Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blade II - lovec upírů se vrací

  12:00aktualizováno  5. září 9:36
Máte rádi krev? Pokud nejste zrovna upíři, může vám příchod druhého dílu akčního snímku s charismatickým Wesley Snipesem do našich kin, ve kterém se znovu vydává na lov těchto nemrtvých kreatur, vcelku vyhovovat. A jak se líbil filmový Blade II naší redakci, jsme se pokusili naznačit v recenzi...

Blade II

Když Blade (Wesley Snipes - Šerifové, Vražda v Bílém domě, Bílí muži neumějí skákat, Demolition Man) v předchozím díle opustil svého nejlepšího přítele Whistlera (Kris Kristofferson - Odplata, Pat Garrett and Billy the Kid) měl za to, že je mrtvý. Došlo však ještě k něčemu daleko horšímu. Whistler byl infikován upířím virem, o čemž však Blade neměl ani tušení a po pravdě ani divák, třebaže uvedená infikace je mnohem lépe vysvětlitelná než přítomnost alienů na palubě záchranného modulu ve snímku Vetřelec 3.
S vědomím Whistlerovy smrti si Blade nachází nového společníka, který si říká Scud (Norman Reedus - Mimic, Fáma) a je expertem na antiupíří zbraně všeho druhu. Nastává soumrak upírů a to tím spíše, že se na scéně objeví zcela nová hrozba, nová forma predátora, jenž okamžitě vystoupá na vrchol toho pomyslného potravního řetězce. Pohříchu se však stává hrozbou nejenom pro upíry, ale i pro lidstvo samo. Přichází vzácný okamžik, kdy upíři a Blade vyhlašují smír a společnými silami se rozhodnou nežádoucího vetřelce zlikvidovat. Snaha je tím těžší, že stojí proti armádě s neuvěřitelnými fyzickými dispozicemi, a také proto, že si speciální upíří komando a Blade do poslední chvíle nedůvěřují! Boj s nemilosrdným nepřítelem však bez ohledu na osobní postoje začíná a Praha se brzy zalije krví. Ano, Praha – slavná matka všech měst se tady stala vděčným místem pro natáčení další upíří epizody, na níž se mimo jiné podíleli i naši kaskadéři. Zde trochu odbočíme, neboť na tiskové konferenci bylo mimo jiné vyřčeno, že kredit nejenom českých kaskadérů (v jejich případě se o to valnou měrou přičinil velkofilm Titanic) je v současnosti velmi vysoký a tak se v případě Blade II američtí filmaři téměř výhradně spolehli na jejich služby! Pokud v sobě chcete ještě dále hýčkat patriotismus tak závěrem odstavce připomeneme, že své slovo v Blade II měli i naši maskéři, a v neposlední řadě se tu dočkáme i hereckého obsazení z našich skromných luhů a hájů, kde pak zdaleka nejvýraznější roli dostal Karel Roden (který Hollywood údajně upoutal díky snímku 15 minut, kde hrál proti R. De Nirovi) jakožto advokát sloužící zdejšímu upírskému klanu.

Blade II

Když jsme u hereckých představitelů, tak vedle W. Snipese, který je na svých čtyřicet let stále ve velmi dobré fyzické kondici, nelze nepřipomenout ani Rona Perlmana (Oheň, Jméno růže, Alien Resurrection či nově Nepřítel před branami), který tady vystupuje v podobné roli, jakou ztvárnil ve shora citovaném Alien Resurrection. Jeho tvrdý chasník působí mezi ostatními na scéně znovu výrazně svébytným dojmem, což lze říci i o představitelce Nyssy - Leonor Varela (Muž se železnou maskou), jejíž půvabná tvář je zase takovým příjemným zpestřením nesmírně akčního maratónu, v němž se příliš nemluví, a když, tak jsou to poslední slova umírajících.

