Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bionicle Heroes

  12:07aktualizováno  14. prosince 10:27
Pokud jste si oblíbili LEGO Star Wars, dost možná víte, že Bionicle Heroes jsou jejich nástupcem. Dost jsme se na něj těšili, jenže výsledek je nakonec poněkud rozporuplný. My vás s ním však rádi seznámíme!
61

Bionicle Heroes

Platforma: PC
Výrobce: Traveller's Tales

Herní karta

Bionicle Heroes Dva díly LEGO Star Wars ukázaly, jaký potenciál se skrývá ve virtualizaci dětské stavebnice. A nejen děti jim přišli na chuť – přístupná hratelnost si získala každého, kdo se chtěl dobře pobavit. Miliony prodaných kusů jsou pak natolik výmluvné, že nic jiného než pokračování se očekávat nedalo. Jenže ze Star Wars už byly zřejmě vyčerpány ty nejlepší momenty, a tak musel Eidos sáhnout o kousek vedle. Kromě chystaných LEGO Batman a LEGO Indiana Jones (to je zatím nepotvrzené, avšak vysoce pravděpodobné) tak jako svého druhu vedlejší produkt vzniklo Bionicle Heroes, snažící se z naladěných zákazníků vytáhnout i tu poslední vindru.

Ve hře sice jsou nějaké neherní sekvence, ale v podstatě se v nich vůbec nemluví, z čehož si jistě dostatečně dobře odvodíte, že co se týče dalšího vyprávění, příliš valné to nebude.

Znáte Bionicle? Vy, co horlivě stavíte lego zřejmě ano – jde prý o jedno z nejpopulárnějších témat této stavebnice, avšak všichni ostatní zřejmě budou minimálně tápat. Na rozdíl od Hvězdných válek totiž jeho záběr prakticky nejde mimo dětské publikum. A to je prostě škoda. Bionicle je sice možná krásnou stavebnicí, ovšem jako herní podklad nefunguje příliš dobře. Nehledě na bezvýznamnéBionicle Heroes pozadí a nicotný příběh, je tu ještě příšerně barevné prostředí. Tedy, jak se to vezme – ratolesti barvičky zřejmě rozjásají. Pro ostatní platí – čeho je moc, toho je příliš. V souvislosti s faktem, že po ostatních stránkách de facto kopíruje úspěšné aspekty LEGO Star Wars, vzniká hra, která je paradoxně horší než její duchovní předchůdce, což není zrovna ideální vizitka. Na druhou stranu pořád nejde o žádnou katastrofu a vzhledem k velké míře pozitivních prvků se hra stále drží v nadprůměru. Že by však šlo o nějaký hit, to se bohužel říci nedá.

Jak už bylo naznačeno, s dějem si nikdo příliš nevyhrál. V roli jakéhosi robota, který zastupuje tu „dobrou“ stranu se vydáváte do boje proti zlým Pirakům, kteří ukradli masku života a díky ní ovládají život na jednom malebném ostrůvku. Ve hře sice jsou nějaké neherní sekvence, ale v podstatě se v nich vůbec nemluví, z čehož si jistě dostatečně dobře odvodíte, že co se týče dalšího vyprávění, příliš valné to nebude. Dobrodružství se dělí do šesti kapitol, jež jsou rozděleny na několik dalších misí. Ačkoliv je velice lineární, dá se hrát několika způsoby, Bionicle Heroes co se tempa týče. Pokud ho prosvištíte bez jakéhokoliv zdržování, máte do pěti hodin hotovo, zaměříte-li se ovšem na sbírání všemožných bonusů, či snad opakované hraní jednotlivých levelů s touhou docílit vyššího skóre, může se herní doba vyšplhat až k deseti hodinám.

Bionicle Heroes jsou pochopitelně o legu, a to je vskutku všudypřítomné. Patrné to je především u sbírání malých dílků všude možně, za něž získáváte body. Padají jak ze zabitých nepřátel, tak z veškerého zničitelného okolí. Jelikož je titul určen opravdu hlavně pro děti, je dokonce výrazně zjednodušeno i jejich zaměřování. V případě, že lze do něčeho vystřelit, vytkne se tím směrem zelený paprsek a pak už stačí mačkat jen spoušť. To platí jak o bednách s kostičkami, tak nepřátelích. Těch jsou mimochodem stovky a občas je až trochu otravné se všemi prokousávat, zvláště, když nepředstavují žádnou větší výzvu. Tou jsou až bossové a sub-bossové, ale ani s nimi po chvíli nebývá problém zatočit.

