Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bee Movie - Pan Včelka jako hra pobaví

aktualizováno 
Oblíbený animovaný film Pan Včelka se dostal i na monitory. Podle očekávání se jedná o povedenou hru pro dětské publikum!
60

Bee Movie

Platforma: PC
Výrobce: Beenox

  • hezky zpracovaný svět
  • minihry dobře spojeny v příběhový celek
  • horší technické zázemí
  • občas lapsy v ovládání

Typická hra určená pro dětské publikum, které si ji s velkou pravděpodobností velmi oblíbí, tedy pokud vidělo a přijalo filmovou předlohu.

Herní karta

Pan Včelka

Bee Movie (PC)Co mají společného Spider-Man 3, Transformers, Shrek 3 a Bee Movie (u nás Pan Včelka - recenze filmu na Show zde)? Ne, nemyslíme teď na grandiózní finanční úspěch, o který se všechny tyto snímky přinejmenším ve Spojených státech postaraly. Mnohem více jde o to, že všechny hry vytvářené na motivy těchto filmů pochází od koncernu Activision. Objevily se i filmové tituly od jiných společností, například The Simpsons či Beowulf. Srovnáme-li si je všechny do řady, zjistíme, že jejich kvalita by se dala nejlépe popsat jako rozkolísaná. Tu příjemně pobaví, tu nadchnou, támhle zase ukrutně zklamou. Filmovou adaptací si člověk nikdy nemůže být opravdu jist, a to je oproti minulosti zlepšení. Ještě před několika lety totiž hra podle filmu znamenala jistojistou katastrofu. Nyní nechybí ani silná naděje, a tu jsme měli i v herního Pana Včelku.

"Filmovou adaptací si člověk nikdy nemůže být opravdu jist, a to je oproti minulosti zlepšení."

Bee Movie (PC)V těchto vodách ostřílený vývojářský tým Beenox se vynasnažil přinést jak určité převyprávění vtipných epizod Pana Včelky, tak i nové elementy. A tato kombinace se jednoznačně daří. Přestože se u hry může pobavit i dospělák, pokud zapomene, že mu na tváři raší strniště a musí živit rodinu, je titul pochopitelně určen především mladším členům rodiny. Ale je tak příjemný, že se u něj budete se svými ratolestmi radovat společně.

Koncept hry stojí na mixu příběhových misí a tradičních včelích úkolů ve volně prozkoumávatelném i projižditelném světě. Díky tomu je Pan Včelka okamžitě přístupný a pobaví jak na několik minut, tak i na delší dobu. Otázkou je, jak komu sedne nasazený obtížností stupeň. Považujeme za designový nedostatek, že se náročnost nedá nastavit.Bee Movie (PC) Hratelnost je totiž usazena tak, aby její ovládání ihned každý pochopil, což je jedině dobře, ale zdá se, že autoři chtěli, aby i začátečníci rychle slavili úspěchy. Na tom by nebylo nic špatného, jen že herní obec zdaleka není tvořena pouze zelenáči, a to ani mezi dětmi. Jelikož je Bee Movie de facto kompilací dobře spojených miniher, je právě výzva tím, na čem do jisté míry stojí. A ta pro kohokoliv trochu zkušenějšího není valná. Na první pokus sice všechno nepokoříte, ale zrovna dlouho to také trvat nebude.

VIDEO

Pokud bychom Pana Včelku rozebrali na jednotlivosti, skutečně by nešlo o nic jiného než spojení několika zábavných miniher, které se dají získat i freewarovou cestou. Podobně jako třeba v Crazy Taxi plníte transportní mise, jinde se zase snažíte chytat dobrý med, zatímco špatný necháváte proplouvat, pak na čas opravujete auto a závody včetně různých power-upů také nejsou ničím novým. Hra by tak mohla působit jako snaha vytáhnout peníze z kapes zákazníků prakticky pouze za známou licenci. Takový názor by však byl chybný.Bee Movie (PC) Na rozdíl třeba od Rayman Raving Rabbids je celý komplet opravdu skvěle protkán příběhem, četné minihry se výborně doplňují, tak, že přes omezený repertoár zřídkakdy dojde k pomýšlení na stereotyp.

Tím vůbec největším důvodem ke spokojenosti je potom fakt, že autoři porozuměli kouzlu licencovaných her a celý ten včelí svět vystavěli podle filmové předlohy uvěřitelně a šarmantně. Prostředí není nikterak rozsáhlé, o to více variability ale skýtá. Kromě příběhových posuvníků a zmíněných miniher se ve včelím městě skrývá řada tajemství, kterým je radost přicházet na kloub. Například ve včelí herně si můžete odemknout variace na prastaré automatovky Defender či Frogger. Celé to zkrátka nepůsobí vykonstruovaně, nýbrž něuvěřitelně pospolitě. Zásluhu na tom mají především malé detaily, kterých si nepřestanete všímat a obdivovat je od začátku do konce.

