Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bet on Soldier

  12:04aktualizováno  26. října 10:28
Akční hra s novátorskými prvky - tak by se dal popsat Bet on Soldier koketující s alternativní historií, kde již několik desítek let bují válka ve formě reality show. A vy se do ní máte možnost zapojit. Zaslouží si hra však naše doporučení?
78

Bet on Soldier

Platforma: PC
Výrobce: Kylotonn

Herní karta

Bet on Soldier Letošní rok se pomalu, ale jistě chýlí ke svému závěru a je čím dál tím více jasné, že co se týče kvality akčních her, tomu loňskému se nevyrovná. Ono to je však do jisté míry způsobeno opravdu grandiózní silou blockbusterů vyšlých v roce 2004. Posuďte sami – Far Cry, Painkiller, DOOM 3 a Half-Life 2 se překonávají jen velmi pracně. Letos se jim přiblížil snad jen F.E.A.R., ovšem velké ambice měl před vydáním i Bet on Soldier od neznámé francouzské firmy Kylotonn, která ve svých útrobách skrývá duchovní otce několik let staré a dost stylové střílečky Iron Storm. Hodnocení tohoto projektu kolísala vskutku značně, přesto si dovolím tvrdit, že až na přehnanou obtížnost šlo o moc povedenou záležitost vybavenou vlastním duchem.

"Francouzskému studiu se tak opět podařil vytvořit v mnohém netradiční kousek, především co se příběhového i tématického zařazení týče."

Kylotonn naštěstí pochopil problém současné doby, který, více než v čemkoliv jiném, spočívá v nedostatku nápadů, o akcích to platí několikanásobně. Francouzskému studiu se tak opět podařil vytvořit v mnohém netradiční kousek, Bet on Soldier především co se příběhového i tématického zařazení týče. Podíváme se do roku 1998 alternativní historie, v níž už si nikdo nedokáže představit realitu bez války. Lidi se s ní jednoduše naučili žít a dá se říci, že by si ani její skončení nepřáli – vždyť se kolem ní točí neuvěřitelná nabídka pracovních pozic. Mocní navíc na neutuchajících bojích vydělávají těžko uvěřitelné peníze. Vítejte do světa, kde se bez kvéru neobejdete!

Na vlastní kůži to poznal i hlavní hrdina hry, sympaťák ve středním věku Nolan Daneworth, jenž si jako jeden z mála zachoval zdravý rozum a od války si snažil držet co největší odstup, byť občas do pole přeci jen nastoupil. Každopádně ale upřednostňoval svou farmu a hodnou ženu, než se mu za dost podivných okolností spokojený život rozpadl doslova pod rukama. Do jeho domu vniklo komando špičkově vycvičených vojáků, zapálili mu střechu nad hlavou a zabili ženu. On jen tak tak unikl a nebyl by to pořádný charakter, s nímž se máme sžít, aby se nevydal Bet on Soldier na dlouhou cestu pomsty.

Stopy nevedou nikam jinam, než přímo do válečné mašinérie. Osoby, které zkázu způsobily, jsou totiž šampiony takzvaných Bet on Soldier soubojů, jež se staly natolik atraktivními, že na jejich základě vznikla veleoblíbená reality show, kdy mezi sebou jednotliví vojáci ze žebříčku zápasí o slávu, peníze a vyšší pozice vedoucí až k politickým špičkám. Na pozadí hry se odvíjí od začátku statickými obrazy prezentovaná konspirace, jejíž klubko začnete ve chvíli přihlášení se do soutěže rozvíjet. Pokud jste za svůj život stihli shlédnout nějaký ten thriller, asi vás příběh výrazněji nepřekvapí, jelikož jeho zlomové body nejsou ničím nepředvídatelným. Na druhou stranu, bez děje by hra ztratila velkou část svého kouzla, takhle víte, že krom odtažitého válčení přeci jen o něco jde – osobní rovina se sem tak docela hodí.

Bet on Soldier Bet on Soldier je v zásadě klasickou akcí se všemi ingrediencemi, jež povedný kousek tohoto ražení musí obsahovat. Jelikož se jedná o střílečku nejsurovějšího kalibru, nepočítejte s přílišnými prostroji či snad logickými úkoly. Design levelů je orientován jasně lineárně a pomineme-li několik úseků, kdy je potřeba vrátit se o kousek nazpět, což nemusí být hned úplně jasné, je krajně nepravděpodobné, že byste někde zabloudili. Pořád jste pumpování novými a novými nepřáteli, kteří se čas od času vyskytují skutečně ve velkých množstvích.

O to překvapivěji na nás zapůsobila jejich umělá inteligence – přeci jen jsme čekali spíše dementy ve stylu Serious Sama, dočkali jsme se ale více než jen pouhých studnic olova. Jen zřídka narazíte na protivníka, který by se vám nesnažil zkomplikovat práci vytrvalým pohybem či využívání krytů, ať už nabízených samotným prostředím nebo rovnou přinesených pancířů, jejichž průstřelnost je značně komplikovaná. Nesmíme ovšem zapomínat ani na docela časté výpadky AI, kdy je jasně patrné, že nastalou situaci měli kluci v původním plánu řešit jinak.Bet on Soldier

Mluvíme-li o sériových kontrahentech, je zapotřebí zmínit jejich nevelkou různorodost – narazíte buď na naprosto řadové vojáky či tzv. exoskeletony, což jsou obří mechové, proti nimž se bojuje hodně špatně, na druhou stranu si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži, jak se tito oceloví miláčci ovládají. Život vám dále budou znepříjemňovat třeba tanky, avšak na ně narazíte spíše zřídka.

