Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bladestorm: The Hundred Years War

  12:00aktualizováno  23. listopadu 3:44
Další hack´n´slash projekt od Koei? Není už jich dost? Možná je, ale jen s tématikou asijské historie. Tentokrát se dostaneme směrem na západ. Co si takhle zkusit Stoletou válku?

Bladestorm: The Hundred Years War Člověk by řekl, že se díky všem těm Samurai Warriors, Dynasty Warriors a podobným kouskům vůbec nedostane z Asie. Je sice pravda, že historie tohoto kontinentu je zajímavá a plná charismatických osobností, ale přece jen, změna prostředí by občas neuškodila. To evidentně napadlo i hlavouny v Koei a rozhodli se, že jeden z jejich titulů pro PS3 nás překvapivě vrhne do matičky Evropy. Ovšem ti, kteří během hodin dějepisu nepařili na mobilu nebo nespali na lavici, vědí, že i tady se odehrávaly pěkně divoké bitvy, které jsou vděčným tématem pro vývojáře.

Zpočátku si budete moci zvolit mezi deseti veliteli, ale toto číslo se bude během vašeho postupu hrou samozřejmě zvyšovat.

Bladestorm: The Hundred Years War Konkrétně bylo zvoleno čtrnácté století, kdy se odehrávala takzvaná Stoletá válka mezi Francií a Anglií (on název trošku lže, konflikt trval od roku 1337 až do roku 1453, což je poněkud déle než jedno století, ale nebudeme puntičkáři :)). I vy byste se měli stát součástí této historické události. Ale upřímně, vy nebudete ta největší celebrita na bojišti, měla by se tu objevit například i legendární Johanka z Arku. A s tou si není radno zahrávat, to byla holka, která se uměla ohánět (možná si budeme moci zahrát i za ni). Zatím ale není úplně jasné, jak striktně se bude hra držet skutečných událostí a nakolik půjde vlastní cestou, to se dozvíme až v roce 2007.

Vy se stanete velitelem žoldácké jednotky, která si bude kráčet svou vlastní cestou. Pod vaši kontrolu se dostanou jak klasičtí pěšáci, lučištníci nebo kavalérie, tak mnohem zajímavější jednotky jako jsou kanonýři nebo váleční sloni. Nebude to jen Bladestorm: The Hundred Years War otázka vašich osobních preferencí, ale půjde také o to, že každá z formací bude vhodná pro jinou příležitost. Ke splnění úkolů jednotlivých misí si budete muset se složením vlastní armády trošku pohrát. Půjde sice hlavně o akci, ale taktické a strategické schopnosti také nebudou k zahození. Sestavováním vojska a jeho vybavení se budete muset přizpůsobovat tomu, že se válečný konflikt bude variabilně měnit a vy tak budete muset rychle reagovat na nastalou situaci.

Hlavní je mít pocit, že se účastníte gigantického konfliktu.

Zpočátku si budete moci zvolit mezi deseti veliteli, ale toto číslo se bude během vašeho postupu hrou samozřejmě zvyšovat. Jako správný despota budete udělovat rozkazy svým podřízeným a ti je bez reptání (nebo možná s ním) vyplní. Nebo to Bladestorm: The Hundred Years War alespoň zkusí. Jinak řečeno, strategie tu bude hrát opravdu mnohem důležitější roli než se může na první pohled zdát. Otázkou ale je, jestli je to krok správným směrem. Ještě rovněž není úplně jasné, jak se bude komunikovat s vojáky. Snad to nebudu frustrující, ale zábavnou formou, která zpříjemní hraní.

Samozřejmě je možné si zvolit, na kterou stranu se přidáte. Francie nebo Anglie? To je na vás (a na tom, kolik kdo nabídne). V rámci objektivity ale bude k dispozici i „Free Mission“ mód, kde si budeme moci vyzkoušet bojovat i za opačnou stranu, než jsme zvolili v dějové linii. Mimochodem, to, jak se vám bude dařit během plnění úkolů obsažených v příběhovém módu, ovlivní vaši reputaci. Čím vyšší ji budete mít, tím více přilákáte zajímavých vojáků, kteří vám v boji pomohou.

Nebude to ale ani tak nic lehkého. Díky možnostem konzolí nové generace se bitev zúčastní klidně i tisíc osob, což je Bladestorm: The Hundred Years War pěkné číslo (dokonce se objevily zprávy, že by to mohlo být až 65 000 válečníků v jedné misi). Hlavně když ho máte rapidně snížit. To už stojí za to. Hlavní je, abyste měli pocit, že se opravdu účastníte gigantického válečného konfliktu, který ovlivní dějiny. Cit pro epičnost tvůrcům nechybí, to se musí nechat. Tu by měly podtrhnout i kvalitní rendrované animace, které se podle prvních ukázek a obrázků povedly.

Dobrá, nebudeme si nic nalhávat, půjde asi jen o kombinaci DW a Kessena.

Díky možnostem PS3 vypadá i in-game grafika samozřejmě mnohem lépe než na PS2, žádné „skoropostavy“ z Dynasty Warriors. Pořád to není žádný zázrak moderní technologie, ale když si uvědomíte, kolik lidí se bude prohánět po bojišti, pak je to velmi slušný vizuální kabát. Co ale moc pěkné není, je to, že se zatím nezdá, že by bylo Bladestorm: The Hundred Years War příliš mnoho modelů řadových vojáků. Už jsme trošku utahaní z toho, že sto stejných vojáků v modrém brnění bojuje proti stovce stejných vojáků v červeném brnění.

Dobrá, nebudeme si nic nalhávat, půjde asi jen o kombinaci Dynasty Warriors a Kessena v jiném prostředí. Tedy nic pro ty, kterým jsou tyto hry proti srsti. Ale upřímně, ne že bychom si na konzolích mohli ze strategických her zrovna vybírat. To neznamená, že s otevřenou náručí přijmeme všechno, co nám bude nabízeno, ale i když zmíněné hry nepatří k něčemu, co by se zapsalo do dějin elektronické zábavy, mají své kladné stránky a slušnou porci zábavy určitě nabízejí. Jestli budou taktické prvky tak výrazné, jak se zatím zdá, tak by mohlo jít od velmi slušný titul. Po grafické stránce se asi žádného extra zázraku nedočkáme, ale snad to vykompenzuje hratelnost. Uvidíme v prvním čtvrtletí příštího roku. Do té doby si můžete číst o Johance z Arku nebo princi Edwardovi v učebnicích dějepisu. Neuškodí, když budete v obraze :-).

Index očekávání: 75 %

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz