Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bioshock Infinite je vstupenkou do utopistického města plovoucího v oblacích

aktualizováno 
Podmořská utopie Rapture se už okoukala, a tak další díl Bioshocku představuje utopii pokaženou pro změnu ve vzduchu.

Bioshock Infinite

Bioshock odehrávající se v pokaženém utopickém světě Rapture, jež bylo netradičně umístěno do mořských hlubin, se stal jedním z nejvýraznějších herních počinů posledních let.

Dočkal se standardního druhého dílu, tím však využití značky nekončí. Jak poznamenává duchovní otec hry, Ken Levine, Bioshock není o konkrétním místě. Mnohem více se jedná o filozofii útočící na génie a vizionáře, kteří sami sebe považují za povolané vládnout ostatním.

Bioshock Infinite se tak může přemístit z podmořského světa do létajícího města v oblacích, a přesto zůstat Bioshockem.

Bioshock Infinite

Jiné je i časové zařazení. Zatímco první dva díly se odehrávaly v šedesátých letech minulého století, Bioshock Infinite bude umístěn do jeho prvních dekád.

V roce 1900 dosáhly Spojené státy americké nebývalého rozmachu a nadechly se k tomu stát se nejmocnější říší světa. Jako důkaz své převahy se rozhodly vybudovat v oblacích plovoucí město Columbia.

Columbia se stala symbolem převahy demokratického režimu nad tyranským a despotickým způsobem vlády. Tvůrci však svou herní filozofií upozorňují na to, že dobré úmysly nevedou vždy k dobrým koncům.

Ken Levine připodobňuje herní realitu ke skutečnosti, která se odehrávala ve stejné době. Na počátku dvacátého století se Američané rozhodli, že civilizují Filipínce. Ti o to nejevili žádný zájem, ale misionáři byli přesvědčeni o své pravdě, o demokracii, o společenských pořádcích. Na konci civilizačního procesu byl milion mrtvých Filipínců.

Bioshock Infinite

Bioshock Infinite představuje alternativní realitu, která vychází ze skutečných událostí. Disponuje ale mnohem větší fantaskností.

Dobrou věc, která se pokazila, v tomto případě představuje město Columbia. Výkvět společnosti se do sebe brzy pustí a stejně rychle jako dříve prosperovala, začne degenerovat.

Hráč se chopí hrdiny Bookera DeWitta, který v roce 1912 opouští detektivní agenturu Pinkerton, aby se dal na dráhu soukromého očka. A hned dostává tučnou odměnou vybavený úkol.

Booker má proniknout na Columbii, najít a vysvobodit zde dívku jménem Elizabeth, která byla z neznámých důvodů unesena.

Bioshock Infinite

Jak se v prvních misích ukáže, vystopování únosců a osvobození Elizabeth není tím nejtěžším. Tím je teprve únik z Columbie, která se dostává do varu.

Záhy totiž zjistíte, že Elizabeth disponuje blíže nespecifikovanou mocí, jíž si nebyla ani vědoma a kvůli níž se stala středobodem konfliktu soupeřících frakcí na Columbii.

Spolu s Elizabeth se do hry dostává element spolupráce. Dívka bude ve hře od chvíle svého vysvobození fyzicky přítomná. Coby hráč musíte využívat jejích speciálních schopností, případně je kombinovat s těmi svými, abyste dosáhli maximálního efektu.

V plovoucím městě navíc bude nutné kooperovat i co do pohybu. Vzájemně si vypomůžete ve šplhání po budovách či ve zdolávání nevyplněných prostor mezi nimi.

Bioshock Infinite

Ostatně, právě pohyb bude jednou z největších změn vůči předchozím dílům. V těch bylo jasné, kde je strop a kde podlaha. V Bioshock Infinite nic takového není. Kolem jsou jen mraky, pod nimiž občas prosvitne několik kilometrů vzdálená zem. Padáky se tu nevedou, a kdo se na poslední chvíli nezachytí některého z provazů či výklenků, špatně skončí.

Pohyb mezi plovoucími jednotkami Columbie je zajištěn pomocí lanové dráhy. Ta se ale nehodí vždy, zejména v adrenalinových chvílích je poněkud zdlouhavá. Proto bude hlavní hrdina vybaven také lanem zakončeným hákem, s nímž se dokáže dostat z jednoho místa na druhé.

Z prvních záběrů ze hry je možné vyčíst přítomnost vzducholodí. Jejich role dosud nebyla objasněna. Může jít o další pasivní dopravní prostředek, ale natěšení fanoušci už spekulují nad tím, že by je mohlo být možné ovládat a použít ve vzdušných bitvách.

Bioshock Infinite

Navzdory všem změnám zůstává zachováno akční jádro hratelnosti Bioshocku. Opět budete vybaveni repertoárem zajímavých zbraní, kterých by tentokrát mělo být více než osm. A opět je doplníte speciálními psionickými schopnostmi, které se v mytologii Bioshocku nazývají plasmidy. Lze očekávat, že jejich zaměření bude přizpůsobeno odlišnému prostředí, v němž se hra odehrává.

Za každých okolností bude třeba dávat pozor na Elizabeth. Jakkoliv je mocná, je také velmi zranitelná a její smrtí hra pochopitelně končí. Že to s ní jde do tuhého, zjistíte například podle jejího kulhání či krve cákající z nosu.

Původní Bioshock ohromil hráčské publikum dech beroucím vizuálním stylem. Ten musel být pro Infinite z logických důvodů změněn, ale ze zveřejněných záběrů lze soudit, že to rozhodně není změna k horšímu.

Bioshock Infinite

O Bioshock Infinite zatím není známo tolik, kolik bychom si přáli. Důvodem je poměrně raná fáze vývoje, v níž se hra nachází. Na pulty obchodů se dostane nejdříve koncem příštího roku, ale možná až v roce 2012. Evidentně se nejedná o klasické pokračování, ale zcela novou hru postavenou na filozofii Bioshocku.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz