. Pro takový počet hráčů jsou také přizpůsobeny mapy. Nově si budete moci navolit, pro kolik hráčů mapu chcete. To je jistě skvělá možnost, protože jak dlouho by se asi 6 hráčů hledalo na mapě pro 64 lidí. Už jsme si řekli, že Battlefield 2 bude plný různorodých map. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji. V některých mapách se podíváte do Číny, konkrétně do města Dalian, kde se nalézá jaderná elektrárna, v níž se pravděpodobně ilegálně vyrábí zbraně. V Číně také zavítáte do míst, kde se těží ropa, což je mimojiné místní životní zdroj. Na této mapě také naleznete mnoho polí, průmyslových areálů, farem nebo také vesnic. Na Středním východě se rovněž podíváte na několik průmyslových ploch, na zničitelný most nebo obrovskou hráz. Nebudete ochuzeni ani o mapy, které se rozléhají na menších ostrovech a podobně.

 Na této mapě také naleznete mnoho polí, průmyslových areálů, farem nebo také vesnic.

I když zpočátku mnozí tvrdili, že hra bude na hardwarovou konfiguraci počítače hodně krvavá, tak se nakonec ukázalo, že opak je pravdou. Battlefield 2 spustíte na dnešním, podle mého, průměrném stroji. A jaký že tedy počítač budete potřebovat? Procesor 1,5 GHz, 512 MB RAM a 128 MB na grafické kartě. Nejsou to však požadavky minimální ani doporučené a už vůbec ne oficiální. Oficiální hardwarové požadavky ještě zveřejněny nebyly, ale podle mého se nebudou nikterak moc lišit od výše zmiňovaných. Samozřejmě, abyste si hru pořádně vychutnali, měli byste být majiteli dostatečně rychlého internetového připojení, které se ale poslední dobou v naší republice šíří docela rychle, což je jenom dobře.

Battlefield 2 Battlefield 2 Battlefield 2

Kdo hledá, najde...

Ale abychom Vám to hledání trochu usnadnili, představíme Vám dost možná nejlepší fanouškovskou stránku o Battlefieldu 2 na světě! Na PlanetBattlefield2 naleznete veškeré známé i neznámé informace o této chystané hře. Mimo to zde najdete i drtivou většinu informací o předchůdcích, Battlefield 1942, obou datadiscích a Battlefield: Vietnam. Když pomineme širokou škálu downloadů, stránky se mohou pochlubit i uživatelskými příručkami, které Vám pomohu při vytváření modifikací. Snad jediný zápor pro nás je, že stránky jsou celé v angličtině. V Českých luzích a hájích se ovšem nějaká ta fanstránka také najde, avšak svou profesionalitou a informativností za zahraniční konkurencí silně zaostávají.

Battlefield 2 také exceluje skvěle vytříbenou týmovou spoluprácí a komunikací. Hráči si mezi sebou volí svého velitele, o šarži nejvyššího ve skupině si může zažádat každý z určitého týmu, zvolen bude ten, kterého si zvolí zbytek skupiny. Přednost také dostává hráč s vyšší hodností. Každý hráč si na serveru, na kterém hraje, vytváří vlastní profil, získává různá ocenění nebo statistiky z bojů. Od toho se potom odvádí, jakou má hráč hodnost. Snadno tak poznáte, který hráč je "sniper zabiják" nebo jaký dokáže nejlépe zacházet s nožem a podobně. Komunikace je celkem jednoduchá - prostě zapojíte mikrofon a mluvíte. Netřeba nic nastavovat. Když jsme u té komunikace, tak komunikovat mohou mezi sebou samozřejmě vojáci a velitel v určité skupině, ve druhé skupině je to stejné, avšak komunikace mezi jednotlivými skupinami musí probíhat pouze přes velitele skupin, nikoli přes jednotlivé vojáky z druhé skupiny - tak to ani nejde. Komunikace ve skupinách bude také obohacena o různé automatické hlášky, což se bude zejména hodit v časové tísni. Díky tomu včas informujete tým, že poblíž je třeba nepřátelské vozidlo.

Hráči si mezi sebou volí svého velitele, o šarži nejvyššího ve skupině si může zažádat každý z určitého týmu, zvolen bude ten, kterého si zvolí zbytek skupiny.

Verdikt: Když to tedy všechno shrneme, čeká na nás skvělý titul. Snad každý hráč si přijde na své, ať už jde o širokou škálu nejrůznějších vozidel, letadel nebo vrtulníků, či nová vylepšení jako zničitelnost terénu, různorodost map nebo také fantastickou komunikaci, o nic nebudete ochuzeni. I když bude tedy zase téměř zatracen singleplayer, můžeme se těšit na bravurně povedenou stránku multiplayerovou. A právě kvůli tomu se Battlefield 2 vyvíjel. Díky úspěchům, které zařídil převážně titul Battlefield 1942 - přes 3 miliony prodaných kopií hry - se Battlefield 2 řadí mezi nejočekávanější hry letošního roku.

Index očekávání: 9/10

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

The Surge 2 láká na ještě detailnější odsekávání končetin

The Surge 2

Líbilo se vám skvělé akční RPG The Surge z loňského roku? Příští rok dostanete pořádný nášup toho samého.

Hordy zombie a mumie. Strange Brigade už ani nemůže být béčkovější

Strange Brigade

Strange Brigade je bezduchá kooperativní akce, v níž jde jen o nekonečné střílení zástupů nepřátel. I takové hry jsou...

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...Najdete na iDNES.cz