Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blazing Angels: Squadrons of WWII

  12:00aktualizováno  1:51
Čekání na první leteckou akci pro next-gen konzole opravdu netrvalo dlouho a Ubisoft si tak může připsat další cenné prvenství. Roztočte vrtule, je čas vzlétnout!

Blazing Angels: Squadrons of WWII Letecké hry na konzolích byste jistě spočítali i na jedné ruce nešikovného pyrotechnika. PC hráči na tom přitom tak špatně nejsou, tak ptám se, kde je ta spravedlnost, kde? Naštěstí však není všem dnům konec a i konzolisté se po dlouhé periodě dočkali i dalšího „svého“ kousku. Jenže tak úplně konzolový není, protože krom oblíbené next-gen mašinky a původního Xboxu vycházejí Blazing Angles: Squadrons of WWII (dále jen BA) i pro PC a na pomyšlení na konzolovou „only“ záležitost si tedy můžeme nechat zajít chuť. Nevadí, alespoň že si můžeme zalétat v next-gen formě, tak jak všichni X360 hráči chtějí.

Základní myšlenkou této hry je, že ne všechny bitvy Druhé Světové války se odehrály na zemi. To je sice pravda, ale zasazení vyloženě akrobatických misí do některých slavných pozemních bitev (kupříkladu vylodění v Normandii) vypadá spíše směšně, nu což, hlavně, že jsem konečně jednou zase v oblacích. Již po několika vteřinách hraní vám bude základní podstata hry zřejmá. BA je totiž arkáda každým coulem. To zajisté většinu konzolových hráčů nikterak nepřekvapí, ale bohužel trpí hra i některými Blazing Angels: Squadrons of WWII typickými arkádovými neduhy. Kupříkladu s takovým pohledem z kokpitu se můžete již předem rozloučit a Secret Weapons Over Normandy necháme pozdravovat. Pohled zpoza ocasu má ale své herní opodstatnění. Jak zajisté sami dobře víte, tak v Druhé Světové nebyly žádné samonaváděcí rakety a odpalovat je jen tak dle oka, by bylo tak docela k ničemu.

Náplň jednotlivých misí je v rámci možností daného žánru rozmanitá.

Tvůrci tak vybavili hru šikovným lock-on systémem, díky kterému se při podržení levého postranního tlačítka obraz uzamkne na zvoleného nepřítele a nepustí. To má za následek kromě již zmíněného výhledu na nejbližší nepřátelský letoun či jinou bojovou jednotku i momentální přepnutí kamery do tzv. pronásledovacího módu, kde kamera rotuje okolo vašeho letounu tak, aby přesně ve svém centru zabírala vámi zaměřený cíl. V mnoha případech tedy ani nevidíte, kudy a kam se svým aeroplánem míříte. Než si na používání této věci zvyknete, skončí drtivá většina vašich pokusů o sestřelení nepřátelského letounu zřícením. Pokud si ale tento Blazing Angels: Squadrons of WWII zajímavý ovládací systém osvojíte, stane se z vás profesionální letecké eso, samozřejmě ve virtuální podobě. Pohled z kokpitu by byl tedy neuvěřitelně nepraktický a s pronásledovací kamerou by tak nebylo hru v podstatě možné ovládat.

Důležitým aspektem v ovládání letadel v BA je schopnost používání brzdných klapek. Jakmile se je naučíte používat v kombinaci s rotující kamerou, tak vám již nebude dělat ovládání v BA nejmenší problém. Tedy pokud BA nepřestanete na delší dobu hrát. Já sám jsem byl velmi nemile překvapen svojí vlastní neschopností hru se všemi náležitostmi ovládat a to pouze po třídenním neherním půstu.

Herní nabídka BA vám bude velmi povědomá. Kampaň, vedlejší módy včetně rychlého boje, duelu es a miniaturní verze kampaně plus multiplayer. V hlavním příběhovém režimu se proletíte v osmnácti misích včetně tutorialu. Jednotlivé mise jsou přitom rozmístěny po celém světě (především ale po Evropě) a na stereotyp prostředí si tedy stěžovat rozhodně nebudete. Přeletíte tak Blazing Angels: Squadrons of WWII přes spoustu masivních pozemních bitev v Anglii (nechybí ani slavná bitva o Londýn 14. září 1940), podíváte se do hlavního města Francie, romantiky tolik milované Paříže, kde se můžete proletět dokonce i pod Eiffelovkou, byť to technicky z reálného hlediska není možné). Další lokace, do kterých se při hraní BA podíváte, jsou Jižní Afrika, kde se dokonce při operaci Křižák setkáte s válčícími jednotkami Desert Rats a Afrika Korps, zasněžené fjordy Norska, a samozřejmě se dostanete i nad území Německa, kde v roce 1945 svedete finální bitvu o Berlín.

Grafická stránka hry nahrává na smeč všem odpůrcům X360.

Autoři se nám tedy postarali o vskutku tématicky rozdílná prostředí, což rozhodně kvituji s povděkem. Náplň jednotlivých misí je přitom v rámci možností daného žánru též rozmanitá. Kromě sestřelování nepřátelských letounů na nekonečně možno způsobů se dočkáte i bombardování, torpédování a posadíte se i za otočnou střeleckou věž v B-17, přezdívané Letecká Pevnost, ve které Blazing Angels: Squadrons of WWII budete muset odrážet vlny útoků nepřátelských letounů. Narazíte ale i na vynalézavější mise. Například v jedné misi v Africe narazíte na pouštní bouři, a viditelnost se tak během několika okamžiků přiblíží nule. Jediným způsobem, jak se tedy dostat k požadovanému cíli je šumící rádio. Jakmile poletíte správným směrem, tak signál zesílí a jestli ne, tak právě naopak.

