Black & White 2: Battle of the Gods

Aztékové vyvolali dalšího ďábelského Boha! Je na čase opět vyrazit do boje a získat ostrovy Edenu zpět pod vaši nadvládu. Zbývá však jedna otázka - nedělá nový datadisk Black & White 2 ostudu?
50

Black & White 2: Battle of The Gods

Platforma: PC
Výrobce: Lionhead Studios

Herní karta
Black & White 2: Battle of the Gods

Už se vám někdy stalo, že vás oblíbení vývojáři naprosto zklamali? Na jejich tituly nedáte dopustit, obdivujete jejich práci i nadšení pro hry a jednoho krásného dne vám vrazí kudlu do zad. Bohužel je tomu skutečně tak, hovoříme o Lionhead Studios a aktuálním datadisku Battle of the Gods pro tolik vychvalovanou simulaci božství, strategii Black & White 2. Abychom vám naše pocity více přiblížili, vezmeme to pěkně po pořádku. Vynikající Black & White nás oslovil v dnes již dávných dobách (léta páně 2001), kdy jej Peter Molyneux s velkou slávou vypustil mezi dravé hráče. Nadšení pro božskou strategii nás nepřešlo ani s příchodem druhého dílu, který byl mnohými zatracován kvůli několika zásadním bugům. A protože jsme původní Black & White 2 prošli křížem krážem a kvůli absenci multiplayeru jsme nemohli změřit síly s ostatními hráči, jako malí jsme se těšili na konfrontaci s dalším nepřátelským Bohem v chystaném datadisku. Ten však trpí stejným nedostatkem jako většina současných first person akcí a za pár hodin jej dovedete do zdárného konce. Máte chuť utratit necelých 600 Kč za nášup několika novinek, které autoři mohli klidně nabídnout jako bonus v některém z dosud vydaných patchů?

Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods

Black & White 2: Battle of the Gods

Aztékové nikdy nespí
Příběh Battle of the Gods není v podstatě ničím zajímavý a kupředu vás rozhodně nepotáhne. Poté, co jste v Black & White 2 na ostrovech Edenu nastolili klid a mír (ať již cukrem, nebo bičem), dochází k vyvolání dalšího agresivního Boha, který má zálusk na vaše království. Je to pěkný všivák a aby vás porazil, rozhodne se povolat zpět mezi živé armádu padlých válečníků. Vaši svěřenci tedy nemají co do činění s dalším vzteklým národem, ale s bandou vychrtlých kostlivců, kteří si rozhodně neberou servítky. Nezbývá než tedy znovu vyrazit do boje a cestou dobra či zla drzému rivalovi ukázat, kdo je v Edenu pánem.

Na začátku hry dostanete na výběr ze šesti příšer, kde staré známé (kráva, tygr, opice, lev a vlk) doplňuje zeleňoučká želva. Pokud jste si čistě náhodou zálohovali pozice z původní hry, můžete si do datadisku importovat starou známou bytost, ale jinak s klidem sáhněte po novém zvířeti. Další na řadě je výběr přesvědčení, na jehož základě získáte hned na prvním ostrově slušnou výbavu. Pokud si zvolíte dobro, hra vám automaticky přidělí bohulibé stavby i zázraky a vaše příšera bude konat dobré skutky. Zlí Bozi budou naopak metat útočná kouzla a trýznit nebohá lidská stvoření v mučírně. Jestliže jste hráli Black & White 2, sami moc dobře víte, co máme na mysli. Neméně důležitá je ovšem i třetí možnost, díky níž vstoupíte do hry jako neutrální Bůh, s obrovským množství tributu naložíte podle vlastních představ a vyberete si vlastní zázraky, stavby i speciální schopnosti vašeho nového zvířete.

Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods

Black & White 2: Battle of the Gods

Nestydatě krátký datadisk
Začátek tedy nevypadá nijak špatně, ale první rána pod pás přijde ve chvíli, kdy při nahrávání zjistíte, že Battle of the Gods přináší pouze čtyři ostrovy, přičemž na prvním se odehrává úvodní in-game animace. Přestože jejich rozloha není zanedbatelná, tři mapy na jeden datadisk je skutečně nebetyčná drzost. Už jen z toho důvodu, že s pokročilými možnostmi a díky zkušenostem nasbíraným v původní kampani vám vše půjde doslova jako po másle. S trochou spořivosti si brzy pořídíte ten nejsilnější div a porážka namyšleného Boha na sebe nenechá dlouho čekat. Na třech mapách sice najdete spoustu tradičních bonusů (získání určitého množství surovin, odrovnání daného počtu nepřátelských vojáků atp.) i doplňkových úkolů (Silver Scrolls), ale budete mít náladu si Battle of the Gods tímto způsobem vychutnávat?

