Battlefield: Bad Company 2 ohromí hrou jednoho i více hráčů

aktualizováno 
Kdysi čistě multiplayerová série vrací úder s pořádnou porcí singleplayeru. Ve špatné společnosti vás ale čeká jen dobrá zábava.
85

Battlefield: Bad Company 2

Platforma: PC
Výrobce: EA DICE

  • Perfektní hra pro jednoho i více hráčů
  • Zničitelné prostředí
  • Graficky nádherné
  • Vtipná parta vojáků
  • Pouze 4 multiplayerové režimy
  • Omezený pohyb v singleplayeru
  • Hloupý příběh

Především multiplayerové válčení, které je oproti Battlefield 2 trochu osekanější, přesto ale opravdu zábavné a takticky robustní. Vedle toho je tu i singleplayer srovnatelný s Modern Warfare 2.

Herní karta

Battlefield: Bad Company 2

Battlefield byl odjakživa modlou těch, kteří svůj hrací čas trávili nejraději na Xbox Live. Tato série vždy nabízela neuvěřitelné multiplayerové orgie po internetu. Po Battlefield 2: Modern Combat, který se jako první díl série objevil na Xboxu 360, ale přišel nový díl s podtitulem Bad Company, u něhož nebyl singleplayer jen pouhé pobíhání po aréně s boty. Pokračování tak bylo pouze otázkou času.

Battlefield: Bad Company 2Příběhový režim pro jednoho hráče vás do dění uvede retrospektivně, když se ocitnete v období druhé světové války. Zjistíte, co se tehdy stalo s přísně tajnou elektromagnetickou zbraní, která je schopna zlikvidovat veškeré přístroje v dosahu několika kilometrů. Po zajímavém úvodu, který je příjemným rozptýlením, se hra přenese do současnosti.

Opět se setkáváme se čtveřicí amerických vojáků: Georgem Haggardem Juniorem, který nejraději vyhazuje všechno do vzduchu, obrýleným podpůrným kulometčíkem Terrancem Sweetwaterem, velitelem týmu seržantem Redfordem a hlavním hrdinou Prestonem Marlowem, jehož role se chopíte.

Grafická podoba hry je prostě fenomenální.

Tato skvadra je partou správných chlapů, kteří vždycky půjdou do boje za správnou věc. A nejraději proti Rusům, což se jim v Bad Company 2 splní. Při boji vám ostatní budou krýt alespoň trochu záda a pobaví vás celou řádkou Battlefield: Bad Company 2zábavných hlášek. Samozřejmě dojde na Star Wars a tvůrci si neodpustili ani zesměšnění všech možných CSI seriálů.

Po většinu času budete bojovat ve čtyřech, ale někdy se vaše cesty rozdělí, takže se budete muset spolehnout pouze na sebe nebo jen jednoho parťáka. Každopádně berte tyto pomocníky jen jako zálohu. Spolehnout se na ně vždy nelze, už proto, že jim nemůžete zadávat úkoly.

Battlefield: Bad Company 2Jakmile začnete hrát, tak první, co se vám vyryje do sítnice, bude grafická podoba hry. Je prostě fenomenální. Detailní textury, dobrá animace, neuvěřitelné částicové efekty při výbuších a hlavně dohlédnete úplně všude. Když jsme v Chile konečně vylezli na vysoký kopec a v širokém údolí spatřili propracovanou vesničku a za ní vysoké hory, tak jsme museli v duchu složit enginu Frostbite poklonu.

Nejlepší na tom všem ale je, že veškerou herní krásu můžete téměř celou zlikvidovat. Stromy přestřelíte vedví kulometem, o zeď se postará raketomet a dům vám zamává po letmém tanečku s tankem. Prostě pecka. Téměř celé prostředí lze kompletně zlikvidovat, což je nejen reálné, efektní, ale i taktické. Nepřítel se totiž prakticky nemá za co schovat, protože i silnější bariéry po pár zásazích raketami padnou.

Oproti Modern Warfare 2 nabízí Bad Company 2 delší singleplayer, i když samozřejmě ne o mnoho. Pokud si ale zvolíte vyšší obtížnost, tak u něj solidních 10 hodin vydržíte. Říkáte si, že jsme padlí na hlavu? Deset hodin, je v případě Battlefield: Bad Company 2této hry opravdu solidních, protože u multiplayeru jich strávíte rovnou stovky.

Jak jsme už prozradili, tak příběh se motá kolem záhadné elektromagnetické zbraně, takže pokud čekáte věrohodnou vojenskou akci, tak s Bad Company 2 nepochodíte. Sice zde nejsou ufoni ani mutanti, ale málo co vypadá ve hře věrohodně. S hlavní postavou si připadáte jako James Bond. Dočkáte se honičky na náklaďáku, člunu, skoku z letadla bez padáku a podobně.

Multiplayer je přítomný v dost pohublé formě.