Jak už z výše zmíněného vyplývá, není Bet on Soldier tak docela obyčejnou akcí, ve které kosíte davy bezejmenných nepřátel. Funguje je zde totiž zajímavý systém sázení na šampióny, jež se utkávají přímo v bitevních vřavách. V jedné misi jich může být hned několik, maximem jsou přitom čtyři tuhé kousky, což je na poměrně rozsáhlé levely ideální počet. Jakmile na jednoho z takových duelantů narazíte, okamžitě to poznáte – spustí se show uvozující intro, které ovšem naneštěstí nelze přeskočit, takže si ho pokaždé budete muset prohlédnout a vyslechnout, než se pustíte do samotného boje.

"Jak už z výše zmíněného vyplývá, není Bet on Soldier tak docela obyčejnou akcí, ve které kosíte davy bezejmenných nepřátel."

Bet on Soldier

Zpočátku vám možná nemusí přijít obtížnost ligových zápasů kdovíjaká, jelikož se přes několik úvodních přeženete rychlostí uragánu, jenže znenadání začne poměrně bytelně přituhovat. Šampionům se do rukou dostanou speciální zbraně s účinkem, jenž vás určitě nepotěší, o to méně, že podobné kousky se vám do rukou nikdy nedostanou, což považuji za nepříjemnost a jasný nedodělek. Duely mají svá pravidla – během boje ubíhá čas, přičemž vaším cílem by mělo být, složit protivníka co možná nejrychleji, poněvadž za přibývající sekundy se snižuje obnos obdržený za vítězství. Šampiony si před každou misí vybíráte z několika možností. Postavíte-li proti sobě nízko postaveného souputníka, nedá se očekávat kdovíjaká výhra, pravidle platí samozřejmě i naopak.

Peníze zde hrají nepostradatelnou roli, byť mohly být do systémy naroubovány přeci jen citelněji a významněji. Problém je i se značnou inflací, protože prašule dostáváte za zabití doslova každého, i řadového, protivníka a s připočítáním bonusů získaných za Bet on Soldier šampiony, se poměrně rychle dostanete do vaty, z níž už po zbytek hry nevypadnete, tudíž zamýšlená starost o chechtáky brzy odpadá a stává se z ní pouze částečně milý, částečně pak i trochu zdržující faktor.

Za peníze si totiž ve světě Bet on Soldier koupíte všechno, bez nich nemáte vůbec, ale vůbec nic. Počínaje zbraněmi vybíranými z docela skromné nabídky před každou z misí, přes po mapě rozmístěné a poplatek vyžadující ukládací body, po nutnost každou chvíli dokupovat munici a opravovat brnění na k tomu určených stanovištích. Vzhledem k minimální kapacitě batohu pro náboje a nemožnosti sbírat tyto po mrtvých nepřátelích, budete u stanovišť trávit hodně času. Štěstí, že jsou prakticky na každém rohu.

Atmosféru hry skvěle utváří industriální design úrovní, které mají jen těžko popsatelný nádech. Jsou sice víceméně lineární, na druhou stranu se jejich prostřednictvím autorům skutečně podařilo uskutečnit vizi nelítostné války současné doby, která však nepostrádá fragmenty prvních dvou světových. Levelů je přes deset, jsou rozsáhlé, variabilní a jejich dohrání vám nějakou tu chvíli zabere, určitě se nemusíte bát přehnaně uspěchaného konce.

Klady a zápory

Plus Dobrý námět, slušná realizace
Plus Hutná atmosféra
Plus Dynamická hratelnost

Mínus Množství technických bugů
Mínus Peníze by měly hrát větší roli

Bet on Soldier byl původně zamýšlen jako převážně multiplayerová záležitost, nakonec se mu sice dostalo i kvalitního singlu, avšak hra více hráčů rovněž zůstala na dobré úrovni a rozhodně stojí za vyzkoušení. My jsme s ní sice ještě měli problémy technického rázu, avšak ty by se v české a opatchované prodejní verzi neměly vyskytovat.

Hodnotit grafickou stránku je v dnešní době docela obtížné. Přeci jen zde existuje sorta her, které vypadají o třídu lépe, ať se ostatní snaží sebevíc. Bet on Soldier k ní sice nepatří, přesto se však může pyšnit slušivým kabátkem, za který se nemusí stydět. Modely postav i textury jsou dostatečně kvalitní, akorát s optimalizací si tvůrci mohli vyhrát o dost více. Na některých kartách, především z provenience ATi, hra vůbec nefunguje optimálně a dokonce při složitějších efektech padá.

Jak se mi tedy Bet on Soldier líbil? Musím přiznat, že mě rozhodně příjemně překvapil, od de facto začínajícího studia jsem čekal horší představení. Dočkal jsem se ale velice zajímavé akce s mnoha dobrými nápady, které jsou tu lépe, tu hůře zrealizovány a dohromady dávají kompaktní i hratelný celek, který by fandové akcí neměli minout.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

78 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 208 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...Najdete na iDNES.cz