Bill Gates rezignoval na svou funkci

""Rezignuji na svou funkci generálního ředitele společnosti Microsoft, kterou za mě bude zastávat Steve Ballmer."" Tato slova, která pronesl v noci ze 13. na 14. ledna 2000 zakladatel Microsoftu Bill Gates, otřásla celou počítačovou veřejností.
Bill Gates oznamuje na tiskové konferenci svou rezignaci

"Rezignuji na svou funkci generálního ředitele společnosti Microsoft, kterou za mě bude zastávat Steve Ballmer." Tato slova, která pronesl v noci ze 13. na 14. ledna 2000 zakladatel Microsoftu Bill Gates, otřásla celou počítačovou veřejností.

Zakladatel společnosti Microsoft a nejbohatší muž na světě, čtyřiačtyřicetiletý Bill Gates oznámil koncem minulého týdne rezignaci na svou funkci generálního ředitele této softwarové společnosti, kterou po něm bude zastávat jeho dlouholetý kamarád Steve Ballmer. Gates však ze společnosti nehodlá odejít úplně, podle svých slov se bude věnovat tomu, co jej baví nejvíce, tedy "obyčejnému" psaní programů, konkrétně by se pak měl vrhnout pro psaní nástrojů pro Windows (jak jinak :-)) podporujících internet, neboť jeho vizí je stále to, aby každá domácnost na světě byla připojena k internetu a to pokud možno zdarma.

Steve Ballmer (vlevo) a Bill Gates

Microsoft založil Gates ve svých dvaceti letech spolu s Paulem Allenem 4. dubna roku 1975, přičemž počítačům a hlavně programování propadl mnohem dříve. Jako malý, třináctiletý klučina totiž naprogramoval elektronickou verzi známé hry piškvorky a při studiích na střední škole vytvářel software, který pak používaly některé školy. Svého nástupce Steva Ballmera pak potkal při studiích na Harwardu, kde se však příliš dlouho neohřál, právě kvůli založení Microsoftu.

A že to byl opravdu šťastný krok dokazuje současná situace, kdy se s Microsoftem soudí 19 států USA, podle nichž je tento softwarový gigant defacto monopolním dodavatelem operačních systémů pro osobní počítače. Začátky však nebyly tak růžové, jako zářný dnešek, neboť Gates, jdouc příkladem svým podřízeným, pracoval dnem i nocí. I díky tomu se na prvním osobním počítači, který firma IBM představila v srpnu roku 1981, objevil právě operačním systém MS-DOS verze 1.0.

Bill Gates zamyšleně naslouchá projevu Steva Ballmera, svého nástupce na postu generálního ředitele Microsoftu

Potom už šlo všechno ráz na ráz. Nejprve přišly nové verze MS-DOSu se stále více a více funkcemi, v roce 1990 spatřila světlo světa první Windows a v roce 1995 také Windows 95 a první internetový prohlížeč Microsoft Internet Explorer 2.0. V roce 1995 se také začalo o Microsoftu hovořit ve velkém, neboť marketingovou strategií firmy bylo tehdy udělat co největší humbuk právě kolem Windows 95, což se jim bezesporu povedlo. To potvrzovaly také reportáže, které první den prodeje zařadily všechny české televizní stanice a na nichž byl vidět obrovský zájem uživatelů o nová Wokna, která si našla spoustu příznivců, ale také odpůrců.

V té chvíli byla ještě většina uživatelů novýma Windows doslova nadšená a tolerovala chybičky, jimiž nový operační systém disponoval, avšak postupem času práh tolerance klesal a nespokojení uživatelé se začali projevovat veřejně, přičemž někteří přešli pod jiný operační systém - Unix, Linux (zejména Linux zažívá v současné době obrovský rozmach). I přesto však drtivá většina lidí stále používá Microsoftí programy.

Steve Ballmer, nový generální ředitele Microsoftu

Možná i kvůli nadávkám a spoustě svých "anti-site" se Bill Gates rozhodl předat svůj post generálního ředitele Stevu Ballmerovi (ostatně toto se dalo vzhledem k situaci v Microsoftu během posledního půl roku čekat, neboť Gates již nějaký ten čas Ballmerovi postupně předával klíčové pravomoce) a sám se opět vrhnout na programování. "Jako ředitel jsem musel denně přemýšlet nad tím, jak fungují jednotlivé části firmy a jak by se tento chod dal zlepšit. Teď se vracím k tomu, co mám nejraději - k vytváření technologií budoucnosti," uvedl na tiskové konferenci Bill Gates, přičemž dodal, že své úsilí bude vkládat do tvorby programů určených pro internet.

Gates totiž věří, že v brzké budoucnosti bude každý vlastník osobního počítače připojen k internetu a to za co nejmenší náklady, pokud možno zadarmo. Spousta lidí se mu kvůli této jeho vizi směje, avšak vezmeme-li v úvahu jeho dvacet let starou předpověď o tom, že na konci dvacátého století bude mít každá domácnost počítač a současnou situaci, Bill Gates sleduje projev Steva Ballmera nemusí to být zas až tak nereálná doměnka, navíc je, alespoň pro nás, rozhodně příznivá.

Uvidíme, nakolik se jeho vize vyplní a jaký krok kupředu udělají programy pro internet, jisté však je, že na škodu Gatesovo rozhodnutí dozajista není. Bill Gates, čtyřiačtyřicetiletý tatík, počítačový génius a zároveň nejbohatší muž na světě se navíc tímto krokem nejspíš snaží také setřást ze své osoby zájem široké veřejnosti a hodlá se věnovat své rodině, konkrétně své tříleté dcerce Jennifer a manželce Melindě Frenchové, s níž na Nový rok oslavil šesté výročí své svatby. A nenápadně zmizet z veřejného života se mu to jako "obyčejnému" předsedovi představenstva Microsoftu a hlavnímu softwarovému architektovi zaměřenému především na tvorbu programů pro internet může podařit lépe.