Pokud ano, můžete z něj vytěžit maximum a budete se vcelku solidně bavit. Jestliže však ve hrách potřebujete sledovat hlavní cíl (a nový nepřítel vás se svými neustálými hláškami velmi jednoduše vyprovokuje k akci), skončíte s datadiskem mnohem dříve, než byste si ve skutečnosti přáli. Kromě zmiňovaných tří levelů a nově ovladatelné příšery s tvrdým krunýřem se dočkáte i čtyř nových zázraků a několika budov. Tato vylepšení však degraduje fakt, že vás v podstatě nic nenutí je používat. Battle of the Gods dokončíte bez problémů i bez nich - stačí se spolehnout na osvědčené herní postupy.

Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods

Black & White 2: Battle of the Gods

Zpestřete si hru
Novinky vám mohou akorát zpříjemnit a zjednodušit postup, který ovšem vzhledem k bídné umělé inteligenci není nijak obtížný. Budete-li tedy chtít, vaše božské město obohatíte například kovárnou nebo nemocnicí. Zatímco díky prvně zmiňované stavbě vaše vojáky posílíte, ve druhé je můžete vcelku obstojně léčit a ušetřit tak manu potřebnou na kouzlo Heal. Dalšími stavbami jsou i jatka nebo ohrady pro prasata, jakožto další zdroj jídla. S použitím nových kouzel budete moci například vytvářet vlastní armády kostlivců nebo je naopak měnit v neškodná domácí zvířata, což je v případě velkých armád vcelku zábavná činnost. Všechno ale jednou omrzí, a tak vás i tato transformace po několika pokusech nijak nevzruší.

Zábavným odreagováním jsou minihry (Silver Scrolls), které se osvědčily již v prvním i druhém dílu Black & White. Zatímco některé jsou čistě akční a ukradnou vám zhruba minutu herního času, nad jinými se budete muset pořádně zamyslet. Srážení pobíhajících kostlivců blesky tak vystřídá například zdánlivě jednoduchý puzzle, kdy musíte poklepáváním na náhrobky roztancovat všechny kostlivce stojící kolem, a nechybí ani házení kamenů na ledu, při kterém si otestujete přesnou mušku. Ale pozor, pokud vás tyto bonusové úkoly v Black & White dosud nezaujaly, nejspíše je minete i v případě Battle of the Gods. Možná i z toho důvodu, že tentokrát nebudete mít tolik důvodů pro utrácení získaných tributů.

Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods Black & White 2: Battle of the Gods

Klady a zápory

Plus nová příšera - želva
Plus zábavné minihry
Plus další možnost stát se Bohem

Mínus nestydatě krátký datadisk
Mínus slabá umělá inteligence
Mínus neoptimalizované

Verdikt
Nový datadisk nás tedy nijak zvlášť nepotěšil, k čemuž přispěla i pochybná umělá inteligence. Znepřátelený Bůh na vás téměř v jednom kuse posílá nemrtvé válečníky a občas i zaškodí nějakým kouzlem. Kdyby si však šetřil síly na jediný zdrcující útok, měl by rozhodně více šancí. Takto vás jeho výpady nijak neohrozí a bez starostí je jednoduše odrazíte. Podobně nás zklamala i hrozivě vypadající příšera v prvním levelu. Když se tato opice ve značném stádiu rozkladu předvedla v celé své kráse během in-game animace, nahnala nám docela hrůzu. Brzy však od našeho zvířete dostala takovou nakládačku, o které se jí ani nesnilo (viz první screenshot). Rozhodně by tedy neuškodilo, kdyby Lionhead Studios přidali na celkové obtížnosti. Battle of the Gods je navíc hardwarově náročnější než původní Black & White 2. Přestože vývojáři uvádí stejné minimální požadavky, kvůli větší rozloze ostrovů se hra na nejvyšší detaily občas nepříjemně zasekává. Pokud jste tedy měli problémy již dříve, raději si koupi datadisku pořádně promyslete. Upgrade počítače si totiž rozhodně nezaslouží.


Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 178 čtenářů

Témata: Cukr, Máslo