Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blur jsou divoké akční závody s licencovanými automobily

aktualizováno 
Závody se slušnou dávkou akce dokážou vždy potěšit. Třeba jako Blur.
80

Blur

Platforma: Xbox360
Výrobce: Bizarre Creations

  • Akční složka
  • Licencované automobily
  • Kvalitní technické zpracování
  • Nevyvážená obtížnost
  • Zdlouhavé či otravné postranní úkoly

Akční arkádové závody se slušným zpracováním, které se někdy potýkají s nevyváženou obtížností. Jinak ale nabídnou více než kvalitní zážitek.

Herní karta

Hlavním jádrem hry je samozřejmě závodění na různých trasách, ale Blur přidává oproti běžným závodům i něco navíc. Je to akční složka, která titulu poskytuje nový rozměr.

Na závodištích narazíte na různá vylepšení, takzvané Power-Upy. Pod vzletným názvem se skrývá pár barevných čtverců se symboly, z nichž každý nabízí aktivní či pasivní schopnosti pro vámi řízený vůz.

Není to nic neobvyklého. V mnoha hrách už se něco podobné objevilo, ovšem zase ne tak často v souvislosti s licencovanými automobily. Zvykli jsme si, že střílení raket a silové štíty jsou záležitostí projektů, kde se na motokáře prohání Mario nebo Sonic, ale z naleštěné Audiny moc často pálit energetické výboje nemůžeme.

Některé podmínky jsou vcelku těžce splnitelné nebo opravdu zdlouhavé.

Kariérní mód vás sice neoslní promyšleným příběhem, ale jakési náznaky děje Blurby se tu našly. Musíte projít několika sériemi misí, které jsou složeny ze sedmi závodů. Každá série má na konci svého ultimátního závodníka, jehož byste měli porazit.

Za zvládnutý závod získáváte světla (v originále "Lights"). Běžný závod jich nabízí až pět, pokud splníte primární podmínky a poté ještě další dvě, jestliže získáte dostatečný počet fanoušků nebo projedete určitým počtem zářících branek. Pro získání fanoušků je třeba jezdit divoce, plnit speciální úkoly a využívat Power-Upy. U závěrečného souboje s hlavním závodníkem série je k dispozici světel osm.

BlurNová série si žádá určitý počet světel, jinak se nezpřístupní. A nepočítejte s tím, že vám vystačí plnit jen primární úkoly v jednotlivých závodech. Ke konci se nebude světel dostávat, takže je nezbytné plnit i nepovinné podmínky.

Všechny série mají navíc specifické požadavky, které je nutné zvládnout, abyste vůbec měli šanci změřit síly s finálovými závodníky. Pro příklad je to shození jednoho protivníka do vody s pomocí Power-Upu, zasažení daného počtu rivalů minou, udržení žádané rychlosti po jedno kolo nebo dokončení závodu v předem vybraném typu auta.

Kvůli tomu ovšem vyvstává jeden problém. Některé podmínky jsou vcelku těžce splnitelné nebo opravdu zdlouhavé. Prostě a jednoduše vás to donutí závody opakovat neustále dokola. Člověk by se na to nejraději vykašlal, ale porazit finální soupeře stojí za to. Získáte jejich auto, plus 8 světel a navíc vylepšení pro ostatní auta a s ohledem na to, že každé světlo dobré, nevyhnete se tomu.

Během hraní narazíte jen na čtyři typy závodů. V Race se musíte dostat do cíle Blurpřed ostatními. U Cheickpointu je nutné projet brankami rozesetými na trase v určitém čase, v Destruction je primárním úkolem je ničení aut a One-to-one je finální měření sil s jedním závodníkem na konci každé série.

Po hráči se žádá dost šikovnosti a rychlé reflexy.

Nejhůře je na tom asi mód Cheickpoint. Na trase najdete jen na dva druhy Power-Upů: hodiny, které vám přidají k dobru pár vteřin, a zrychlení. Některé závody jsou koncipované tak, že se objevují jen hodiny a vše je vypočítáno, aby vám došel čas i v případě, že jen malinko zaváháte. Vyvrcholí to několikanásobným opakováním závodu a docela slušnou frustrací.