Každopádně Blade II je dalším pokusem o navázání na původní komiksovou předlohu, kde tak vedle X-Menů či nedávno recenzovaného Spider-Mana tímto přibyl další účastník, který podobně jako výše uvedené snímky nehodlá ani do budoucna vyklidit pole, anžto se chystá Blade III. K němu jenom krátkou noticku. Děj třetího dílu se má odehrávat 25 let po zdejších událostech, přičemž na posledních 15 roků se Blade stáhne kamsi do ústraní - nikdo ho po celou dobu neviděl a nikdo neví, kde se právě nalézá. Svět konečně ovládnou upíři, kteří uvězní a zotročí lidstvo, takže se nabízí velký prostor pro nečekaný Bladeův vstup do další akce. V případě hlavního představitele se opětovně dočkáme Snipese (jeho hrdina stárne mnohem pomaleji než lidé), trochu zvláštní však bude návrat Kristoffersona, pro něhož je čtvrtstoletí už fatálním časovým odstupem, ale možná, že v jeho případě půjde jen o jakýsi flashback. Dokonce se hovoří o přítomnosti hlavního antagonisty ze dvojky - Nomack se může v tomto snímku zase ukázat na světle

Ondra Zach:
Blade II Upíři jsou všude kolem nás. A zatímco někteří z nás ještě o jejich existenci pochybují, Blade se stal jejich noční můrou - loví je. V předchozí filmové kapitole mu "s prací" pomáhal nejlepší přítel Whistler, jenž Bladea zabezpečoval po stránce vybavení, tj. všemožnými zbraněmi proti upírům. Nutno podotknout, že uvedení prvního dílu bylo něco jako blesk z čistého nebe - na plátnech se konečně objevil film, jenž nepřinášel nějaké dalekosáhlé poselství, neobsahoval povinnou love story, v podstatě si na nic nehrál. A přestože šlo jen o jednu velkou nekonečnou řež, byla to vskutku královská podívaná.

Děj druhého dílu se taktéž netváří nijak komplikovaně. Na začátku se dozvídáme, že Whistler nezemřel, ale upíři si s ním ještě pěkně pohráli. Blade se samozřejmě snaží svého starého přítele najít, načež se potvrdí zvěsti, že se nalézá kdesi v Praze. Ano v Praze, nabízí se pohled na typicky zastaralou projíždějící tramvaj, noční Václavské náměstí a další lokality, které však díky nočnímu prostředí zdaleka tak nevyniknou. Praha v podání Bladea II působí vskutku temně. Zpět k ději - Whistler je nakonec nalezen, jedna injekce ho vyléčí, všechno vypadá v pořádku...
Jenže, na scéně se vynořuje někdo daleko nebezpečnější než upíři a Blade dohromady. Jedná se o zmutovaná stvoření blížící se upírům, jejichž žízeň a fyzická síla noční tvory několikanásobně převyšuje. A vůbec nerozlišují, jestli je obětí člověk nebo upír. Blade proto spojuje síly se svými úhlavními nepřáteli... Scénáři nelze vytknout nic. Možná je ještě o něco prostší než jeho předchůdce, ale zbylo v něm místo na intriky a nějakou tu zvratovou situaci, což činí okázalou řež ještě o něco přitažlivější.

Blade II

Po stránce efektů se opět dočkáme skvělého zpopelňování upírů, soubojů s meči, nechybí nějaké to modifikované bojové umění a samozřejmě potoky krve. Hudební soundtrack jenom podtrhuje rychlé bojové scény, na jejichž podání Blade II stojí. A stojí na vskutku pevných základech! Jako dezert po hlavním jídle si užijeme několika skvělých hlášek (hlavně v závěru) a scének (brýle). Čili, hledáte-li nějakou pořádnou akci, nevadí-li vám trocha krve navíc, prostý děj, absence love story (i když, kdo by viděl jen posledních pět minut, mohl by si děj vysvětlit všelijak :-)), potom je Blade II představením přesně pro vás. Těm, kterým se líbil první díl, bych vzkázal jediné - neváhejte s návštěvou kina ani vteřinu, Blade II je m-a-s-o!!!

