Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět největších událostí z herního svátku E3 2015

aktualizováno 
Vybíráme to nejlepší z E3 2015, největšího herního svátku roku. Na místě byl Honza Srp, zbytek redakce sledoval konference a dění z pohodlí domova. A vypadá to, že během následujících měsíců se mají hráči na co těšit.

Fallout Shelter (iOS) | foto: Ondřej Zach

1.místo

Honza Srp - Deux Ex

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided

Temný, kyberpunkový svět, v němž technologie vítězí nad lidstvím. První Deus Ex je dost možná moje vůbec nejoblíbenější hra všech dob. Bavil mě i druhý díl, ale u Human Revolution se už ono křehké kouzlo znovu vyvolat nepodařilo a dohrál jsem ho jen z povinnosti. O to více mě překvapilo, jak na mě zapůsobila živě hraná ukázka v tzv. Deus Ex Theatre. Uchvátila mě božská grafika, famózní zpracování pražského hlavního nádraží, perfektní zápletka, spousta opravdu použitelných skillů, obrovské množství řešení vzniklých situací... Mám pokračovat? To bychom tu byli ještě dlouho. Pro mě rozhodně hra výstavy!

Jakub Žežule - Námluvy Microsoftu s virtuální realitou

Minecraft pro HoloLens

Minecraft pro HoloLens

Ještě v dubnu šéf divize Xbox Phil Spencer prohlašoval, že virtuální realita není aktuálním tématem. O měsíc později je vše jinak. Na letošní prezentaci Microsoftu tak pořadatelé předvedli působivou (a technicky chytře zprostředkovanou) předváděčku technologie HoloLens fungující ve spojitosti s Minecraftem. Možnost streamovat hry z Xbox One do PC a následně je přenášet do zařízení Oculus Rift nebo Valve VR, bych také rozhodně nepodceňoval.

Andrej Brabec - DOOM

DOOM

DOOM

Odhalení čtvrtého Dooma považuji za největší událost letošního ročníku E3. Hra je překvapující, protože vypadá opravdu dobře. Například oživení Wolfensteina mne vůbec nezaujalo, Doom je ale věrný kořenům a vypadá na poctivou a brutální akci. Moje obavy z přehnané skriptovanosti se rozplynuly a na síťovou hru se opravdu těším. Snad využijí pohybový model ve stylu Quake 3.

Ondra Zach - Fallout 4

Fallout 4

Fallout 4

Nejvíc mě na E3 dostal Fallout 4. Všechna videa jsem viděl snad pětkrát a musím říct, že tohle je hra, kterou chci hrát, i kdyby se nejmenovala Fallout. Těším se na volný průzkum postapokalyptického světa a spoustu vedlejších mini příběhů. Zaujala mne i (volitelná) výstavba osady a její obrana: kdekdo na tyhle věci navíc nadává, ale já je mám zkrátka rád. Od vydání třetího Falloutu navíc uplynulo sedm let, což je v herním průmyslu zatraceně hodně. Proto si nemyslím, že to bude jen trojka v lepší grafice.

2.místo

Honza Srp - Ghost Recon: Wildlands

Ghost Recon: Wildlands

Ghost Recon: Wildlands

Celá série šla dosud zcela mimo mě a nebýt to v danou chvíli na stáncích Ubisoftu jediná plně neobsazená prezentace, asi by u toho i zůstalo. Jenže když jsem viděl dokonalou spolupráci čtyřčlenného komanda ve zcela otevřeném obrovském světě, nemohl jsem místy ani uvěřit, že se dívám na počítačovou hru. Částečně to bylo samozřejmě způsobené nacvičenou profesionalitou a v reálu si o podobně fungující kooperaci můžeme nechat jen zdát, ale za zobrazené scény by se nemusel stydět ani Hollywoodský trhák.

Jakub Žežule - Bethesda překvapila, kde se to nečekalo

Fallout Shelter (iOS)

Fallout Shelter (iOS)

Bethesda se na své akci předvedla hned několikrát. Při snaze o co nejvěrnější návrat ke kořenům akce Doom, se tvůrci rozhodli dát hráčům k dispozici noční můru všech nenažraných ždímaček na zpoplatněný, stažitelný obsah: volně dostupný editor map a módů. Módy ke hře Fallou 4 vytvořené na PC půjde spustit na Xbox One, přičemž o něco později se tvůrci tuto šikovnou funkci pokusí zavést i na Playstation 4. A do třetice: vydání čtvrtého Falloutu ještě letos, de facto necelý půl rok po oznámení. A k tomu mobilní hra zdarma, k dispozici ke stažení ještě v den konference. Takhle se to dělá.

