Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battleforge: pokus o inovaci dopadl na výbornou

  0:02aktualizováno  0:02
Strategie, která už od počátku vypadala opravdu zajímavě, splnila naše očekávání.
85

Battleforge

Platforma: PC
Výrobce: EA Phenomic

  • chytlavá hratelnost
  • po technické stránce povedená záležitost
  • dvanáct hráčů jen jako
  • pro někoho časová náročnost

Nadmíru zábavná strategie, která se pokusila žánr trochu oživit přidáním hracích karet, a beze zbytku se jí to podařilo.

Herní karta

BattleForge (PC)

BattleForge (PC)Máte-li rádi zajímavé strategie, pak byste měli zbystřit pozornost. Pokud si k tomu ještě rádi zahrajete karetní hry podobné Magic: The Gathering, potom zbystřete dvojnásobně. Hned v úvodu musím vyzdvihnout fakt, že Battleforge (dále jen BF) je nesmírně chytlavou hrou, která žádného z fanoušků žánru nenechá chladným.

Již první věty měly naznačit, že BF není obyčejnou strategií a ty další to jistě jen potvrdí. Kromě velmi dobře fungující přítomnosti hracích karet nezbývá, než prozradit, že je tento titul primárně multiplayerovou záležitostí.

BattleForge (PC)Koncept, se kterým titul přišel, mohl dopadnout buď na výbornou, anebo absolutně propadnout. Byl jsem velmi příjemně překvapen, když jsem si ověřil pravdivost první možnosti. Během chvíle je jasné, jak s kartami ve hře zacházet, ale díky dostatečné hloubce toho všeho vám dokonalé zvládnutí jejich využívání zabere poměrně dost času.

Naše snažení stojí a padá na tom, jaké karty "máme v ruce" a právě tvorba decku (balík karet) je zcela základním úkonem ve hře.

Základní herní principy

Prvně zmíním druhy karet, protože to je to nejdůležitější. Ve hře máme čtyři elementy (led, oheň, příroda, stín) a právě v jejich barvách jsou i herní karty. Každá ze skupin má svou charakteristiku, a zatímco led a oheň jsou vhodné elementy pro začátečníky, tak třeba u takového stínu to chce, abyste měli něco nahráno.

BattleForge (PC)Do každé mise vstupujeme s jasným cílem, získávat zdroje energie, obsazovat monumenty a samozřejmě likvidovat nepřátele potažmo plnit úkoly. Zatím zůstanu u prvních dvou záležitostí, které jsou naprosto stěžejní pro pochopení, o čem budu psát u tvorby decku.

Zdroje energie plní přesně tu funkci, jakou byste čekali. Bez potřebné šťávy si nemůžeme povolat do boje toho nejobyčejnějšího vojáčka. Vyvolání každé karty pochopitelně něco stojí a to právě energii.

Minimálně stejně důležité jsou ale i monumenty. Ty se vztahují k elementům a bez orbu (součást monumentu) odpovídající barvy nemůžete kartu vyvolat. V zásadě platí, že čím víc monumentů, tím líp.

Tvorba decku

V úvodu je nutné si uvědomit, co vlastně budeme chtít s naším deckem dokázat a jaký nám vyhovuje styl hry. Pokud si vytvoříme balíček karet, ve kterém budeme mít výhradně oheň, předpokládá se, že preferujeme agresivní útočnou hru podpořenou likvidačními kouzly.

BattleForge (PC)Ledový protipól nás staví spíše do role ochranářů a s kouzly hromadného ničení moc nepočítejte. Jestliže se nám podaří umě zkombinovat oba nebo třeba všechny elementy (dle mého krutě nepraktické, až nepoužitelné), můžeme se stát tvůrci těžko porazitelného decku.

V praxi ale musíme brát v potaz, že každá karta má určitou cenu (množství energie nutné na vyvolání) a hlavně vyžaduje minimálně jeden orb odpovídající barvy. Některé však vyžadují určitý počet monumentů, ale je jim jedno jestli budete u ohně mít třeba jeden nutný červený plus dva zelené k tomu. Stejně tak ale může karta vyžadovat dva červené plus další dva libovolné.

Doplňující informace #1

- BattleForge (PC)během hraní dostáváte zkušenostní body a mimo to jste odměňováni možností vylepšení vaší stávající karty, to ale stojí zlato (jedna měna ve hře)

- začínáte s určitým počtem karet a za BF points (druhá měna) si můžete dokoupit booster packy (balík, ve kterém je osm karet) nebo si některou z karet pořídit v aukci

- pokud přijdete o nějakou jednotku, devadesát procent energie se vám vrátí v podobě tzv. Void Power, energie se akumuluje v zásobníku a postupem času se přemění na tu použitelnou

- PvP lze hrát buď se standardním nebo Tome deckem; Tome obsahuje šest booster packů a pochopitelně stojí více BF Points

- shrnutí kolem peněz: nákup karet vás stojí BF points, upgrade karet, nebo třeba poslání mailu v rámci ingame rozhraní stojí zlato

Možná, že to všechno zní až příliš složitě, ale ve skutečnosti bývá tvorba decku zajímavou výzvou. Jestliže třeba zakombinujete do balíku karty tří elementů, musíte počítat s tím, že pro každou barvu máte povinnost postavit BattleForge (PC)monument a kvůli některé kartě třeba i dva a více stejných. Proto často narazíte na jedno druhové a maximálně dvou druhové balíky u svých protivníků, potažmo spoluhráčů.

