Bee Movie - Pan Včelka jako hra pobaví

aktualizováno 
Oblíbený animovaný film Pan Včelka se dostal i na monitory. Podle očekávání se jedná o povedenou hru pro dětské publikum!
60

Bee Movie

Platforma: PC
Výrobce: Beenox

  • hezky zpracovaný svět
  • minihry dobře spojeny v příběhový celek
  • horší technické zázemí
  • občas lapsy v ovládání

Typická hra určená pro dětské publikum, které si ji s velkou pravděpodobností velmi oblíbí, tedy pokud vidělo a přijalo filmovou předlohu.

Herní karta

Pan Včelka

Bee Movie (PC)Co mají společného Spider-Man 3, Transformers, Shrek 3 a Bee Movie (u nás Pan Včelka - recenze filmu na Show zde)? Ne, nemyslíme teď na grandiózní finanční úspěch, o který se všechny tyto snímky přinejmenším ve Spojených státech postaraly. Mnohem více jde o to, že všechny hry vytvářené na motivy těchto filmů pochází od koncernu Activision. Objevily se i filmové tituly od jiných společností, například The Simpsons či Beowulf. Srovnáme-li si je všechny do řady, zjistíme, že jejich kvalita by se dala nejlépe popsat jako rozkolísaná. Tu příjemně pobaví, tu nadchnou, támhle zase ukrutně zklamou. Filmovou adaptací si člověk nikdy nemůže být opravdu jist, a to je oproti minulosti zlepšení. Ještě před několika lety totiž hra podle filmu znamenala jistojistou katastrofu. Nyní nechybí ani silná naděje, a tu jsme měli i v herního Pana Včelku.

"Filmovou adaptací si člověk nikdy nemůže být opravdu jist, a to je oproti minulosti zlepšení."

Bee Movie (PC)V těchto vodách ostřílený vývojářský tým Beenox se vynasnažil přinést jak určité převyprávění vtipných epizod Pana Včelky, tak i nové elementy. A tato kombinace se jednoznačně daří. Přestože se u hry může pobavit i dospělák, pokud zapomene, že mu na tváři raší strniště a musí živit rodinu, je titul pochopitelně určen především mladším členům rodiny. Ale je tak příjemný, že se u něj budete se svými ratolestmi radovat společně.

Koncept hry stojí na mixu příběhových misí a tradičních včelích úkolů ve volně prozkoumávatelném i projižditelném světě. Díky tomu je Pan Včelka okamžitě přístupný a pobaví jak na několik minut, tak i na delší dobu. Otázkou je, jak komu sedne nasazený obtížností stupeň. Považujeme za designový nedostatek, že se náročnost nedá nastavit.Bee Movie (PC) Hratelnost je totiž usazena tak, aby její ovládání ihned každý pochopil, což je jedině dobře, ale zdá se, že autoři chtěli, aby i začátečníci rychle slavili úspěchy. Na tom by nebylo nic špatného, jen že herní obec zdaleka není tvořena pouze zelenáči, a to ani mezi dětmi. Jelikož je Bee Movie de facto kompilací dobře spojených miniher, je právě výzva tím, na čem do jisté míry stojí. A ta pro kohokoliv trochu zkušenějšího není valná. Na první pokus sice všechno nepokoříte, ale zrovna dlouho to také trvat nebude.

VIDEO

Pokud bychom Pana Včelku rozebrali na jednotlivosti, skutečně by nešlo o nic jiného než spojení několika zábavných miniher, které se dají získat i freewarovou cestou. Podobně jako třeba v Crazy Taxi plníte transportní mise, jinde se zase snažíte chytat dobrý med, zatímco špatný necháváte proplouvat, pak na čas opravujete auto a závody včetně různých power-upů také nejsou ničím novým. Hra by tak mohla působit jako snaha vytáhnout peníze z kapes zákazníků prakticky pouze za známou licenci. Takový názor by však byl chybný.Bee Movie (PC) Na rozdíl třeba od Rayman Raving Rabbids je celý komplet opravdu skvěle protkán příběhem, četné minihry se výborně doplňují, tak, že přes omezený repertoár zřídkakdy dojde k pomýšlení na stereotyp.

Tím vůbec největším důvodem ke spokojenosti je potom fakt, že autoři porozuměli kouzlu licencovaných her a celý ten včelí svět vystavěli podle filmové předlohy uvěřitelně a šarmantně. Prostředí není nikterak rozsáhlé, o to více variability ale skýtá. Kromě příběhových posuvníků a zmíněných miniher se ve včelím městě skrývá řada tajemství, kterým je radost přicházet na kloub. Například ve včelí herně si můžete odemknout variace na prastaré automatovky Defender či Frogger. Celé to zkrátka nepůsobí vykonstruovaně, nýbrž něuvěřitelně pospolitě. Zásluhu na tom mají především malé detaily, kterých si nepřestanete všímat a obdivovat je od začátku do konce.

