Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battleship - Surface Thunder

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:54
F4 - VODA! Lodě aneb námořní bitva. Tato mnoha generacemi oblíbená kratochvíle, která nejednomu z vás zajisté zpříjemňovala dlouhé a nudné vyučovací hodiny, nyní přichází na vaše monitory - a to dokonce s nečekaným přídavkem.
Battleship - Surface Thunder

Když se mi minulý týden ozval pan šéfredaktor a požádal mne, zdali bych mu oplátkou za dříve prokázanou laskavost neorecenzoval nějaké hry, pochopil jsem, že moje nevděčná role recenzenta divných a zvláštních her, které nikdo jiný nechce hrát, zřejmě v redakci BonusWebu nenašla příliš následovníků. Když mi jednu z nich, Battleship - Surface Thunder, avizoval slovy "To je nějaká střílečka s lodičkama" a dovětkem "Máš na to přece školy", už mě nemohlo nic překvapit.

Jaký však byl můj údiv, když jsem po instalaci "Hladinového Hromu" a patřičně válečnickém intru v úvodním menu zvolil první nabízející se volbu - "Classic Battleship"... Ale to jsou přece LODĚ! Lodě neboli námořní bitva - spolu s piškvorkami u mužské části populace zdaleka nejrozšířenější a nejoblíbenější způsob, jak bez usnutí přežít dlouhé hodiny vyučování na všech stupních všech škol nejen v této zemi. Rázem jsem se přesunul o 12 let v čase a znovu uslyšel svůj výkřik "F4 - VODA!", budící posluchárnu poklidně klimbající při hodině teoretické mechaniky, Battleship - Surface Thunder a následnou památnou větu profesora Skvorcova (mimochodem válečného veterána ponorkového loďstva) "Vidím, že umění ničit lodě už Češi zvládli - co kdybyste mi teď pro změnu věnovali trochu pozornosti a naučili se je stavět!"

Ano, lodě se vracejí, tentokrát na monitory vašich počítačů. Pokrok nelze zastavit, takže tam, kde naší generaci stačila tužka a list čtverečkovaného papíru, potřebujete dnes alespoň 65 MB místa na harddisku a Direct3D grafickou kartu. Dlužno přiznat, že na oplátku získáváte možnosti a efekty, které čtverečkovaný papír opravu nedokáže, kdyby se sebevíc snažil.

Na začátku hry zvolíte rozměr bitevního pole (na výběr jsou možnosti - 6x6, 8x8 a 10x10 čtverečků), obtížnost (pěkně po námořnicku odstupňovanou - Ensign, Captain a Admiral) a typ hry. Zde máte k dispozici tři varianty - Classic (klasika, tak jak ji všichni známe - hráči se střídají po každém výstřelu), Salvo (palba plnou salvou flotily - každá vaše dosud nezasažená loď může vypálit jednou během kola) a Volley (totéž co Classic, ale v případě zásahu protivníkovy lodě máte možnost dalšího výstřelu). Battleship - Surface Thunder Plácnutí vaší salvy do vody je doprovázeno výsměšným šplouchnutím, naopak zásah nepřítele je signalizován výbuchem a ohněm na hladině. Po posledním potřebném zásahu uvidíte efektní potopení lodi a na jejím místě se objeví houf zoufale se houpajících záchranných člunů, které vám zpříjemňují zbytek hry občasným srdceryvným voláním o pomoc.

Námořní bitvy můžete svádět nejen ve dvojicích, jak je u "papírové" varianty zvykem, ale až ve čtyřech hráčích (a věřte, že hrát proti třem šachovnicím, které jako na udělanou svorně střílejí na vaši nebohou flotilu, vás opravdu "chytí"). A pokud vás omrzí hrát proti počítačem ovládaným protivníkům (on i computerový Admirál nemá proti mnoha vyučovacími hodinami zocelenému mořskému vlkovi příliš velkou šanci), můžete si přizvat kamarády a rozpoutat nefalšovanou válku muže proti muži, flotily proti flotile. A to buď u vašeho počítače (hotseat mód je chytře vymyšlený - každý hráč samostatně si rozmístí své lodě na svém hracím poli a při hře pak všichni vidí jen prázdné šachovnice), nebo v místní síti či přes internet.

A pokud vás klasické námořní bitvy omrzí (což v případě hry proti živým soupeřům nebude hned tak brzy), můžete si vyzkoušet rychlost svých reakcí ve slibovaném přídavku. Battleship - Surface Thunder Pod volbou "Arcade Battleship" v úvodním menu se totiž skrývá vlastně celá další hra - šéfredaktorem již avizovaná "střílečka s lodičkama". Klasická arkádovitá střílečka se sbíráním bonusů (opravy, silnější zbraně či brnění) a plněním rozličných, postupně těžších a těžších úkolů v zadaném časovém limitu. Se svým "Hladinovým Hromem" křižujete mořské (teda spíš jezerní) pláně, plné nepřátelských torpédoborců a pobřežních baterií. Tu máte zachránit určitý počet záchranných člunů s trosečníky, tu zase zničit protivníkovy zepelíny, za což vám roste skóre a jste povyšováni (opět od Ensigna až po Admirála). V této hře mě zaujaly některé vychytávky podle skutečnosti, jako například setrvačnost plavby (pro zastavení lodi nestačí "vypnout" pohyb vpřed, ale je třeba dát zpětný chod), nebo fakt, že vaše loď může střílet dopředu nebo dozadu pouze jedním dělem, zatímco plná boční salva je prostě plná boční salva a opravdu se vyplatí nestát k nepříteli čelem. Naopak manévrovací schopnosti vašeho plavidla připomínají zvláště při zatáčení spíše rychlý motorový člun než bitevní loď. Zábavné je rovněž chování plavidla při potopení, kdy "respawnuje" s efektem elektromagnetické bouře, jaký byl k vidění ve filmu "Tajemná záře nad Pacifikem". Ale jak již bylo řečeno, jedná se o střílečku, nikoliv o simulátor námořní bitvy.

Battleship - Surface Thunder

Grafické zpracování, jak vidno i z okolních obrázků, je poměrně zdařilé - voda je průhledná, dělá vlny, výbuchy jsou barevné a efektní - a to jak ve střílečkové části, tak i v klasické námořní bitvě (tam si ani nedovedu představit, že by se dalo vymyslet nějaké lepší zpracování daného tématu). Zvuky už jsem zmiňoval - zvláště volání tonoucích mi bude znít v uších ještě dlouho.

Jak jste už asi z recenze poznali, Battleship - Surface Thunder je hra, které mne osobně po dlouhé době zaujala. Není to žádná dlouho očekávaná a přehypovaná bomba na herním trhu, ale prostě oddechová pařba, při které jsem se opravdu pobavil. A jako takovou ji můžu všem, kteří alespoň jednou v životě rozmisťovali své loďstvo na mřížku čtverečkovaného papíru, vřele doporučit.

Battleship - Surface Thunder
Výrobce: Meyer/Glass Interactive
Distributor: Hasbro Interactive
Minimální konfigurace: 486 DX2 66 MHz, 16 MB RAM (tohle je fakt v manuálu :-))
Doporučená konfigurace: Pentium 133 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Dva v jednom, a jeden lepší než druhý - no nekupte to...
Hodnocení: 75%

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...Najdete na iDNES.cz