Co si budeme nalhávat, tvorba decku je naprosto zásadním úkonem a se špatně poskládaným balíkem toho moc nedosáhneme a to i přesto, že jsme třeba geniální stratégové.

Vzhůru do boje

Pokud již máme všechny přípravy za sebou, nezbývá, než vyrazit do boje. Zde přichází další část, kde by hra mohla selhat. V té první se to nestalo a ani ta druhá, až na drobné výjimky, nesráží titul do kolen.

BattleForge (PC)V samotných bitvách je vše úžasně přirozené, během chvíle pochopíte, jak zacházet s kartami a po nějakém čase, až se seznámíte se všemi mapami, můžete dominovat ostatním hráčům.

Základem všeho je zmíněné získávání energie a monumentů. Pokud jich máme dostatek, můžeme dvěma kliknutími poslat kartu do boje. Prvním ji označíme a druhým vyvoláme, pokud se tak stane poblíž monumentu nebo zdroje energie, jednotka (pro kouzla a stavby neplatí) se "zhmotní" v plné síle. V opačném případě trpí "dětskou nemocí", půl zdraví, nemožnost využití speciálních schopností. Hlavní předpoklad je však to, že v dosahu musí být naše pozemní jednotka nebo pevná konstrukce.

Doplňující informace #2

BattleForge (PC)- za reálné peníze si lze dokoupit další BF points

- karet je ve hře opravdu velké množství a jsou úžasně různorodé; jednotky sahají od běžných vojáků, až po monumentální kolosy

- stejně tak nepřátelé disponují různorodými jednotkami a velkými bossy

- hra umí být nebezpečně návyková

Kromě PvP bitev (hráč vs. hráč) nabídne titul i PvE (hráč vs. počítač). Mapy pro první variantu jsou značně spletité, a pokud nějakou z nich hrajete poprvé, můžete si připadat jako v bludišti. BattleForge (PC)Kromě jeden na jednoho lze hrát i dva na dva. Každá z možností má něco do sebe a váš spoluhráč vás může stejně tak podržet, jako poslat do kolen.

Dost možná šlo pouze o můj subjektivní dojem, ale kooperativní PvE se mi zdálo daleko zajímavější. Tato varianta skýtá hru pro jednoho, dva, čtyři nebo dvanáct hráčů. Poslední možnost je ale do jisté míry podvod, protože se v praxi jedná o hru třikrát čtyři hráči.

Na každé mapě máme zadán určitý úkol, který musíme splnit. V zásadě se ale dá hrát i tím stylem, že si ostatních spoluhráčů nevšímáme a děláme svou část úkolu. Větší zábava se však dostaví v sehrané skupince lidí, kteří se spolu dorozumívají a své útoky plánují společně.

BattleForge (PC)Stylem samotář se dá uspět pouze na nejnižší obtížnosti, která je i tak poměrně tuhá. Vyšší úrovně již vyžadují pokročilejší kooperaci.

To samozřejmě nejde v mapách pro jednoho. Zde mně vadilo, že nelze hru ukládat, protože bych tuto možnost velmi rád využil.

V celkovém měřítku jsou mise zábavné, mapy vyvážené a dobře promyšlené. Bohužel je to všechno někdy až moc zdlouhavé. Stačí, že se sejdou hráči se slabšími decky, každý má pochopitelně svůj vlastní, a může se bitva pořádně protáhnout.

Zhodnocení

Drobné problémy během hraní se sice objevovaly, ale ne nějak moc často. Sem tam se jednotka zbytečně zasekne, ale stává se to velmi ojediněle.

BattleForge (PC)Příjemný faktem je, že se na BF opravdu moc hezky kouká a zároveň nejsou HW nároky nějak přehnaně vysoké. Grafika má své kouzlo a efekty spojené s magií taky stojí za to. Stejně tak i zvuky zaslouží pochvalu.

Osobně jsem byl až překvapen tím, jakou si dali autoři práci s příběhovým pozadím hry. Řekl bych, že se na věc vybodnou, protože to hráči stejně nebudou u onlinové strategie příliš sledovat, ale ne. Ve hře je tolik podkladů točících se okolo příběhu, že by to vydalo na solidně obsáhlou fantasy knihu.

Battleforge si své rozhodně splnil a má velké naděje na to, stát se jednou z nejhranějších online strategií. Uvidíme, jestli budou autoři aktivní v záplatování případných děr a jestli se hráčům koncept hry zalíbí. U mě se tak rozhodně stalo.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 353 čtenářů

Témata: s-karta


Nejčtenější

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Další z rubriky

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.