Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bionic Commando Rearmed - velmi povedený remake

  0:04aktualizováno  0:04
Na komerční herní scéně mnoho plošinovek nenajdeme. Dnes recenzovaný titul dokazuje, že je to rozhodně škoda.
85

Bionic Commando Rearmed

Platforma: PC
Výrobce: Grin

  • skvělá hratelnost
  • pestrobarevná grafika
  • odlehčený humor
  • otravná hackovací minihra
  • obtížnost nemusí sednout každému

Skvěle hratelný a nevídaně zábavný remake, který svému vzoru rozhodně nedělá ostudu. Po všech stránkách povedený titul, jenž by ale mohl místy odradit svou obtížností.

Herní karta

Bionic Commando Rearmed (PC)

Bionic Commando Rearmed (PC)Plošinovky jsou dnes na komerční herní scéně zcela nedostatkovým zbožím. Dá se očekávat, že do budoucna tomu nebude jinak. Nyní tu však máme osamoceného vojáka, který prezentuje svůj žánr v tom nejlepším možném světle. Co na tom, že se jedná o předělávku přes dvacet let staré klasiky.

Dotyčný žánr býval často ztotožňován s hopsačkami. Bionic Commando v tomto směru vyčnívalo. Skok zde nebyl vůbec umožněn a pro přesouvání mezi příznačnými plošinami sloužila bionická ruka s chapadlem, kterou disponoval náš hlavní hrdina.

Nejinak je tomu i dnes, ve hře, která nese stejný název obohaceným o slovo Rearmed. Minulý čas proto vypouštím a začnu se vyjadřovat převážně v tom přítomném. Už jen proto, že většina starých-dobrých vlastností byla přenesena i do současného remaku a navíc ještě přibyla některá zajímavá vylepšení.

Bionic Commando Rearmed (PC)Před sebou tedy máme akční plošinovku, která nešetří nepřáteli a hlavně velkou porcí zábavy – byť trochu vykoupenou vysokou obtížností.

Příběh je prostý, jasný a skvěle padnoucí do celkového kontrastu hry. Nepřítel unese agenta organizace FSA. Jelikož se jedná o jednoho z nejlepších, tak jsme vyslání my s úkolem vysvobodit ho. Situace se zkomplikuje a přijde na zlotřilý nápad Říše oživit jistého Vůdce.

Vydáváme se tedy na cestu za záchranou všeho, co jde – jednoduché to rozhodně nebude. Naše celkové snažení začínáme pouze s bionickým chapadlem a pistolí, která může působit ze začátku směšně, ale svoje uplatnění si našla i v těch nejposlednějších misích. Celkový arsenál se rozroste na několik kusů, mezi kterými nechybí dlouhodobí favorité brokovnice a raketomet.

Bionic Commando Rearmed (PC)Bionická ruka plní mnoho funkcí. Prvotně je to chapadlo, které umožňuje pohyb mezi plošinami a dále poslouží například jako štít (pouze ve vymrštěné pozici) či pomůcka pro uchopení protivníka a jeho následnou eliminaci. Základní vlastnosti má ruka od začátku a některá vylepšení získá časem.

To samé platí i o našem hlavním hrdinovi. Postupem času tak získáme třeba neprůstřelnou vestu nebo rozšíření našeho celkového zdraví.

Misi, kterou zrovna chceme plnit, si zvolíme na herní mapce. Lokací je ze začátku přístupno několik – ne všechny se však dají hned splnit. Někdy je stejně potřeba vylepšení či zbraň, kterou získáme v některé z jiných lokaci. Oblasti se dělí na dvě kategorie – lokace vojsk Říše, a FSA – v těch se nebojuje, jen se dá získat potřebné vylepšení či užitečná informace.

"Ze začátku není obtížnost nijak extrémně vysoká, avšak záhy vcelku závratně vzroste."

Dále bude řeč pochopitelně o oblastech prolezlých nepřáteli a tudíž těch, ve kterých se bude střílet, zabíjet a ničit. Ze začátku není obtížnost nijak extrémně vysoká, avšak záhy vcelku závratně vzroste. Problém nebude ani tak s „aktivními“ nepřáteli, jako spíš s těmi „pasivními“.

Bionic Commando Rearmed (PC)Tím myslím úseky, kdy musíme za pomocí našeho chapadla do vzduchu. V případě, že se za něco paží zachytíme, hrdina se rozhoupe a při vhodném načasování můžeme popoletět trochu dále – pustíme se a zachytíme někde jinde.

Kolikrát to ale není tak jednoduché, jak se může zdát. Hlavně ke konci hry jsem myslel, že klávesnici rozsekám – věřím, že to ale z části bylo i mou nešikovností. Pasivními nepřáteli jsem potom myslel klasické bodáky na podlaze a tak dále.