Hodnocení: 85%

Pavel Dobrovský:
Pokračování dobrodružství kultovního vampýrobijce klame tělem, když se snaží důvěřivému divákovi namluvit, že obsahuje jiný než akční scénář. Úvodní zápletka nedosahuje takové hloubky, jakou by si původem komiksová postava Bladea po přímočaré "jedničce" zasloužila. Scénáristou furiantsky rozpletené příběhové nitky se předvídatelně svazují v hloupoučkém akčním konci, kde nepomáhá ani funkcionalistické prostředí podzemního upírského paláce ani skutečnost, že Blade po chlapsku projeví své skutečné city - prostě jde o hack&slash. Přebírání kamerových technik z hongkongských filmů a povinné matrixovatění dotváří atmosféru moderního akčního filmu, která je dále umocněna fetišismem a zrůdností Bladeových nepřátel. Naštěstí nechutnost upírů a jejich genetických blíženců není jediným lákadlem, za své mohou perfektně propracované choreografie, Karel Roden jako slizký upírův advokát a samozřejmě město, ve kterém se film odehrává. A kterépak že to je? No přeci to, v jehož ulicích potkáte noční tramvaje 52 – Praha. Na konec buďte ujištěni, že překladatel se pro těch stodvacet minut příliš nepředřel.

Hodnocení: 80%

Martin Kaller:
Blade II Pokud patříte mezi příznivce akčních snímků, Blade II je určen právě pro vás. Jedná se o film napěchovaný řadou zajímavě koncipovaných soubojů se spoustou krve a jednoduchou stavbou, nad kterou se raději nepozastavujme, neboť má v sobě několik citelných děr, ostatně tak typických pro tento žánr. Logika věcí však povětšinou není tolik důležitá, tvůrci nám tu servírují instantní řežbu, u které není třeba a také proč přemýšlet. Označení horor však není tak úplně na místě, byť je v tomto směru trochu škoda, že možného potenciálu tvůrci vůbec nevyužili. V okamžiku, kdy se upíří komando s Bladem ve velení vydává po stopách společného nepřítele, nemohu nevzpomenout na podobně koncipované Aliens, jež však v přímém srovnání s Bladem II vyznívají nejenom mnohem lépe, ale taktéž pochopitelněji.
Prostě tvůrcům Blade II nemohu odpustit, kterak tady s jednou danými pravidly nevídaně žonglují (nedokážu si představit možný sentiment v jedné ze závěrečných scén) a jak je někdy ta společná "snaha" zlikvidovat hrůzného nepřítele směšná. Též je nutno zmínit, že z Prahy tu není mnoho k vidění a při častých soubojových vstupech pak, díky rychlým střihům, stěží vychutnáte zdejší provedení bojového umění (zkrátka takový obvyklý standard, viděl jsem jen velice málo kvalitně nastříhaných bojových scén, z nichž bylo dobře patrné, co se vlastně děje - v jedné z nich účinkoval předčasně zesnulý Brandon Lee). Každopádně, abych jenom nehaněl, film má rozhodně příjemný spád, na nic si nehraje, příběhová vložka nabízí několik překvapivých momentů a trikové scény a masky tomu dodávají správný šmrnc. Hodnotil bych tohle Bladeovo vystoupení jako vcelku slušné a ve svém žánru to díky nespoutanému pojetí rozhodně zaujme (byť osobně takové Desperado s A. Banderasem stavím výše).
Závěrem snad ještě tolik, že tohle filmové pokračování původně komiksového dobrodružství se díky Activision dočká svého převedení na next-gen herní konzole, jež doufejme dopadne o poznání lépe, než vcelku zbytečný předchozí pokus na PSX (zde šlo o hru dle prvního dílu Blade).

Hodnocení: 60%

Blade II

Autor:


Témata: Tramvaj, Virus


Nejčtenější

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Další z rubriky

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Vývojáři prozradili některé triky, které používají k oblbnutí hráčů

Abyste se u her co nejvíce bavili, používají vývojáři spoustu triků, kterými nenápadně mění pravidla. Ve čtení pokračujte jen na vlastní nebezpečí, některé...  celý článek

LawBreakers
Průšvih roku? LawBreakers nepomohl ani slavný vývojář

Kvalitní hra ještě není zárukou finančního úspěchu. LawBreakers sice měli všechny předpoklady, aby se stali hitem, v těžké konkurenci se však neprosadili.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.