Beam Breakers - létající ďáblové

  • 5
Vzpomínáte na hlavního hrdinu Pátého elementu? Kromě záchrany světa se věnoval taxikářskému řemeslu ve městě budoucnosti s tisíci létajícími vozidly. A přesně takovéto město vás přivítá i v Beam Breakers, ve kterém na vás čeká nejen několik donášek pizzy, demolice konkurence, ale především závody.

Beam Brakers Jak se zdá, v budoucnosti se asi budeme přepravovat především vzduchem. Auta použijí kola jen při parkování na zemi, nebe budou zakrývat kolony aut a firmy jako je Michelin či Barum budou dodávat pneumatiky možná tak na kolečková křesla. Tak můžeme alespoň usuzovat ze spousty filmů zasazených do různě vzdálených budoucností. My zatím sice řešíme jiné problémy než jak odpoutat auta od země, ale jednou (až bude všude mír) to prostě musí přijít. Naštěstí jsou zde již nyní programy, které vás dokonale připraví na vzdušné cestování. Jedním z těchto specializovaných programů je i recenzovaný Beam Breakers.

Ne nebojte, i přes tento můj honosný úvod se nejedná o nic jiného, než o docela slušnou hru. V Beam Breakers se zhostíte role mladíka, kterému je záhy nabídnuta práce roznašeče pizzy. Pochopitelně i váš pizza vůz je vznášedlo, se kterým se budete muset prokousat ulicemi plnými aut v několika řadách vedle sebe i nad sebou. Naučit se ovládat vůz na třírozměrné silnici chvíli trvá. Auto spíše řídí vás, než vy jej a nový lak brzy vzdá nerovný boj s tvrdými stěnami budov. Díky dobře zvládnuté fyzice letu však tento problém brzy mizí a vy si začnete užívat pocitu supermana létajícího mezi mrakodrapy.

Beam Brakers Snad jen trochu zamrzí, že systém ulic je příliš jednotvárný. Prostě New York s jeho ulicemi v pravém úhlu. Autorům to velmi ulehčilo práci, vám orientaci, ale celkově to působí dosti stroze. Ještě že se zde objeví občas nějaký most, trubky, část přečnívajícího domu či dokonce vodopád. Tyto předměty vás sice budou během hry spíše rozčilovat, jakožto překážky v letu, ale bez nich by tu byly opravdu jen stěny domů s prázdnými ulicemi mezi nimi. Architekturu města jako celku tedy nehodnotím příliš vysoce, naštěstí jednotlivé domy jsou na tom, co do rozličnosti, o poznání lépe. Každý dům, nebo přesněji blok domů, je jiný. Honosí se různými balkóny, výčnělky, schodišti, obchody, reklamami... ostatně podívejte se na obrázky.

Na počátku hry budete dělat, jak jsem již řekl, poslíčka s pizzou. Na každou misi máte určený čas, za který obletíte zákazníky, symbolizované jakýmsi znakem, do kterého vystřelíte pizzu. Pokud nebudete příliš přesní a pizzami budete krmit bezdomovce někde na zemi, musíte pro další zaletět do výrobny. Bohužel, čas který je vám vyhrazen je i na návrat do garáže a tak pokud vše roznesete a skončíte deset metrů před garáží, celé kolo opakujete. To je trochu nelogické a po pravdě, v případě těžších úkolů, i dost k naštvání. Když však limity budete plnit, budou vám za odměnu odkryty další mise s dalšími úkoly. Beam Brakers Pokud se prokoušete těmi pizzovými, začne to být trochu zajímavější. Vyženete zbloudilou konkurenci z vašeho teritoria, zdemolujete podnik, kde nechtějí vaši pizzu, ukradnete auto. Rád bych pokračoval v dalších typech úkolů, ale tímto musím skončit. Prakticky celou hru vás čeká stále dokola ničení cizích aut, ničení tohohle a tamhletoho, občas to proložíte krádeží. Je pravda, že se najdou i výjimky jako například „nejprve vypněte radary a pak teprve něco ukradněte“ apod.

