Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BioWare: nemá smysl snažit se o špičkové hry

aktualizováno 
Snaha o vývoj vynikajících her je podle šéfa studia BioWare zbytečná, protože je umí udělat jen pár studií.

Mass Effect 2

Se zajímavou teorií se nechal slyšet Greg Zeschuk, jeden ze šéfů a spoluzakladatel vývojářského studia BioWare. Podle jeho názoru mnoha studiím škodí, když se snaží vytvořit co nejlepší hry. Stojí je to totiž značné úsilí i peníze a výsledek tomu ve většině případů neodpovídá. Opravdu špičkové hry totiž podle Zeschuka umí vytvořit pouze "Top 10" herních studií po celém světě.

Greg ZeschukJe jasné, že mezi takováto studia počítá Zeschuk i BioWare. Zda oprávněně, to už je na posouzení každého hráče. Faktem ovšem je, že nejnovější počiny této firmy slaví značné úspěchy a jak Mass Effect, tak i Dragon Age, si našly ihned po vydání velké množství fanoušků a v prvé řadě i zákazníků.

Pro většinu vývojářů vidí Zescguk mnohem lepší příležitosti při vývoji méně ambiciózních titulů. "Je tady větší konkurence než kdy předtím a je to nebezpečnější než kdy předtím," řekl na konferenci vývojářů v Brightonu. "V současnosti je to něco (špičkové hry), za čím není vhodné se hnát."

Do značné míry to podle něj souvisí i s opatrností vydavatelů, která je v rovněž o poznání vyšší než dřív. Zároveň se neustále zvyšují výrobní náklady nových her, ale pouze málo titulů se prodává tak dobře, aby Mass Effect 2generovaly vysoké zisky.

Vydavatelé tak jsou již jen velmi zřídka kdy ochotni podstupovat rizika, která souvisejí s dlouhým vývojem potenciálně špičkové hry. "Jsou tady sice nějaké výjimky, ale stojí to hodně a je potřeba si správně stanovit dobré cíle."

Upřímně řečeno, trochu to celé ale působí, jako by chtěl Zeschuk pouze vyčistit pole od případné konkurence. Nedá se totiž předpokládat, že by v BioWare začali s vývojem nízkorozpočtových titulů. "Líbí se mi vidět, jak zkušení vývojáři přecházejí do menších vývojářských týmů."

V rámci férovosti je ale potřeba zmínit, že to nemyslí nijak škodolibě. Předchozí větu totiž řekl v té souvislosti, že jeho teorii potvrzují právě i veteráni herního průmyslu, kteří přestali být aktivní ve "velkém" herním byznysu a pustili se do práce v menších týmech a na projektech s menšími rozpočty.

Dragon Age: Origins - AwakeningV souvislosti s tím prohodil Zeschuk i pár slov o prodejním modelu. U menších herních firem totiž sílí trend prodávat své produkty přímo zákazníkům, bez aktivní role vydavatelského domu. Přidal se k hlasům, které tento systém chválí a zároveň to považuje za velkou příležitost pro vývojáře.

"Klasický prodej nadále funguje, ale není to univerzální nástroj na všechno," uzavřel Zeschuk.

Na závěr dodal, že se BioWare chce nadále věnovat vývoji her pro konzole, ale herní průmysl jako celek bude podle něj v nejbližší době "velmi agresivně experimentovat" s novými příležitostmi jako je vývoj aplikací pro Facebook nebo iPhone.

Autor:


Témata: Zisk

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...Najdete na iDNES.cz