Hra také poměrně nepřesně reaguje na kombinace pohybových kláves. Ze začátku se velmi hojně stávalo, že mi chapadlo místo pod úhlem pětačtyřicet stupňů vylétlo přede mne nebo nade mě. To samé platí i pro pohyb po mapce, kdy jsem velmi často nebyl schopen vrtulníček donutit k letu potřebným směrem.

Bionic Commando Rearmed (PC)Problematiku zlotřilých protivníků jsem již nakousl, byl by to hřích, kdybych o nich neřekl více. Základní protivník – vojáček v padnoucí uniformě s německou válečnou přilbou na kebuli – není velikým problémem.

Záhy se začnou objevovat dotěrnější nepřátelé. Zejména ti Rambové, co se mě snažili vykuchat nožem, byli nesmírně otravní. Dojde však i na specialisty přes trhaviny či různé robotické protivníky. Na každého platí trochu jiná medicína a vůči některým zbraním je ten či onen protivník imunní.

Nebylo by správné, abych opomenul bosy. Ti čekají vždy na konci bojového kola. Jejich likvidace někdy není úplně procházka růžovým sadem. Po čase se sice opakují a tipy, jak je porazit se nalézají v soupeřových počítačových místnostech – i tak jsou někdy tvrdším oříškem.

 Informační všehochuť

- Bionic Commando Rearmed (PC)Titul s názvem Bionic Commando vyšel poprvé v roce 1987 pro herní automaty. O rok později vyšla hra nesoucí stejný název pro konzoli NES (Nintendo Entertainment System). Z té také vychází dnes recenzovaný remake (BCR).

- Z původní verze si BCR vzalo strukturu misí a spoustu dalších věcí. Přidalo k tomu některé vymoženosti, které před dvaceti lety nebyly možné – například možnost házet sudy nebo si chytit protivníka jako živý štít.

- V původní hře také nebylo například možné měnit zbraně během mise. Zde již tato možnost je, už jen kvůli různorodé působnosti zbraní na jednotlivé nepřátele.

- V současné době je vyvíjena další hra s názvem Bionic Commando. Ta je již původnímu titulu poměrně vzdálená a její vydání se předpokládá na začátek roku 2009.

Informace nejsou přístupné bezprostředně po vstupu do místnosti – nejdříve musíte splnit otravnou 3D hackovací minihru s putováním kuličky ve spleti krychliček. Minihra je to nudná a nezajímavá. Výsledek snažení se však vyplatí, kromě cenného tipu si přečtete i vcelku úsměvnou komunikaci mezi vojenskými příslušníky Říše. Titul je celkově odlehčený a decentně humorný. To je další velmi příjemná vlastnost hry.

Bionic Commando Rearmed (PC)Když už jsem byl u těch otravných věcí, tak přihodím ještě jednu. Tou jsou boje s protivníky v rámci přesunu po mapce. Čas od času se stane, že vrtulníček narazí na nepřátelský náklaďáček.

To se potom řeší mezihrou, kdy máte za úkol přejít koridor s protivníky a na jeho konci zničit protileteckou obranu. Ve fázi, kdy už byla v mém arzenálu bazuka, jsem vždy koridorem jen proběhl a na jeho konci odstřelil nepřátelský náklaďák. Mezihra se mi ze začátku jevila sympaticky, postupem času již nikoliv.

Hratelnost je jinak i přes svou vysokou obtížnost naprosto skvělá. Ani časté nezdary mi nezabránily v tom, abych kolo neustále opakoval, a zároveň jsem přitom nebyl znechucen.

"Technická stránka si také zaslouží pochvalu."

Technická stránka si také zaslouží pochvalu. Grafika disponuje třetím rozměrem a decentně ho využívá. Hře to nijak neškodí, spíše naopak. Bionic Commando Rearmed (PC)Vizuální stránka mi trochu připomněla akčně-multiplayerové Team Fortres 2. Hlavně díky své barevnosti a pestrosti. Zvuky také zaslouží pochvalu, hodí se do hry a ani hudba nijak neruší.

Bionic Commando Rearmed je velmi povedeným titulem. Hratelností předčí mnohé grafickým pozlátkem přeplněné tituly dnešní doby a trvanlivostí na tom také není nejhůře.

Komu by nestačily samotné mise, může naskočit do jednoho ze „simulačních programů“ a splnit jednu z miniher na čas, které jsou ve hře přítomny. Nechybí ani kooperativní multiplayer nebo „versus“ až pro čtyři hráče na jednom počítači.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 163 čtenářůNejčtenější

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Další z rubriky

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.