Jak už bylo naznačeno, design levelů je koncipován tak, aby bylo nutné plynule točit převleky. Když pak nějaký chybí, nelze jít dál.

Bionicle Heroes Pokud čekáte na to, kdy už začneme mluvit o parťácích, kteří jsou dobře známí z LEGO Star Wars (šlo se do nich libovolně přepínat), musíme vás zklamat. V Bionicle Heroes budete na své dobrodružné cestě osamocení. Ačkoliv, jak se to vezme. Různé postavičky totiž tentokrát suplují jakési masky, jež lze najít takřka na každém rohu. Zpočátku máte samozřejmě jen tu původní, ale už po několika sekundách až minutách získáte jejich slušný repertoár, mezi nímž se dá libovolně přepínat. Nejde vlastně přímo o masky, jelikož mění celého robotnického hrdinu do jiných kontur, ale především mu dávají rozličné schopnosti. Aby hra byla dostatečně familiérní, byla maskám přiřazena i jména. Jaller je jako doma v lávových tocích, takže se po nich i dobře pohybuje, Hahli projde skrz vodu, Kongu zvládá přeskočit dlouhé vzdálenosti, Nuparu vyleze po skále, Matoro se umí ohánět se sniperkou, ale zřejmě vůbec nejvyužívanější je Hewkii. Ten si totiž rozumí s nejrůznějšími mechanismy, jež hra klade takřka na každý krok a je nutné je trochu nudnýmBionicle Heroes a přebytečným držením tlačítka zkonstruovat právě s nasazenou maskou Hewkiiho. Jednotlivé „postavy“ mají rovněž kompletně odlišné zbraně. Někdo vystřeluje výbušné koule zraňující rovnou celý okruh nepřátel, jiný má zase přesný, ale ne moc účinný laser. Různé situace vyžadují rozličná řešení. Mezi misemi lze v obchode za sesbírané kostičky vylepšovat všechno možné a také kupovat zajímavé bonusy. Jako motivace k opakovanému hraní je to ale možná přeci jen trochu málo.

Zajímavým způsobem je řešena smrt, která v Bionicle Heroes nastává skutečně jen ve výjimečných situacích. Jakmile vám totiž klesne zdraví na nulu, budete se muset rozloučit akorát s aktuálně nasazenou maskou. Všechny ostatní vám zůstanou a můžete jet klidně dál. Většinou není problém si ztracenou masku opatřit zpět, ačkoliv to občas znamená návrat o pár kroků zpátky. Jak už bylo naznačeno, design levelů je koncipován tak, aby bylo nutné plynule točit převleky. Když pak nějaký chybí, nelze jít dál. Mnohem horší však je lítá řež, kdy už máte na kontě poslední masku a umíráte – pak následuje návrat k poslednímu checkpointu. Tyto jsou naštěstí rozmístěny rozumně, takže opakovaný úsek nikdy není přehnaně dlouhý.

Klady a zápory

Plus Pro děti zajímavé
Plus Systém masek

Mínus Dost stereotypní
Mínus Anonymní, přeplácaný svět

Cena 699 Kč
EN Anglicky

Hlavní postavička je poněkud netradičně umístěna na levé straně monitoru, ovšem na tento nový pohled si rázem zvyknete. Už jsme řekli, že grafika je snad až příliš efektní a za tím si stojíme. Naopak její samotná kvalita k nejlepším nepatří. Mnoho estetiky nepobrala a technicky už také není na vrcholu. Zvuková stránka je v pořádku. Za nesmírnou chybu nicméně považujeme absenci kooperativního módu, který stál z velké části za úspěchem LEGO Star Wars. Jeho vyřazení je nepochopitelné.

Mezi misemi lze v obchode za sesbírané kostičky vylepšovat všechno možné a také kupovat zajímavé bonusy.

I proto zůstává Bionicle Heroes daleko za očekáváním. Rozhodně totiž není lepší než předchůdci, ba právě naopak – má oproti nim značné nedostatky a navíc přináší jen minimum nového (a to je navíc většinou k horšímu). Naštěstí je ale celý koncept natolik bytelný a pro děti pořád ještě přijatelný, abychom nemuseli sáhnout k opravdu nepříjemně nízkému hodnocení.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

61 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 102 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

Připravte si světelné meče, příběhová kampaň Battlefrontu 2 je skvělá

Star Wars: Battlefront II

Battlefront 2 je sice především multiplayerová hra, ale tentokrát nabízí i příběhovou kampaň pro jednoho hráče. A ta je...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

Najdete na iDNES.cz