Andrej Brabec - Ion

Záběry z upoutávky na hru Ion

Záběry z upoutávky na hru Ion

Dean Hall je prostě frajer. Jako autor DayZ srší neotřelými nápady a jeho realistická hra o kolonizaci vesmíru může být výjimečný zážitek. Opět se bude bojovat o přežití a náplň znovu budou vytvářet hráči. Oproti DayZ se hra má posunout k souběžnému hraní velikého počtu lidí. V souvislosti s vesmírem se ale obávám až přílišného samotářství. I DayZ kvůli velikosti mapy někdy působilo jako svět duchů.

Ondra Zach - Microsoft si hráče hýčká

Xbox 360 hry na Xbox One

Xbox 360 hry na Xbox One

Příjemně mě překvapil také Microsoft. Definitivně se oprostil od snah prodávat Xbox One jako multimediální zařízení a na tiskovce jasně ukázal, že to s podporou hraní (na konzoli) myslí vážně. Jedním z trumfů bylo ohlášení zpětné kompatibility Xboxu One s hrami na Xbox 360, což je minimálně hezké v tom, že i velká korporace občas myslí na své zákazníky. Navíc line-up pro Xbox One je výborný!

3.místo

Honza Srp - hry z Xbox 360 na Xbox One

Když na tiskové konferenci oznámil Phil Spencer tuto novinku, sálem projelo ticho následované extatickými oslavami. Ano, tohle se Micrososftu povedlo na jedničku a troufám si tvrdit, že kdyby tuto funkčnost Xbox podporoval od začátku, vypadala by současná situace na trhu konzolí úplně jinak. A pak že to nejde.

Jakub Žežule - trojice silných novinek od Ubisoftu

For Honor

For Honor

Tak tohle se Ubi vážně povedlo. Vtipně pojmenovaná South Park: Fractured but Whole po vynikající Stick of Truth snad ani nemůže dopadnout špatně. Středověké bitvy ve For Honor působí také zajímavě a může se titulu vést ještě lépe než Chivalry: Medieval Warfare, na jehož styl evidentně navazuje. A Ghost Recon: Wildlands kombinuje ty nejlepší prvky Far Cry a Splinter Cellu. A ten trailer byl nadmíru stylová záležitost.

Andrej Brabec - show vydavatelství Bethesda

Dishonored 2

Dishonored 2

Před začátkem výstavy E3 tradičně probíhají tiskové konference velkých vydavatelských domů, které naznačí budoucnost her na další rok a půl. Bethesda však svou vlastní uspořádala letos vůbec poprvé, a to ve velkolepém stylu. Z celé výstavy má vůbec nejsilnější sestavu a je opravdu na co se těšit. Doom, Fallout 4, Dishonored 2... jedním slovem: Wow.

Ondra Zach - Uncharted 4

U Sony mě dostal Uncharted 4. Novodobý Indiana Jones se převedl v ukázce, která mě nenechala na pochybách, že tohle bude další exkluzivní klenot v knihovně her pro PlayStation 4.

4.místo

Honza Srp - Horizon: Zero Down

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn

Předvedený souboj s obrovským robodinosaurem zaujal po každé stránce, a když nám poté tvůrci stejnou scénu znovu předváděli „naživo“, vypadalo to snad ještě lépe. Žádná originalita se nekoná a ve výsledku se možná ukáže, že jde jen o slušně odvedené řemeslo, ale já pánům z Guerrila Games věřím. Přeci jen, podobné drahé exkluzivity jsou největší zbraní Playstationu a doteď to vždy vyšlo.

Jakub Žežule - Unravel

Unravel

Unravel

V EA se rozhodli zareagovat na stále větší popularitu menších projektů a dokonce zařadili fantasticky vypadající Unravel do programu své předváděčky. Emoce vzbuzovalo přitom už samotné představení hry. Sympaticky nervózní a od pohledu dobrosrdečný vedoucí projektu Martin Sahlin během představení hry stihl kromě makety hlavní postavy ukázat i snímek ze studia skromného tvůrčího týmu nebo fotku z dovolené s rodinou, jež ho při tvorbě hry inspirovala. Tomuhle chlapíkovi prostě nelze než fandit.