Čím by ale byla letecká hra leteckou hrou bez pořádných letounů? Těch je naštěstí ve hře celých 42 včetně F4F Wildcat, Spitfire či P-40C Warhawk. Byť je jejich ovládání čistě arkádové, tak rozdíly v jejich ovládání pocítíte okamžitě. Zkuste udělat s takovou B-17 looping a uvidíte co se stane.

Hoří, má panenko

Byť se to tak na první pohled nemusí zdát, tak v BA figurují krom vás jako kapitána, tři další hrdinové, z nichž každý disponuje speciálními vlastnostmi. Každému z nich můžete zadat rozkaz pro jeho použití, tedy pokud máte tuto možnost aktivní (dobíjí se po několika vteřinách). Tom dokáže svým výsměchem odlákat všechny nepřátele od jejich momentálního cíle, obvykle vás. Frank zase dokáže pronásledovat vámi zvolený cíl do té doby, než ho sestřelí, což v mnoha situacích přijde opravdu vhod. Vašim nejdůležitějším parťákem je ale bezesporu mechanik Joe, díky jehož radám si dokážete poradit i s tím největším poškozením vašeho letadla. V praxi to vypadá asi následovně – po zasažení raketou zavoláte svému technickému poradci, Joe vás pak informuje, že máte požár uhasit hasicím přístrojem (opravdu :-) a následně se na obrazovce objeví série tlačítek, která máte v omezeném čase namačkat. Zní to možná stupidně, ale uprostřed bitevní vřavy to je nesmírně obtížné a překvapivě i někdy zábavné. Jo, hasicí přístroj, ten již zachránil letců :-).

Blazing Angels: Squadrons of WWII Hratelnost je jedním z největších tahounů celé hry. Souboje mají spád a díky již zmiňované rozmanitosti misí nikdy nezaznamenáte větší přítomnost nudy. Občas se sice možná pozastavíte nad některým z komplikovanějších úkolů (například misi, kde musíte bombardovat letiště a zároveň sestřelovat nepřátelské letouny, jsem opakoval hned několikrát), ale na žádný vyložený zásek jsem opravdu nenarazil. Celá hra tak – lidově řečeno – odsýpá. Mise střídá misi, což má kromě svěží hratelnosti za následek i to, že u BA nestrávíte dohromady více času než maximálně šest až sedm hodin. Po splnění kampaně se sice otevře její miniaturní verze a k dispozici je ještě několik vedlejších módů, ale žádný z nich vás nezabaví tolik, jako kampaň. Něco jiného je multiplayer. Ten nabízí klasický režim deathmatch (pod názvem Dogfight), dále Seek and Secure, ve kterém hráči závodí ve sestřelování cílů a několik dalších zajímavých módů včetně oblíbeného kooperačního. Největším zádrhelem v celé hratelnosti je častá dezorientace a nemyslím tím onu zmiňovanou pronásledovací kameru. Paleta barev v BA není příliš Blazing Angels: Squadrons of WWII rozmanitá a například po trojnásobném loopingu často nevidíte rozdíl mezi světle modrým nebem a modrou hladinou moře. Co má tato dočasná dezorientace za následek, jistě nemusím vůbec popisovat.

Grafická stránka hry nahrává na smeč všem odpůrcům X360. Špatná vyloženě není, ale za next-gen se nedá označit ani náhodou. Ne, že by mezi Xbox a X360 nebyl žádný rozdíl, ale kromě výrazných HDR efektů jsem nic většího opravdu nezaznamenal. HDR efekty jsou například při západu slunce sice efektní, ale jejich přítomnost ve hře má své temné stránky. Například letíte-li nad vybombardovanou plochou a uděláte jakýkoliv obranný manévr mající na svědomí obrácení vašeho letadla vzhůru nohama, tak se dočkáte totálního osvětlení vašeho aeroplánu, což má pod kilometry kouře za následek další dezorientaci, a jsme tak zase tam kde jsme byli. Textury jsou sice mnohdy neostré a bez detailu (hlavně budovy) a narazíte i na nějaký ten 2D strom, ale dalších

Klady a zápory

Plus Vyvážená hratelnost
Plus Rozmanité mise a rozličné lokace
Plus 42 ovladatelných letounů
Plus Kvalitní multiplayer obsahující i kooperativní mód

Mínus Krátká herní doba
Mínus Častá dezorientace

výtek ke grafické stránce nemám. Voda vytvořená pomocí pixel shadingu, částicové efekty, vše jak má být. Pouze synchronizace obrazu by mohla být stabilnější, protože jeho rozpadu a následovaných a mnou tolik neoblíbených „pruhů“ se dočkáte překvapivě velmi často.

BA je vhodná hra pro každého virtuálního letce, jehož obliby jsou v konzolovém světe převážně tlumeny. Vyplňuje i dočasně mezeru v tomto žánru na X360, kde byste konkurenta jen marně hledali. Bohužel se ale do značné míry jedná spíše o jakousi z nouze ctnost než o skutečně povedeného zástupce žánru.

Blazing Angels: Squadrons of WWII
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Xbox 360, Xbox
Multiplayer: 2 hráči, 2- 16 hráčů online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 60 kB
Verdikt: Solidní letecká akce, která byť není ničím jiným než ryzí arkádou, tak pobaví všechny hráče, kteří mají tento na konzolích minoritní žánr v oblibě.
Hodnocení: 70% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....Najdete na iDNES.cz