Ovšem je tu ještě něco, co by vás mohlo na chvíli zabavit. A to jsou závody. Ty jsou vlastně stěžejní částí celé hry. V městě se postaví „branky“ , které pochopitelně stanovují trasu. Začínáte na jednoduchých tratích kolem bloku, ale záhy se dostanete k nepříjemně složitým tratím proplétajících se mezi městskou architekturou. Pochopitelně kolony aut vám vaše závady nikterak neulehčí. Zvládnout řízení je při závodech nezbytností více než v dalších úkolových misích. Během závodů se vám budou také hodit různé bonusy, které můžete sebrat. Jedná se především o turbo, které značně urychlí váš let. To má svou náplň, která při používání ubývá. Dále narazíte na bonus opravující škody a také časově omezený štít. Jak vidno - vašemu vozítku narazit do stěn moc nesvědčí a přestože vydrží mnoho, při delších honičkách či závodech se opravení škod rozhodně hodí.

Pokud se prokoušete v postupovce trochu dále, dostanete se i k lepšímu vybavení. Čekají na vás nejen nové výkonnější vozy, ale také Beam Brakers vybavení do nich. Za každý vyhraný závod, nebo v misích, kde máte nějaký vůz ukradnout, získáte další stroj do vaší garáže. Ty se od sebe liší v několika parametrech. Akcelerací, maximální rychlostí a také stabilitou. Podrobněji to snad nemusím rozvádět. Auťáky jsou rozděleny do čtyř kategorií, což poznáte, pokud je budete chtít osadit přídavným příslušenstvím. U něho totiž máte vždy uvedeno, na kterou kategorii auta lze daný prvek použít. Získáte-li tedy urychlovač, který vám zlepší akceleraci nebo maximálku či kompresor turba (náplň vám vydrží na delší dobu) do od základu pomalejšího vozu, při přechodu na lepší se s těmito vymoženostmi budete muset rozloučit. Kromě zmíněných věcí získáváte také lepší monitorovací systém, který vám pak například ukáže i pozici policejních vozů na mapě.

Policie je totiž pěkná potvora. Příliš se jí nelíbí vaše závody ve městě a tím méně vaše krádeže. Uniknout stíhání vozů s ochromujícími paprsky je celkem fuška. Naštěstí můžete narazit na „policejní štít“, který vás na čas zbaví policie a vy se tak můžete vrátit do doku. S policií za zadkem vás totiž dovnitř šéf rozhodně nepustí. Když už jsem zmínil vašeho nadřízeného, tak musím zmínit další věc, která mě prudila celou hru. A tou je jeho hlas. Jeho přízvuk a styl mluvení je prostě otřesný. Bohužel ho musíte poslouchat na každém začátku mise, kdy vám vysvětlí co se bude dít. Tyhle in-game animace bohužel nejdou přeskočit a tak při opakování mise si vše poslechnete znovu, nezřídka to slyšíte i desetkrát.

Beam Brakers Kromě postupové hry si můžete zahrát samostatně závody, prolétnout se jen tak městem, nebo zkusit jak dlouho vydržíte při stíhání brutální převahou policie. Závody jsou rozděleny do několika pohárů a je jen na vás, který budete chtít začít. Čekají na vás potom pochopitelně různé tratě v různých částech města. Ovšem stejné závody najdete i v postupovce. Otázku grafiky jsem už trochu nakousl na začátku. Vzhled města, tedy použité textury, nejsou zrovna krásné. Snad to byl ale záměr vytvořit ponuré město budoucnosti. Auta jsou zpracována podstatně lépe a lak jen hýří odlesky. Protijedoucí (letící) auta na vás stále blikají a troubí. Vypadá to vskutku působivě postavit se proti koloně a koukat, jak se ti chudáci vyhýbají. Příliš efektů se nedočkáte, snad jen občas uvidíte jiskry, kouř z poškozených aut a paprsky policie. Vizuální stránka hry mě příliš neohromila (ostatně jako všechny ostatní), ale přesto nikoho neurazí.

Celkově mě v Beam Breakers nejvíce odradila přílišná obtížnost některých úkolů a jejich neustálé opakování. Přesto musím uznat, že je to perfektní pocit klouzat se městem mezi auty. Díky výbornému fyzikálnímu modelu se cítíte, jako byste byli skutečně tam. Bohužel jen tento pocit nestačí, aby udělal z Beam Breakers výbornou hru.

Beam Breakers
Výrobce: Similis Software
Vydavatel: JoWood
Distribuce v ČR: není rozhodnuto
Stáhněte si: demo, screenshoty, trailer
Oficiální homepage: homepage
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 750 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Závody zpestřené úkolovými misemi? Proč ne.
Hodnocení 70%