Andrej Brabec - The Solus Project

The Solus Project

The Solus Project

Nenápadné oznámení, které v konkurenci velkých projektů takřka zapadlo. Není to totiž projekt s velkým vydavatelstvím za zády. Vyvíjí ho však autoři povedené hry The Ball, tedy Teotl Studios, a to ve spolupráci s českou firmou GRIP Digital. Titul vypadá kouzelně a je o přežívání na neznámé planetě. Hraje se pouze v jednom a slibuje odkazy na klasiky ze staré školy.

Ondra Zach - Unravel

Nebudu trhat partu, osobitá 2D hopsačka Unravel mě na tiskovce Electronic Arts zaujala víc než řada velkých jmen. Pokud to dopadne stejně dobře, jako letošní Ori, máme se na co těšit. Více takových her. Podle mého i dobrá cesta pro nezávislá studia.

5.místo

Honza Srp - Unravel

Unravel

Unravel

Nic než čirá krása. Až mi zase někdo bude tvrdit, že hry jsou jen zábavou pro agresivní asociály, pustím mu trailer na tuto nádheru. Vizuál trochu připomíná film Kuky se vrací a stejně jako on Unravel dokáže přes na první pohled možná dětinské zpracování vtáhnout i dospělé. Díky vynikajícímu nápadu s připoutáním provázkem to navíc možná bude i po stránce hratelnosti daleko více než jen stylová hopsačka.

Jakub Žežule - zpětná kompatibilita Xbox One

Další velký úspěch pro Xbox, který se snaží získat hráče na svou stranu a dohnat stále se vzdalující Playstation 4. První příjemné následky tohoto oznámení na sebe nenechaly dlouho čekat. K Falloutu 4 tak dostanou majitelé Xbox One třetí díl této série pro Xbox 360 a k Rainbow Six: Siege oba díly Rainbow Six: Vegas. Otázkou ovšem zůstává, kolika her se zpětná kompatibilita bude vlastně týkat, jak to bude s navázaným stažitelným obsahem či o jak moc využívanou funkci ve výsledku půjde. Jedno je jisté: jde o vstřícné gesto Microsoftu směrem k hráčům, což je vždycky plus.

Andrej Brabec - Call of Duty: Black Ops 3

Skoro se to až stydím napsat, série pro mne totiž byla již spoustu let mrtvá. Rozlučka s realističností však značce sedí a síťová hra teď připomíná více arénové střílečky než válečné akce. Nový pohybový systém působí výtečně a celé by to mohla být sympaticky nenáročná zábava.

Ondřej Zach - Bedlam

Bedlam

Bedlam

E3, to nejsou jen velká jména, ale také hromada nezávislých her, které povětšinou trochu nespravedlivě zapadnou, pokud je v rámci tiskovky nepropaguje třeba Sony nebo Microsoft. Původně jsem tu chtěl zmínit český Kingdom Come: Deliverance a fantastický E3 trailer, ale myslím, že ta hra už je v povědomí dost. Namísto toho bych rád poukázal na Bedlam, nezávislou roguelike tahovou strategii, zasazenou do postapokalyptických kulis. Ostatně mrkněte na trailer níže, já se tedy těším moc. Pro znalé: je to v podstatě Banner Saga křížená s Šíleným Maxem.

Autor:


Témata: E3 2015


Nejčtenější

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Hry z Xboxu, které fungují na Xboxu One
Třináct her z původního Xboxu lze nyní hrát na Xboxu One. A vypadají lépe

Od dnešního dne je možné na Xboxu One hrát třináct her, které vyšly na původní Xbox. Všechny běží v rozlišení 1080p, mají lepší snímkování a nahrávací časy.   celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Další z rubriky

SNES Classic Mini
Skvělý dárek pro každého (chlapa)? Retro konzole SNES Mini

S retro konzolí SNES Classic Mini se vracíme do devadesátých let a éry 16bitů. Většina z 21 předinstalovaných her však není jen pro nostalgiky, jsou skvěle...  celý článek

Netrpělivě očekávanou rubačku ze světa Pána prstenů jsme bohužel nedostali k...
Jatka ve Středozemi. Prvních pár hodin Shadow of War obrazem

Jednu z nejočekávanějších her podzimu hrajeme již třetí den a ještě stále nejsme na konci. Přečtěte si zatím naše dosavadní dojmy.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.