Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Black Prophecy je konečně novou vesmírnou arkádou

  0:01aktualizováno  0:01
Stýskalo se vám po střílečkách, ve kterých jste bojovali v nekonečném vesmíru? Už nemusí. Black Prophecy takovou bude a navíc zadarmo!

Black Prophecy (PC)

Jaká byla poslední dobrá vesmírná střílečka? Většina pamětníků zřejmě odpoví, že to byl Freelancer. Jenže ten vyšel už před osmi lety a ani čilá komunita ho nemůže držet na živu věčně.

Jistě, je tu ještě úspěšná onlinovka EVE Online. Tu si ale užívají především hráči, kteří jsou ochotni učit se složitým mechanismům a komplexním vztahům v jejím herním světě. A do toho se nechce každému.

Díru na trhu využívá už nějakou dobu vyvíjený projekt Black Prophecy. Na něm je zajímavých hned několik věcí. Jednak je to onlinovka a pak také spadá do škatulky "free-to-play". To znamená, že si ji v základu může kdokoliv zahrát zcela zdarma. Autoři budou vydělávat na předmětech, které už by měly stát skutečné peníze.

Black Prophecy (PC)Především je ale Black Prophecy skutečně atraktivně vyhlížející vesmírnou arkádou. Zaručeny jsou masové bitvy v krásném grafickém hávu!

Jak se na správnou onlinovku sluší a patří, na počátku stojí tvorba vlastní postavy. Tu si v editoru namodifikujete zcela podle svého uvážení, zvolíte jí barvu či délku vlasů, upravíte obličej, určíte oblečení atd. Časem ještě přibudou nejrůznější příslušenství, která získáte podle oddanosti té které frakci.

Hra vám dá na výběr, zda chcete bojovat na straně geneticky zmutovaných Genidů, nebo kyberneticky vylepšených Tyiů. Obě frakce vznikly z lidí, oddělily se od nich a pak se navzájem všichni hezky znepřátelili.

Black Prophecy (PC)Lidé v konfliktu stále hrají určitou roli, a to v podobě teroristické organizace Jadd Baran, která se snaží infiltrovat do řad obou frakcí a páchat v nich škodu. Přestože si za skutečné lidi nezahrajete, s Jadd Baran se v průběhu zhruba osmihodinové příběhové kampaně nejednou střetnete, ať už se přidáte na jednu či druhou stranu.

Nakousli jsme sólovou kampaň, tak dodejme, že ji autoři ze studia Reakktor skutečně plánují. Jednak chtějí dát možnost sólistům aspoň k nějakému zážitku, jednak se domnívají, že tak hráče lépe uvedou do svého univerza. V singleplayerové kampani tak budete sami za sebe.

V jádru ale Black Prophecy zůstává masivně multiplayerovou onlinovkou a právě v této části stráví hráči nejvíce času, a to jak boji proti nepřátelům ovládaným umělou inteligencí, tak proti bojovníkům znepřátelené frakce v rámci bojů hráčů proti hráčům.

Black Prophecy (PC)Každá frakce disponuje několika vesmírnými stanicemi, na kterých můžete přistát a porozhlédnout se. Nabízí se tu možnost obchodu, upravování výbavy, vylepšování lodí, ale především tu budete nabírat nové mise. To se děje přes speciální terminál.

Vedle klasických úkolů, jako jsou eskorty, hlídání důležitých míst či naopak jejich ničení u nepřátel, se najdou i vyzrálejší zakázky. V těch nejzajímavějších misích se proti sobě postaví dvě frakce s vlastními mateřskými loděmi, přičemž hráči musí ubránit vlastní mateřskou loď a zároveň zničit tu protivníkovu.

V takových chvílích se dostává na pořad dne taktika a spolupráce s ostatními hráči. Někdo by měl zůstat v obraně, další vyrazit do útoku. Lze se samozřejmě domluvit i na mnohem pokročilejších manévrech, které by měly v pravém slova smyslu rozkrýt krásu Black Prophecy.

Black Prophecy (PC)Misí je v podstatě nekonečné množství, protože jsou skrz terminály generovány podle hráčské poptávky. Jen ty nejdůležitější mise probíhají v perzistentním univerzu, ostatní jsou náhodně generované ve zvláštních instancích, kam jsou hráči, kteří se jich účastní, přeneseni.

Podle zkušeností s betaverze se vesmírné lodě ovládají výborně a skvěle reagují. Kdo vyzkoušel již zmíněného Freelancera, zhruba ví, o čem mluvíme. Pokud jste dostatečně zdatnými piloty, můžete s lodí provádět kde co.

Docela sympatický je ale prvek speciálních manévrů, které provedete po vymačkání určitých klávesových kombinací. Jde například o loopingy či jiné úskoky, které se vám v boji mohou hodit. Abyste je mohli provést, potřebujete však adrenalin, který se v průběhu boje pomalu dobíjí. Urychlit můžete jeho získávání nějakými těmi sestřely.

Black Prophecy (PC)To, jak dobře v bojích obstojíte, nezáleží jen na vašich schopnostech, ale předně také na výbavě a zaměření vaší lodi. Tu si pochopitelně s časem, jak získáváte zkušenosti, vylepšujete a specializujete. Někdo bude mít rychlý a smrtící stroj, jiný zase vsadí na pořádnou ochranu. Samozřejmě je možné zvolit i něco mezi.

Aby se do jisté míry udržela férovost hry, připravili autoři takzvaný "match-making" systém. V případě bojů hráčů s hráči dojde k porovnání jejich zkušeností, a pokud to bude možné, tak i ke složení takových kombinací, aby obě strany byly zhruba vyrovnané.

Může tak dojít třeba k bitvám, kdy na jedné straně budou dva hráči na desáté úrovni, na té druhé pak čtyři na páté úrovni. To by mělo zajistit vyrovnanost. Zároveň tak mohou nováčci bojovat po boku ostřílených hráčů, protože kombinování jednotlivých stran bude samozřejmě mnohem složitější než v uvedeném příkladu.

Black Prophecy (PC)Jak už jsme řekli, Black Prophecy bude možné hrát zadarmo. Kdo ale nebude váhat připlatit si nějaké to euro, měl by získat výhody. Podle tvůrců by tyto výhody neměly narušit vyvážení hry, k takovým prohlášením jsme ale skeptičtí. Když někdo platí, pak také očekává, že dostane něco navíc.

Studio Reakktor však přeci jen vymyslelo zajímavé způsoby, jak získat výhodu nad neplatiči. Tak například, když si chcete ve hře z nasbíraných surovin vyrobit předmět, riskujete, že po sestavení nebude fungovat. Riziko se vám vždy vypočítá v procentech a je jen na vás, zda se rozhodnete risknout ztrátu surovin.

Můžete se ale pojistit, což vás bude stát zhruba jedno euro. V případě, že konstrukce předmětu nedopadne, dostanete suroviny zpět.

Black Prophecy je na tom výborně i po technické stránce. Grafika i zvuky jsou prvotřídní. Také to je však příčinou nutnosti stažení poměrně velkého balíku dat. Fandové vesmírných arkád to ale jistě rádi podstoupí.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Najdete na iDNES.cz