A to tu máme ještě tu elektromagnetickou nádheru. Naštěstí zbraní, se kterými budete střílet nepřátele, jsou desítky a mají reálné vzory. Každý druh má navíc několik typů, ať už jde o pistole, kulomety, odstřelovačky, brokovnice, těžké kulomety nebo raketomety.

Příběh posunují kupředu videosekvence, v nichž se často můžete rozhlížet, a Battlefield: Bad Company 2cítíte se tak více součástí dění. Story jako taková je hloupoučká. Kdo se ale vyžívá v konfliktech po studené válce, bude možná spokojen. Pravděpodobněji se ale bude smát.

Singleplayer pěkně odsýpá a není v něm prakticky hluché místo. Bohužel ale zároveň absolutně ničím nepřekvapí. Hyperakční scény jsou dnes ve velkých titulech naprosto běžné a "wow" efekt se z nich vytrácí. Žádné originální úkoly, žádné překvapivé zvraty, "jen" pořádná akční nálož.

Co kazí požitek ze singleplayeru, je iluze obrovských levelů. Každá úroveň se totiž tváří, že si to můžete namířit kam chcete, ale ve skutečnosti stačí udělat pár kroků mimo vytyčenou trasu a hned vám hra oznamuje, že pokud se do deseti vteřin nevrátíte, tak je konec. Pocit rozlehlosti je ihned ten tam.

Multiplayer je tím, na čem předchozí díly Battlefieldu stály a padaly, a v Bad Company 2 samozřejmě nechybí. Je ale přítomný v dost pohublé formě, ale naštěstí i tak zabaví na stovky hodin. Jeho největším průšvihem je, že nabízí Battlefield: Bad Company 2pouze čtyři režimy, což je v dnešní době sakra málo a již PlayStation 3 titul MAG ukázal, jak se malý výběr režimů může stát hře osudný.

V režimu Rush máte za úkol dostat se na nepřátelskou základnu a zlikvidovat tam jeho elektrické vybavení. Velikosti map jsou obrovské, takže dostat se k nepřátelům hned, je bez vozidla nemožné. Pro ty, co chtějí rychlejší akci, je k dispozici Squad Rush, ve kterém jsou nepřátelské základny blíže na menších mapách. Conquest je variace na klasický Capture the Flag a Squad Deathmatch je zase (překvapivě) týmovým deathmatchem. A to je vše, přátelé. Žádný další režim ve hře není.

Třídy ve špatné společnosti

ÚtočníkVybaven je automatickou puškou a granátometem, což z něj dělá jasnou volbu pro toho, kdo se hrne po hlavě do akce, nebo pro toho, kdo chce dobývat nepřátelské území.

InženýrJeho vybavení sestává z brokovnice a pistole. Schopen je opravit všechna poškozená vozidla. V záloze má pancéřovou pěst.

MedikJeho předností je vyléčení padlých spolubojovníků. Mimo to disponuje pistolí a těžkým kulometem.

PrůzkumníkDisponuje výbušninami C4 a především odstřelovací puškou, s níž dokáže řádně prozkoumat a posléze vyčistit nepřátelské území.

Battlefield: Bad Company 2Zábavnost je ale natolik vtahující, že hře absenci většího počtu módů možná i odpustíte. Mapy jsou rozlehlé, propracované a pobíhat na nich může až 24 hráčů. Systém hodností je povedený, protože vyšší rank získáte za naplnění zkušenostní lišty. Za každé zničené vozidlo, headshot nebo splněný úkol se přitom lišta o nějaký kousek více naplní. Mimo hodnosti navíc obdržíte nové schopnosti, vybavení a zbraně. Získání pořádné hodnosti tak chce pořádné úsilí a je mnohem těžší, než u Modern Warfare 2. Rozdělení do tříd je uspokojivé, i když by jich také mohlo být více.

Battlefield by nebyl Battlefieldem bez pořádného vozového parku a Bad Company 2 není v tomto směru žádnou výjimkou. Sice je zde možná méně kousků, než v čistě online dílech, ale komu by všechny ty vrtulníky, čtyřkolky, jeepy a čluny nestačily, že?

Pokud tedy milujete žánr FPS a hovíte si jak ve hře jednoho, tak více hráčů, tak je pro vás Bad Company 2 jasnou volbou. V této špatné společnosti totiž nezažijete nic jiného, než pořádnou zábavu!

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 334 čtenářů

Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek Canny Valley pro Fortnite potěší fanoušky příběhu

Fortnite: Canny Valley

O Fortnite se mluví hlavně ve spojitosti s módem Battle Royale, nicméně hra obsahuje také příběhovou kampaň. A ta se...

RECENZE: Not Tonight je sžíravá kritika Velké Británie po brexitu

Not Tonight

Jak by mohly vypadat děsivé důsledky brexitu? To zjistíte v kůži jednoho nešťastníka, jehož život se rázem změnil kvůli...

RECENZE: Banner Saga 3 láká na špičkové tahové souboje a epický závěr

Banner Saga 3

Každý příběh jednou dospěje do konce a tak to je i s oblíbenou Banner Sagou, která třetím dílem vše v epickém stylu...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz