Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blizzard oživí žánr, který mu málem ukradli. Preview Heroes of the Storm

aktualizováno 
V loňském roce z toho bylo menší drama. Dva velikáni herního průmyslu se do sebe totiž opřeli mediálně i právně. Řeč je o společnostech Blizzard a Valve, které bojovaly o značku DOTA. Tedy o akronym pro Defense of the Ancients.

Hra totiž původně vznikala jako modifikace pro Warcraft 3 a podobné hříčky měly tradici již ve strategii Starcraft. Tedy v titulech právě od studia Blizzard. Firma Valve pak značku DOTA zaregistrovala jako ochrannou známku pro svůj komerční titul DOTA 2. A Blizzard se proti tomu ohradil. DOTU označil za komunitní projekt, který by si žádná společnost neměla přivlastnit.

Soud nakonec rozhodl, že značka DOTA zůstane majetkem Valve. Blizzard nicméně název může i nadále používat v modifikacích, musí však přejmenovat svůj oficiální projekt. Z Blizzard DOTA se tak stal titul Blizzard All-Stars, který na čas zmizel z herních radarů. Na letošním ročníku festivalu Blizzcon ho však vývojáři opět odhalili, tentokrát jako titul Heroes of the Storm.

Původně to měla být modifikace Starcraftu 2, která naznačí možnosti herního editoru. Blizzard však své plány později změnil, a hra vyjde samostatně. A to za využití obchodního modelu ke hraní zdarma (free 2 play).

Heroes of the Storm

Postavu vám již nikdo "nevyfoukne"

DOTA neboli Defense of the Ancients se zaměřuje čistě na síťové soupeření, nejčastěji hrané v deseti lidech. Ti se rozdělí do dvou týmů po pěti postavách, kde každý hráč ovládá jednu z nich a během zápasu získává úrovně, vylepšuje dovednosti či nakupuje předměty.

Blizzard však řadu ze zavedených konvencí hodlá zbořit. Slibuje například posílení spolupráce, kterého docílí týmovým získáváním úrovní. V ostatních hrách totiž hráči úrovně nabírají individuálně v závislosti na počtu zabitých nepřátel. V Heroes of the Storm však zkušenosti sbírá celý tým a úrovně všech postav se zvyšují souběžně.

Vývojáři také zrušili obchod s předměty, ve kterém jste postavu pro jednotlivé hry mohli vybavovat. Místo toho se v titulu objeví strom talentů, ze kterých můžete volit při získávání úrovní a vybírat tentokrát budete i svou speciální schopnost. Cílem je udržet postavy zajímavé a vyvážené po celý zápas.

Heroes of the Storm

V tradičních DOTA titulech totiž zpravidla někteří hráči získávají značně navrch, a nováčci jsou naopak již v půlce hry nepoužitelní. Ze systému budou dodatečně těžit podpůrné postavy, které svůj tým například léčí.

Studio také usiluje o zápasy, které potrvají kratší dobu. "Jednou z prvních věcí, které jsme chtěli změnit, byla délka zápasů. Průměrně to zabere patnáct až dvacet minut. Osekali jsme tedy herní obsah jen na ty nejzábavnější prvky. To vám umožní připojit se do hry, bavit se, ukončit to a celé to absolvovat znovu," vysvětluje producent Kaeo Milker.

Novinkou bude také volba hrdinů ještě před připojením do hry. V obdobných hrách totiž postavu vybíráte společně s ostatními hráči. A může se tak stát, že vašeho oblíbeného hrdinu zvolí někdo dříve než vy. Volba předem tak v Heroes of The Storm může vám i přátelům zajistit, že sestavíte tým přesně podle svého přání.

Heroes of the Storm

Archanděl Tyrael jako démon

Heroes of the Storm jsou střetem světů. Hrát tak půjde za postavy, které spojuje jen vydání pod hlavičkou Blizzard. Na výběr bude například archanděl Tyrael z Diabla, Sarah Kerrigan ze Starcraftu či Arthas z Warcraftu.

Plánovaných postav je celá řada a vývojáři prý usilují i o oživení hrdinů z jejich takřka zapomenutých titulů. Tedy her jako The Lost Vikings, Rock n' Roll Racing či Blackthorne.

Cílem autorů je složit poklonu původním postavám, které ve hře budou výjimečné a dobře vystihnou podstatu předlohy. Arthas tak bude hrdina, který přežije obdivuhodné množství útoků (tank) a zároveň napáchá citelné škody na bojišti. Hráči u něj budou mít na výběr ze dvou speciálních schopností. Vyvolat půjde mocného draka, či armádu nemrtvých.

Heroes of the Storm

Jednotlivé postavy chce Blizzard oživit prostřednictvím volitelných vzhledů. A ačkoliv o tom v oficiálních materiálech nepadla zmínka, lze předpokládat, že právě to bude jádrem obchodního modelu.

Heroes of the Storm totiž budou bláznivou směsicí her od Blizzardu. Nové vzhledy tak mohou nabídnout například paladina Uthera v mariňáckém brnění či démonickou variantu archanděla Tyraela.

Osedláte vlka i koně

Vývojáři mají v plánu oživit i herní plochu. Místo jedné mapy tak budou na výběr rozličná bojiště s unikátními prvky, které zápasy osvěží. Pojetí středověkého bojiště Kings Crest je zřejmě nejblíže klasickým DOTA mapám.

Jednotlivé části mapy jsou však rozdělené hradbami, které náleží vždy jednomu z týmů. Zatímco jejich majitelé mohou projít branou, nepřítel nejdříve musí opevnění zlikvidovat. Hradby jsou bráněny útočnými věžemi a na přátelském území je možné objevit studny, kterými si hráči doplňují život a manu.

Heroes of the Storm

Dynamiku mapy však proměňují žoldácké tábory, ve kterých hráč narazí na neutrální monstra. Pokud je totiž porazíte, přidají se na vaši stranu, a slouží tak jako posila v boji.

Originálnější variantou je pak mapa Blackheart's Bay, v jejímž středu je pirátská loď duchů. V úrovni lze sbírat poklady, kterými si koupíte přízeň pirátů. Ti pak namíří kanóny na nepřátelské hradby a chvíli je bombardují.

Map s originálními prvky bude na výběr celá řada a Blizzard rovněž slibuje, že novými úrovněmi bude nahrazovat ty méně oblíbené. Cestování navíc urychlí například koně či vlci, které půjde osedlat pro svižnější pohyb. Ze sedla však pravděpodobně nepůjde útočit.

Vydání hry je vzdálené

Blizzard nikdy nebyla revoluční společnost. Vždy šla cestou citlivých inovací, které nabídly ten nejvypilovanější zážitek. Tentokrát však čelí ohromné konkurenci a zaujmout opět pozici jedničky se nemusí podařit. Dva nejpopulárnější tituly v žánru totiž patří mezi nejpopulárnější hry vůbec. Na mysli máme pochopitelně dvojici League of Legends a DOTA 2.

Fotogalerie

Heroes of the Storm se však nebojí citelněji odlišit od tradiční formulky a potěšit může i občasné hráče. Žánr akčních strategií totiž patří k těm nejsoutěživějším a komunita bývá k nováčkům neúprosná.

Vývojáři již otevřeli registrace do uzavřeného betatestu, ten veřejný však spustí až v první polovině příštího roku. Vydání titulu tak ještě nějakou dobu potrvá. A jak bývá zvykem u titulů od Blizzardu, plná verze může být stále na míle vzdálená.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...Najdete na iDNES.cz