Bee Movie (PC)Hlavní důraz je ale přeci jenom kladen na příběh, který zavede včeláka Barryho ven z úlu, kde se seznámí se sličnou květinářkou a pokusí se rozluštit mnohá medová tajemství. Kromě miniher se budete muset potýkat i s obyčejnými úkoly tohoto druhu, jako je opylování květinek a sbírání medu. Čas od času se nevyhnete ani vzdušným soubojům s ošklivým hmyzem. Dopředu je třeba se smířit s arkádovým ovládáním, netěšte se ani na nejrůznější krkolomné manévry, byť by tomu letecká podstata hry napovídala – Barryho můžete řídit pouze ve směru aktuálního pohledu. Aspoň že díky tomu opadají protivné problémy s kamerou, přestože se nějakou dobu budete cítit lehce svázáni. Vzhledem k již zmíněným obtížnostním poměrům ale nejde o žádný problém – vše lze relativně jednoduše vyřídit i s omezeným ovládáním. Opět jde nejspíše o úlitbu mladším hráčům, kteří by s plně funkční 3D motorikou včeláka mohli mít problémy.

Bee Movie (PC)I do Bee Movie se překvapivě dostala trendy věcička současných her – zpomalení. Tento čmelácký reflex můžete aktivovat vždy na nějakou dobu, než se vybije ukazatel, který se pak znovu doplní. Zajímavé je, že plynutí okolního času se takřka zastaví. Hodí se to například pro manévrování mezi dešťovými kapkami, kdy je třeba opatrně se pohybovat od jednoho „přístřeší“ ke druhému. Především v tomto módu si uvědomíte nedostatek PC verze. Jelikož hra pro počítače opět spadla do stejné kategorie jako desetkrát zastaralejší Playstation 2, je třeba se spokojit s pěkným grafickým stylem, ale mizernými detaily. Když jsme viděli hru v plné parádě na Xboxu 360, bylo nám to docela líto, protože tam včelí svět vypadá ještě o dva řády lépe a pro děti přitažlivěji. Majitelé počítačů zkrátka svým potomkům budou muset vysvětlovat, proč Pan Včelka vypadá na monitoru o tolik hůře než na stříbrném plátně.

Co se týče zvuků a hudby, nemůžeme být nespokojeni, protože jedno jako druhé bylo převzato z filmové databanky, tudíž dabing odpovídá. Pokud se ptáte, zda se český distributor rozhodl pro české namluvení nebo alespoň titulky, musíme vás zklamat.Bee Movie (PC) Zatímco se překladu dočká skoro každá závodní či sportovní hra, dětské tituly, kde je český jazyk vůbec nejdůležitější, často musí splakat nad výdělkem. Stejně jako Pan Včelka. Nezbývá než děti vzít na film, kde odkoukají příběh a spolehnout se na jejich vnímavost, popřípadě jim při hraní poskytnout pomocnou ruku. Nakonec, když si osvojí základy anglického jazyka, to také není špatné.

Neptejte se proč včelka jezdí auty místo aby létala. Nepátrejte po tom, proč se včelka snaží najít svou identitu. Zkrátka přijměte tento animovaný svět takový, jaký je. Mezi svými souputníky se totiž neztratí. Dětské publikum plejádou miniher spojených do konzistentního a příběhem opředeného zážitku rozhodně pobaví. Pro dospělé Pan Včelka i kvůli nízké obtížnosti není, to ale neznamená, že si se svými ratolestmi nemohou zavzpomínat na dětství.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 183 čtenářů

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Další z rubriky

RECENZE: Co říká na počítačové závody Dakar 18 skutečný závodník?

Počítačová hra Dakar 18

Tentokrát jsme ponechali recenzi na opravdových profesionálech. Co na ambiciózní simulátor Dakar 18 říká expert na...

Nový přídavek k českému Kingdom Come je po všech stránkách trapný

Kingdom Come: Milostné dobrodružství bodrého rytíře Pana Jana Ptáčka

Nejlepší česká hra posledních let ani napodruhé nedostala takový přídavek, jaký by si zasloužila. Milostné...

RECENZE: Call of Cthulhu je jen zábavnou přehlídkou hororových klišé

Call of Cthulhu

Ani svět kultovního spisovatele hororů H. P. Lovercrafta, pěkná grafika či důraz na nelinearitu nestačí k tomu, aby...

Najdete na iDNES.cz