Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battleforge - novinky o karetní strategii ve stylu Magic: The Gathering

aktualizováno 
Electronic Arts kutí další velmi zajímavý projekt, který kloubí prvky realtime strategie s karetním fenoménem Magic: The Gathering.

Battleforge (PC)

Battleforge (PC)Žánr realtime strategií je přinejmenším několik posledních let nazýván vyčpělým a přežitým.

Ostatně, dá se to vypozorovat i na splasknutí bubliny druhoválečných strategií, které ještě před pár roky vycházely jedna po druhé, ale dnes se urodí sotva několik za rok.

Zkrátka, o strategickou klasiku už je zájem pouze v podání zavedených sérií typu Command and Conquer či Warcraft. Vývojářská studia, která nemají v rukávu tak silnou značku, musí prostě a jednoduše sáhnout po originálním konceptu. Pravda, tím také hodně riskují, ale mají aspoň šanci, že objeví novou cestu, jakou se RTS do budoucna budou moct vydat.

Battleforge (PC)Jedním z takových vizionářů je i Volker Wertich – duchovní otec sérií Settlers a inspirativních Spellforce, které se pokusily o kombinaci strategického elementu s RPG – a uspěly tak nějak napůl.

Battleforge je pokusem o novátorský reparát, tentokrát na to jde ale tým Phenomic, který byl před nedávnem pohlcen molochem Electronic Arts, přece jen jinak. A nutno dodat, že hodně zajímavě.

Na první pohled vypadá Battleforge jako vcelku obyčejná fantasy RTS. Ale zdání v tomto případě klame. Jde v podstatě o ve špičkové grafice zpracované karetní souboje ve stylu Magic: The Gathering.

VIDEO - Debut Trailer

Hráči mají své balíčky karet, které si složí ještě před hrou, a ty potom používají jak ke konstrukci útočných či obranných budov, tak vyvolávání jednotek. A samozřejmě nesmí chybět ani slušná porce kouzlení. Na povrchu si tak užijete pohledný boj, ale v jádru se skrývá taktická karetní bitva.

Battleforge (PC)Autoři samozřejmě spoléhají na to, že tu nezapůsobí jen touha Battleforge hrát, ale i sbírat virtuální kartičky. Kdyby se to podařilo v míře jako u zmíněného Magicu, bylo by vystaráno. Ještě dodejme, že autoři Battleforge koncipují jako převážně multiplayerový titul.

Na síti si přitom užijete nejen společného plnění komplexních questů, kdy každý hráč bude muset obstarat jinou část úkolu, ale samozřejmě i lítých bitev mezi hráči samotnými, kdy jako vsázka mohou sloužit samotné – mnohdy cenné – karty.

O takové motivaci si jiné hry mohou nechat jen zdát. Kromě toho je ale v přípravě i jakýsi tréninkový singleplayer, který ale v případě Battleforge bude skutečně sloužit jen k rozehrání. Rozhodně nečekejte, že se vám v něm vyjeví plný potenciál hry.

Battleforge (PC)To jsou známé informace, ale pro jejich zajímavost rekapitulace rozhodně neuškodila. Teď k novinkám. Electronic Arts se konečně vyjádřilo k takzvaným booster packům.

Tak se jmenuje způsob, jakým bude hra financována. Ano, jedná se o klasické balíčky karet, které si hráči mohou kupovat.

V jednom paklíku by mělo být osm kartiček. Některé budou zcela běžné, další ne tak běžné, jiné raritní a poslední skupinou ultrararitní, kterých bude samozřejmě naprosté minimum a všichni je budou chtít. Cena balíčku ale není zrovna lidová. Za osm virtuálních kartiček si autoři řeknou zřejmě pět dolarů. Díky slušnému kurzu je to dneska stovka, ale stejně mohlo být i levněji…

Pokud některou z kartiček získáte vícekrát, nemusíte truchlit. Tady se prokáže velká přednost internetu Battleforge (PC)oproti klasickým papírovým kartám. Stačí zajít do příslušné virtuální síně a karty s ostatními hráči měnit. A pokud budete chtít třeba vydělat, můžete raritní kartu hodit do aukce.

Tam pochopitelně lze také nakupovat a získat tak kýžené kartičky rychleji, ale možná i dráž. Rozhodně se ale nemusíte bát, že když některá z kartou vyvolaných jednotek zemře, přijdete o kartu. Pokud ji vědomě nevsadíte, zůstane vám napořád.

Ještě před samotnou partií se ocitnete v lobby, kde si sestavíte herní paklík, a to ze čtyř elementů. Oheň je klasicky synonymem pro útočný styl hry, led pro změnu pro defenzivní a příroda je zase jako dělaná k podpoře – například léčení.

Čtvrtou kategorií jsou stíny, které v sobě obsahují znatelné procento rizika bez přesnějšího upřesnění. V lobby si můžete cvičně vyvolat jakoukoliv jednotku a vyzkoušet si, jak se hodí do kombinace s ostatními.

Battleforge (PC)Výběr karet bude opravdu důležitý, protože do boje si s sebou můžete vzít pouze dvacítku. A už v základní hře bude obsaženo zhruba dvě stě karet. Další si budete moct postupně dokupovat, s tím, že autoři by měli jejich repertoár kontinuálně rozšiřovat.

Časem tak získáte moc pěknou sbírku, tedy pokud se rozhodnete do hry investovat.

Abychom porovnali pár kartiček, tak například klasický ohňovitý voják má útok na hodnotě 80 a zdraví na 50. Ale už takový Juggernatu se může pyšnit útokem na hodnotě 500 a výdrží dokonce 5000 bodů. Jedná se o jednu z těch větších jednotek ve hře, ale prý budou k dispozici ještě mohutnější a monumentálnější. Nepřekvapí, že podobné bude chtít mít v paklíku každý, ale ne každý je tam skutečně mít bude.

Battleforge (PC)Když už se pustíte do kooperativní hry, je hodně důležité, aby se balíky obou či vícero hráčů doplňovaly a nestály si naopak v cestě.

Připravena je spousta questů, přičemž hratelnost by měla připomenout World of Warcraft, akorát z odlišné perspektivy. Zkrátka se budete vydávat na raidy a po jejich úspěšném zakončení hra automaticky rozdělí odměnu, která bude sestávat především z upgradů kartiček.

Musíme říct, že Battleforge chystá nesmírně zajímavý herní koncept. Jen se trochu bojíme, aby na hráče nebyl zase příliš originální, což prodejům mnohdy moc nesvědčí. Na druhou stranu, karetní mánie by mohla připoutat spoustu lidí a navíc je i udržet v dlouhodobém zájmu o hru. Další porci informací čekejte již brzy, připravujeme první dojmy z betaverze.

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

Kultovní značka na rozcestí. Vše, co víme o chystaném Falloutu 76

Fallout 76

Oznámení Falloutu 76 nepřineslo takové nadšení, jaké si asi Bethesda představovala. Jde jen o snahu naskočit za každou...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...Najdete na iDNES.cz