Celkově není obtížnost Blur úplně vyvážená. Některé závody se dají zvládnout v klidu, jiné jsou opravdu na hranici únosnosti. Jde ale o menší procento případů a zábavné jádro hry není vysloveně ohroženo.

Na tratích najdete několik různých druhů Power-Upů: útočné (šoková vlna, Blurelektrické pasti, energetické výboje, miny a podobně), ale i obranné či pomocné (energetický štít, zrychlení, rychlé opravení vozidla).

S jejich pomocí můžete docílit zničení protivníkova auta (každé má určité množství života), popřípadě ho zpomalit nebo odstranit z cesty. Ale samozřejmě stejně tak platí Power-Upy i na vás a nepřátele je rádi používají. I vy máte ukazatel života, pokud je vyčerpán, pak je vaše auto zničeno. Závod tím nekončí, ale než se znovu objevíte na trati, tak to zabere pár cenných vteřin.

Postupem času se budou ve vaší garáži objevovat další a další automobily. Jsou charakterizovány vlastnostmi jako zrychlení, rychlost, síla či obtížnost a rozdíly mezi nimi jsou opravdu citelné. Pro závody typu Cheickpont jsou lepší rychlá a dobře ovladatelná vozidla, pro Race zase ta, která mají dost života, ale nejsou příliš pomalá a podobně. Není od věci se trošku zamyslet, s jakou károu kdy vyrazit.

BlurTaktizuje se i během závodů. Power-Upy u sebe můžete mít až tři, takže se dají využít ve vhodný okamžik. Je to drobné, ale důležité vylepšení, protože nemusíte rychle použít jeden, abyste si udělali místo na ten, který nutně potřebujete. A chytré využívaní Power-Upů vám nejednou zachrání zadnici.

Umělou inteligencí řízení soupeři se tím ale moc nezabývají. Co jsme si všimli, tak 90% Power-Upů použijí hned po sebrání, aniž by je zajímalo, jestli budou mít nějaký účinek. Ale zase se jim musí nechat, že vám nic nedají zadarmo, a co se týče jejich závodních dovedností, tak jsou na tom hodně dobře.

Vozový park
Objevuje se tu poměrně vysoký počet automobilů různých typů, například Volkswagen, Ford, Renault, Lotus, Land Rover, Chevrolet, BMW, Corvette, Audi, Dodge, Hummer a další. Výběr je docela bohatý a narazíte tu jak na malé rychlé mašinky, tak na pořádné "tanky", kterým není moudré se stavět do cesty.

BlurNa vyšších obtížnostech občas až moc. Po hráči se žádá dost šikovnosti a rychlé reflexy, jinak nastanou slušné problémy. Na nižší obtížnost se ale dá hra zvládnout, i když i při ní se člověk lehce orosí.

Některých závodů se účastní až 20 aut, což je občas docela velký zmatek. Zvláště když spousta z nich najednou střílí. Trasy jsou ale podobným momentům přizpůsobeny, takže bývají dost široké. Žádné úzké nudle tvořené dvouproudou silnící, kde se vedle sebe nevejdou ani tři vozidla.

Blur se může pochlubit slušnou grafickou stránkou. Modely aut jsou povedené, okolí je zvládnuto také dobře, možná jen efekty Power-Upů by mohly být o něco vypilovanější. Hudba nabídne pár pěkných kousků, ale později se začnou často opakovat.

V případě, že zatoužíte zahrát si s živými protivníky, pak to můžete zkusit až ve čtyřech lidech u jedné konzole nebo online, kde se závodů může účastnit až Blurdvacítka hráčů. A to je hodně velká divočina.

Blur jsou tedy dost povedenými závody a nebýt Split/Second: Velocity, tak vám hru okamžitě doporučíme. Jenže Split/Second je přece jen o krapet lepší. Blur má jednu výraznější nevýhodu a to jsou některé otravné úkoly v sériích závodů a z toho pramenící mnohonásobné projíždění jednotlivých tras. Přesto rozhodně jde o kvalitní arkádové závody a za vyzkoušení stojí.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 154 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Další z rubriky

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...Najdete na iDNES.cz