Bee Movie (PC)Hlavní důraz je ale přeci jenom kladen na příběh, který zavede včeláka Barryho ven z úlu, kde se seznámí se sličnou květinářkou a pokusí se rozluštit mnohá medová tajemství. Kromě miniher se budete muset potýkat i s obyčejnými úkoly tohoto druhu, jako je opylování květinek a sbírání medu. Čas od času se nevyhnete ani vzdušným soubojům s ošklivým hmyzem. Dopředu je třeba se smířit s arkádovým ovládáním, netěšte se ani na nejrůznější krkolomné manévry, byť by tomu letecká podstata hry napovídala – Barryho můžete řídit pouze ve směru aktuálního pohledu. Aspoň že díky tomu opadají protivné problémy s kamerou, přestože se nějakou dobu budete cítit lehce svázáni. Vzhledem k již zmíněným obtížnostním poměrům ale nejde o žádný problém – vše lze relativně jednoduše vyřídit i s omezeným ovládáním. Opět jde nejspíše o úlitbu mladším hráčům, kteří by s plně funkční 3D motorikou včeláka mohli mít problémy.

Bee Movie (PC)I do Bee Movie se překvapivě dostala trendy věcička současných her – zpomalení. Tento čmelácký reflex můžete aktivovat vždy na nějakou dobu, než se vybije ukazatel, který se pak znovu doplní. Zajímavé je, že plynutí okolního času se takřka zastaví. Hodí se to například pro manévrování mezi dešťovými kapkami, kdy je třeba opatrně se pohybovat od jednoho „přístřeší“ ke druhému. Především v tomto módu si uvědomíte nedostatek PC verze. Jelikož hra pro počítače opět spadla do stejné kategorie jako desetkrát zastaralejší Playstation 2, je třeba se spokojit s pěkným grafickým stylem, ale mizernými detaily. Když jsme viděli hru v plné parádě na Xboxu 360, bylo nám to docela líto, protože tam včelí svět vypadá ještě o dva řády lépe a pro děti přitažlivěji. Majitelé počítačů zkrátka svým potomkům budou muset vysvětlovat, proč Pan Včelka vypadá na monitoru o tolik hůře než na stříbrném plátně.

Co se týče zvuků a hudby, nemůžeme být nespokojeni, protože jedno jako druhé bylo převzato z filmové databanky, tudíž dabing odpovídá. Pokud se ptáte, zda se český distributor rozhodl pro české namluvení nebo alespoň titulky, musíme vás zklamat.Bee Movie (PC) Zatímco se překladu dočká skoro každá závodní či sportovní hra, dětské tituly, kde je český jazyk vůbec nejdůležitější, často musí splakat nad výdělkem. Stejně jako Pan Včelka. Nezbývá než děti vzít na film, kde odkoukají příběh a spolehnout se na jejich vnímavost, popřípadě jim při hraní poskytnout pomocnou ruku. Nakonec, když si osvojí základy anglického jazyka, to také není špatné.

Neptejte se proč včelka jezdí auty místo aby létala. Nepátrejte po tom, proč se včelka snaží najít svou identitu. Zkrátka přijměte tento animovaný svět takový, jaký je. Mezi svými souputníky se totiž neztratí. Dětské publikum plejádou miniher spojených do konzistentního a příběhem opředeného zážitku rozhodně pobaví. Pro dospělé Pan Včelka i kvůli nízké obtížnosti není, to ale neznamená, že si se svými ratolestmi nemohou zavzpomínat na dětství.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 183 čtenářů

Témata: dabing

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...



Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Další z rubriky

RECENZE: V týmové akci Earthfall likvidujeme mimozemšťany po stovkách

Earthfall

Earthfall je v jádru jen kopie kultovní kooperativní akce Left 4 Dead. Ale je tak dobře udělanou kopií, že nám to ani...

RECENZE: Two Point Hospital je vymodlené pokračování Theme Hospitalu

Two Point Hospital

Po více než dvaceti letech přichází duchovní pokračování legendární strategie Theme Hospital, v níž jsme šéfovali...

RECENZE: State of Mind je i přes spoustu chyb zajímavým sci-fi příběhem

State of Mind

Ambiciózní novinka od německých adventurních specialistů z firmy Daedalic detailně rozpracovává témata, nad kterými se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!



Najdete na iDNES.cz